LEIDSCH DAGBLAD. iT. 7622. Maandag 22 December. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 8 maanden.....Lid. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 1regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsfoimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad werdt O.iO berekend. LEIDEN, 2O December. Evenals andere jaren, lokte de openbare les der leerlingen van de Muziekschool der Leidsohe Maat schappij voor Toonkunst ook gisteren, zoowel 's mid dags als 'a avonds, eene talrijke schare van ouders, voogden en verdere belangstellenden naar de Stads- zaal en evenals bij die vroegere gelegenheden vol deden de afgelegde proeven ook nu algemeen, getuige de herhaalde bijval, waarmede bijna alle voordrachten, hetzij vocale, hetzij instrnmentale, werden beantwoord. Het is hier natuurlijk de plaats niet en even min zou het doenlijk wezen omtrent de onderdeelen van het programma, dat niet minder dan 47 num mers telde, in bijzonderheden te treden. Genoeg zij de vermelding dat hetgeen men te hooren kreeg zelf sprak voor het degelijke onderwijs en de goede vruchten welke het afwerpt. De beide jeugdige violisten M. W. Jaeger en I. Fontijn, de meisjes-pianisten M. Van Geer, L. Onds- hoorn en B. Krulder, de zangeressen A. en E. Van Kaathoven, L. Schmier, maar vooral C. Kortmann, met hare lieve en innige voordracht, staafden dit naast zooveel meer anderen. Enkele leerlingen of alleen of te zamen, zooals in Wagners „Kaiser-Marsch," deden, al stonden zij nu onder tijdelijke leiding van mej. De Graaf, door hun spel opnieuw het verlies betreuren dat de school door het overlijden van mej. Schalz getroffen heeft. Ook zij brachten aan hare nage dachtenis op deze wijze een eigenaardig treffende hnlde bij de vele reeds voorafgegane. De orkest- en ensemble-klassen voldeden mede zeer goed. Zeer zeker maakte het geheel op allen dien indruk, dat het den wensch weder deed uit spreken dat deze inrichting onder de bekwame leiding steeds moge blijven groeien en bloeien! De Tweede Kamer heeft heden aangenomen: de begrooting voor Suriname, nadat de minister medegedeeld had dat eene aanvrage was ingekomen om concessie voor een telegraafkabel; de begrooting der bedelaarsgestichteD, na aaonemiDg met 47 tegen 26 stemmen van het amendement om den eersten termijn der verbouwingskosten van 4 ton te schrap pen; verder de begrootingen voor den arbeid der gevangenen, het domeinfonds en pensioenfonds. De beraadslaging over de spoorwegbegrootiog is aan gevangen. Maandag voortzetting. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede twee gevallen van diphtheritis en één geval van roodvonk aangegeven. Sterfgevallen aan besmette lijke ziekten kwamen niet voor. Gaarne vestigen we de aandacht on zer stadgenooten op de aanstaanden Dinsdag te houden gewone najaarscollecte voor de Israëlietische Weezen-corporatie alhier. De giften, welke men haar wil sohenken, zullen ditmaal dubbel welkom zijn, met het oog op de niet onbelangrijke uitgaven, welke deze vereeniging door het uitbesteden van enkele weezen meer dan anders heeft gehad. Heden waren wij in de gelegenheid bij den boek-, kunst- en muziekhandelaar Joh. J. Eggors, firma Schreuder en Van Baak, eene levens- groote photographie in onveranderlijken kooldrnk te bezichtigen van wijlen mej. A. Schalz—Lessig, in leven onderwijzeres aan de Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. De treffende gelijkenis en artistieke bewerking doen den photo- graaf, den heer H. Jonker, alle eer aan. J. Van dor Gaag, duinopzichter onder Wassenaar, heeft van één schaap binnen zeven maanden tweemaal twee lammeren verkregen. Het zware onweder, dat zich in den avond van 17 dezer boven de gemeente Haarlem mermeer ontlastte, heeft gelukkig weinige schade veroorzaakt. Men spreekt van enkele schapen, die te water zijn geraakt en waarvan er verdronken. Ten nadeele van den winkelier Van L., in de Ravensteinstraat te 's-Hage, is een par tijtje wol, en van vrouw B., in de Koediefstraat aldaar, een bedrag van ongeveer 50 ontvreemd. De daders zijn niet bekend. De commissaris van politie te Delft bericht in het Politieblad, dat het gerucht, als zou de familie van den vermisten mijningenieur H. C. Stork, diens opsporing thans minder op prijs stellen, oüjuist is. Integendeel wordt voortzetting van het onderzoek naar dien vermiste aanbevolen. Van den door de politie te Rotter- dam aangehouden Duitscher, die op 30 Nov. jl. te Osnabrück uit de brandkast van zijn patroon door middel van braak eene waarde van pl. m. 15,000 mark aan effecten en gelden ontvreemdde en die te Amsterdam wilde inwisselen, is het grootste ge deelte der effecten, tot een bedrag van 12,600 mark, nog opgespoord en in beslag genomen. De uitleve ring van den aangehoudene is door de Pruisische regeering reeds aangevraagd. Hij heet Remond. Op de gisteren gehouden vossen- jacht in de nabijheid van DwiDgeloo heeft de heer J. Bloemerts het geluk gehad een prachtigen vos te schieten. De bouwhoeve „Alexandershof," met erven, laan, tuin, boomgaarden, bouw- en weilanden, behoorende tot de nalatenschap van wijlen Prins Alexander, is gisteren te Dordrecht in laatste zitting verkocht aan den heer Van Straten aldaar voor f 61,067.25. Gisteren zijn door de marechaussee^ te Tilburg aangehouden twee uit de Ommerschans ontvluchte mannen, die vermoed worden, na de ontvluchting, zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Een verschrikkelijk ongeluk had gisterochtend plaats te Lutterade-Geleen. De 21- jarige doofstomme dochter van den landbouwer LuteD, die, daar zij de sluitboomen geopend vond, de spoorbaan nog wilde oversteken, juist op het oogenblik dat de goederentrein van Venloo op Maastricht in volle vaart aankwam, werd door de machine gegrepen, met het ongelukkig gevolg dat haar beide beenen en rechterarm geheel vermorzeld werden, en zij bovendien eene gapende wonde aan het hoofd bekwam. Er bestaat weinig hoop de onge lukkige ia het leven te houden. Te Charlois is in den vroegen mor gen eene kleine boerenwoning, gelegen in den polder Robbenoord en Plampert, bijna geheel afgebrand. Daar het gebouw het eenige was in dien omtrek en tamelijk verwijderd van den Schulpweg en het dorp, vond men niets te blusschen dan de puin- hoopen. Men zegt dat alles verzekerd was. De be woners hebben zich zeiven kannen redden, maar weinig van hunne bezittingen, welke evenwel maar weinige waren. Terwijl de bewoners afwezig waren, brandde een geheel op zich zelf staand huis te Capelle (N.-B.), door een tot nu toe onbekende oorzaak, tot den grond af. Behalve de inboedel, eene aanzienlijke partij leder en schoenen, werden nog ongeveer f 400 aan contanten eene prooi der vlammen. Naar men verneemt, was alleen het gebouw, ofschoon zeer laag, tegen brandschade verzekerd. In eene stad in Duitschland her dacht dezer dagen een jong meisje haar zeven tienden geboortedag en had verschillende vriendinnen uitgenoodigd om fee9t met haar te vieren. De dames waron recht vergenoegd en amuseerden zich kostelijk, toen eensklaps een harer uitriep rO maar dat is verschrikkelijk, wij zijn met ons dertienen Hoewel men over het geval trachtte te schert sen, sloeg de ontdekster van het treurig feit toch voor om met dobbelsteeoen te werpen en dat zij die do minste oogen zou werpen, het gezelschap moest verlaten. De jarige had veel tegen dit voorstel in te breDgen, maar het werd toch aangenomen en reeds maakte eene der jonge dames, die sleohts twee oogen had geworpen, zich gereed om te vertrokken, toen ook de voorstelster twee wierp; men gooide nog eens over en de laatstgenoemde jonge dame verloor. Alle vriendinnen beklaagden baar, maar zij ant woordde dat het beter was om een pretje dan om het leven te verliezen, wilde niets van den raad weten om het bijgeloof te trotseeren en vertok, terwijl zij zeide dat zij den volgenden dag haar bezoek zon hervatten. Zij kwam spoediger terug dan men gedacht had weinige minuten later werd er hard aangescheld en twee heeren brachten het arme meisje weder in huis. Zij was op de bovenste trede van de trap uitgegleden en zoo ongelukkig gevallen dat zij binnen weinig oogenblikken een lijk was. "Wanneer zij in den kring harer vriendinnen was gebleven en het bijgeloof getrotseerd had, dan zou het droevig ongeval waarschijnlijk niet zijn voorgevallen. De Balgaarsche Macodoniërs heb- ben aan Gladstone een telegram gezonden, waarin zij verklaren dat alles wat dezer dagen verhaald werd betreffende gruwelen die de Mahomodanen tegen de Christenen bedrijven, volkomen waar is, en zijne tusschenkomst inroepen om een einde te maken aan den verschrikkelijken toestand waarin zij verkeeren. Nog nooit heeft, volgens hun bewe ren, Macedonië zooveel geleden als het thans moet verduren. Emilie De Laveleye doet tegelijkertijd in de „Pall Mall Gazette" een tweede artikel verschijnen, waarin hij melding maakt van een adre9, den 12den Oct. door afgevaardigden der dorpen Otchechi, Papraditchta en Nogilovo aan den Turkschen grootvizier gezonden, en dat Diet de minste uitwerking had gehad. De feiten, daarin vermeld, waren onder andere: 26 September. Een bende van 150 Turken deed een aanval op het dorp Otchechi, verbrandde dertien huizen, nam zeven paarden mede, plunderde een en zeventig woningen, sneed Milocha Velkova de ooren af en wondde Anna Bogowska en Menda Soetchifska. Eene andere vrouw, Menda Ilitcha, werd een tijdlang bij de voeten opgehangen, tot zij de namen der rijkste Bulgaren van het dorp genoemd bad. 27 September. De Turken vielen het dorp Papra- ditcha aan, doodden Jordane Deloff, wondden een aantal andere vronwen, stalen tien paarden, tien ezels en een os, en planderden acht en dertig huizen. Onder de roovers merkte men het hoofd der Turkeche politie van Otchechi op. 28 September. Een gehucht bij Nogilovo werd geplunderd. Angel Tcherenokof werd een oog uit gestoken, een oor afgehouwen, daarna werd hij gedood. Tortcha Georgeva werd de tong uitgerukt, de armen afgescheurd en de kaken stukgeslagen; Sdraveta Petkoff werd op dezelfde wijs behandeld, waarna beiden gedood werden. Een deputatie uit die drie dorpen ging bij de autoriteiten te Velles klagen, en bleef daw veertien dagen vergeefs op antwoord wachten. Toch kwam er eindelijk een officier van politie een onderzoek instellen; maar van zijn rapport werd nooit iets vernomen en de omstandigheden bleven dezelfde; alleen wreekten de roovers op hunne aanklagers door mishandelingen de vruchtolooze pogingen. De Turksche grootvizier ook nam geen notitie van het adres.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1