LEIDSC1 DAGBLAD. IV0. 7622. ZVlaandag 22 December. A0. 1884. Eerste Blad. Bericlit. GODSDIENSTIGE POËZIE PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel inter <XI7f Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ina ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN'. In de volgende week zullen wij aan onze Abonné's op de gewone conditiën als PREMIE aanbieden Een bundel Zangen onder den titel: VAN J. J. TEN KATE. Maandag-avond a. s. wordt de BON in ons blad geplaatst, waarop tegen bijbetaling van 50 cents het boekwork aan ons bureolDoezastraat 1, kan worden afgehaald. Aan onze Abonné's naar buiten geschiedt de verzending per post, tegen inzending per postwissel van 65 ets. en duidelijke opgave van naam en adres op de strook van den post wissel, of in postzegels met Bon. Zij, die zich met 1 Januari op het Leidsch Dag blad abonneeren, hebben mede het recht dit premie- boekwerk te ontbiedoD. OfUciëele Kennisgcving-en. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden her inneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad Ne. 1), de Beestenmarkt en de Kaasmarkt, in plaats van op Yrijdag den 26sten December e. k., zullen worden gehouden op Woensdag den 24sten te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Dec. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 December. Den heer E. J. Yan Sonsbeek, benoemd tot hoofd der school te Den Burg, was gisteravond, toon hij de laatste lessen aan de leden der kantoor- bediendenvereeniging „Kennis is Macht" wilde geveD, eeDe aangename verrassing bereid. De president nam nl. het woord en wees op het verlies, dat zoowel de vereeniging als hare „voor bereidende school" door zijn vertrek lijdt. Do wijze toch, waarop hij steeds het onderwijs had gegeven, was voor elk aantrekkelijk geweest en de genegenheid voor Yan Sonsbeek algemeen. Treffend was het oogenblik toen de president namens een dertigtal jongelingen, waaronder Van Sonsbeek gezeten was, hem als blijk van huDne achting en waardeering een netten armstoel, bene vens een album, met inschrift, bevattende de namen dor gevers, aanbood. Namens de leden bracht de heer R. G. M. Hueber een warm woord van dank uit, voor het steeds met on verflauwden ijver gegeven onderwijs in de Engelsche taal. Zichtbaar getroffen bedankte de beminde onder wijzer voor de tal van blijken van vriendschap en achting, steeds en niet het minst nu ondervonden, toen zeker in aller harten de wensch bestond dat het Van Sonsbeek in zijnen nieuwen werkkring niet minder welga! De heer B. Van der Kaa, oud-leerling van het Blinden-instituut te Amsterdam, is voornemens a. s. Maandag-middag om twee uren in het kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente hier weder een orgelconcert te geven. Zijne begaafdheden als zoo danig en tevens ook als componist zijn bij her haling van vroeger bekend: reden te meer om dezen musicus, die het gebruik zijner gezichtsorga nen moet derven, in zijn dagelijksch leven door zijne in dit opzicht moer bedeelde on kunstmin nende natuurgenooten eenig licht te verschaffen. Drietal te Leiden: dd. D. Rijnders te Mid delburg, A. J. Eykman te Groningen en C. P. N. Pikaar te Overscbie. Door den heer A. D. Sch'ot, eerste commies op het resideDtie-bureau te Benkoelen, zijn ter be schikking der Regoering gesteld, om in het Rijks Ethnografisch Museum te Leiden te worden opge nomen, een aantal, in de Staatscourant van heden nader vermelde, door hem naar de koloniale ten toonstelling gezonden voorwerpen. Gedurende deze week zijn dagelijks in hel Werkhuis alhier opgenomen van 5176 volwasser personen en van 10—16 kinderen. Door den gemeenteraad van Haarlemmermeer is eene nieuwe verordening vastgesteld tot beffing van de belasting op de honden. Bedankt is voor het beroep naar Sirjansland, Waverdeen, St.-Antoniepolder, NoordeD, Schore en Vlabe, 's-Heer-Hendrikskinderen en Wissekerke door den heer J. F. Verhoeff, cand. te Bodegrave. Na kort debat over hoofdstuk II (Uitgaven in Nederland) der Indische begrooting, waarbij de minister van oorlog reorganisatie van het koloniaal Werfdepot als onnoodig schetste, is dat hoofdstuk door de Tweede Kamer in hare avondzitting van gisteren eenparig aangenomen, evenzeer als het hoofdstuk Middelen in Nederland. Bij hoofdstuk II (Middelen in Indië) kwam in behandeling de motie- Keuchenins Lobman om te verklaren dat de Kamer vooralsnog niet overtuigd was dat de door de Regeering voor Ned.-Indië beoogde belasting hervorming doeltreffend zon zijn en een amende ment van den heer De Bruyn Kop3 om ten aanzien van geslacht- en bedrijfsbelasting als maatstaf der heffiog voor 1885 te behouden den maatstaf van 1884. Motie en amendement door de voorstellers ver dedigd als geen wantrouwen uitsprekende, maar slechts verklarende dat men wel de middelen toe stond zonder de belastingen zelf to kunnen beoor- deelen en de verantwoordelijkheid er van te kunnen dragen, werden bestreden door de heeren Van Gen nep, Gratama, Van der Hoeven, Roëll en de minis ters van koloniën en van binnenlandsche zakeD, die allen de bevoegdheid der Kamer ontkenden om over Indische belastingen uitspraak te doen. Ook wezen zij op de gevolgen er vanaftreding van den gouv.- gen. en van de geheele Regeering. De minister Heemskerk verzekerde dat de Rogeering de motie niet kon accepteeren. De heer De Brnyn Kops trok zijn amendement in en de motie werd verworpen met 54 tegen 22 stemmeD, waarna de Middelenwet werd aangenomen met 69 tegen 5 stemmen. Heden zijn verschillende andere ontwerpen aan de orde. Na afstemming in de Tweede Kamer van het subsidie voor de aanstaande tentoonstelling te Ant werpen, wenscht het comité tot vestiging eener „Centrale Vereeniging van Nederlandsche Indus- triëelen" eene poging te doen, om de nadeelige ge volgen dier stemming van de Nederlandsche nijver heid af te wenden. Tot dat einde noodigt het comité alle iüdustriëelen in Nederland uit om op Dinsdag 23 December, 's na- midd8gs te 2 uren, bijeen te komen in eene der bovenzalen van het lokaal „Krasnapolsky" te Am sterdam, ter behandeling van: lo. de Statuten der Vereeniging; 2o. de benoeming van het beBtunr, eo 3o. de belangen der Nederlandsche industrie met betrekking tot de aanstaande tentoonstelling te Antwerpen. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren: A. C. Wertheim, J. M. Van der Made, Alex. Daniels) A. J. Van Beek, Jacob Duyvis, J. A. N. Schagen Van Leeuwen en mr. D. Josephus Jitta, secretaris. Ook in Den Haag heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt aan leerlingen der armenscholen, eenige malen per week, een bord warme spijs uit te reiken, zooals dat in andere landen (Zwitserland en Frankrijk), en ook in ons land (Groningen en Amsterdam) reeds gedaan wordt. Zij hoopt den lsten Januari, of zoo mogelijk vroeger, daarmede aan te vangen. Zij herinnnert dat te Groningen (oene stad van 40,000 inwoners) voor dit doel dezen winter f 2575 beschikbaar is, waarvoor aan 1000 kinderen gedurende het barro jaargetijde, driemaal per week, eene portie warm eten a 10 ets. per portie wordt gegeven. Bij beschikking van den minister van marine is de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zeemacht J. A. Portengen, met ultimo November jl. eervol uit die betrekking ontslagen. In de Staatscourant is opgenomen een staat betreffende den uitslag van de in 1884 te Amster dam gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in handteekenen, rechtlijoig teekenen en perspectief en boetseoren, en tot het geven van lager onderwijs in handteekenen. Z. M. heeft in de orde van den Nederland- sohen Leeuw benoemdtot ridder grootkruis Z. Exc. den heer Jules Meline, minister van landbouw te Parijs, en tot ridder de heeren Morière, deken van de faculteit der wetenschappen en hoogleeraar in de landbouwknnde te Caen; Florimond Desprez, landbonwer te Capelle (departement van het Noor den); Heüry, afgevaardigde, lid van den raad van hoogeren landbouw en paardenstoeterijen in Frank rijk; C. Bernard, afdeelingschef bij het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken to Brussel; Charles SiegeD, vee- en paardenarts der stad Luxemburg, secretaris van de land- en tuin- bouwclub van het GroothertogdomVon Wendel, secretaris van de Oldenburgsche „Landwirthschaft- liche Gesellschaft", en Jonas Smitt, directeur van het bestuur van landbouw te Christiania; - de be noeming van dan heer A. d'Angremond tot hoofd directeur te Amsterdam van de Surinaamsche Bank goedgekeurd- tot burgemeester der gemeente Herpt en Bern benoemd I. Buys Mzn., secretaris dier gemeente; - de navolgende pensioenen ver leend, als aan: H. Schernagel, kantoorknecht te Haarlem, ten bedrage van 259 's jaars; T. Elzer- man, brieveogaarder te Barendrecht, ten bedrage van f 98 'sjaars; N. Klaaijsen, postbode te Aar denburg, ten bedrage van f 224 'sjaars; E. Hoff mann, hoofdcommies ten postkantore te VGraven- hage, ten bedrage van f 1200 'sjaars; - met ingang van 1 Jan. a. s. aan J. C. Greven, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Hasselt. De minister van waterstaat enz. heeft zijn antwoord ingezonden ten opzichte van de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 1885. De Regeering stelt er hoogen pry's op dat deze begrooting nog in dit jaar worde be handeld. Bij het ontwerpen van de begrooting wordt uitsluitend gelet op de mogelijkheid om de werken waarvoor geiden aangevraagd worden, in den loop van het dienstjaar tot stand te brengen. Er kan voor 1885 over 10 millioen worden beschikt, welk bedrag voldoende, maar ook noodig wordt geacht. Hij kan niet toegeven dat er gebrek aan verstandig overleg en groote weelderigheid bij den spoorweg bouw zou bestaen. De minister blijft van gevoelen dat het wenschelijk is te achten dat de Exploitatie- Maatschappij eene verbinding roet de hoofdstad verkrijge. Voor het vorgrooten van de stations Zevenbergen en Oudenbosch is een ontwerp gereed; de besteding van dit werk kan spoedig worden te gemoct gezieD. Volgene oene zeer matige berekening van don minister van financiën zal de opbrengst van het gedistilleerd in 1884. zeker niet onder de 23 mil*

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1