Dinsdag 13 Januari. A0. 1885. N°. 7638. r Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kat inruim, f ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëele Kennisgeyingen. Vergaderiug van don Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 15 Jan. 1885, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling |lo. Benoeming van een lid der Commissie voor het Ste delijk Museum. (199) 2o. Idem van een tweeden onderwijzer aan de Jongensschool der 1ste klasse. (200) 3o. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Leerschool. (201) |4o. Verzoek van de Gemeente-Commissie van het Ned.- Herv. Kerkgenootschap tot aanplemping van een ge deelte der Zijlsingelgracht. (197 en 2) |öo. idem van het Bestuur der Nieuwe Sociëteit, ter be koming van grond. (198) 16o. Voordracht omtrent de verbetering van het Baamland onder Zoeterwoude en verzoek van de wed. Koore man, om continuatie der huur. (202 en 2) 17o. Voordracht betrekkelijk de belegging van gelden over het dienstjaar 1884. (I) Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de houden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht I is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den I Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertee kend biljet en dat bedoelde biljetten voor het dienstjaar 1886 kosteloos ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1884 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit9. Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Januari. Krachtens de voorwaarden van de 4,/,-pcts.- geldleening ad 125,000 moeten telken jare in de maand Jannari de schuldbrieven by loting worden aangewezen, die met 30 JuDi d. a. v. aflosbaar zijn en van dien dag ophouden rente te dragen. Op de begrooting voor 1884 is voor de jaar- lijksche verplichte aflossiug ad 2'/, percent dier leening uitgetrokken een bedrag van f 3500. Het geheels bedrag van hetgeen op de begrooting van 1884 voor belegging is aangewezen bedraagt even wel 25,762. Iutasschen is in plaats van 500, zooals gewoonlijk voor aankoop van gemeente- eigendommen en dergelyke ontvangsten geraamd wordt, over den dienst 1884 werkelgk ontvangen 32,436.50. Yoor kapitaalbelegging, aflossing van schuld of aankoop van inschrijving, zal alzoo over den dienst 1884 moeten worden bestemd 32,436.50. Door den gemeenteraad zal alsnu moeten worden beslist of dit geheele bedrag zal worden aangewend tot aflossing van schuld dan wel of een gedeelte daarvan zal worden worden besteed tot aankoop van inschrgving. Op verschillende gronden geven nu B. en Ws. in overweging te besluiten: lo. dat vande4^-per- centsgeldleening ad ƒ125,000 met 30 Juni a. s. zullen worden afgelost 26 aandeelen van 1000 en 1 aan deel van 500, waarvoor de uitloting moet plaats hebben in de maand Januari van dit jaar; 2o. dat een bedrag van ongeveer 6000 zal worden be stemd tot inschrgving op een der Grootboeken der Nationale Werkelgke Schuld. Mocht hiertoe worden besloten, dan zal te zgner tijd een coneept-raadsbeslnit strekkende om tot die inschrijving over te gaan, door hen den Raad worden aangeboden en aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten worden onderworpen. Vermit8 voor aflossing der bovenbedoelde geld- leening op de begrooting voor 1884 slechts 3500 is uitgetrokken zal de post van aflossing van do v;;""nv•"•'dleooinsren e'H-n mr»1 f 23.000 moe ten worden verhoogd, te vinden door verhooging van den post voor opbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen, thans uitgetrokken op 500, met 3175 en door afschrgving van 19826 van den post van aankoop van InEchrgving op het Grootboek. Dit voorstel is opgemaakt in overleg met de Commissie van Financiën, die zich daarmede geheel heeft kannen vereenigen. De kennisneming van de voorstellen tot be schikbaarstelling van 3000 voor verbetering van het Raamland onder Zoeterwonde en tot afstand van eon gedeelte der Zijlsingelgracht aan de Ge meente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap, tegen een koopprgs van f 0.50 per centiare, heeft de Commissie van Financiën tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Wat dit laatBte voorstel betreft, wordt door de Commissie uit den aard der zaak alleen tot den voorgestelden afstand van een gedeelte der Singel- graoht geadviseerd voor het geval de Raad geen bezwaar mocht hebben tegen eene uitbreiding der bedoelde begraafplaats, die slechts mogelgk is door aanplemping van een gedeelte dier Singelgraeht. Zoo daartegen geene bedenkingen bestaan dan aoht zg den voorgestelden prgs van 0.50 per centiare voldoende met het oog op de vroeger ter zake van diergelgke aanvragen genomen beslissin gen en de aan den afstand verbonden bezwarende conditiën. Op de Departements-vergaderingen van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Ng verheid zullen de heeren De Loos, van hier, Le Fèbre nit s-Hage en Ribbink Bork uit Amster dam, behandelen de navolgende onderwerpen: de aanwending van koolzuur in de nijverheid, de nieuwste uitvindingen op acoustisch gebied, en de telephoon en hare toepassingen, alles met duidelgke proeven opgehelderd. Wg twgfelen niet of de vergaderin gen, welke eerstdaags beginnen, zallen weder even druk bezocht worden als zulks in den vorigen win ter het geval is geweest. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 17den Jan. a. s., des ochtends te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlgk Zaterdag morgen om 7.56 uren bezorgd zgn. Bg de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partgen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prgzen 36, 18, 3.90 en 1.95; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. De Staatscourant van heden bevat de statuten of gewgzigde statuten van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, te Benthuizen. Men meldt ons uit Katwgk dat de nieuwe school aldaar hare lessen in Jannari 1884 begon met 57 leerlingen en dat dit jaar hare lessen zgn aangevangen met 44 leerlingen. Beroepen is bij de Chr. Geref. gem. teBode- grave ds. A. H. Gezelle Meerburg te Baarn. Gelgk we reeds meldden, is de Noordwgksche tramzaak verzekerd. Blgkens aankondiging in de dagbladen heeft de aanbesteding der aardebaan op Maandag 26 dezer plaats. De minister van oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in de maand Maart eerstkomende zes studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot de verbintenis, om, na het verkrij gen van den titel van arts, eene benoeming tot otfieier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst dor landmacht aan te nemen. De Staatscourant van h»'1"" ?eeffc nadere inlichtingen. Kapitein S. Brouwer, voerende het stoom schip „Prinses Marie," van de Koninklgke Maat schappij „Zeeland," beeft van den koning van Zweden een gouden zegelring, versierd met een kostbaren steen, waarop 's konings initialen gegra veerd zgn, ten geschenke ontvangen, als een bewgs van tevredenheid over de reis, door dien vorst den 18den Augustus jl. met bovengenoemd stoomschip van Queensboro' naar Ylissingen gedaan. Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland hebben het wetsontwerp tot grensverandering tnsschen Amsterdam en Nieuweramstel thans bg de gemeen tebesturen ingezonden, en zg wenschen de schrif- telgke verklaringen van den Raad en van den zoogenaamden Dubbelen Raad uiterlgk in de maand Maart te ontvaDgen. Volgens het ontwerp van Ged. Staten zou het bg Amsterdam te voegen deel met 1 Januari 1886 overgaan. Voor de openbare onderwgzers in dat deel van Nieuweramstel wordt gezorgd, evenzoo voor de notarissen, die niet behoeven te verhuizen. De gemeentelgke gebouwde en ongebouwde eigen dommen in het over te gaan gedeelte gelegen, zouden mee aan Amsterdam overgaan en Amster dam zou betalen de door drie personen te schat ten waarde der „gebouwen" alleen. Ten einde de ingelgfden bg de militie te land aan te moedigen zich tgdens hnn verblijf onder de wapenen op het verkrggen van een graad toe te leggeo, heeft de minister van oorlog het volgende bepaald: De ingelgfden'bg de militie te land, die in aanmerking komen om voor een graad te worden opgeleid, worden, zooveel mogelgk, bg elkander gehuisvest in de kazerne en kunnen, des verkie zende, zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander, met de adspiranten-onderofficieren of met de adspiranten-korporaals menage houden, mits zg, althans wanneer zg niet reeds vóór hunne inlij ving aan een examen tot het verkrggen der bedoelde voorrechten hebben voldaan, binnen eene maand na. huBne aankomst bg het corps met goed gevolg een examen afleggen, volgens het volgende pro gramma: 1°. het schrgven van eene goede leesbare hand; 2'. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blgken moet uit een te vervaardigen opstel; 3°. de vier hoofdbe werkingen der rekenkunde, met geheele getallen; 4'. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten; 5*. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis; 6°. voldoende kennis der aardrgkakunde van Nederland. De bepaling van de wijze, waarop het examen zal worden gehouden, wordt aan den comman deerenden officier van het corps overgelaten. Het stoomschip „Samarang", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag naar Suezde „Soenda" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam; de „P. Caland" vertrok denzelfden dag van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Macassar", van Java naar Amsterdam, vertrok gistermorgen van Aden de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag te Port-Said; de „Zeeland' arriveerde dien dag van Rotterdam te Batavia; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille; de „Madura,'* van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag te Marseille; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Jan. van Suez. Gemengd Nieu w Het is heden 7 8 jaren geleden dat hier in het Rapenburg (Steenschuur) het kruitschip sprong eu de beide Ruïnen ontstonden, waarvan alleen nog de groote is overgeb'even, thans prij kende met het gedenkteeken van Loidens ontzet

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1