Maandag 5 Januari. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. N°. 7G31. A". 1883. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afeonderljjke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassoa ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olliciëele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE!. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren heD, die op den lsten Januari 1885 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, «en alzoo de geborenen in bet jaar 1806, alsmede hen, die eerst na bet intreden van bun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot bet doen van de aangifte voer de Nationale Militie, in Je maand Januari 1885. Zij geven daarbij kennis: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags S uren: op Maandag 12 Januari, voor de bewoners vun de wijken 1, 2 en 3; - Dinsdag 13 .4 en 5; Woensdag 14 ...6; Donderdag 15» ...7; Vrijdag 16 »8en9of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn ta verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente fafdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor ben, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 December 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5279 volwasser personen en van 516 kinderen. In het afgeloopen jaar werden in het Werkhuis opgenomen 21,482 volwassenen en 2659 kinderen, te zamen 24,141 personen. Aan arbeidsloon is ge durende dat jaar uitbetaald f 3585.981/,. Met 1 Jannari 1885 was het 25 jaar geleden dat de eerste aflevering van den „Nederl. Spec tator" het licht zag. Deze gebeurtenis zal op ver schillende wijzen feestelijk gevierd worden. De eerste aflevering voor het jaar 1885 zal in een buitengewoon groot en sierlijk formaat verschijnen onder meer zal zij bevatten eene reeks van geestige satyren en toespelingen op de voornaamste kun stenaars en meest belangrijke gebeurtenissen der laatste jaren op bet gebied der kunst. De uitgever, de heer Martinus Nijhoff, biedt (in afwachting van den officiëelen disch) der redactie en verscheidenen medewerkers heden een vriend schappelijk middagmaal aan. Volgens den Haagschen Kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt." is het plan van den Koning en de KoningiD, om eenige weken op het sedert lang geheel verlaten „Huis ten Bosch" te gaan doorbrengen, nog altijd in de pen, al is er des wege ook nog geen bepaald besluit genomen. Maar met het oog op de mogelij kheid dat aan dit plan uitvoering wordt gegeven, is de vacante plaats van concierge aan genoemd paleis dezer dagen vervuld. Men heeft een adjudant-onderofficier voor dit baantje bestemd. Wel waren er verschillende vroegere hof beambten, die er naar dongen o. a. een trouw die naar van wijlen den Prins van OraDje, die van zijn klein pensioen niet kunnende leven, gaarne eene bof betrekking had aanvaard, welke, op zich zelve niet zoo lucratief, hem toch in staat zou hebben gesteld onbezorgd te leven, - maar de hovelingen, die den Koning eene voordracht voor dit postje moesten overleggen, misten den moed, Z. M. een man van het personeel van den laatst overleden Kroonprins voor te dragenwel een bewijs hoezeer men thans nog alles vermijdt, wat de wonde, aan 's Konings vaderhart toegebracht, zou kunnen open rijten. Men verzekert overigens dat Z. M. zeer wel varend is, en dat zich de kwaal, waaraan hij lij- éende is, door niets openbaart. Toch schijnt ook voor den volgenden zomer eene reis naar Carlsbad te zijn voorgenomen. Beroepen is bij de Christ.-Ger. gemeente te Bodegrave de heer A. H. Gezelle Meerburg, te Baan/. Het onderwijzersgezelschap te Aalsmeer beefs zich opgelost in de afdeeling van het Nederlandse!» Onderwijzers-Genootschap. Zooals te verwachten was, zegt het SH. Dbl.", beeft de Engelsche legatie zich tot het ministerie van buitenlandsche zaken en dit laatste zich met een nota tot het departement van justitie gewend, met betrekking tot het te 's-Hage gebenrde mot de twee Engelsche dames, waarvan wij melding heb ben gemaakt. Het blad twijfelt niet, of met de ophelderingen, die omtrent deze zaak zullen worden verschaft, zul de Engelsche legatie zich tevreden stellen. De „Haagsche Crt." acht zich gerechtigd hare lezing van het gebenrde vol te honden. Weder is een jaargang verschenen van hot jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid. Gaarne voldoen wij aan de nitnoodiging om, daar van melding makende, te herinseren dat de Maat schappij in geenerlei betrekking staal tot de Rij ks- gestichten Ommerschans en Yeenhnizen. Over den staat der Maatschappij bevat het ver slag zeer lezenswaardige mededeelingen, o. a. gra- phische voorstellingen van winst en verlies in guldens op landbouw en veeteelt, van 1867—1883, alsmede van de opbrengst in hectoliters van haver, rogge, boekweit en aardappelen. De Hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de Internationale Ten toonstelling te Antwerpen in 1885 bericht dat zij wegens de beslissing der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, waarbij het voorstel tot het ver- leenen eener Rijkssubsidie werd verworpen, haar mandaat heeft gesteld in handen van den Koning. Ingevolge de bepaling van art. 25 van het re glement voor de Nederlandsche Afdeeling zijn de aanvragers thans vrij, hunne aanvragen al dan niet gestand te doen, en treden de voorwaarden en prij zen van hot algemeen reglement der tentoonstelling in werking. Inzenders, die hunne aanvragen op bovenge noemde voorwaarden wenschen gestand te doen, kunnen zich, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschen- komst hunner vertegenwoordigers, wenden tot het uitvoerend comité der tentoonstelling, Kunstlei 89, te Antwerpen. Met het stoomschip „Voorwaarts" van de Maatschappij „Nederland", hetwelk 10 Jan. a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmail naar Atjeh worden gezonden. Voorts zal op 20 Jan. a. s. met den trein van 5.20 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Marseille, eene tweede verzending naar Atjeh geschieden. Volgens een telegram is de lste luit. bij het Indische leger P. C. Guillaume op Atjeh gesneuveld. De plannen door de ingenieurs Van Hasselt en De Koning opgemaakt voor de bevaarbaarmaking van den Ouden IJsel, moeten, volgens gerucht, zegt het „Hbl.", door de Regeering wegens te hooge begrooting van kosten niet zijn goedgekeurd. Het Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap zal waarscbijnljjk in de eerste maanden van 1885 de gelegenheid hebben een paar personen met ondersteuning van Regeeringswege tot het doen van wetenschappelijke onderzoekingen naar Nieuw- Guinea nit te zenden. Een dier personen zal zich meer bijzonder met het aardrijkskundig onderzoek, opneming van kusten en rivieren, het doen van plaatsbepalingen, terreïnopneming enz., moeten be lasten, terwijl den anderen het natuurhistorisch onderzoek wordt opgedragen. Voor dit laatste onder* zoek hebben zich bereids eenige personen aangemeld Zjj die zioh voor het verrichten van het aardrijks kundig onderzoek bevoegd achten en overigens roe ping tot zoodanige taak gevoelen, kannen zich om nadere inlichtingen wenden tot een der heeren: W. F. Versteeg, voorzitter, C. M. Kan, onder-voor zitter, of W. Van Hasselt, bestuurslid, te Amsterdam. Bij de commissie voor tijdelijke werkverschaf fing te Amsterdam is na in het geheel ingekomen f 115.956.56. Het eerste nommor is verschenen van „Het Moederland", Weekblad voor de Nederlanders in den Vreemde en in de Koloniën, bij de heeren J. Van der Endt Zoon te Maasslnis. Het abon nement bedraagt f 10 per jaar, franco per post. Redacteur is de heer J. Hendrik Van Balen. Met een „Heilgroet uit het Vaderland", in dicht maat, van den heer C. L. Van Balen, vangt het eerste nommer aan. In eene particuliere correspondentie uit Pretoria (Zuid-Afrik. Republiek) dd. 2 November, lezen wij het volgende: „Na, dat de spoorweg-leening op zoo ellendige wijze mislukt is, begin ik er weer aan te twijfelen, of wij ooit een spoorweg van hier naar de Delagoa baai zullen beleven. Wie, die getuige was van al het lawaai, dat tijdens het verblijf van onze deputatie in Holland gemaakt werd, zouznlk een jammerlijken afloop van die zaak verwacht heb ben! Men is dan ook hier vreeselijk teleurgesteld. Waar blijven nn, zegt men hier, die schreeuwers, die zooveel spraken van „bnnne geliefde stamver wanten?" Het is eene schande voor Holland. De Engelschen alhier lachen in hun vuistje, en wij Hollanders worden door hen bespot. „De nieuwe Hollandscbe staatsprocureur, de heer Leyds, is onlangs in functie getreden en heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Hij is wel in een moeielijken tijd gekomen, maar zal er zich wel doorslaan; dan is hij meteen „gezouten" zooale men hier zegt. „In den laatsten tijd kwamen hier heel wat Hol landers aan. De meesten van hen gevoelen zich bitter teleurgesteldzij hadden zioh hier heel wat anders voorgesteld dan ze gevonden hebben. Zij dachten met open armen ontvangen te zullen wor den, zooals de deputatie hun voorspeld had, maar ondervinden daarvan bitter weinig. Aanbevelende getuigschriften, waarvan sommigen voorzien zijn, baten hun ook zeer weinig. Wat men hier noodig heeft, zijn flinke werklieden en boeren, die gewoon zijn te werken en die door ijver en soliditeit znllen toonen wie ze zijn. Dat wil men hier. Gebruik toch al uw invloed om dien stroom van Hollanders te stniten, die alleen met de pen hun brood moeten verdienen, want van die personen is de markt overvoerd; het is treurig, ze hier te zien rond- loopen, hunkerende Daar eene betrekking bij het Gouvernement en overal hun neus voor optrekkende." Het stoomschip „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Port-Said; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Nederland en OraDje," van Amsterdam naar Java, vertrok dien dag van Londen; de „P. Caland" arriveerde gisteren van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft lo. op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan dr. B. J. Barnouw, te Amster dam, als lid der commissie die gedurende een jaar, iDgegaan 1 Aug. a. s., belast zal zijn met het af nemen van de practische examens van arts en tand meester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878 („Stbl." No. 222); en 2o. tot lid dier commissie benoemd dr. H. G. Van der Mey Jr., hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid dr. J. Vroesomde Haan, te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1