dienstelijk Faassen was, zooals gewoonlijk: uit stekend do heeren Mutters, De Vos, Le Gras en Poolman voldeden bijzonder goedlaatstgenoemde vooral in het tafereel, waarin hem de kaart gelegd wordt door mejuffrouw Vink, die, evenals de dames De Groot en Burlage Verwoert, uitmuntend haar rol weergaf. Gemengd Nieuws. Men verzoekt ons de beide volgen- de beschouwingen in ons blad over te nemen. De eene komt voor in het laatste nommer van den Nederlandschen Spectator met het opschrift „Schoenmaker, houd je bij je leest": Dat het gedenkteeken van Leidens ontzet, onlangs opgericht zeer leelijk is, wordt ons in het Leidech Dagblad van 8 December door mr. J. E. Banck verzekerd. „Het hoofd is zonder leven en uitdrukking; „de draporie van den maDtel slordig en verward, en niet het geringste spoor eener smaakvolle en zelfs doelmatige ordonnantie;" „het lichaam vertoont een romp op een onder stel zonder bekken dit grof verzuim enz. Genie en intuïtie is toch maar alleBl De heer Koelman, die veertig jaren van kunst oefening telt, on daarbij in het bijzonder eene diepo en langdurige studie van ontleedkunde, proportie en osteologie heeft gemaakt, is vooral op deze punten slordig en in verzuim, en ban nog de kennis niet bereiken, die de heer Banck zoo maar zonder de geringste studie en zonder zelfs een mannetje te kunnen teekenen „bij de gratie" ont vangen heeft. Wel heb ik eens eenen Leidschen professor in de anatomie hooren betuigen dat Koelman eene grondige kennis in die wetenschap toonde, maar wij zullen dien man voor dom en voor ingonomen moeten houden. Vreemd klonk ons echter de raad van den heer Banck aan Koelman om voortaan liever te gaan schilderen; immers als men geen smaak en ordon nantie heeft, niet weet hoe een mantel valt en hoe een menschenskelet gebouwd is, zal men ook een armzalig schilder van het menschenbeeld zijn. Dat de „Speotator" in zijn lof aan Koelmans en Vogels werk de lieden „verbaasd doet zijn over zijn onkunde of vooringenomenheid", dit nemen wij op goed geloof van den schrijver aan, als dit geloof ook maar niet aan „onkunde of vooringenomen heid" worde toegesohreven. Het andere artikeltje komt voor in eene Haagsche correspondentie der „Prov. Gron. Crt." en luidt aldus: De smaak is zeer verschillend. Wie had b. v. gedacht dat nu de openbare meening zich zoo gunstig over het standbeeld van burgemeester Van der Werf door Koelman had geuit, er eene stem daar- tegen zou opgaan, zoo heftig, afbrekend en vol strekt afkeurend als die van mr. J. E. Banck in het Leidsch Dagblad? Groote waarde zal men echter aan dat oordeel niet hechten, daar uit de onvoor waardelijke afkeuring de partijdigheid allerduidelijkst uit den hoek komt kijken. Er blijft volgens dat vonnis niets goeds over, en mr. Banck raadt Koel man aan, zich liever bij zijn palet te houden. De maker zou eveneens mr. Banck kunnen aanraden, zich liever bij zijn Schiermonnikoog te houden want ieder deskundige kan zich te Leiden gaan overtuigen, dat de aangewreven gebreken in het beeld zelf niet bestaan. Gisteravond struikelde eene vrouw, terwijl zij twee emmers kokend water mot zich droeg, over een keisteen in de Kampersteeg bij den Vliet, met hot gevolg dat ze den kokenden inhoud over het geheele lichaam kreeg. De opbrengst van het personenver- voer der Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij „Haarlem—Leiden" bedroeg in de maand November f 3272.41'/, en het goederen- vervoor f 295.90'/,, zijndo over het totaal f 4.25 per dagkilometer. Onder Nieuwkoop werd een jongetje van 8 jaren uitgezonden om oene boodschap te doen. Tevergeefs wachtte men op zijne terugkomst. Men ging zoeken en vond hem in de Wetering verdronken. Eon ernstig ongeluk trof, volgens het Utr. Dbl., Donderdag 11. eene van Wassenaars geachtste ingezetenen, nl. mevrouw de baronesse Van Pallandt, op don huize „Duinrel." In eene koperen heotwaterstoof had men water laten kokon, waardoor er groote spanning ontstond tegen don binnenwand der stoof. Eensklaps sprong deze, waarbij genoemde dame hoogst ernstige brand wonden aan de beenen bekwam, terwijl deze ook op verscheiden plaatsen gebroken en gekneusd zijn. Door den Soheveningschen stoom- fram, welke om halfzeven van Scheveningen naar Den Haag vertrekt, werd gisteravond ter hoogte van de schietbaan van de vereeniging „St.-Hubert" aan het Kanaal de stafmuzikant der grenadiers en jagers B. overreden en gedood. Uit de ligging van bet lijk - met het gezicht naar de machine en de handen over de borst gekrnist - wordt opgemaakt dat de ongelukkige zich opzettelijk van het leven heeft willen berooven. In de vorige week zijn te Amster dam door roodvonk aangetast 67 personen en aan die ziekte overleden 18. Gisterochtend is door een trein van den Gooischen stoomtram nabij de Hardveldsche brug in de Watergraafsmeer een koe, toebehoorende aan W. Van Hemert, overreden en gedood. Een v er m o g o n d 1 a n d b o uwer te Werk hoven werd hedenmorgen in de nabijheid dier plaats in den Krommen Rijn gevonden. De schippersknecht van een trekschuit had zich niet tijdig gebukt tij het varen door de spoorbrug te Alkmaar. Door de snelle vaart van de schnit sloeg hij met hot hoofd zoo hevig tegen de brug dat hij terstond een lijk was. Te Rinsumageest is eene cichorei- drogerij door brand geheel vernield, met den ge- heelen voorraad cichoreiwortelen, die in het gebouw aanwezig was. Het naastbijgelegen woonhuis is met den geheelen inboedel mede een prooi der vlammen geworden. Gisteravond ging een vijftal jonge- lieden nit Rozenburg uit spelevaren op de Maas. Zij zaten in een bootje en besloten aan eene voor bijvarende baggermachine „De Maasmond", te vra gen om gesleept te worden. Zij kwamen daardoor te dicht bij het vaartuig zonder te denken aan den zuiger van die boot. Allen geraakten te water en één hunner moest zijne onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. De anderen werden door „De Maas mond" gered. Bij een storm in Virginië zijn 27 visschers, die op de oeBtervangst waren uitgegaan, omgekomen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer vroeg gisteren de minister van ouderwijs Fallières op de begrooting van zijn departement herstel van het crediet voor de theo logische faculteiten. Het crediet werd door de com missie bestreden en door de Kamer met 267 tegen 222 stemmen verworpen. De Kamer nam alle overige hoofdstukken der begrooting van onderwijs zonder eenigo verdere wijziging aan, behalve dat betreffende de onder wijzerstraktementen dit werd naar de commissie verzonden, welke besloten heeft, hedenochtend te negen uren zitting te houden. Dili tsi'Ix Liiill. De Rijksdag heeft het aan eene commissie ver- zondene ontwerp betreffende buitengewone toelagen aan twee beambten der rijkskanselarij aangenomen. Ook het centrum stemde voor het ontwerp. Bij do beraadslaging over de uitgetrokken bezol diging voor eene tweede directeursplaats bij het ministerie van buitenlandsche zaken, herinnerde de rijkskanselier Von Bismarck dat hij reeds in 1877, wegens bovenmatigen arbeid en vermindering zijner krachten, zijn ontslag moest aanvragen, en hjj slechts ten gevolge der wet, waarbij hem een plaats vervanger werd gesteld, zijn ambt kon blijven waarnemen. Als men hem thans de middelen weigert om dien plaatsvervanger te bezoldigen, moet hij elke ver antwoordelijkheid voor de verdere leiding der bui tenlandsche politiek van zioh werpen. „Als ik u thans", zeide Von Bismarck, „op mijn ambtseed verzeker dat die post noodig ïb, en gij weigert, dan verklaart gij mij hetzij voor onwetend of onge schikt. Ik heb mijne krachten en gezondheid opge offerd ten dienste van keizer en vaderlandweigert mij niet het noodzakelijkste voor dien dienst." De afgevaardigde Hiinel verklaarde zich tegen den post. Von Bismarck herinnerde daarop aan do vele millioenen, die in het laatste tiental jaren elders de mobielmakingen der legers gekost hebben, terwijl do Duitsehe staatkunde met goed gevolg dergelijke mobielmakingen heeft weten te vermijden. „En nu w'" S'j>" g'ng tij voort, „mij zelfs de meest nood zakelijke middelen weigeren om op gelijke wijze die politiek verder te volgen. Ik geef u, als rijks kanselier, de verzekering dat ik met het tegen woordige personeel het werk niet moer af kan. Verwerping van de aangevraagde bezoldiging heeft geen ander doel, dan om mij het leven te verbitteren." De heer Vollmar zeido dat de rijkskanselier, voor de noodzakelijkheid van het voorstel, zich geplaatst heeft op het standpunt van zijn geweten en zijn ambtseed, doch dat men voor het gerecht slechte ervaringen met den ambtseed heeft opgedaan. De president verzocht zulke uitdrukkingen ach terwege te laten. De heer Vollmar ging voort met te zeggen dat hij van gerechtelijke opgaven had gesproken, welke bewijzen dat van den ambtseed veel misbrnik is gemaakt. (Groot rumoer en geroep tot de orde). De rijkskanselier gaf den heer Vollmar in over weging de vraag, waarom men met zulke eerkwet- sonde uitdrukkingen in het Parlement komt? Hij maakte aanspraak op eene fatsoenlijke behandeling, passend in een beschaafd gezelschap. Wanneer ik niet gepast antwoord, zeide Vollmar, ligt dat aan mijn opvoeding. Het woord ligt mij op de tong. De Rijksdag heeft ten slotte den post, waarbij voor do nieuwe directeursplaats op het bureau van bnitenlandsche zaken 20,000 M. werd uitgetrokken, bij hoofdelijke stemming met 141 tegen 119 stemmen verworpen. Het proces tegen Reinsdorf en consorten, be schuldigd van het beramen van een aantal dyna- mietaansIageD, waaronder dien in het Niederwald, in September 1883, tegen den Dnitschen keizer be doeld, kwam gisteren te Leipzig in behandeling. Er waren 48 getuigen en 6 deskundigen gedagvaard. De akte van beschuldiging werd voorgelezen, volgens welke de acht beschuldigden wegens hoogverraad, poging tot moord, brandstichting of medeplichtig heid aan deze misdaden terechtstaan. Daarna begon het verhoor. De beschuldigde Bachmann bekende dat zij de dynamietontploffing te Elberfeld hebben ten uitvoer gebracht. Zijne verklaring was zeer be zwarend voor Reinsdorf. Deze echter wilde zijne schuld aan de ontploffing te Elberfeld niet erkennen. Hij gaf op, anarchist te zijn. Op de vraag van den president, of aanslagen op gekroonde hoofden en dynamiet-aanslagen in het algemeen tot de middelen behooren, waarmede de anarchisten hun streven trachten te verwezenlijken, verklaarde Reinsdorf, dat de anarchie geen bepaalde middelen voorschreef, maar het aan ieder overliet, in deze te handelen zooals bij wilde. Telegrammen. KORTI, 15 December. Kolonel Stewart en de staf zijn met het corps kameelen, de garde, de infanterie en cavalerie, langs den weg van Dongola gearriveord. Het voorwaartstrekken der Engelsehe troepen stelt thans de stammen in staat, de velden te bebouwen zonder de insnrgenten te vreezen. Levensmiddelen zijn hier in overvloed. De gezondheid en de invloed van den Mahdi nemen, naar men bericht, steeds af. (Tweede Tel.) Er is een bode van Khartoem aangekomen, die elf dagen over deze reis gedaan had. Hij meldt dat Gordon zich wèl bevindt; door middel van mijnen heeft hij de rebellen eene ge duchte nederlaag doen ondergaan. Hij heeft hunne forten te Omderman doen springen en vele rebellen zijn gedood. LONDEN, 15 December (/l.) Oostenrijk heeft Engelands voorstellen aangaande de Egyptische financiën verworpen, en houdt het internationaal karakter der Egyptische quaesties staande. De conferentie van afgevaardigden der Ver eeniging tot Bescherming der Zeevisscherijen is heden te Londen gehouden. De president Birckbeok deelde mede dat eene bespreking omtrent samen werking nog niet gehouden was, daar Duitschland weigerde er deel aan te nemen, tot Engeland eene enquête zon instellen naar de beweerde aanvallen van Engelsehe op Duitsche visschers. Engeland had thans er in toegestemd, dit onder zoek te doen, en Dnitschland wil thans aan de conferentie deelnemen. In het aanstaand voorjaar zal deze bijeenkomen. Een aantal gedelegeerden brachten bittere klach ten nit over de Belgische roovers, die de netten der Engelsehe visschers vernielden en hun eene schade van vele duizonden ponden 'sjaars toe brachten, in spijt van de tegenwoordigheid van

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2