LEIDSCH tgfife DAGBLAD. Tweede Blad. N°. 7616. Maandag 15 December. A°. 1884. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Gemengd Nieuws. Meermalen gebeurt het dat ingeze- tenen door personen met bedelbrieven worden lastig gevallen, zonder dat het aan de politie, door de wijze waarop het bedelen geschiedt, mag gelukken de daders in handen te krijgen. Daarom is het zeker lofwaardig te noemen als de persoon, bij wien ge bedeld wordt, zelf de hand aan de zaak slaat om op die wijze der politie de hand te reiken. Een dergelijk geval vond hedenmorgen plaats. Bij een aan hot Rapenburg wonenden heer werd een bedelbrief afgegeven, onderteekend met den naam van professor R., welke handteekening niet echt scheeD. Bedoelde heer vergezelde den man, en toen het hem met zekerheid bleek dat de hand teekening niet van prof. R. was, bracht hij hem naar het politiebureel. Voorts meende die heer den bedelaar, die zich K. Boon noemde, doch werkelijk Gr. J. Meijer heet, van vroeger te herkennen, waarna het hem ook bleek dat deze Meyer in 1879 reeds voor een dergelijk feit door het gerechtshof te 's-Graven- hage tot eene cellulaire gevangenisstraf van 8 maanden was veroordeeld. Omtrent het door het spoor over reden meisje deelt men uit Delft nader het volgende mede: Des avonds omstreeks 8 uren vond een der spoorwegbeambten onder de gemeente Delft aan den Spoorsingel het lijk van het 13-jarig meisje op de rails liggen. De rechterarm was van het lichaam gescheiden en het hoofd droeg mede de duidelijke kenteekenen van met de locomotief in aanrakiog te zijn geweest. Het meisje was in dienst van een der landbouwers aan den genoemden Singel zij heeft zich op de rails nedergelegd. Eenige uren vroeger had zij aan haar kameraad gezegd, dat de spoedigste wijze om een einde aan zijn leven te maken, was, om met het hoofd op de rails te gaan liggen. Gisteren had te Dordrecht de rei- ling plaats van het prachtige landgoed „Alexan- dershof", behoorende tot de nalatenschap van wijlen Prins Alexander, en gelegen in de Hoeksche Waard. Het hoogste bod voor de gezamenlijke perceelen was f 57,737.35. Te Nijmegen stortte de achtergevel van een in aanbouw zijnd huis aan de Burgstraat in. De opperman A. Ritzer, oud 58 jaar, werd daarbij onder de nederstortende steenen en 't puin bedolven. Zwaar gewond aan hoofd en aangezicht, en gekneusd aan borst, armen en beenen, werd hij huiswaarts vervoerd, nadat hem ter plaatse voor- loopige geneeskundige hulp was verleend. Men vreest intusschen voor zijn leven. Niet minder dan 42 Spaansche bla- den worden wegens de studenten-quaestie vervolgd. Drie hoofdambtenaren bij de accijn- zen te Lyon zijn in hechtenis genomen. Zij worden beechuldigd gedurende twee of drie jaren voor eenige millioenen te hebben ontvreemd. Een mede plichtige, die niet genoeg in de winst had gedeeld, gaf de zaak aan. Men verwacht nog meer arrestaties. BUITENLAND. Frankrijk. Het lijk van Morin is geschouwd. Bij de sectie van den schedel is de kogel, welke onder de her senen was gedrongen en den dood veroorzaakt heeft, gevonden. Ondanks allo pogingen had men eerst niemand kun nen vinden die in den overledene eenig belang 6telde. Alleen is gedurende zijne verpjeging eene dicht ge sluierde dame hem dagelijks komen zien. Later is gebleken dat Morins vader nog leeft, een lacd- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. bouwer, ergens in Auvergno, die getelegrapheerd heeft dat hij de begrafenis wenschte bij te wonen, welke dan ook tot Donderdag 11. werd uitgesteld. De vermoorde is in 1856 geboren. Mevrouw Clovis Hughes, de moordenares van den spion, wordt dagelijks door den rechter van instructie verhoord. Haar proces zal den 4den of 5den Januari worden behandeld. Het bericht van Morins dood heeft de gedetineerde in zeer opge wonden stemming gebracht. Zij verzocht niet met het lijk geconfronteerd te worden, gelijk de ge woonte is, hetgeen ingewilligd werd. Het getal der getuigen a décharge beloopt reeds 53. Sinds Morins dood, bieden zich tal van perso nen bij den rechter van instructie aan, om ten voor- deele van de gedetineerde te getuigen. Zij brengt den tijd in de gevangenis door met het vervaardigen van een borstbeeld van eene jonge Elzasserin. Zekere Vandal, verbonden aan een „agence secrete", wordt beschuldigd niet minder dan 25,000 fr. te hebben ontvangen om saenschen om te koopen, die haar belasterden. Vandal ontkent. Hugues heeft den expert 10,000 anonyme brie ven gegeven, die hij ontving sedert hij afgevaar digde is en die met de door hem ontvangen anonyme briefkaarten moeten worden vergeleken. Eene depeche van generaal Miot uit Zan zibar van 11 dezer meldt: „Wij hebben op 6 dezer een tweede fort ten zuiden van Vohemar genomen, en maakten 5 stukken geschut buit. Van den vijand zijn 200 man gedood; wij hadden slechts vier ge kwetsten.1' Weder hebben de gezworenen aan het Hot der Seine eene opzienbarende vrijspraak gedaan. Zekere Simon, die revolverschoten gelost had op den procureur van zijn huisheer, die hem geen uit stel van betaling wilde geven, is door hen onschul dig verklaard. Simon beweerde, dat hij den procu reur slechts had willen bang maken. Dubbel ergerlijk wordt deze uitspraak door som migen geacht, omdat Simon tot zijn voorbedacht bedrijf schijnt gekomen te zijn nadat een Fagot, die in den loop dezes jaars een anderen procureur met eene revolver zwaar gekwetst had, ook was vrijgesproken en hij derhalve op straffeloosheid rekende. Er is geen twijfel aan, zoo redeneert men, of onder de personen, die tot zitting nemen op de banken der jury geroepen worden, gaat het besef van wat de strafrechtspleging behoort te zijn te loor. Meer en meer beelden zij zich in, dat het niet zoozeer hunne taak is, de wet toe te passen als wel die te veranderen. Zij spreken vrij en veroor- deelen al naar hunne sympathie, hunne gril, hunne aandoenlijkheid meebrengt. Wie maar indruk weet te maken, wordt van zijne misdaad vrijgesproken in geval die alleen uit wraakzucht, niet uit heb zucht gepleegd werd. Door toe te geven aan zulk eene gezindheid, handelen de gezworenen in strijd met hun eed en zullen zij op den duur eene reactie uitlokken, welke met hare misbruiken de geheele instelling der rechtspraak dooT de jury doet ver dwijnen. Duitschlaud, Bij de gisteren te Berlijn gehouden herstemmingen voor den Rijksdag zijn gekozenin het vijfde kiesdistrict de heer Baumbach (vrijzinnig) met 8643, in het zesde district de heer Pfannkuch met 20,326 stemmen. De te Straatsburg verschijnende „Landes- Zeitung'1 meldt uit Metz dat den Rijksdag-afge vaardigde Antoine gisteren door den voorzitter van de Eefrste Kamer van het Leipziger Rijksge sticht de akte is beteekend, waarbij hij van hoog verraad beschuldigd wordt. Uit Berlijn wordt aan de „Frankfurter Zei- PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17fr- Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incasse ren baiten de stad wordt f 0.10 herekeodL tuog" geschreven dat de reeks der nieuwe Duitsche koloniale vestigingen nog niet is afgesloten. Uit goede bron verneemt de schrijver, dat reeds in bezit genomen zijn, of nog zullen wordeneen deel der kust ten noorden van Port-Natal en ten oosten van de Transvaal; een deel van Nieuw-Ierland en Nieuw-Britannië, en het noord-oostelijk deel van Nieuw-Guinea. Maandag zal, zooals uit Berlijn aan het „Journal des Débats" wordt gemeld, door de Duitsche regeering aan de Conferentie het ontwerp worden medegedeeld van eene verklaring der be ginselen, die behooren te worden toegepast bij het inbezitnemen van onbezet grondgebied inWestelijk- Afrika. Spanje. De moord, op den Spaanschen gouverneur der Marianen-eilanden gepleegd, was volgens de cor respondenties, aan de Madridsche bladen gezonden, het gevolg eener samenzwering van inboorlingen, die het plan hadden al de Spanjaarden te dooden. De moordenaar is gevat en al de inlandsche sol daten zijn ontwapend. In deze correspondentie wordt ook gemeld dat een Duitecher moeite heeft gedaan om de Marianen- eilanden in hun geheel te koopen. De Spaansche regeering heeft bevel gegeven, in den Archipel eenige schepen te stationneeren ter bescherming van de Spaansche belangen. Volgens een telegram uit Madrid dringen de dagbladen er op aan dat er oorlogsschepen naar den mond van de Congo zullen worden gezonden, ten einde aldaar de belangen van Spanje te be schermen, welke, zeggen zij, door de begeerlijkheden van sommige mogendheden in het Noorden worden bedreigd, ofschoon Spanjes rechten sedert vele jaren erkend zijn. China. China maakt zich, naar uit alles blijkt, ernstig tot den oorlog gereed, nu Frankrijk dien ernstig voeren wil. Volgens een brief uit Londen aan „Havas1' meent men dat de berichten uit China als werd eene vloot gereedgemaakt om de blokkade van Formosa te verbreken, alleen dienen om een aanslag te verbergen tegen de transportschepen, die naar Tonkin op weg zijn. „Havas" antwoordt dat generaal Courbet dit wel begrijpt en dat hij voldoende zijne maatregelen heeft kunnen nemen. Frankrijk heeft in de Chineesche wateren vier pant8er8chepen, vijf en twintig kruisers en kanon- neerbooten; China heeft slechts twee stalen kruisers, benevens kanonneerbooten en torpedo's. Andere berichten melden dat Chineesche schepen, door Amerikaansche en andere avonturiers gecom mandeerd, naar de Golf van Tonkin zullen gaan om de Franschen afbreuk te doen, of zelfs het thans weerlooze Saigon zouden gaan bedreigen. CORRESPONDENTIE. - Een inzender heeft opgemerkt dat de vier bouteD, die het beeld van Van der Werf met het voetstuk vereenigen, roest vlekken in het steen veroorzaken. Leiden, 13 Dec. Heden aangevoerdTarwe 5 hectoliter. Win tertarwe 7.75 a 9.Zomertarwe 7.50 a 8.50. Rogge 6 H. L. Winterrogge f 5.50 a 6.Zomerrogge 5.50 a 6.26 Gerat 5 H.. Ij. Zomergerat 5.a 5.75. Chevalier-gerst 5.60 a 6.75. Haver 4 H.L Zware Haver f 4.a f 5.— Lichte Haver /2.50 a ƒ3.50. Daivenboonen 2 heetoL 7 25 a 7.75 P&ardenboocen 8 hectol. 6.25 j> f 6 75. Boter5700 kg. Grasboter, lste qnalit. l/4 vat 60.a 66., Scheibotcr 2de qnalit. V* vai 54a f 58.Grasboter lste qnalit. per kilogr. f 1.50 a 1.65Scheibotcr 2deqnalit. ter kiloer. f 1.35 a 1.45. Bij dit nommer van het Leidsch jjagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den. 4den December, bladz. 85 tot 92.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1