tss-mz— 11 is Toor den schilder hoofdzaak, doch hij OTerdrijve niet Overdrijving schaadt in alle dingen. Er schuilen in dezen jongen schilder te veel goede elementen, dan dai hij die zonde opofferen aan een zeker parti pris. Te behagen mag niet het hoofddoel van den schilder zijn, doch af te stooten zeker nog minder. Algemeene aandacht trok de schilderij van den heer Onwerkerk, een gedeelte van't Kapenburg, waar een tintelend zonnetje glijdt langs den pitto- resken gevel der Thysius-bibliotheek en aangren zende huizon. Onder meerdere noemen we nog de stadsgezichten door den heer Kikkert, de bestuurs kamer der Lakenhal door mej. Tonnet en een strand- gez chtje van onzen vroegeren stadgenoot J. Hols- wiluer. Na een en ander kunnen we constateeren dat deze knnstbeschonwing nitstekend is geslaagd, dat er bjj het publiek geen onverschilligheid tegenover stadgenooten bestaat, om ten slotte onzen dank te betuigen aan de vier genoemde heeren Coebergh, Sala, v. d. Sluys en Sijthofi', die hunne kunst schatten voor dezen avond afstonden, en aan hot bestuur van „Ars Aemnla Natnrae", dat in onze etad de banier der knnst steeds hoog houdt en met zelfvoldoening op deze zoo wel geslaagde kunstbeschouwing kan terugzien. a. Gemengd Nieuws. Wij vernemen nader dat voor het huis gezin in de Van der Werfstraat door vriendelijke tusschenkomst der kinderen van den heer E. nog ontvangen is de som van vijf en veertig gulden. Door iemand uit Haarlemmermeer is te Haarlem een goud tientje voor een cent uitgegeven. Hedenochtend heeft zich een logé in een klein logement op het Spni te's-Gravenhage mot een pistoolschot ernstig verwond. Door de politie werd hij per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Gisteravond om zes uren heeft te 's-Hage een man in de Korte Breedstraat bij een twist zijne vrouw met een mes onder de borst gestoken. De vrouw is naar het gasthuis vervoerd, terwijl de man onder geleide van 5 politie agenten naar het bureel is gebracht. Aan het strand te Scheveningen nabij den vuurtoren, is aangespoeld het lijk van eene vrouw in vergevorderdon staat van ontbinding; de politie oordeelde het noodig het lijk aan het strand te begraven. Te Amsterdam zijn aangehouden een heer en eene jeugdige Duitsche dame, die Zon dag-middag te Brussel een diefstal hebben gepleegd van ongeveer 150,000 fr. aan juweelen. De besto lene was hen zoo spoedig mogelijk nagereisd en op aanwijzing van hem werden zij, in het bezit van al het gestolene, gearresteerd. Ons vorig nommor bevatte een be richt omtrent eene vergiftiging door het gebruik van suiker, dezer dagen te Amsterdam voorgekomen. Het Hbl. schrijft nu onder het opschrift „gevaarlijke suiker" het volgende: Reeds sedert eenige dagen had de opmerkzaam heid getrokken, dat herhaaldelijk in de buurt der Muidergracht, Weesperstraat en straten en grachten in die omgeving gevallen voorkwamen, dat huisge zinnen, na het gebruik van suiker bij de eene of andere spijs, door ongesteldheid overvallen werden die gepaard ging met brakingen en iDgewaudspijn. In oene familie van 10 personen o. a., en in andere groote huisgezinnen, waren in de laatste dagen allen hevig ongesteld geworden. Arsenicum-vergiftiging werd geconstateerd. Het bleek toen dat allen eene soort bastaard- auiker kochten bij den kruidenier Tas, indeWees- perstraat, en een scheikundig onderzoek bracht aan het licht dat dit voedingsmiddel eene genoegzame hoeveelheid arsenioum bevatte, om als oorzaak te kunnen worden beschouwd van do ongesteldheden. Hoe deze gevaarlijke zelfstandigheid in do suiker ïs gekomen, is vooralsnog een raadsel, dat de politie, dio natuurlijk een scherp onderzoek heeft ingesteld, nog moet oplossen. Zeker schijnt het echter te zijn dat van die gevaarlijke suiker ook bij andere krui deniers is verspreid, zoodat het geraden is, voor- loopig by het gebruik van bastaardsuiker voor zichtig te zijn. De geheele voorraed bij den beer Tas - die na tuurlijk aan het geval oneohuldig is - werd in be slag genomen. Te Bingham is een jongetje van 13 jaar, dat achter een schiettentje met anderen liep to spelen, doodelijk getroffen door don kogel van oen schutter, die zich in het tentje met schiet oefeningen vermaakte. Tus8chen Winterswijk en Bochold (Pruisen) werd gisteren aan den openbaren weg con afgesneden manshoofd gevonden, terwijl in oene sloot het overige gedeelte van het lichaam, in twee stukken gesneden, lag. De Nederlandsche eu Duitsche politie beambten zijn ijverig aan het opsporen van de daders van dit gruwelstuk. Do Engel8che regeering heeft eene strafvervolging wegens zeerooverij en diefstal in gesteld tegen Ross, Preston en Chalk, drie gezag voerders van Noordzeeloggers, thuis behoorende te Yarmouth. Het drietal wordt beschuldigd van op den 29sten Juli met acht andere zeelieden de Duit sche drankschuit „Diedricb" aan de Hollacdsche kust gewelddadig te hebben geënterd en uit de schuit tabak, drank en andere waren ontvreemd te hebben, ter gezamenlijke waarde van 814 mark. Tot dusverre is alleen Ross gevat, die gisteren te Yarmouth voor den rechter verscheen. De zaak is uitgesteld tot Dinsdag, als wanneer ook Preston en Chalk vermoedelijk zullen gevat zijn. De overheid heeft met dat doel een kanonneerboot naar de Noord zee gezondeD. Volgens een telegram uit Nieuw- York kan tusschen 19 en 21 December storm weder verwacht worden op de Noord-Britsche en Noord- sche kusten. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft - bij de beraadslaging over het budget van koloniën - de heer Peyron, in antwoord op de gemaakte aan merkingen, verklaard dat de discussie over de Madagascar-quaestie eerst kan verwacht worden bij de behandeling der nieuwe kredieten, welke voor de expeditie derwaarts gevorderd worden. Hij herinnerde dat de Kamer indertijd eenparig voor die expeditie was. De regeeriog is voornemens zich te bepalen tot de vijf punteD, welke thans bezet zijn, totdat de nieuwe kredieten zullen zijn toegestaan. In eene depeche van generaal Brière De Lisle, geöagteekend van gisteravond, wordt gemeld dat 3000 Chineezen een dorp bij Chu aantastten, maar met zeer groot verlies teruggeslagen werden. Het verlies der Franschen was 24 aau dooden en ge kwetsten. Grroot-Bi'itiio nië. De „Pali Mall Gazette" meent grond te hebben om te gelooven dat tusschen Duitschland en Por tugal het voornemen bestaat eene overeenkomst te sluiten, ten doel hebbende den afstand van Delagoa- baai aan eerstgenoemde mogendheid. Waarschijnlijk zal in de voorwaarden Von Bismarcks plan betref fende Zoeloeland en de Transvaal worden overge nomen. Belffië. Nadat, behalve de eerste dertig, nog honderd- vijftig gematigde leden de „Association libérale" te Brussel verlaten hadden, hebben de overige ge matigden besloten, in massa hun ontslag to nemen, en zich bij do nieuwe, door Van Humbeeck gevormde vereeniging aan te sluiten. De „Association", zoo wei als de liberale partij, is dus in tweeën gescheurd. Do Kamer heeft het krediet van 500,000 fr., voor wachtgelden aan ontslagen onderwijzers, door hot ministerie van binnenlandBche zaken gevraagd, met algemeene stemmen aangenomen. In geheime zitting is besloten dat het „kort overzicht" der debatten zou worden afgeschaft en de daarmede belaste redacteurs eene schadeloosstelling vau 38,500 franken zouden ontvangen. Het gerucht dat de aanleg van den Luxem- burgsohen Prins-Hendrikspoorweg door de Spoor wegmaatschappij van Elzas-Lotharingen zal hervat worden, wint te Brussel meer en meer veld. Telegrammen. LONDEN, 18 December. De „Times" bevat een brief van Stanley aan den correspondent van het blad te Manchester, gedateerd 13 December. Stanley bestrijdt daarin de eischen van Fraokrijk in hot Congo-gebied en beveelt do mogendheden aan, het gebied aan de „Association" te verzekeren, welke ge- rnïoeerd zou zijn, wanneer niet het geschil tussohen haar en Frankrijk vóór het sluiten dor BerlijDsche conferentie geschikt werd. DJSIDfCN, 18 December. De verwachting voor morgen is: krachtige wind van zuidwest tot noordwest, buiig, veranderlijk weer. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Bredius, Juta, Dam8tó, Zaayer, Van Dissel, Land, Kerstens, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Knappert, Zaalberg, De Geus, Kaiser, Was en Van Wensen. Onmiddellijk na opening der vergadering legden de heeren Van Hoeken en Kerstens als nieuw gekozen Raadsleden, de bij de Wet voorgeschreven eeden af, waarna beiden door den Voorzitter met het door de kiezers in hen gestelde vertrouwen wer den gelakgewonscht, daarbij do verwachting uitspre kende dat ook hun arbeid moge strekken tot welzijn en bloei dezer gemeente. Ingekomen was een adres van het bestuur der Nieuwe Sociëteit ter bekoming van daarachter ge legen grond, zoomede een adres van een zich noe menden secretaris van de afd. Leiden van het Alge meen Nederlandsch Sociaal-Democratenbond, welk adres thans wel gezegeld was, maar in 6trijd bleef met art. 9 der Grondwet en dus moest worden ter zijde gelegd. Nog was ingekomen een adres van dr. Gentis en enkele anders ouders of voogden, houdende klachten over de molestaties en balddadigheden, waaraan hunne kinderen of pupillen van de zyde der schooljeugd blootstaan. Aangezien zij zich reeds, doch vruohteloos, tot de politie hadden gewend, richtten zij zich thans tot den Raad. De Voorzitter zeide dat dit adres in deze Ver gadering eigenlijk niet thuis hoorde en merkte tevens op dat het aantal handteekeningen, niettegen staande het adres langen tijd tot teekening ter beschikking was geweest, zeer gering is; dat be doelde kinderen van adressanten te zamen 13 zouden, zijn; dat hem echter o. a. van een der adressanten gebleken is dat niet diens kinderen, die volstrekt geen reden tot klagen hadden, bedoeld werden, maar alleen die van den eerst-ondergeteekende, en dat het eenige concrete geval, hetwelk bij onder zoek is bekend geworden, dit isdat een pleegkind van den commissaris van politie op de stoep barer woning staande om te belleD, door een kind van den eersten onderteekenaar zeiven aan de haarvlechten werd getrokken. Onder hilariteit werd daarop het adres in handen gesteld van B. en Ws., om er, in verband met deze mededeelingen, eene beslissing op te nemen. Achtereenvolgens werden nu benoemd tot stads- vroedvrouw, wederom voor den tijd van driejaren, mej. S. M. Van Iperen, met algemeene stemmen; tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie dr. D. Bierens De Haan, dr. J. M. Van Bemmelen, dr. M. J. De Goeje en J. A. Van Hamel, insgelijks met algemeene stemmen; tot tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 1 J. M. Vos, onder wijzer te 's-Gravenmoer, met 20 stemmen, 1 bilj. was in blanco. Zonder hoofdelijke stemming werd, overeenkom stig het advies van B. en Ws., afwijzend beschikt op het verzoek van A. V. Helfrich om terugbetaling van collegeld voor de inrichting tot opleiding vau Oost-Indische ambtenaren. Naar aanleiding van het verzoek van den com mandant van het 4de regiment infanterie tot het gratis in gebruik bekomen van de Gymnastiekschool herinnerde de heer Van der Hoeven dat de finan- tiêele toestand onzer gemeente niet van dien aard is dat we royaal kunnen zijn, maar dat, zooals steeds 's Raads plicht is, ook op de kleintjes moet ge past worden. Na de vorige beslissing omtrent een dergelijk verzoek van het genootschap „Hercules" verwonderde hem het voorstel van B. en Ws. om den onderofficieren het gebruik kosteloos toe te Btaan. Hij wil in deze dezelfde voorwaarden stellen tot betaling van eenige retributie; het zal toch wel hetzelfde zijn of de matrassen enz. dooreen hercules of door oon infanterist gebruikt worden: en wat men nu aan ingezetenen heeft geweigerd, mag men aan militairen niet vergunnen. De heer Damstó was voor het voorstel van B. en Ws., omdat hij zeer veel prijs stelt op het behoud van een, liefst zelfs groot garnizoen; maar wenschte de vergunning slechts toe te staan voor óón jaar, en niet tot wederopzeggens. De heer Jnta zag er ook niets onbillijks in dat voor het gebruik der werktuigen als anderszins door do gemeente een geringe vergoeding worde geheven. De Voorzitter zag geen onderscheid tusschen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2