ft". 7636. Zateirdttg 10 JaanarL A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 meenden1.10. Frtnco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1S regels 1.05. Iedere regel meer 0.17#. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inrmse ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN. 9 Januari. Aait don gemeenteraad is door de gemeen te- commissie van het Nederduitsch-Hervormd Kerk- genootschap alhier verzocht een gedeelte van de Singelgracht te mogen aanplempen ter vergrooting van de Begraafplaats aan het einde der Groene- steeg, waardoor laDgs een gebogen grenslijn van 125 meters leDgte eene oppervlakte van daizend I centiaren zou worden afgestaan en de breedte van de Singelgraebt voor de scheepvaart minstens 22 j meters bedragen zou, voldoende voor de vaart van de kolensohepen, vaa den Oaden Rjjn naar don Nieuwen Rijn of omgekeerd. De commissie van fabricage heeft geen bezwaar om dit verzoek too te staan, mits op de volgende voorwaardenlo. dat de aangeplempte grond wordt afgescheiden door een houten schoeiing, ter voor koming van uitzakking van grond, in behoorlijken staat te maken en te onderhouden door de nienwe eigenaars, onder goedkeuring van het bestek en plan door Burgemeester en Wethouders; 2o. dat de bodem van da gracht worde gebracht en onder houden op eene diepte van 3 meters onder A.P. over de volle breedte tot op 2 meters afstands van de wederzijdsche oevers en aan deze met regel matige glooiingen aansluitende, op kosten van de eigenaars en mede onder goedkeuring van Burge meester en Wethouders; 3o. dat de koopprijs wordt bepaald op vijftig cents per centiare, benevens de kosten van overdracht en der schadevergoeding aan den pachter van het vischwater van de Zijlsingel- gracht; 4o. dat het geheele werk uitgevoerd zij binnen 12 maanden na goedkeuring van het be treffende raadsbesluit door de Gedeputeerde Staten. Ook het Dagelijksch Bestuur kan zich met deze voordracht vereenigen en stelt daarom voor te be- palen dat het bedoelde gedeelte water niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. Door het overigden van het Raadslid den heer J. M. E. Dercksen is eene vacature ontstaan bij de commissie van het Stedelijk Museum. Om hierin te voorzien stelt zij het volgende tweetal aan den Raad voor ten einde daaruit eene keuze te doen, te weten: de raadsleden dr. E. F. Van Dissel en mr. S. Le Poole. Ter vervulling der vacature, ontstaan ten gevolge van de bevordering van den heer W. G. Meijer tot eersten onderwijzer aan de Jongensschool der lste klasse, bieden B. en Ws. eene voordracht aan, ter benoeming van een tweeden onderwijzer aan de genoemde school op eene jaarwedde van 1000, als: J. F. L. Rietdijk, onderwijzer te Zalt-Bommel; G. J. Verwers, onderwijzer te Amsterdam, en N. Meijer, hoofd der school te Maasdam. Tevens leggen zij over eene voordraoht ter be noeming van eene derde onderwijzeres aan de Leer school verbonden aan de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen, op eene jaarwedde van 550; als: mej. G. A. J. J. Vlaanderen, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast mej. A. J. Cremer en mej. M. S. Altmann, de beide laatsten werkzaam aan eene der openbare lagere scholen in deze gemeente. Door de commissie van fabricage wordt naar aanleiding van het verzoek van de weduwe Koore man, om continuatie van de onderhandsche huur van het Raamland onder Zoeterwonde, in over weging gegeven om, alvorens het land wederom te verhuren, thans over te gaan tot het uitvoeren van de noodige werken, ten einde het land in goed weiland te veranderen, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 3000. Reeds vroeger zijn plannen voor dit werk aan hangig geweest. De reden voor het nogmaals uitstellen van die werken tot verbetering van het Raamland is volgens B. en Ws. thans niet meer aanwezig, aaDgezien blijkens de Bjjlage van de Begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 1885, de concessie-aanvrage van de beeren E. E. St. Martin te Amsterdam en J. Mees Gzn. te Ant werpen voor een spoorweg van Amsterdam langs Leiden en Zoetermeer naar Rotterdam als vervallen is te beschouwen, omdat de aanvragers in gebreke zijn gebleven opgaaf te doen van den waarborg, dat na verkregen concessie de onderneming tot stand zal komen. Het komt hun met de commissie van fabricage daarom raadzaam voor, thans met de bedoelde werken van gemeentewege een aanvang te maken en afwijzend te beschikken op het verzoek van de weduwe Kooreman. Ingevolge raadsbesluit van 29 Augustus 1850 is aan commissarissen der Sociëteit de Vriendschap (Nieuwe Sociëteit) gratis uitgegeven een gedeelte open grond der Ruïae gelegen tusschen den tuin van den heer J. N. J. Groothols en het gebouw van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, groot 312 centiaren, ten einde daarop een sociëteits gebouw te stichten en verder 1165 centiaren gronds precario en tot kennelijk wederopzeggens in gebruik toegestaan tegen betaling van eene jaarlijksche recognitie van f 40.80 Aangezien evenwel bij latere opmeting van 1 November 1851 was gebleken dat slechts voor tuin 896 centiaren waren ingenomen, is krachtens raadsbesluit van 22 Juli 1852 de recognitie in evenredigheid verminderd en vastge steld op 31.35. Thans wordt door het bestuur der Nieuwe Sociëteit verzocht dat hem laatstbedoelde grond in eigendom worde afgestaan tegen betaling van den twintigsten penning. Na overleg met de Commissie van Fabricage komt het B. en Ws. voor dat er in geenen deele termen bestaan bedoelden groDd aan adressant in eigendom af te staan. Voor eerst zonde toch de beschikking over dien grond te eeniger tijd voor de gemeente noodig kunnen wezen en vervolgens is de aangeboden prijs van het twintigvoudig bedrag der recognitie, ad ƒ627, te gering voor den eigendom van eene uitgestrekt heid van 896 centiaren. Zij geven den Raad mits dien in overweging om afwijzend op het verzoek te beschikken. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11,667) f 6111.55, bagage (14 ton) 103.23, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2511 ton) f 1983.63, levende dieren en rijtui gen 28.97, diverse ontvangsten totale ontvangst 8227.38. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 74,874.58. - De Indische mail per stoomschip Mongolia" wordt 13 dezer alhier verwacht. De Koningin is beschermvrouw geworden van de Diaconessen-inrichting „Bronovo", Laan van Meerdervoort, te 's Gravenhage. Yoor eenige dagen hebben wij gemeld dat hier te lande een telegram was ontvangen dat de luit. Guillaume op Atjeh was gesneuveld. In het door ons ontvangen bericht was de Yan uitgevallen. De gesneuvelde officier is de heer Guillaume Hissink. Vad Naar het „D. v. N." verneemt, is aan den jongen schilder, den heer P. De JoBselin De Jong, te 's-Hage, opgedragen het portret te schilderen van Prinses Wilhelmina. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, is bij het Dagelijksch Bestuur van 's-Gravenhage eene aan vraag ingekomen tot het verkrijgen van grond aan den Badhuisweg te Scheveningen, grenzende aan het Hotel Altenburg, ten einde daarop een zeer uitgestrekt hotel te bouwen. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suezde „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde gisteren Dungeness; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Southampton. Z. M. heeft aan W. H. Post Pz. te Gorkum met ingang van 1 Febr. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Gorknm; - benoemd tot snbstitnut- griffier bij de arr.-rechtbank te Breda mr. E. R. E. Brants, thans substituut-griffier bij de arr.-rechtbank (e Winschoten; - benoemd tot notaris binnen het arrond. Utrecht, ter standplaats de gemeente Bode- grave, J. A. De Ridder, candidaat-notaris, thans burgemeester van Zwammerdam; - benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Wagoningen S. G. Van Wolderen baron Rengors, thans griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk- den heer P. A. Schreiber, consul der Nederlanden te Nieuw-Orleans, aangewezen als gedelegeerde van Nederland bij de in Februari e. k. aldaar ter gelegenheid der inter nationale tentoonstelling te honden conferentie ter bespreking der belangen van den katoenbouw. Gemengd Nieuws. De zuivere opbrengst der liefda- digheidsvoorstelling, welke den 30sten December 11. in de Stadseaal is gegeven ten voordeelederwerk- lieden, die in deze stad zonder werk zijn, be draagt 647.56. Het plan van het bestuur van „Nut en Yermaak" is volgens achterstaande aanbestedingsadvertentie voor het geld levensmiddelen uit te reiken. De zonder werk zijnde werklieden zullen worden opgeroepen zich schriftelijk vóór Maandag-middag 3 uren aan te melden (met opgave hoe groot hun huisgezin is en waar zij het laatst gewerkt hebben), ten einde aanspraak te kunnen maken op de vor- deeling dier levensmiddelen, aan nadere adressen. Ingezetenen, die voor deze gelegenheid nog giften zouden willen afzonderen, vinden daartoe de gele genheid bij den president, Breestraat 54. Weder is er sneeuw gevallen en weder wijzen we er op dat den gevederden vrien den dan met de kruimkens onzer tafel zulk eene groote weldaad bewezen kan worden. Een trein der Hollandsche IJzeren- Spoorweg Maatschappij van Rotterdam naar 's-Hage on Amsterdam, ondervond eene vertraging van 57 minuten, wegens een defect aan de machine te 's-Hage. Een uit Leiden ontboden locomotief bracht den trein naar de hoofdstad. Dezer dagen heeft men ontdekt dat een paar arenden verblijf honden in een hoogen boom op 't landgoed „Raaphorst" onder Wassenaar. Er wordt druk jacht op gemaakt. Door de politie te 's-Hage is gearres teerd en naar het huis van arrest overgebracht de loopknecht D., die uit de gang van het kantoor van den heer H. in de Korte Pooten de jas van den boekhouder ontvreemd heeft. De aanhouding had plaats op het Bnitenhof. D. had het gestolene bij zich. De goederentrein, die gisteravond om halftwaalf van Winterswijk naar Amsterdam vertrok, miste bij aankomst te Yorden nagenoeg de helft van zijn groot aantal wagens. Yan het station Ruurloo werd naar Vorden geseind om de verloren schapen te komen halen. De aankoppeling bleek even voorbij het station Ruurloo gebroken te zijn. Uit Nieuwediep wordt van heden gemold dat er een groot schip in de Zuidergronden gestrand is. Sleepbooten en vletten verleenen assistentie. Te Londen is een man, die in dron kenschap zjjne vrouw geslagen had en van wien het bleek dat hij zich en zjjne drie kinderen door

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1