Uit Schiedam meldt men aan de „N.R.C.:" De naijver, die er voortdurend bestaat tnsschen de ondernemers der wagendiensten van Ylaardin- gen op het station van den Holl. spoorweg alhier, was Zaterdag-namiddag opnienw oorzaak van een vrij ernstig ongeval. De omnibussen van de onder nemers Yan Koon en De Heer kwamen onmiddel lijk achter elkaar van Vlaardiogen. De eerste hield atil voor het logement „De Yisscherij" alhier, om passagiers uit te latenvan deze gelegenheid trachtte de koetsier van den omnibus van De Heer gebruik te maken, om den eerstgenoemden voorbij te rijden. Zonder toe te zien of de straat aldaar op dat oogen- blik (een derde wagen bevond zich daar toevallig ook) daartoe voldoende ruimte aanbood, worden de paarden aangezet, om in vollon draf den omnibus van Yan Koon voorbij te rijden. De toeleg mislukte evenwel. Met een hevigen schok stootte de omnibus tegen het hoekhuis van de Vlaardingenstraat, zoo dat het achterste gedeelte geheel van het voorste gedeelte van den wagen werd afgerukt en voor een deel verbrijzeld, terwijl de bok met een stuk van het voorgedeelte nog een eindweg door de paarden werd voortgetrokken. De passagiers, die zich in den wagen bevonden, bekwamen allen lichte kneuzingen of verwondingen. Yoor de tweede maal hebben dieven in de kerk te Yoerendaal (Limburg) ingebroken en de offerbussen geledigd. Kerkdiefstallen zijn in Limburg aan de orde van den dag. Het water op onze rivieren is vallende. Ook uit Maastricht meldt men nu dat het gevaar voor overstrooming er is geweken. Eene ontploffing, welke op verren afstand hoorbaar was, had Zaterdag-avond tegen 6 uren plaats onder een der bogen van de London- Bridge. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar tot dusver was niets bekend over den aard, den oorsprong en de gevolgen der ontploffing. Een ontzaglijke menigte nieuwsgierigen was spoedig op de brug en in de nabijheid bijeen. Naar men zegt, zijn eenige glasruiten in de nabijgelegen huizen vorbrijzeld en werden drie personen gekwetst. Eene maand geleden werd te Parijs, dicht bij den Jardin d'acclimatation in het Bois de Boulogne, oen vierjarig knaapje gevonden, in vuile, armoedige kleeren gehuld, maar dat onmiskenbaar een kind van gegoede ouders was. De kleine knaap kon slechts weinig mededeelen, maar zijne blonde baren waren naar de eischen der mode geknipt; toen men hem in het bad bracht bleek hij daaraan gewoon te zijnhij at zindelijk en was beleefd. Zijne vuile kleederen stonden hem zelf tegen. Langzamerhand is er iets meer bekend geworden. De knaap heeft opgegeven Fernand te heetenhij kent de namen Leroy en Clotilde en de stad Bou logne. Zijn vader, heeft hij verteld, had paarden en rijtuigen, zijne moeder droeg zijden japonnen en mon woonde in een groot huis met een grooten tuin. Zijn vader en moeder speelden beiden piano. „Maar eenB", vervolgde hij, „heeft papa een groot gat in zjjn hoofd gekregen, en had geen neus moer, nadat er een grooto slag, pouml geweest wastoen is papa gevallen en heeft de oogen ge sloten." Na dit verhaal is hij gaan schreien. Hij heeft later verteld dat zijne moeder er bij was, toen zijn vader op den grond vielen dat zij hem de vuile kloederen heeft aangetrokken, waarin hij gevonden is, en gezegd heeft: „ga heen!" Wanneer men hem die kleeren weer laat zien, is hij bang dat men hem weer zal wegzenden. De menschen, waar hij in huis is, zijn met hem gaan wandelen in het Bois de Boulogne, maar hij was daar ook bang, en toen hij het fluitje der stoomboot op de Seine hoorde, mooBt men hem naar hnis brengenzijne moeder had hem op een stoom boot geplaatst om hem weg te zenden. Des nachts wordt hij dikwijls wakker en snikt: „Papa! papa!" Nog steeds is de politie zijne familie niet op het spoor; het portret van den knaap is in de Salie des Dépêches van de „Figaro" te zien. Geveilde perccelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 13 Dec., ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: Een huis en erf aan de westzijde van de Uiterstegracht No. 62, Sectie I, No. 1588, kooper W. Webber voor f 1541; een huis en erf aan de oostzijde van de Lange Schoi- straat No. 9, Sectio B, Nos. 1404 en 1405, kooper P. C. Bartelsman voor f 1223; twee huizen en erven aan de westzijde van de Uiterstegracht Nos. 82 en 84, Sectie I, Nos. 1332 en 1333, kooper H. Yan Borselen q.q., voor f 1530; een huiB en erf aan de westzijde van de Kalverstraat No. 57, Sectie E, No. 455, kooper J. Stoeke voor f 825. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag de beraadslaging ovor de Staatsbegrooting voort gezet en ten einde gebracht. Zonder incident werden de budgetten voor marine, openbaro werken en postwezen goedgekeurd. De dames van Cannes hebben een inschrijving geopend om aan Mme. Hugues een monsterbouquet te zenden. Mme Hugues zal eerst 9 of 10 JaD. te rechtstaan. De „Agence Havas" spreekt op stellige wijze de bewering van de „Times" tegen, als zou generaal Brière met zijn ontsiag hebben gedreigd ingeval hij geen versterking ontving. Brière laat zich in zijne depeches geheel anders uit. X5iiït selilaijul. In de „Deutsche Studenten-Zeitung" zijn de voor waarden opgenomen voor do prijsvraag, uitgeschreven voor het beste studententenlied. De antwoorden moeten vóór 15 Jan. 1885 aan den uitgever te Hei delberg worden toegozonden. De jury bestaat uit prof. Karl Bartsch te Heidelberg, prof. Felix Dahn te Köoigsberg, dr. Julius Wolff, Johann Trojan en Konrad Kitster te Berlijn. Er is weder een nieuw „blauwboek" met 10 officiëele stukken betreffende de Duitsche belangen in de Zuidzee verschenen. In het bericht van het keizerlijk consulaat in Afrika en de daarbij gevoegde nota's over de op te richten handels- en plantage- ondernemingen aan de Zuidzee en de vreemde con currentie in de onafhankelijke gedeelten van don westelijken Stillen Oceaan wordt aangetoond dat in de laatstbedoelde gedeelten van den Stillen Oceaan de Duitsche handel nog heden ten dage eene over- heerschende stelling inneemt en dat alleen vau En- gelsch-Australische concurrentie gevaar voor die positie ware te duchten. Duitschland moet er der halve naar streven, wordt er in gezegd, om door vermeerdering van het getal consulaire en andere ambtenaren en door versterking van zijne maritieme strijdkrachten de belangen van den Dnitschen handel aan de Stille Zuidzee te verzekeren. Zaterdag-avond is het Berlijosche gemeente raadslid Ewald door de politie uit Berlijn gebannen. Hij behoort tot de geachtste vertegenwoordigers der stad, en het „Berliner Tageblatt" is over deze gebeurtenis zeer verbaasd. Aanleiding daartoe kan het blad alleen vinden in eene Vrijdag-avond door den heer Ewald gepresideerde vergadering, waar het zeer ruw moet zijn toegegaan. In elk geval wordt de maatregel uitermate streng geoordeeld, vooral wijl den gebannene geen tijd is gelaten zijne zaken te regelen en van zijn huisgezin afscheid te nemen. De onderstaats-secretaris in het Pruisische ministerie van buitenlandsche zaken, dr. Busch, die door graaf Herbert Von Bismarck vervangen wordt, is benoemd tot gezant te Bucharest. Beltflë. De heer Van Humbeeck, oud-minister van open baar onderwijs, heeft zijn ontslag genomen als president der „Association libérale", wegens het verwerpen zijner voorstellen tot herziening van het reglement dier vereeniging. De gematigde liberale bladen gelooven dat zijne aftreding eene scheuring onder de liberale partij zal doen ontstaan. Na den heer Van Humbeeck hebben ook reeds ver scheidene andere leden van de Vereeniging hun ont slag genomen. Tot dezen behooren, naar do „Indópen- dance" meldt, burgemeester Buis, senator Van Schoor, de vroegere vice-president der Kamer Couvreur, de pas in het bestuur der associatie gekozen heeren Hey vaert en Vanderkindereu, verder Bergé, Jottrand enz. Waarschijnlijk zal deze gebeurtenis het sein zijn voor vele anderen om eveneens de vereeniging te verlaten. Rusland. In verband met het verzoek van Rusland en Duitschland om vertegenwoordigers te hebben in de commissie voor de Egyptische kas der schuld, wordt uit St.-Petersburg aan de „Polit. Kur." gomeld, dat de Russische diplomatie zeer sterk denkt over het voorstellen van een praktisch plan. Wijl de cijferB van het Engolsche voorstel steeds door de Frausche regeering worden bestreden, zoude het wellicht wenschelijk zijn eene enquête-commis sie, waarin ook Rusland en Duitschland vertegen woordigd zouden zjjn, te belasten met een nauw keurig onderzoek naar de ware feiten, en het ter zijde stellen van alle dwalingen, die door de riva liteit tnsschen Engeland en Frankrijk zijn ontstaan. Wellicht kan dan door een helder inzicht in den toestand de weg gebaand worden tot eene regeling, die de verschillende belanghebbenden bevredigt. Telegrammea. LONDEN, 14 December. De „Observer" gelooft dat ten gevolge van don eisch van Rusland en van Duitschland, om in de Egyptische Kas der Schuld vertegenwoordigd te worden, Engeland gedwongen is om ernstig te streven naar een overeenkomst met Frankrijk. Zoo hot blad juist is ingelicht, zal de regeering het door haar gedane voorstel tot ver laging van den interest opgeven en terugkeeren tot de oorspronkelijke voorstellen van lord North- brook, indien daardoor de oplossing der finantiëele moeilijkheden in Egypte kan worden verkregen. MADRID, 14 December. (.4.) De ontslagen rector van do universiteit te Madrid heeft voor den rechter, in naam van de hoogleeraren die het protest tee- keuden, eene actie ingesteld tegen het hoofd en de ageDten van politie, die den 20sten November het gebouw der universiteit hebben overrompeld. LONDEN, 15 December. De „Times" ontvangt uit Hongkong van 14 December bericht dat in Korea gedurende een feestmaal, hetwelk aan den Engelschen gezant werd aangeboden, een opstand is uitgebroken. De zoon des konings en zes ministers werden vermoord; de koning is naar de bergen gevlucht; de koningin is spoorloos verdwenen. De Engolsche residenten zijn in veiligheid. Eene EngeUohe kanonneerboot ïb in de rivier voor Beoel (of Kjung, de hoofdstad) aangekomeD. De „Standard" verneemt uit Shaughai dat te Seoel den 7den December een politieke opstand is losgebarsten, tusschen Chineezen en Japanners. De Japansche legatie is verbrand. De „Times" verneemt van 14 December uit Durban het gerucht dat Joubert en de opperrechter in de Transvaal beiden het presidontschap der nieuwe republiek in Zoeloeloeland geweigerd hebben. DEBBAH, 15 December. Generaal Wolseley is hedenmorgen met zijn état-major hier aangokomen. Hij is dadelijk naar Korti vertrokken. LB1DKN, 15 December, De verwachting voor morgen is: westenwind, veranderlijk weer. Het gewijzigde reglement op den inwendigen dienst is heden bij het reg. grenadiers en jagers in werking gesteld. Van een werkman werd gisteren in de tapperij van B. in de Kettingstraat te 's-Hago zijn horlogo ontvreemd. De dader, een medebezoeker der tapperij, was spoedig gevonden en werd door de politie naar het huiB van arrest overgebracht. In de R.-K. kerk in het Westeinde aldaar werd gisteren door een onbekende aan eene dienstbode een zilveren knip met ongeveer f 8 ontfutseld. Het Hof te Amsterdam deed heden uitspraak in het geding tegen Dirk Tobias en veroordeelde hem tot eene celstraf van 2 jaar en 4 boeten van f 50. Door den landbouwer J. S. te Berlikum (Fr.) is de vorige week een stier afgeleverd voor/1500. Het dier is bestemd voor Amerika. De cadetten der K. M. Academie te Breda zullen van 24 dezer tot en met 3 Januari a. s. met Kerstverlof gaan. Door den minister van binnonlandscho zaken is bepaald dat de 25 runderen te Scharn, toebe- hoorende aan het armbestuur te Maastricht, als verdacht van aan besmettelijke ziekte lijdende, zullen worden onteigend en afgemaakt. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Aden; de „Conrad", van Am sterdam naar Batavia, vertrok denzelfden dag van Southampton; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok giBteren van Marseille. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste huwelijksafkondiging van 14 Deo. J. De Jong jm. 28 j. en A. M. Hoss jd. 33 j. G. T. Yan der Schot jm. 24 j. en E. P. Yan Berkel jd. 26 j.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2