LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7618. Woensdag 17 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nom mere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PItIJS DEK ADVERTENTIES: a Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17f.v* Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het ren bailen de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN, 16 December. Tor vervulling der vaoature, ontstaan ton ge volge van het aan H. J. Westerling verleend eervol ontslag, is ter benoeming van een tweeden onder wijzer aan de school der 3de klasse No. l,opeeno jaarwedde van f 800, vermeerderd met f 50 voor de akte voor het teekenen en f 25 voor die voor de gymnastiek, de volgende voordracht opgemaakt: J. M. Yos, onderwijzer te 's-Gravenmoer, Chr. Somers, onderwijzer te Haarlem, en M. Passer, onderwijzer te Ilpendam. Krachtens het Raadsbesluit regelende de heffiog van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren geschiedt terugbetaling uitsluitend indien door overlijden vóór den aanvang der lessen van deze geen gebruik is gemaakt en alsdan op aanvrage der erfgenamen. Op dien grond meenen B. en We. dat er niet gunstig kan worden beschikt op het verzoek van den heer A. Y. Helfrich, om terugbetaling van de volgende drie kwartalen van de betaalde collegegelden wegens verandering van studie. Ter vervulling van de vacaturen, die op den 31 sten December a. s. in de Plaatselijke School commissie zullen ontstaan door de periodieke af treding van de heeren dr. D. Bierens De Haan, dr. J. M. Yan Bemmelen, dr. M. J. De Goeje en J. A. Yan Hamel, zijn den Raad de volgende aan bevelingen van twee personen ingezondenlo. dr. D. Bieren 8 De Haan en dr. J. E. Van Iterson J.Az.; 2o. dr. J. M. Yan Bemmelen en mr. J. A. F. Coe- bergh; 3o. dr. M. J. De Goeje en dr. E. F. Yan Dissel4o. J. A. Van Hamel en dr. H. Treub. Aangezien het gebleken is dat de artikelen op de begrooting dienst 1884 wat betreft de „Jaar wedden enz. der brugwachters" en het „Onderhoud van waterwerken", niet voldoende zullen zijn voor de behoeften, hebben B. en Ws. den gemeenteraad een staat ter vaststelling aangeboden, strekkende tot verhooging dier artikelen. Het totaal der tekor ten daarvan f 925 bedragende, geven zij in over weging daarin te voorzien door afschrijving van de onvoorziene uitgaven. De commissie van financiën heeft hiertegen geen bedenkingen. Bij B. en Ws. bestaan geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van mejuffrouw S. M. Yan Iperon, om continuatie in hare betrekking van stads-vroedvrouw, voor den tijd van drie jaren. Tevens deelen zij, na overleg met de commissie van fabricage, mede dat tegen het leggen van een riool voor afvoer van water enz. van den nieuwen aanbouw van het Postkantoor op de Bloemmarkt naar den Stillen Rijn geen bezwaar bestaat, omdat alle nitloozingen der hnizen op de Bloemmarkt en aan de daarachter gelegen noordzijde vandeBree- straat, hetzij afzonderlijk of in gemeenschap in den Rijn nitstorten, zoodat hetzelfde voor deze uitbrei ding van het Postgebouw onverhinderd zal kunnen geschieden. Zij geven uit dien hoofde in overwe ging aan den directeur van het Postkantoor de gevraagde vergnnniDg te verleenen, onder bepaling dat de kosten van het straten en herstraten, be nevens voor het tijdelijk plaatsen van eene afdam ming tegen den walmnur voor rekening van adres sant komeD. Ten slotte deelen zij mede dat, met het oog op het spoedeischende, door hen aan den aannemer voorloopig is vergund met het werk een aanvang te maken, behoudens 's Raads nadere goedkeuring. Naar aanleiding van het verzoek van den kolonel-commandant van het 4de regiment infanterie, geven B. en Ws. in overweging om tot wederop- zeggens te vergunnen dat de Gymnastiekschool op Woensdag- en Zaterdag-avond tusschen halfacht en negen uren gebruikt worde voor de oefeningen in de gymnastiek en het schermen van eenige onderofficieren van de infanterie alhier in garnizoen, onder voorwaarde dat in de zaal niet wordt geëxer ceerd, voor de werktuigen en meubelen denoodige zorg wordt gedragen en de kosten van vunr co licht en de eventueele schade aan gebouw en meu bilair toegebracht, door de gebruikers worden ver goed. Yermits het hier geldt het in gebruik geven van een lokaal ten behoeve van eenige manschappeji van het garnizoen komt het B. en Ws. voor dat er geen termen bestaan om eene retributie te vor deren, gelijk ten aanzien van particnliero vereeni- gingen het geval is. Naar uit het adres van den kolonel blijkt, wordt in de militaire gebouwen, in gebruik bij de infanterie alhier, over onvoldoende gelegenheid beschikt voor de beoefening van het schermen en de gymnastiek, terwijl eerst na eenigen tijd afdoende verbetering daarin is te verwachten. In verband met de ingediende bezwaarschrif ten tegen het kohier der plaatselijke directe be lasting voor 1884, stellen B. en Ws. voor om de reclames van J. J. Starkenburg, A. Yan Frank, F. A. J. Van Zoelen, J. Grootendorst, J. F. Born- water, M. H. Fontein, A. J. Tegelaar, J. Krom- bergs, H. Regeer, M. C. O verduin, M. Prook, F. A. Klamer, H. M. De Kruis, K. G. W. De Bosson, J. Van der Plas en J. G. Bertels af te wijzen, de aanslagen van D. H. F. De Kievit, J. F. R. De Balbian, W. F. Van Wijk, wed. L. Yan Amerongen Oppenheim, J. Spring in 't Veld, Th. Drost, H. J. De Baas en wed. J. Alt, te verminderen respec tievelijk met f 8.40, f 33, f 7.37, f 10.80, 2.40, f 5.40, en f 10.20 en alzoo uit te trekken op f 9, f 35.40, f 69.81, f 15.67, f 3.60, f 3.60, f 7.20 en f 35.40 en den aanslag van de wed. H. Akker man ad 5.76 van het kohier te royeeren. Wat betreft het bezwaarschrift van H. Schuurink, meenen zij in overweging te moeten geven dat ver zoek bniten beschikking te laten, aangezien het aanslagbiljet den 30sten Augustus 1884 aan den belastingschuldige is uitgereikt, terwijl het adres bij hun college is ingediend 9 December 1884 en alzoo niet ia gereclameerd binnen den bij de wet gestelden termijn. Op het gebied van armenzorg heeft de naam van de Weesinrichting te Neerbosch sedert jaren een goeden klank. De uitbreiding, welke deze stich ting dan ook onder leiding van den heer Van 't Lindenhont in korten tijd heeft ondergaan, - met twee weezen begonnen is het aantal der verpleegden reeds tot zevenhonderd gestegen, - is een deugdelijk bewijs voor hare welgevestigde populariteit. Het zal daarom ongetwijfeld velen aangenaam zijn uit den mond van den stichter zelf eenige mededeelingen over zijn arbeid onder de weezen to vernemen. Wel kan men daaromtrent reeds een aantal bijzonder heden vernemen uit het bekende tijdschrift ten voordeele der inrichting uitgegeven, doch het ge sproken woord heeft in aantrekkelijkheid steeds veel bij het geschrevene vooruit. Blijkens eene in een vorig nommer voorkomende aankondiging stelt de heer Yan 't Lindenhont zich voor morgenavond deze mededeelingen hier ter stede in de Zaal Noord- einde te doen. Men hoopt natuurlijk dat daarbij velen tegenwoordig zullen zijn en de gelegenheid zullen aangrijpen van het hunne ten behoeve der ouderlooze kinderen bij te dragen. De Indische mail per stoomschip „Mongolia" wordt morgen alhier verwacht. Uitslag akte-examens M. O. te Utrecht: Fransch 13 en 15 Dec. - Geëxamineerd voor akte B 2 mann. cand.; beiden teruggetrokken. Voor akte A 3 vrouwelijke cand.afgewezen 2, toegelaten mej. F. Gunning, van Leiden. Hoogdnitsch 13 en 15 Dec. - Akte A, Geëx. 3; toegelaten mej. M. Koenig, van Scheveningen. Akte I> 1 afgewezen. Aan hot strand te Katwijk zijn eenige greeue en vuren balken en planken van verschillende lengte en dikte aangespoeld, afkomstig van een vermoede lijk gestrand schip of afgeslagen deklast. Het stoomsohip „Koning Willem Hl", van Amsterdam naar Java, passeerde gisteren Kaap Carvoeira; de „C. Fellinger"; van Java naar Am sterdam, is gistermiddag ook Kaap Carvoeira gepas seerd; de „Edam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde gisteren Lizard. Was het toeval of bezat de titel van he< stuk zooveel aantrekkelijkheid, dat gisteravond het schouwburg publiek zoo goed was opgekomen Wij weten het niet; zeker echter is het dat hetNoder- landsch Tooneel, afd. Rotterdam, zich mocht verheu gen in eene flink bezette zaal. Yan een maagdenroof is echter geen sprake! Professor Golwitz (de heer R. Faassen) is .alleen thuis. Zijne vrouw en dochter zijn op reis; ergo: hij verveelt zich. Zijne tweede dochter Marianne (mej. De Groot) en haar man, dokter Neumuister (de heer De Vos) zoeken hem zoo nu en dan op, maar dit bevredigt hem niet en om zich te amnsee* ren brengt hij zijne bibliotheek wat in ordehij vindt een tooneelstuk in zgn studententijd gemaakt. Ia het stadje nu zal Emanuel Striese (de heer Matters) met zijn gezelschap eene voorstelling gevenhii komt zich recommandeeren bij den professor, ziet het stuk en na eenige tegenstribbeling verkrijgt bij hei recht tot opvoering en de dog daartoe wordt bepaald. Professor vindt 't echter nu raadzaam da- zijne vrouw nog eenigen tijd wegblijft, sohrijft een «rief- kaart met leugens, maar terwijl Rosa, de dienst bode, deze nog staat te lezen, komen onverwachts vrouw en dochter van de reis terug; en de brief kaart wordt als corpus delicti door eerstgenoemde in beslag genomen. Aan het tooneelgezelsohap is ook als jeune pre mier verbonden Emil Grosz (de heer Poolman), zoon van den wijnhandelaar Karei Grosz (de heer Le Gras). Deze heeft in Leipzig gestudeerd, maar voltooide, door het aanknoopeu van verkeerde be trekkingen, zijne studiën niet. Bij een bezoek aan dr. Neumei8ter, zijn vroegeren vriend, hooren wij dit vertellen en stalt hij zelfs laatstgenoemde eenige souvenirs ter hand. Deze worden weer door den dokter gebruikt als zijne echtgenoote het heen al te lastig maakt om zijn verleden te kennen en de omstandigheid dat hij niets had te bekennen, was oorzaak dat hij de mededeelingen van Emil Grosz op zich zelf toepaste. Marianne geniet bij deze verhalen en vertelt ze ijlings aan hare moeder; beiden vergeven het hem en zijne schoonmoeder schenkt hem nog 500 mark om de rekeningen te betalen, die hij van den prof. krijgt, maar waardoor hij in geldverlegenheid raakt. Professor roept de hulp van zijn schoonzoon in en ontvangt hetzelfde biljet van 500 mark terug, dat hij aan zijne vronw had gegeven! Emil Grosz vindt echter Panline niet onaardig. Op den avond van de opvoering zorgt zij dat haar vader en zwager het huis kunnen verlaten zonder dat de vrouw van den professor dit bemerkt. Het stuk wordt echter uitgefloten en de professor wil om de schande te ontvlochten op reis, terwijl zijne vrouw? beleedigd over de handelingen van haar echtgenoot, zich ook tot vertrekken gereed maakt. Allen pakken nu in Emil helpt Pauline maar tusschen hen komt inmiddels alles in orde; papa Grosz, die komtmededee- len dat hij zich met zijn zoon verzoend heeft, helpt ook en pakt alles i'd, wat onder zijn bereik is en ten slotte komt de tooneeldirecteur vertellen dat het stak toch sncces heeft gehad: waardoor mevrouw Golwitz eindelijk het raadselachtige van het godrag ▼au haar man begriipten de geheele familie gaat nu eendrachtig op reis! Tot zoover het kort overzicht van het stuk zelf. Alle acteurs kweten zich bij de opvoering ver-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1