Te Brinzdorf in Pruisen heefteen vader zijn kind, dat hem ontstolen was, na twee jarso teruggevonden en wel op vrij zonderlinge wijze. Eene dame wierp aan twee bedelaars, die bjj een brug gezeten waren, en van welke één een kreupel kind voor zich had liggen, een tien- penningstuk toe, dat beide bedelaars zich wilden toeëigenen. In den hierover ontstanen strijd bleef de man, die zich de vader van het kind noemde, overwinnaar en zijn metgezel hierover verbitterd, riep: „Wanneer ge mij het geld niet geoft, verraad ik je geheim!" Toen deze bedreiging niet hielp, verleide de overwonnene aan de intusschen toege- loopen menigte, dat het kind, dat voor zijn buur man lag, hem niet behoorde, maar dat hij het twee jaren geleden had gestolen. Hij vertelde voorts hoe zjjo buurman de handen en voeten van het kind had verrekt en het kreupel had gemaakt. Nauwe lijks had de besohuldiger deze woorden gesproken of een heer, die zich onder de menigte bevond, liep op het kind toe en riep vol vreugde: Mijn zoon! mijn zoonDe bedelaar wilde hot kind echter niet afgeven en hield iedereen met een mes van zich, tot eenige gewapende mannen zich van hem meester maakten, om hem naar de plaats te brengen waar hem de welverdiende straf niet zal ontgaan. De „Figaro" spreekt van de uitvin ding door den ingenieur J. Capazza van een nieuw soort luchtballon. Deze is van metaal, heeft geen motor, verliest geen gas en heeft geen ballast. De tegenstand der lacht is daarbjj meer nuttig dan schadelijk. Schuitje en ballon maken één deel uit. Zonder in eene verdere beschrijving te treden, deelt het blad mede, dat de eerste opstijging in het Champ de Mars zal plaats hebben op 5 Juni a. s. Te Antwerpen is een bedelaar g e- vangengenomen, die overal aalmoezen bedelde om naar Dnitschland, zijn vaderland, te kunnen terug reizen. Bij het onderzoek vond do politie in zijn bezit 10 franken in contanten en eene portefeuille met Duitsche spoorweg- en andere waarden, ten bedrage van 13,600 franken. Hij verklaarde te heeten Block, maar weigerde verdere mededeelingen te doen. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft namelijk opgemerkt, zoo meldt de „Tijd", dat een der uurwerken in het observatorium te Brussel stil was gaan staan en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemaker, belast met hot onderhoud der uurwerken, hiernaar een onder zoek instellende, ontdekte dat de kolommen, waarop die uurweken rusten, niet meer loodrecht waren. Andere waarnemingen, in het observatorium gedaan, laten mede geen twijfel over den invloed der Spaan- sche aardbevingen op den Belgischen bodem. Uit Sain t- Ya 1 ber t-1 e s - Hr icour t (Frankrijk) wordt een schier ongelooflijk staaltje van dierenmishandeling gemeld. In eene herberg, waar eenige vrionden onder kout en drank bijeenzaten, was eene kat binnengeslopen, welke door een der drinkebroers, een voormalig schapenhoeder, het eerste werd opgemerkt. In zijn opgewonden toestand ging hij met zijne kameraden eene weddenschap aan om het beest tusschen zijne tanden te verworgen. Mocht hij zijne weddenschap verliezen, dan trakteerde hij op eene flesch brandewijn. De zaak werd beklonken en men maakte zich van het voorwerp der weddenschap meester. De herder opende den mond zoo wijd mogelijk, stak den kop van de miauwende kat daarin, beet door, maarmaakte op hetzelfde oogenblik in zóó hevige mate kennis met de klau wen van het beest, dat zijn gelaat er ontoonbaar uitzag. De wreedaard gaf echter den treurigen moed niet op. Er ontstond een hevige kamp tus schen den herder en de kat, met het gevolg dat het beest het onderspit moest delven en na eenige stuiptrekkingen bezweek. 't Was echter tijd ook. Het bloed liep aan alle kanten langs het gelaat van haar tegenpartij en de lust om den prijs van zijne weddenschap zijne flesch brandewijn met zijne vrienden op te drinken, was geheel verdwenen. Hij moest dadelijk naar huis en zal zeker nog geruimen tijd de sporen van zjjne dolzinnigheid op het gelaat dragen. BUITENLAND. Frankrijk. In eeu waggon 3de klasse van den trein, die van Belfort naar Besancon ging, werd op den vloer en op do warmo stoven oone zwarte zelfstandigheid opgemerkt, die bij onderzoek bleek te zijn een mengsel van kruit en dynamiet. Gelukkig merkte men het intijds en kon de gevaarlijke stof worden verwijderd. De dader was aan een der stations tus schen Belfort en Besan^on uitgestapt. Louise Michel wilde niet in eene ziekenver pleging gaan. Zij wilde ook niet naar de gevan genis van Clairvaux gaan, maar verzocht de rest van haar straftijd in Saint-Lazare te mogen door- brengen. Het verzoek werd, gelijk men weet, toegestaan. Louise heeft verklaard van de politiek te zullen afzien en zal, als zij op vrije voeten komt, zioh in Zwitserland aan het onderwijs wijden. De anarchisten zjjn, naar men zegt, voornemens morgen, Zondag, eene manifestatie aan den dag te leggen voor het Elysée, om den president der republiek te bewegen Louise Michel van haren verderen straftijd te ontheffen. De ChiDeesche bladen bevatten officiëele be richten omtrent de twee gevechten bjj Chu, twee bloedige nederlagen der Chineezen. Zij worden beschreven ah een roem voor het Chineesche leger het „altoos onoverwinnelijke"' had daarin ruim 2000 Franschen gedood en de hoofden der offioieren naar Lang-Bon opgezonden om daar op palen ten toongesteld te wordeD. In de twee gevechten is geen enkel Fransch officier gedood. Duitschland. Bij de beraadslaging in den Rjjksdag over de voorgestelde subsidie van 150,000 mark voor de onderzoekingstochten in Middel-Afrika, door de be- grootingscommissie met 50,000 mark verminderd, voerde prins Yon Bismarck met warmte het woord om de bewilliging der subsidie te vragen. De kolo niale politiek der regeering, zoide hij, kan slechts dkn verwezenljjkt worden, wanneer eene nationale meerderheid van den Rijksdag haar krachtig steunt. Hij verklaarde zich tegen de terugzending aan de commissie. Na een levendig debat besloot de Bijksdag, met 135 tegen 128 stemmen, om het subsidie-voorstel toch naar de commissie terug te zendeD. De minister Von Böttïcher had vooraf de terugzending onnoodig verklaard, omdat geen nieuwe gezichtspunten waren voorgekomen en de regeering geen conflict, maar integendeel verstandhouding wenschte. De commissie van den Bijksdag heeft, ten op zichte van het voorstel tot subsidiëering van stoom vaartlijnen, met 10 tegen 8 stemmen besloten eene sub-commissie te benoemen tot nadere beraadslaging over de voorwaarden, waaronder dit zou kunnen geschieden. De minister Von Böttichel verklaarde zich herhaaldelijk ook tegen dezen maatregel. Nu prins Von Bismarck op verlangen des keizers zijne reisplannen heeft laten varen, zijn ook die van - naar de „National-Zeitung" verneemt - zijne gemalin, om naar het Zuiden te gaan, op gegeven. Admiraal Knorr, chef van het West-Afrikaan- sche eskader, die zich met de „Bismarck" en de „Olga" voor Kameroen bevindt, seint het volgende aan de admiraliteit: De „Bismarck" en „Olga" hebben op 20, 21 en 22 December jl. de oproerige negerstammen in Kameroen met geweld van wape nen ten onder gebracht. Verscheidene hoofden en een aantal krijgers vonden daarbij den dood; de anderen zijn verdreven of gevangengenomen, en hunne woonplaatsen zijn vernield. Bij de moeielijk- heden van het klimaat en terrein was de houding der troepen uitmuntend. Aan onze zijde is 1 matroos gedood, en zijn vier man zwaar en vier licht ge wond. De vlag der overheid is weder op de plaats gehosohen." De keizer heeft order gegeven dat aan het eekader zijn dank zal betuigd worden. De in den Bijksdag gedane aankondiging over eene voorgenomen verhooging der graanrechten, had te Berlijn eene belangrijke rijzing der graanprijzen ten gevolge. Over het algemeen baart deze aan kondiging in handelskringen groot opzien, doch het groote publiek toont zich onverschillig. Volgens berichten waarop men meent te kun nen staat maken, zouden bij het tractaat, dat tus schen den koning van Samoa en den Duitschen consul gesloten is, aan Duitschland drie zetels in den raad van het koninkrijk zijn toegekend. Daar door zou de invloed van Duitschland op die eilanden aanmerkelijk worden vermeerderd. Luxemburg. Volgens de Belgische „Indépeodance", is het bericht betreffende de aftreding des mintsters Von Blochhausen thans officieel. Naar het schijnt, zegt hot blad, is deze stap des ministors hieruit te vor klaren, dat hij zich bij het onderteekenen van de overeenkomst, rakende den Prius Hendrik-Spoorweg, jegens den voorzitter der Maatschappij verbonden had om zijn ontslag te nemen in geval hij de toe stemming zijner ambtgenooten tot die overeenkomst niet verkrijgen kon. België. Het „Journal de BruxelleB" gelooft niet dat er sprake van is om nog in deze zitting der wetgevende Kamers een ontwerp van kies her vorming aan te bieden. Volgens ontvangen inlichtingen wordt het door de „Etoile beige" medegedeelde bericht niet bevestigd, als zonden de leden der Belgische expe ditie, onlangs onder aanvoering van Becker naar de Congo (via Zanzibar) vertrokken, vermoord zijn. De „Association internationale africaine" te Brussel weet er niets van en beschouwt het borioht als onjuist. Grroot-Hi-itxiiiriië. In het Tichborne-proces zal zich, naar aan de „Standard" gemeld wordt, een nieuw incident voor doen. Men weet dat de Tiohborne-claimant veroor deeld is, als zijnde de slagersknecht Arthur OrtoD. Nu wordt uit San-Francisco gemeld dat Edmond Orton zijn broeder Arthur in een gekkenhuis aldaar heeft gevonden en herkend. De gevondene zou naar Londen opgezonden worden. In de Tiohborne-zaak is, zooals wij onlangs mededeelden, een groot kapi taal betrokken, en de maatschappij, die deze operatie leidt, zal tegen geen moeite of kosten opzien, om ten slotte de millioenen in handen te krjjgen. Aan de „Daily News" wordt uit Yokohama van 7 Januari geseind: „De Japansche regeering heeft een aantal schepen aangewezen tot het ver voeren van troepen naar Korea." In de „Times'' van denzelfdeu dag komt een bericht voor, van vroe- geren datum echter, waarin gezegd wordt dat Japan zich wijselijk van interventie onthouden heeft, daar het wel iuziet, dat het zenden van soldaten naar Korea alleen zou dienen om Busland een voor wendsel te geven tot het bezetten van de havens van het schiereiland. Herbert Gladstone heeft in eene toespraak te Hawarden o. a. gezegd, dat de gezondheid van zijn vader weinig geleden heeft en dat geen bijzondere dingen zullen behoeven te worden gedaan voor zjjn herstel. Maar zijn vader zou wel niet lang meer in actieven dienst blijven, voegde hij er bij. De prins van Wales is niet van plan het Parlement eene toelage te vragen vcor zijn oudsten zoon, die Woensdag^neerderjarig is geworden. Spanje. De heer Silvela, ambassadeur te Parijs, heeft zijn onslag genomen, wegens oneenigheid met het kabinet te Madrid over de bekende studentenquaestie. Nieuwe schokken van aardbeving zijn Don derdag gevoeld te Torreso, in de provincie Malaga, waardoor groote scheuren in den aardbodem ont stonden. De provincie Grenada is door de bevolking verlaten. De gebiedsgrens van het dorp Guejevar is door de aardbeving twee en twintig meter ver plaatst en de loop der rivier Gogolbos is van rich ting veranderd. Te Arenas del Key heeft bij de laatste aard beving een grijsaard op éénmaal zijne zeven kin deren verloren. De Kamer van Afgevaardigden heeft met alge- meene stemmen een voorstel van den minister president, Canovas del Castillo, goedgekeurd, strek kende om de provinciën van Grenada en Malaga te machtigen, eene leening van 2 millioen peseta's aan te gaan, onder waarborg van den Staat, ten einde den noodlijdende te hulp te komen. Volgens eene officiëele statistiek zijn er in de provincie Grenada 1000 dooden, 650 gewonden, 11 steden en dorpen geheel, 41 plaatsen gedeeltelijk verwoest; materiëele schade 50 millioen fr. In de provincie Malaga 292 dooden, ruim 500 gewonden, 8 steden en dorpen geheel, 29 plaatsen gedeeltelijk verwoest; materiëele schade ruim 30 millioen fr. Tot hiertoe is ongeveer 1 millioen bijeengebracht. De pers en de lokale autoriteiten klagen dat de hulp zoo langzaam wordt verleend. De regeering alleen kan niet alles doen, want ruim 60,000 men- schen zijn zonder dak, voedsel en zelfs zonder kleeren. De Spaansch-Afrikaansche Vereeniging heeft een kantoor aan de Goudrivier geopend. Tusschen Spanje en Chili zijn de sedert 30 jaren afgebroken diplomatieke betrekkingen her steld. De Chileensche gevolmachtigde, admiraal Lynch, hoeft bjj koning Alfonso, bij de koningin en do infantes, en bij de ministers zijno opwachting gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2