Bij den heer P. Gouda Quint te Gouda zal eerlang een nieuw tijdschrift verschijnen„De Bouw meester", bevattende ontwerpen, schetsen en details van hedendaagsche en oude kunst en voorwerpen van kunstnijverheid, benevens antwoorden op prijs vragen, bijeengebracht door het genootschap „Archi- tectura et Amioitia," gevestigd te Amsterdam, en den heer P. "W. Van Gendt J.Gz architect te Arn hem. De nieuwe uitgave zal jaarlijks in zes twee- maandelijksche afleveringen, elke van zes platen, verschijnen. De zes en dertig platen zullen gesplist worden in vier rubrieken, en wel lsto Hedendaag- sohe Kunst, 2de Oude Kunst, 3de Voorwerpen van Kunstnijverheid, 4de Antwoorden op Prijsvragen. Door den minister van waterstaat is de ver gunning voor den aanleg van electrische geleidingen, ten behoeve van te 's-Gravenhage in exploitatie te brengen electrische unrwerken, welke concessie op 4 April 1882 aan mr. dr. G. L. Jansma Van der Ploeg aldaar werd verleend, overgedragen aan de heeren W. J. Wisse te 's-Gravenhago en dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam. Mr. J. A. De Vicq, benoemd consul der Neder landen te Djeddah, zal in Februari a. s. daarheen vertrekken. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad is ingekomen de voordracht van B. en We., om met het Rijk eene overeenkomst te slaiten, waarbij de aan de gemeente toebehoorende schilderijen, voor zoover zij naar het oordeel van B. en Ws. niet aan het raadhuis of andere gemeentelijke gebouwen behooren verbonden te blijven, aan het Rijk in bruikleen worden afgestaan, ten einde in het Rijks museum te Amsterdam ter bezichtiging te worden gesteld. Gisteren vierde prof. A. D. Loman te Amster dam zijn vijfentwintigjarig huweljjksfeest. Bij die gelegenheid werd hem door eenige leden der zang- vereeniging „Excelsior" eene ovatie gebracht, welke hierin bestond, dat, onder leiding van den directeur, den heer Röntgen, eenige liederen werden uitge voerd, door den jubilairis zeiven gecomponeerd. Aan het scheikundig laboratorium der gemeente universiteit te Amsterdam is tot privaat assistent benoemd dr. Ch. M. Van Deventer. De hoofddirectie der Surinaamsche Bank heeft tot den minister van koloniën een adres gericht om het behoud van de militaire pesten te Coronie, Sommelsdijk en Republiek. In de afdeelingen der Tweede Kamer heeft men gevraagd of het bekleeden van vele betrek kingen in finantiëele en nijverheidsondernemingen gelijktijdig met het controleurschap der directe be lastingen, gelijk het geval is met den titularis te 's-Gravenhage, wiens werkkring onlangs nog be langrijk is uitgebreid, zich wel rijmen laat met eene goede naleving van het kon. besluit van 6 Juni 1819. In elk geval achtte men de vereeniging van het controleurschap met het bekleeden eener be trekking in ondernemingen, die behooren tot de zaken van koophandel en aan patentrecht zjjn onder worpen, aan ernstige bedenking onderhevig. Her ziening van het kon. besluit in dien zin dat niet dan met goedkeuring des ministers meerdere be trekkingen gelijktijdig door een ambtenaar kunnen worden waargenomen, achtte men wenschelijk. In het voorloopig verslag over hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting (financiën) wordt o. a. aangedrongen op regeling van het pensioenfonds ert verbetering der handelssstatistiek. Op grond van een gerucht, dat aan ambtenaren der Koninklijke Bibliotheek deelneming aan het genot der leges- gelden was geweigerd, wordt betoogd dat, zoolang er leges genoten worden, geen categorieën van amb tenaren willekeurig moeten worden uitgesloten. Men meende dat aan deze ambtenaren het genot van leges moest worden toegekend en de weg tot deel neming in het weduwenfonds geopend. Inlichting wordt gevraagd over het bericht eener mislukte proefneming om van Rijkswege plakzegels te ver vaardigen. Voortaan mogen naar Italië niet meerdere postpakketten bij één en dezelfde adreskaart wor den verzonden. Elk pakket behoort dus van eene afzonderlijke adreskaart vergezeld te gaan. Z. M. heeft den heer E. F. Ploos Van Amstel, kweekeling van de UtrechtscheZendings-vereeniging, benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche Christen gemeenten in Ned.-Indië; - aan den heer F. 's Jacob, oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, vergunning verleend tot aanneming der versierselen van ridder grootkruis in de orde „Del Morifo Naval", hem door Zijne Majesteit der. koning van Spanje geschonken. Gemengd Nieuws. Toen men gisteravond de Stadszaal binnentrad om de aangekondigde zoogenaamde anti-spiritistische séance van de heeren Homes, Thorn en mej. Fey bij te wonen, was men ver plicht om voor een groot vel papier, waarop he e 1 weinig gedrukt was en dat een programma heette, hetwelk men, om eene voorstelling goed te volgen, natuurlijk steeds noodig heeft, tien ceDts te betalen. Geen kleinigheid zeker, welke Hollanders zich on getwijfeld niet zouden durven veroorloven. Op hen zou dadelijk een zeer bekend, maar minder vleiend woord worden toegepast. Zoowel de benedenzaal als de gaanderij, maar vooral de laatste, waren, lang voor den aanvang, goed bezet. Na eene korte toespraak van den heer Homes, waarin hij eenige opbeuringen van hunne kunst beloofde, welke echter uitbleven, gaf hij eenige min belangwekkende proeven in het beantwoorden van op stukjes papier geschreven vragen. Een dier vragen noemde hij echter onleesbaar en een ander werd verkeerd beantwoord, ten minste een der aanwezigen interpelleerde hem daarover. De vragen waren in enveloppes gestoken; eerst na de beant woording mocht hij deze openen. Vervolgens wist mej. Fey, nadat zij drie der toeschouwers eenigen tijd op het tooneel had be tast, het voorwerp te raden, dat deze in een kastje hadden gelegd of het woord op een leitje geschre ven terwijl zij door twee heeren buiten de zaal was geleid en daarna geblinddoekt weer binnen gebracht. Hare gaheugenproef bestond in het in volgorde opnoemen van ongeveer dertig woorden, die eenmaal voorgelezen waren. Men zegt dat er zijn die het wel reeds tot 100 hebben gebracht. Van de lezing van anderer gedachten kwam niets. Wel bleek mej. Fey, - nadat ze, met een lint om den hals geknoopt, in een vierkant onoverdekt tentje was gebracht en de einden van het lint, na door het doek van de tent te zijn gestoken, ver volgens daarbuiten door iemand uit het publiek aan een paal waren vastgebonden en bovendien ook in de hand werden gehouden, - zich nog vrijelijk te kunnen bewegen, allerlei vreemde verschijningen te kunnen vertoonen en zich zelfs in geheel ander kostuum als geest buiten de tent te begeven. Na de pauze werd het eerst een tafeldans ver toond, wraaraan ook enkele personen uit het publiek deelnamen. Den tweeden keer ging de tafel zelfs de hoogte in. Daarna trad mej. Fey weder op en wat zij nu ver toonde vond den meesten bijval van den avond. Zij was geblinddoekt op het tooneel gezeten en noemde de voorwerpen, welke in de zaal door den heer Homes werden aangeraakt of die hem werden in handen gegeven. De kleinste bijzonderheden daarvan werden door haar geraden, ook de naam van een visitekaartje, zoomede nommer, jaartal en letter van een muntbiljet. Nadat nu weer een nommer van het programma was overgeslagen, kreeg men, doch slechts voor een kort oogenblik, den heer Thorn te zien, die, nadat zijne handen met een touw op den rug ge bonden en daarna aan een stoel vastgemaakt en eveneens zijne beenen aan dien stoel waren gebonden, zelfs den heer, die later met hem in het tentje giDg, de jas uittrok en deze evenals andere voor werpen over de omheining wierp. De daar aan wezige heeren konden bij herhaald onderzoek niet bemerken dat de touwen waren losgeweest. Iets merkwaardigs was er dus wel te zien maar of dit zulk een vrij hoogen entreeprijs waard was, is te betwijfelen. Spiritist of anti-spiritist, niet „fair" was het ook om slechts ééne voorstelling aan te kondigen, en dan te midden van den avond te komen vertellen dat er den volgenden avond toch nog eene zal zijn: want een „telegram" had hun gemeld dat een elders voorgenomen séance daar niet kon doorgaan. Voor zoover we konden opmerken was het publiek dan ook niet geheel en al tevreden en schijnen wij onder den naam van „anti-spiritisten" eigenlijk money-makers te hebben gezien. Wij stellen ons daarom van de opnieuw voor hedenavond beloofde onthullingen, waar het gisteren wel reeds ieder voornamelijk om te doen zal zijn geweest, weer niet veel bijzonders voor. Do officier van justitie te Arnhem herhaalt met aandrang zijn gedaan verzoek tot opsporing van den vermisten politie-agent Jacob De Vries, die waarschijnlijk in den Dijn verdronken is. Het gerucht dat De Vries te Harderwijk zou zijn ontdekt, is ongegrond. De commissaris van politie der 1ste afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt opsporing van een brief, alleen van een frankeerzegel voorzien, in den namiddag van 31 Dec. jl. omstreeks 6 uren gestoken in de bus van den postwagen van den trein aan 't station te Kampen en inhoudende 3 bankbiljetten van f 25, gemerkt E. K. 5960, E. F. 4656 en C. G. 9402. Het „HaagscheDb 1." schrijft: Het is ons uit eene inlichting van zeer bevoegde zijde gebleken, dat wij dezer dagen ten nadeele van den koffiehuishouder B., aan het Buitenhof, een bericht hebben opgenomen, waarvoor geenerlei grond bestond. Het feit der overdracht van diens zaak had tot valsche gernchten aanleiding gegeven, welke eene beweging deden ontstaan, waardoor ook onze be richtgever zich wat lichtvaardig op een dwaalspoor liet brengen. Onder betuiging van ons leedwezen derhalve herroepen wij gaarne de bewuste mede- deeling als volkomen onjuist. Eene vrouw, die zich 's avonds te ongeveer 10 uren aan den Westerdokdijk te Amster dam bevond, werd door een man aangehouden, die haar haren omslagdoek ontstal. - Eene 16-jarige dienstbode te Amsterdam, die zich aan zakkenrollerij heeft schuldig gemaakt, is ter beschikking der justitie gesteld. Yan Georg Ebers' nieuwsten roman „Serapis" zijn, zoo deelt de „Post" mede, reeds 25,000 exemplaren in acht oplagen gedrukt en verkocht. Ook door den „Grand Central Beige" is gevolg gegeven aan den aandrang van het Ge neeskundig Staatstoezicht, om conducteurs te ver bieden gebruik te maken van de loopplanken langs de in beweging zijnde treineD. Huiselijke zorg. Een Engelschman schrijft uit Nieuw-York aan zijn vriend te Lon den: Met mijne zaken gaat 't hier goed, maar ik heb veel last van mijne familie-aangelegenheden. Gij weet misschien dat ik getrouwd bon? nu, goed ook. Ik maakte namelijk een paar jaar geleden kennis met een mooi weeuwtje, die met haar volwassen stiefdoch ter boven mij in hetzelfde huis woonde. Ik trouwde de weduwe, kort daarna komt mijn vader bij mij logeeren en trouwde met de stiefdochter van mjjne vrouw. Mijne vrouw werd toen de schoon moeder en te gelijk de schoondochter van mijn eigen vader. Mijne vronws stiefdochter is nu mijne stiefmoeder en ik ben de stiefvader van mijne schoonmoeder. Mijne stiefmoeder, die de stiefdoch ter van mijne vrouw is, heeft een zoon ter wereld gebracht. Die jongen is natuurlijk mijn stiefbroe der omdat bij de zoon is van mijn vader en van mijne stiefmoeder, maar omdat hij ook is de zoon van mijne vrouws stiefdochter is mijne vrouw ook grootmoeder van dien kleinen jongen, en ik ben de grootvader van mijn stiefbroeder. Alsof dit niet mooi genoeg was, heeft mijne vrouw onlangs ook een zoon gekregen. Nu is bijgevolg mijne stiefmoeder de stiefzuster van mjjn jongen, en te gelijk zijne grootmoeder, omdat hij het kind is van haar stiefzoonen mijn vader is de zwager van mijn zoon, omdat hij zijne stiefzuster tot vrouw heeft. Ik ben de broer van mijn eigen zoon, die de zoon van mijne stiefmoeder is. Ik ben de zwa ger van mijne moeder; mijne vrouw is de tante van haar eigen zoon; mijn zoon is de kleinzoon van mijn vader en ik ben mijn eigengroot vader. Is 't n:et om krankzinnig te worden? Telegrammen. PARIJS, 9 Januari. De „Temps" bevat van zijn correspondent uit "Weenen een telegram, volgens hetwelk eene overeenkomst tusschen Frankrijk, Oostenrijk, Duitschland en Rusland gesloten is omtrent de beantwoording der Engelsche voorslagen over Egypte. Frankrijk heeft de hoofdrol bij de onderhandelingen gespeeld en de drie andere mogend heden wenschen hem 't initiatief te laten om de antwoorden in gemeenschappelijke overeenstemming op te makenmaar Frankrijk geeft er de voorkeur aan, dat de overeenkomst der vier mogend heden door gelijktijdige overreiking eener gelijk luidende nota, waarin zij hunne vorderingen noemen, aan Engeland bekend gemaakt wordt. Generaal Brière heeft bevel gekregen drie maal per week telegrafisch bericht over den toe stand van het expeditie-corps te zenden. De vroegere ministor van oorlog Thibaudin zal de volgende maand het opperbevel over een legercorps krijgen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2