EStt&S In den IJsel onder Wije is gevonden het lijk van eene vronw, die waarschijnlijk reeds eenige dagen geleden verdronken is. Aan hare kleeding was het te merken dat ze in zeer armoedige omstandigheden verkeerd heeft. De veldwachter te St.- Oedenrode is wegens aanhoudende dronkenschap uit zijne betrek king ontslagen. Een strooper, zoo verhaalt de „'s-Hert. Crt.", werd wegens overtreding van de jachtwet door den rijksveldwachter van zijn dorp bekeurd.- „Dat is een weergasohe mooie", mompelt de be keurde „gisteren wenscht ie me veel zegen en nou lapt ie me der bij 1" Toen in W ij k - N i e u w s t r a a tonder de gemeente 's-Grevelduin-Capelle, een jongen 's avonds voor zijne zuster eenig strijkgoed zou wegbrengen, werd hij onverwacht door een paar anderen aangevallen, waarvan de een hem een schop «n de ander met een mes eenige gevaarlijke sneden toebracht. De gewonde kende de aanvallers, doch daar hij niet vermoedde zoo erg toegetakeld tez{jn,nam hij geene getuigen, waartoe, naar zijn zeggen, ge legenheid bestond. Men houdt het er voor, dat een en ander in verband staat met eene liefdesgeschie denis, waarmede de politie voor eenige weken ook «1 gemoeid was, daar toen herhaalde malen brieven met bedreigingen geschreven zijn. Later is als de vermoedelijke dader van de toegebrachte wonden een buurjongen van den verwonde door de mare chaussees in heohtenis genomen. Thans, uu alle nssporingen vrnch- teloos zijn geweest, wordt vermoed dat de sedert eenigen tijd vermiste politie agent J. De Vries, te Arnhem, in den Rijn is verdronken. Dientengevolge wordt nu door de politie-agenten J. Kramer en G. Mekking te Ronkum, dagelijks aanhoudend langs den Rijn aldaar, en te Dorenweerd, Heelsum en Wageningen gesurveilleerd, om bij aanspoeling of ontdekking van het lijk hiervan onmiddelljjk aan de politie kennis te geven. Aangaande den moord teAnsen, ge meente Ruinen, wordt nog gemeld dat de officier van justitie geene termen heeft gevonden omdeinhech- tenishouding van W. aan te vragen, zoodat deze is vrijgelaten. B. echter is gevankelijk te Assen bin nengebracht. Vermoedelijk is deze dus de hoofd- of alleenschuldige. Een hevige brand is uitgebroken in de boerderjj van den landbouwer P. T. Hilandes te Zweins, gemeente Franekeradeel. Van de levende have kwamen 10 koeien in de vlammen om, terwijl slechts 5 koeien en twee paarden werden gered. De schuur is geheel verlorenhet woonhuis hoopte men te behonden. Omtrent de oorzaak van den brand is met zekerheid niets bekend. Alles was verzekerd. Een arbeider te Ooltgensplaat, ver dacht van schuld aan de mishandelingen, die den dood van een mineur ten gevolge hebben gehad, is gevangengenomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is naar Rotterdam vervoerd. Een zekere H. B. te Hardenberg zocht twist met zijn oom en verwondde hem met een tang zoo erg aan het hoofd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De zaak, in het „N. v. d. D." medege deeld en waarvan wij in ons vorig nommer mel ding maakten (mishandeling van eene vrouw), is volgens het „Utr. Dlb." na een voorloopig onder zoek der politie, in handen der justitie gesteld. Te Zevenhuizen had dezer dagen eene trouwplechtigheid plaats, waarbij de jonge lieden, de ouders der jonge vrouw en de moeder van den jongen man, verklaarden niet te kunnen schrijven! Landelijke zeden. - Te Kerkenveld (gem. Zuidwolde, Drente) heeft T. J. zijn neef T. S. gesneden van de kruin van het hoofd tot bij het oog; voorts door een neusvleugel en de bovenlip. Op het achterhoofd is een spinneweb van sneden, en de rug van de jas in aau flarden gesneden. - Te Dalerveen heeft een jonkman een ander het oor half doorgesneden en ook een kerf bij den pols gegeven. In het afgeloopen jaar zijnalleen uit Maastricht 820 vreemdelingen over de grenzen gebracht. Te Wapse (Drente) is het huis van den heor M. Dijkstra tot den grond toe afgebrand. Veel is vernieldook vijf stuks van de levende have zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Een persoon te Bladel (N.-B.), die zich in de vorige week den voorarm had afgescho ten, is thans aan de gevolgen overleden. Volgens een telegram uit Nieuw- Vork kan er tnsschen 10 en 12 lezer op de En- gelsehe en Noorweegsche kusten stormweder ver wacht worden, dat zich misschien uitstrekt tot op de Fransohe kast. Op den 2den Kerstdag werden in de kerk te Veile (Denemarken) zes kinderen gedoopt met water uit den Jordaan, hetwelk door de ouders van een der kinderen verschaft was. In de steden van Andalnsië zijn door de aardbevingen zóóvele huizen, die op invallen staan, dat de regeering groote onteigeningen zal bevelen en het corps der genie in het belang der openbare veiligheid er een aantal zal doen springen. Ook in Stiermarken en in een deel van Italië zijn schokken gevoeld, terwijl de minerale bronnen van Ischia eene verhoogde temperatuur aanwijzen. In den avond van 5 Januari was de zee op de kusten van Malaga zóó onstuimig, dat een aantal schepen op het strand werden geworpen, terwijl een onderaardsch gerommel tnsschen de kust en de bergen vernomen werd. De gouverneur van Grenada rekent dat wel voor 4 millioen franken aan vee is verloren gegaan. Te Parijs heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van den Spaan schen gezant, Manuel Silvela, om gelden te verzamelen voor de door de aardbevingen geteisterde provincies in Spanje. Het besloot in zijne eerste zitting aanstonds 20,000 fr. naar Andalnsië te zenden, en tevens om een ge deelte der ontvangsten te behouden voorde armen van Parijs. De pers te Madrid is vau plan een geïllustreerd blad uit te geven, in navolging van „Paris-Murcie", en een groot weldadigheidsfeest te organiseeren. De betrokken parlementaire commissie heeft be sloten, eene leening van 2 millioen peseta's voor te stellen tot leniging van den nood in Andalusië, tot welker terugbetaling de opbrengst der geopende nationale inschrjjving dienen zou. De regeering heeft tenten gezonden ten behoeve van de honderden en duizenden, die zonder dek of dak de nachten in de open lucht doorbrengen. Ook het comité te Parjjs heeft besloten OGver- wijld 2000 wollen dekens en eene groote hoeveel heid zeildeek tot overdekking van tenten derwaarts te zenden. /XJit Madrid wordt gemeldt dat eene nieuwe onder- aardsche beweging Dinsdag-avond eene oostelijke richting had genomen en groote verwoestingen op de kust vanMotril heeft aangericht. Ook gisterochtend werd een nieuwe schok van aardbeving te Loja ge voeld. De emigratie uit Grenada duurt voort. De bevolking verkeert in de grootste ontsteltenis. Te Grenada is een huis ingestort, waarin men nachtwake hield bij een gestorven kind. Een en twintig personen werden er verpletterd. De sociëteit „Momus" te Maastricht heeft honderd gulden doen toekomen aan den gezant van Spanje, voor de slachtoffers. BUITENLAND. Frankrijk. Sedert oenigen tijd worden alle dorpen in den omtrek van Belfort door agenten afgereisd om de nog overgebleven medailles van Sint-Helena bijeen te verzamelen. Ieder huis waar deze geweest zyn, gaan ze binnen en koopen tegen 20 a 25 stuivers deze oude, reeds vergeten gewaande insignes op. Te Neufchatel, in Zwitserland, is de opkooper woonachtig. Tot op heden heeft men niet kunnen ontdekken waarom deze herinneringen aan het kei zerrijk worden opgekocht. Louise Michel is op haar verzoek naar Saint- Lazare teruggebracht, waarheen zij zich Maandag morgen te voet, in gezelschap van de beeren Clé- menceau en Rochefort, begeven heeft. Een briga dier en eenige agenten volgden op eenigen afstand. Sedert een maand had de petroleuse niet in een bed geslapen. Den nacht na hare aankomst heeft zij haar cel, welke grenst aan die van mevrouw Clovis Hughes, met een ziekenoppasseres van wijlen hare moeder gedeeld. Op eene vraag daartoe van den heer Clémenceau heeft de heer Camescasse haar toegestaan deze oppasseres -18 uur bij zich te hebben. Louise Michel was zeer kalm. Duïtsclilmicl. Naar men te Berlijn zegt, zal do Russische gezant fe 's-Hage, graaf Knapnitz, do opvolgor worden van den Russiscken gezant tc Berlijn, graaf Orli ff, wiens vervanging noodig is geworden ten gevolge zijner aanhoudende ongesteldheid. De „BoDner Zeitung" verneemt dat de Prui sische minister van openbare werken de kosten laat opnemen van een plan om den Rijn van Kenlen tot de NederlaDdsche grenzen voor zeeschepen bevaar baar te maken, waarvoor eene vaargeul vau 4 a 4'/t meter diepte Doodig zon zijn. Dat plan is reeds lang door groothandelaren aan den Beneden-Rijn aan bevolen en men vleit er zich mede, dat de Neder- landsche Regeering dan den waterweg van do gren zen tot aan zee op gelijke diepte zal laten brengen. Groot-Bi'i tannië. Luidens een particulier telegram gaat een adem tocht van de Beaconsfieldsche politiek door het land. Reeds lang was de regeering aangezocht de andere mogendheden te toonen dat Engeland meester in Egypte is. Als men de „Daily News" gelooven mag, heeft Engeland werkelijk besloten zijn werk in Egypte, zonder zich aan de mogendheden gele gen te laten liggen, te vervolgen. Engeland heeft, zoo zegt het blad, reeds lang genoeg aan de andere mogendheden zijne opwach ting gemaakt- dat zij na bij Engeland komen Daarbij geeft het orgaan van Gladstone vol toorn eene geschiedenis van de laatste voorstellen omtrent de financiën in Engeland. Zjj werden zonder com plimenten verworpen, zonder dank afgewezen, zon der zelfs den schijn van ernstig onderzoek. Nogmaals geeft de „Daily News" in dit artikel haar haat lucht tegen Yon Bismarck, evenals dit in het artikel van den kijker achter de coulissen geschied is. Het is Gladstone in eigen persoon die daaruit spreekt. Egypte op zich zelf is den kanse lier geheel onverschillig; het dient slechts als stok om den hond te 6laan, als hefboom om het kabinet Gladstone omver te werpen. Yon Bismarck heeft zoowel aan Beaoonsfield als aan Gladstone herhaal delijk de inlijving van Egypte aangeboden, beiden hebben hier echter afwijzend op beschikt; waar schijnlijk voorspelt hij zich van een kabinet-Salis- bnry een gunstiger antwoord en beproeft daarom Gladstone te verdringen. In eene depeche van generaal Wolseley aan het ministerie van oorlog, uit Korti van gisteren, wordt gemeld: „Een konvooi levensmiddelen onder sterk geleide vertrekt onverwijld naar Gakdul. Generaal Stewart zal morgen met een ander konvooi naar Metammeh gaan en die plaats waarschijnlijk op 15 Jan. bezetten. Indien hij daar een stoomboot aanwezig vindt, zal bij onmiddellijk de gemeenschap met generaal Gordon tot stand brengen." Belffië. De „Courier de Bruxelles" meldt dat aan de Kamers nog vóór het einde harer zitting een ont werp van kieshervorming zal worden ingediend. De „Independence beige" bevat eene depeche uit Luxemburg, waarin verzekerd wordt dat de heer Von Blochbausen zijn ontslag als regeerings- president heeft genomen, niettegenstaande de gunstige stemming der Kamer in de zaak van den Prins- Hendrik- spoor weg. Hetzelfde blad meldt dat Spanje de „Association internationale africaine" erkend heeft bij eene con ventie, gelijkluidend met die van Duitschland. De conventie is gisteren te Brussel geteekecd, door een vertegenwoordiger van genoemde vereeniging en den Spaanschen gezant bij het Belgische hof. De onderhandelingen over den Congo-staat tusschen Jules Ferry en den Belgischen minister van staat Pirmez, speciaal afgevaardigde van den koning van België, duren nog steeds voort. Frank rijk houdt zijne rechten vol op den linkeroever van Stanley-Pool en verklaart, die slechts tegen eene voldoende vergoeding te willen afstaan. De „Association" biedt afstand van hare stations aan den Boven- en Middel-Niari, maar vraagt daaren tegen van Frankrijk eene uitkeering van 15 millioen franken tot vereffening der rekening. Telegrammen, PARIJS, 7 Januari. Tirman, de gouverneur van Algerië, heeft zijn ontslag aangevraagd. De afgevaardigde Bertholon is heden gestorven. Het transportschip „Nièvre" ging heden met troepen en amunitie naar Tonkin in zee. Ferry zal de dadelijke behandeling eener in terpellatie over het aftreden van Campenon en over Tonkin niet tegengaanmaar eerst de Kamer van Afgevaardigden het gewicht van de afzending van de laatste versterkingen en de noodzakelijkheid van nieuwe kredieten, die tot de beëindiging van de expeditie onontbeerlijk zijn, betoogen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2