iV'. 7640. Donderdag 15 Januari. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LBIDSCH ?SÉfÉ DAGBLAD. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Atzonderlpe Nommers.0.05. PEIJS I)ER ADYERTENTIEN: V«b 18 regels 1.05. Iedere regel moer f 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het iae ren bniten do stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN. 14 Januari. Wij vernemen dat Faassens nienw tooneelspel „Platgn Co." eerstdaags ook in den Schouwburg alhier zal worden opgevoerd. Volgens het Weekblad van minder courante oi incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopon week de oprichters-aan- deelen Rgnlandeche stoomtram gevraagd tot f 20 de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 77'/» pot. en aiet aangeboden; de aandeelen Bijnlandsche stoomtram niet gevraagd en aange boden tot 85 pet.; de aandeelen Eon. Nederl. Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb. de aand. Leidsche Dninwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pot.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappjj noch aangeboden of gevraagd; de obligatiën Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 88 pet., doch niet aangeboden; de aandeelen straatweg en vaart Gouaa-Bodegrave gevraagd tot 15 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.de obligation der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pot. In het afgeloopen jaar werd te Katwijk aan Zee de zontharingvisscherij uitgeoefend mot 55 bommen, bemand met 550 koppen, dsor wie ge zamenlijk werden aangevoerd 31,200 kantjes of p. m. 26,000 tonnen pekelharing en 3,820,900 stuks stenr- haring, waarvoor na aftrek van de gewone onkosten, is besomd f 245,045, d. i. gemiddeld per schuit f 4455. De hoogste besomming was f 6860 en de laagste f 2300. In het daarvoorgaanda jaar was gemiddeld 6771 besomd. De zeer laag bestede marktprijzen waren een gevolg van den nooit gekenden rnimeu aanvoer van gevangen haring. De geheele vloot mocht behonden wederkeeren. Een oppassend matroos moest door een bekomen ongeluk aohterblijven, betreurd door vrouw on kinderen. De vaartuigen worden opnieuw gereed gemaakt om met gunstig weer op de verschvisBcherg uit te gaan. De heer H. Parlevliet te Katwijk-binnen is benoemd tot onderwijzer te Uitgeest. Den 19den Januari hoopt ds. J. J. Van Sittert, pred. bij de Ned. Herv. gemeente van Zoetermeer en Zegwaard, zjjne 45-jarige evangelie bediening te vieren. De gemeenteraad van Den Haag heeft don heer F. Janse, hoofd der openbare school te Oud dorp, benoemd tot onderwijzer 1ste klasse aan eene der openbare scholen te Scheveningen. De heer J. Leyen, onderwijzer te Hillegom, is als zoodanig benoemd aan de inrichting „Neder- landsch Mettray" bij Zutfen. De Eerste Kamer hondt morgen, Donderdag, om drie uren eene vergadering. Naar wij vernemen, heeft de Koning den Oostenrijkschen majoor Von Weigelsperg benoemd tot commandeur van de Eikekroon. Toen prinses Hendrik gisteren ia den konink lijken grafkelder te Delft een bezoek bracht aan het graf van prinB Hendrik, werden een drietal fraaie kransen door haar op de ljjkkist nedergelegd. De leeraren aan de hoogere burgerschool te '8-Hage, wier traktementen over de afgeloopen maand op f 375 na door een tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak verloren gingen, hebben eene commissie uit hun midden benoemd om rapport uit te brengen over de vraag of de wijze van uitbe taling hunner bezoldiging zoodanig geregeld is dat, na het gebeurde met de laatstelijk ontvangen gel den, de billijkheid zou medebrengen de geleden schade uit de stadskas te vergoeden. Aan hoofde lijke aansprakelijkheid van den directeur der in richting voor de riebtige uitbetaling der leeraars traktementen kan in geen geval gedacht, worden. De Haagsche kroniek der „N. Gr. Crt." maakt melding van een te 's-Hage loopend gerucht dat, bij de weldra door de Regeering aan do vereenigde zitting der Kamers te onderwerpen wetsvoordracht tot regeling der voogdij over de eventueel minder jarige Koningin, H. M. Koningin Emma in de voogdij zou worden bijgestaan door de graven Schimmelpenninck Van Nyenhuis en Van Lijnden Van Sandenberg. Dit zou althans 's Konings wensch zijn. De Ministerraad, zoo wordt er bijgevoegd, had een ander voorstel gedaan, nl. de benoeming van drie voogden, van verschillende politieke richting; de presidenten van de beide Kamers en de vice-president van den Raad van State. De schrijver deelt dit onder reserve mede. Het beroep van het te 's-Hage gevormde comité tot inzameling van giften ter leniging van den nood in Spanje, op de liefdadigheid der stad- genooten, beeft tot dusver nog niet aan de ver wachting beantwoord. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland biedt verschillende leden van het corps diploma tique deze week een gastmaal aan. Naar men verneemt, zal de burgemeester van 's-Hage, de heer Patijn, zich eerstdaags naar Weimar begeven, om met prinses Sophie persoonlijk eenige aken te regelen betreffen'e b aan te leggen afvoerkanaal naar zee, welk kanaal door gronden van de prinses zal loopen. De bjdrage voor Antwerpen in de kosten voor exploitatie van den stoomtram Bergen-op-Zoom Antwerpen is thans definitief vastgesteld op 50,000 franken. Aangaande „Platgn «fc Co.," het nieuwe stuk van Rosier Faassen, meldt men nader uit Dordreeht aan het „D. v. N.": De vier bedrijven duurden van halfacht tothalf- twaalf. De twee eerste dienen uitsluitend voor den „opzet." Het hoofdmotief van het stuk is „verkeerde opvoeding;" helaas, het verzinkt ouder 't gewicht van het vele bijwerk. Joist dat bijwerk, met een tendenzje op den schemerigen achtergrond, geeft ook aan dit werk van Faassen weder die bekoorlgkheden, welke het publiek zoodanig blijken te „pakken", dat der critiek het potlood uit de vingers dreigt te glippen. Men was voldaan, uiterst tevreden over den nieuweling. En het eenige dat ons dus overbljjft te coustateeren is, dat door een vlugger samenspel dit aan kun s t-eischea ontsnappende volks-stuk winnen zal. Dat dit samenspel nu nog te wenschen overliet, is vorgeeflijk. Ter gelegenheid van het zilveren feest van den heer A. J. Le Gras was de schouwburgzaal te Rotterdam gisteravond stampvol. Bij zijn optreden werd de jubilaris ontvangen met twee kransen en eer: aanhoudend applaus. Na het tweede bedrjf werd de heer Lo Gras door de hoeren Berckenhoff en Haspels op het too- neel geleid. Eerstgenoemde bood den jubilaris, namens vele vrienden, twee photographieën aan naar Rem brand en „Het Land van Rembrand", van Busken Huet, benevens 12 couvertsnamens den raad van beheer een zilveren krans met eene enveloppe, verder kransen namens de afdeeling Rotterdam van het Tooneelverbood en de fiuantiëele commissie der opera. De heer Berckenhoff sprak een harteljk woord, dat door herhaalde toejuichingen werd afgebroken. De heer De Vos bood daarna twee kransen aan namens de commissie van toezicht en de directie der Tooneelschool. De heer Faassen schonk den jubilaris, namens eenige Nederlaudsche letterkun digen, een gedrukt exemplaar van de stukken die te Rotterdam zijn opgevoerd. Aan deze hulde namen deel Hultatuli, Lodewjk Mulder, Glaner, Roodhui zen, Mareellns Emants, Gerard Keller, Justus Van Manrik, Maas Geesteranus, Johan Gram, .Wan Hall Jan De Yos en Rosier Faassen. De heer J. Haspels bood namens de tooneelspelerB een krans aan en een ameublement. Hij spoorde in zjjue toespraak het pnbliek aan het nieuwe ge zelschap in zjne onderneming te steunen. De heer Le Gras beantwoordde al deze bewjzen van hulde, waarop fanfares, bravo's en aanhoudend applaus getuigden van de deelneming van orkest en publiek. Het nieuwe stuk van Faassen had er veel succes. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van PadaDg; de „Sumatra" arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pass. gisteravond Dover; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Marseille; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Z. M. heeft Z. K. H. prins Albert Victor Christiean Eduard, oudsten zoon van Z. K. H. den prins van "Wales, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw- met ingang van 1 Februari a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te de Bilt H. Tjebbes, thans commies der posterijen van de 3de klasse; - bij bet personeel van den geneeskundigen dienst van bet leger in Ned.-Indië benoemd cn aangesteld tot officier van gez. 2de kl. de heeren J. B. Van Deventer en S. Ljkles, artsen- met ingang van 16 Jan. a. s., aan den arts S. B. Selhorst eervol ontslag verleend als tweede geneesheer in 's Rjks krankzinnigengesticht te Medenblik; - aan den heer J. Wiegman, notaris te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten, hem door Z. H. den Pans geschonkenmet ingang van 15 Jan. a. s., aan E. L. Van Baak, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als telegrafist der 2de kl. by de RgkBtelegraaf- in het college van enra- toren van de Rijks-universiteit te Utrecht benoemd: lo. tot voorzitter, het lid mr. E. H. 's Jacob, com missaris des Konings in de provincie Utrecht; 2o. tot lid, jhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Gencraal, te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. De opbrengst van het personenver- voer der Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappg „Haarlem—Leiden" bedroeg in de maand December f 324®.03'/, en het goederen vervoer f 240.60, zgnde over het totaal f 4.01 per dagkilometer. Te Voorschoten had gistermorgen een treurig voorval plaats. De vrouw van een arbeider, die reeds vroeg naar zyn werk was ge gaan, wa3 nergens te vinden. Eindelyk vond men de ongelukkige aan den rand van eene sloot, half gekleed, dood liggen. Het schijnt dat zg zich heeft willen verdrinken, daarna weer uit het water is gekomen, maar dat de ncodige krachten haar hebben begeven door de koudo. Men zegt dat zij, hoewel eene geachte huismoeder, tusschenbeide niet wel by het hoofd was. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat op de bloemisterij „Amerika" te Hillegom gisteren door een paar duiven twee joDgen zijn uitgebroed ic een aan de buitenlucht blootge steld hok, zoodat de sneeuw het nest van de diertjes als 't ware omringt. Door den minister van justitie is aan den burgemeester der residentie het verslag

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1