Gemengd Nieuws. Inde afdeelingen der TweedeKamer ie tot den minister van justitie de vraag gericht, waarom het vergiftigingsproces te Leiden zoo bui tengewoon lang in onderzoek blijft. De persoon, omtrent wien in de d a g- bladen vermeld wordt dat zich te 's-Hage in eon klein logement met een pistool verwond heeft en dientengevolge in het ziekenhuis aldaar is opge nomen, is genaamd Izaiik Sloos, tot voor zeer kor ten tyd alhier woonachtig. Eenigen tijd geleden was hij uit Indië teruggekeerd, alwaar hg bij het leger had gediend. Hij maakte zich hier ter stede nogal aan misbruik van sterken drank schuldig, ten gevolge waarvan zijne vrouw, met wie hij reeds vóór zijne indiensttreding was gehuwd en die hem nu weder uit medelijden bij zich in hnis had ge nomen, de echtelijke woning heeft moeten verlaten. Eene vrouw, die, n a a r h e t s c h e e n wat al te veel van het Schiedamsche vocht had ge bruikt, werd gisteravond onder geleide van eeno politiemacht en voorafgegaan door eene zingende menigte jongens naar het politiebureel overgebracht, om aldaar haar roes uit te slapen. Hare kleederen waren als het ware aan Sarden gescheurd. Ook te Utrecht is een onderzoek in- gesteld naar den toestand der arbeidende klasse, met het oog op het werkgebrek, dat bijna aller wegen heerscht. Evenals te Leiden vond men geen aanleiding om er eene commissie tot werkverschaf fing te benoemen. Door den jachtopziener van baron Van Pallandt is in de zeeduinen onder Wassenaar een arend geschoten van buitengewone grootte. Door de politie te Haarlem zijn ge arresteerd 5 jongens van 11 tot 17 jaren oud, die zich in den laatsten tijd aan verschillende diefstallen door middel van insluiping en inklim ming hadden schuldig gemaakt. Zij werden bij het stelen van worst in een slachterswinkel op heeterdaad betrapt. De oudste heeft reeds driemalen wegens diefstal gevangenisstraf ondergaan. De oommissie voor de werkverschaf- fing te Amsterdam bericht dat de aanvragen om werk zeer sterk toenemen en 3431 bedragen. Het wordt zeer moeielijk voor zoovelen werk te vinden. Gisteren zijn weder 150 personen werkzaam gesteld, doch meer dan 2000 moeten hunne beurt afwachten. De giften zijn tot f 100,000 geklommen. Naar men verneemt, is de persoon, die gepoogd heeft aan den heer Sanders, effecten- handelaer in de Paleisstraat te Amsterdam, Pruisi sche pandbrieven te verkoopen die hij waarschijn lijk van zijn patroon, een lederhandelaar te Osna- brück, had gestolen, thans te Botterdam in hech tenis genomen. Woensdag-avond brak boven Utrecht een onweder los, vergezeld van regen, hagel en sneeuw. Twee zware slagen hoorde men in het ZZW. te ongeveer 7 u. 20 min. Dit is het tweede onweder na 1853, dat in de maand December boven deze stad zich ontlastte. Van onheilen heeft men niets vernomen. De gewezen onbezoldigde rijksveld- waohter Visser uit Weel, veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf wegenB het afleggen van een valschen eed in eene boetschuldige zaak en die heden zich in arrest moest begeven, is naar men verneemt voortvluchtig. Daar de Ooi, het exercitieterrein voor Doesburgs militairen, onder water staat, wor den de oefeningen in de straten gehouden, zeer ten genoegen der dienstmeisjes en der schooljeugd. Gisternacht heeft wederom een bru- tale kerkdiefstal plaats gehad, thans te Hoensbroek, twee uren van Sittard. De dieven hebben zich toegang tot het gebouw weten te verschaffen door een venster boven den biechtstoel te verbreken. De zilveren voorwerpen uit het tabernakel zijn alle ontvreemd en drie offerbussen geledigd. Ten gevolge van deze inbraak kon de vroegdienst niet plaats hebben. De dieven zijn nog niet gevat. B jj Moskou is dezer dagen het 1 ij k gevonden van een jongen man, wiens kleederen alle vernietigd waren, terwijl het gezicht door vitriool- wonden onherkenbaar was gemaakt. Men vermoedt hier met eene wraakneming van de nihilisten te doen te hebben, die één der hunnen, verdacht van een spion te zijn, vermoord zullen hebben, gelijk dat reeds meermalen voorgekomen is. Een officier der Pruisische infanterie te Kassei ontving dezer dagen het bozoek van seno dame uit zijne vorige garnizoensplaats, die hem kwam vragen, of hij overeenkomstig zijne be loften thans geneigd was haar te huwen. Toen de officier een ontwijkend antwoord gaf, loste de dame twee schoten nit eene revolver, die hem aan heup en voet kwetsten. Daarop richtte zij het wapen tegen zioh zelve en schoot het af, maar ook hare kwetsuren zijn niet gevaarlijk. In de me Baccaria te Parijs werd een braaf kantoorbeambte plotseling des nachts krankzinnig. Men scheen zijn toestand niet zoo ernstig in te zien, bewaakte hem niet zorgvuldig en toen zijne vrouw thnis kwam, wachtte hij haar achter de deur af met een hamer, waarmede hij der arme vrouw de hersens insloeg, daarna zijn ouden schoonvader en zich zelf ernstige kwetsuren toebrengende. In de nabijheid van £;sdes is eene vrouw door een goederentrein overreden. De onge lukkige wilde den weg oversteken, op het oogen- blik dat de trein in volle vaart kwam aanstoomen. Verleden week bezweek te Brussel een twintigjarig meisje ten gevolge van het schoon maken van hare tanden met een speld. Zij kwetste zich met dit voorwerp lichtelijk in de lip; uit die kleine wonde ontstond kanker, die zich spoedig over het geheele gelaat verspreidde, en binnen vijf dagen was het slachtoffer van eene onvoorzichtige gewoonte onder de hevigste pijnen bezweken. Uit een communiqué van de N i e- der-Austro Escompto Gesellschaft" blijkt dat de president der discontokas, Lucas Jauner, te Weenen, sedert gistermorgen halftien verdwenen is. Het be stuur gaf daarvan aan de politie kennis. Onmid dellijk werd de kas onderzocht en bleek dat aan specie 1,509,960, aan papieren van waarde 550,000 fl., te zamen 2,059,960 fl., ontbraken. Bij de laatste kasopmaking (op 18 November) was alles in goede orde bevonden. De malversatiën zijn dus waarschijn lijk in den laatsten tijd geschied. Volgens latere mededeeling is de escompteur Kuffier gisternamiddag in hechtenis genomen, wat natuurlijk met het verdwijnon van Jauner in ver band staat. Op het ontdekken van laatstgenoemde is een prijs van 2000 mark gesteld. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heoft gisteren al de hoofdstukken der begrooting voor financiën aan genomen. De heer Fallières verzette zich, om rede nen met het budget in verband staande, tegen alle amendementen, waarvan de strekking was om de bezoldiging der onderwijzers te verhoogen. Het amendement der budget-commissie, om een krediet van 1,150,000 fr. te verleenen, werd met 305 tegen 189 stemmen aangenomen. Duitsclilauct. De scheepvaartakte voor de Congo en Tiger is gisteren vastgesteld. Heden zou de commissie der Congo-conferentie zitting houden voor de regeling van eenige ondergeschikte punten. In de zitting van gisteren presideerde de onder-staatssecretaris Bnsch, wegens ernstige ongesteldheid van den heer Von Hatzfeld. De Duitsche Rijkskanselier heeft uit ver schillende streken van Duitschland telegrammen en andere bewijzen van belangstelling ontvangen, waar uit blijkt dat de weigering van den Rijksdag, om des kanseliers taak in het departement van buiten- landsche zaken te verlichten, een pijnlijken indrnk heeft teweeggebracht. Vereeuigde Staten. De tekst van het tractaat tusschen de Ver. Staten en Nicaragua, betreffende het kanaal door de land engte van Nicaragua, is aan den Senaat medegedeeld en wordt gedrukt. Het tractaat is vergezeld van een brief van president Arthur, waarin de voor- deelen van zulk eene onderneming voor de geheele handelswereld worden uiteengezet. Uit dat stuk blijkt dat het kanaal door Noord- Amerika moet worden aangelegd binnen 5 jaren, voor eene som geraamd op 50 millioen dollars. Het kanaal blijft gemeenschappelijk bezit van beide Republieken. Noord-Amerika zal twee derden van de opbrengst van den tol behouden. Nicaragua krijgt het overblijvend derde. Ook heeft Nicaragua stem in het beheer over hot kanaal, door benoeming van zes bestuurders, evenalB Noord-Amerika, het welk aan Nicaragua voorschiet 4 millioen dollars voor verbeteringen binnenslands, terugbetaalbaar uit Nicaragua's aandeel in de opbrengst van den tol. Noord-Amerika waarborgt do onafhankelijk heid van Nicaragua's grondgebied, en de regee ring der Unie biedt tevens hare goede diensten aan, om eene federatie tusschen de vijf Republie ken van Middel-Amerika tot stand te brengen. Spanje. De heer Canovas del Castillo heeft gisteren in den ministerraad mededeeling gedaan van de onderhandelingen met Nederland, over een handels verdrag. Door werklieden van Saragossa is gisteren eene manifestatie gehouden van volkomen vrede- lievcnden aard. Het doel was om werk te vragen. De prefect en de burgemeester hebben beloofd de werken van openbaar nut te zullen bespoedigen en vermeerderen, om den nood te lenigen. Eene Spaansche kanonneerboot, die in de wateren van Port-Bon de kust bewaakt, heeft op eene Fransche boot gevuurd, die zich niet wilde laten visiteeren. Een Fransche matroos is gekwetst. De Spaansche antoriteiten hebben eene enquête ingesteld, en beweren dat het Fransche schip, bemand met vis8ohers uit Collioure, wederrechtelijk in de Spaan sche wateren vischte. Telegrammen. LONDEN, 18 December. De gemeenteraad alhier heeft besloten, eene belooning van 5000 pond ster ling nit te loven voor de arrestatie van den schul dige aan de ontploffing onder de London Bridge." Een nieuw onderzoek heeft bewezen dat de fonda menten der brug veel ernstiger beschadigd zijn dan men eerst vermoedde. De scheuren in het metsel werk zijn groot genoeg om er de hand door te steken. WASHINGTON, 18 December. De brief van president Arthur, welke het tractaat van Nicaragua vergezelt, drukt de verzekering uit, dat de Ver- eenigde Staten geen enkel verlangen hebben om zich grondgebied te verwerven noch om eene poli tieke controle uit te oefenen buiten de tegenwoordige grenzen. De regeeringen der twee landen werkten het plan uit, en dit was het eenige middel om een noodzakelijk werk tot stand te brengen. Alle naties zullen van het kanaal kunnen gebruik maken op gelijke voorwaardenhet kanaal kan door het corps genietroepen van de Tereenigde Staten beter en goedkooper aangelegd worden dan door welke andere natie ook. LONDEN, 19 December. Volgens nadere berich ten schijnt de inhoud van eene kist, die gisteren te Dover door de politie werd in beslag genomen, geen dynamiet te bevatten, maar gewoon kruit. De „Daily News" verneemt dat de koning der Belgen zijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat eenige beproefde Engelsche officieren in dienst zullen komen bij de „Association africaine" in het Congo-gebied. WEENEN, 19 Deoember. De onder-directeur van de Disconto-bank, Jauner, heeft zioh gisteren tus schen 5 en 6 uren 's namiddags, te Kierling door een revolverschot van het leven beroofd. Het lijk is herkender zijn 24 galden bij den overledene gevonden. LEIPZIG, 19 December. Het Reichsgericht ver wierp heden het hooger beroep, ingesteld door mevrouw Von Rolemine, in het echtscheidings proces tussohen haar en den groothertog van Hessen. LEIDEN, 19 December, De verwachting voor morgen is: krachtige wes tenwind, buiig, veranderlijk weer. Met lo. Januari a. s. treden op als adsistenten in het Ziekenhuis te Leideninterne kliniek (man nen) de heer J. Pigeaud, interne klim'ek (vrouwen) de heer G. Hoog, chirurgische kliniek (mannen) de heer J. Idzerda, chirurgische kliniek (vrouwen) dr. H. Treub, oog- en oorheelkundige kliniek de heer J. Romer, verloskundige kliniek de heer Kouwer, pathologische anatomie de heer Siegenbeek van Heukelom. Hedenmiddag heeft de jaarlijksche openbare les der Muziekschool met de lagere klassen een aanvang genomen. De Stadszaal was zeer goed met belangstellenden bezet, die de afgelegde proeven meermalen toejuichten. Van avond om zeven uren komen de oudere leerlingen aan de beurt. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is - na een debat over de burgerlijke openbare werken en over Atjeh, waarin de minister eene con centratie der troepen in Atjeh verdedigde als een middel om tot overwinning te geraken - het hoofd stuk der Indische uitgaven van de Indische begroo ting aangenomen mot 69 tegen 5 stemmen. Ilot.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2