■van de reden? Is wellicht iemand zijne adsistentie komen vragen? Verder is hij gezien te kwart voor tienen aan de Onde Kraan, in levendige woordenwisseling met vier mannen. Wie zijn dat geweest? Daar het gehonden onderzoek het voorloopig zeer onwaarschijnlijk maakt, dat in deze aan zelfmoord moet worden gedacht, verzoekt de officier met aan drang, dat ieder die in deze ook het minste licht kan verspreiden, van hetgeen hij weet of vermoedt aan hem, officier, mededeeling doe. Men leest in de „Zw. Crt.": Woensdag avond tegen 9 nren is de heer K. v. B., lid der firma Jansen Van Bijievelt, in een tilbury van Olst naar Zwolle rijdende, even voorbij het buiten van den heer Van Naamen van Eemnes, aangerand. Een persoon greep de leidsels, trok het paard van den weg en vroeg om geld. De heer v. B. deed alsof hij aan het verzoek wilde voldoen, maar greep den schroefslentel, welken hij uit voorzorg naast zich had gelegd, en sloeg den aanrander zoo geducht tegen het hoofd, dat hij achternittuimelde. Daarop maakte v. B. zich, zoo snel zijn paard kon loopen, uit de voeten. Te Zwolle aangekomen werd van het geval aan gifte gedaan. Op last van den burgemeester van Zwollerkerspel is onmiddellijk een onderzoek inge steld, waartoe de politie van Zwolle de behulpzame hand bood. Men heeft echter, op de plaats gekomen, niets van den aanrander bespeurd. Het onderzoek is gisteren voortgezet. Ook de postbode Oldenhof, die des middag6 te voet van Zwolle naar Wijhe vertrekt, deelt mede dat hij 'savonds niet ver van Wijhe tot tweemaal toe eene ontmoeting gehad heeft met verschillende personen van verdacht voorkomen. Beiden vroegen hem hoe laat het was en schenen het op zijn hor loge gemunt te hebben. Toen de eerste de handen tot een aanval wilde uitstrekken, vloog de hond van O. hem naar de keel, waarop hij afliet. De tweede ontmoeting, nog dichter bij Wijhe, liep zonder eenigen aanval af. Met 1 Januari zullen ongeveer vijftig werklieden en minder geëmployeerden van 's Rijks werf te Willemsoord worden ontslagen. Door de rechtbank te Roermond is P. K., wethouder te Ohe en Laak (Limb.), veroor deeld tot één dag gevangenisstraf, wegens belee- diging van den burgemeester. Uit Wageningen meldt men dat het water in de rivier tot nog toe langzaam wassende bleef. De polders boven en beneden de stad zouden weldra geheel overstroomd zijn. Aan de overzijde in de Betuwe zijn veel uiterwaarden ondergeloopen. Men schrijft uit Renkum eveneens dat do Rijn voortdurend langzaam wassen blijft en daardoor eene aanmerkelijke hoogte krijgt. Thans zijn alle lage uiterwaarden, zoowel aan deze als aan de overzijde der rivier geheel overstroomd. Houdt de was in den Boven-Rijn nog eeDigen tjjd aan, dan worden alle aan de rivier gelegen weilanden overstroomd. De overtocht aan het veer geschiedt nog geregeld met de veerpont. In de kazerne de la Villotta te Par ma heeft een fourier, die jegens zijn kapitein wrok gevoelde, hem van het leven pogen te berooven. Terwijl de kapitein aan een tafel zat te schrijven, uam de fourier twee revolvers en schoot zonder een woord te zeggen op den officier, die echter slechts licht aan de rechterwang gewond werd. Het geluk wilde, dat de officier, opstaande, over zijn sabel struikelde en op den grond viel. De moordenaar, hem dood wanende, beroofde zich zelf van het leven. Het voorbeeld der Fransche, met vitriool en revolver gewapende vrouwen heeft in Duitschland navolging gevonden. In den trein van Goldberg naar Liegnitz hoorde men twee schoten, on toen de conducteur onderzoek deed, vond hij in eene coupé een grondbezitter met vitriool overgoten en door een kogel aan het hoofd gekwetst, terwijl eene dame tegenover hem zat met eene revolver in de band. De dame beweerde door den man be drogen te zijn, die beloofd had haar te huwen en nu, met eene andere vrouw in hot huwelijk zul lende treden, op reis was naar zijne bruid. Zij was hem gevolgd om haar moorddadig plan uit te voeren en dan ook zich zelve van het leven te berooven. Zij werd aan het eerstvolgende station naar de ge vangenis gebracht en alles werd haar ontnomeD, waarmede zy zich kon verwonden, maar toen sloeg zij een vensterglas stuk on trachtte zich aan do soherven de polsaderen te doorsnijden. Hare wonden echter zijn niet gevaarlijk en evenmin die van haar slachtoffer. Bij eene botsing tusschen een per sonen- en een goederentrein te Kafr Zayat werd een conducteur gedood en een aantal wagons werden vernield. Door eene ontploffing in oen mijn te Shamokin (Pennsylvanië) zijn 7 mannen omge komen. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft te "Weenen een ontzettende storm gewoed, die het verlies van vele menschenlevens en groote schade aan eigendommen veroorzaakte. Verscheidene stra ten moesten afgezet worden, omdat zij met scherven en andere neergekomen voorwerpen opgehoopt wa ren. De toegebrachte schade is nog niet te berekenen. Viervoudige moord en zelfmoord. - Te Fort AtkinsoD, in Wisconsin, heeft eeoe onder wijzeres, Nettie Horan genaamd, zich door middel van vergif van het leven beroofd. Vóór haar dood bekende zij, op gelijke wijze haren vader, moeder en twee zusters te hebben omgebracht, die allen in de laatste drie jaren plotseling gestorven wareD. Wat baar daartoe dreef, wordt niet gemeld. De burgemeester van Magon heeft geduelleerd met don rechter van instructie. Er wer den twee schoten gewisseldgeen van de twee vech tenden werd gewond. Van zes „agente de change" teNizza zjjn drie in de gevangenis, en een vierde is, zegt men, op den loop. Te Moskou hebben twee meisjes van 17 jaar in eeno vergadering van doctoreo proeven gegeven van hare kunst om de gedachten te raden, gelijk dat de heer Cumberland te Parijs en in andere hoofdsteden van Europa heeft gedaan. Bij Shenandoah, in Pennsylvanië, is de woning van een mijnwerker afgebrand. Het geheele gezin van zes personen is in de vlammen omgekomen. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat beraadslaagde gisteren over de Tonkin- kredieten. De hertog De Broglie laakte de politiek van het kabinet en verklaarde dat de rechterzijde de kredieten niet zal goedkeuren. Do heer Jules Ferry zeide dat de regeering eene gematigde staat kunde moet volgen, zoolang de hoop bestaat dat het gewenschte resultaat zonder groote opofferingen kan verkregen worden. Doch indien gematigdheid niet toereikond is, verbindt de regeering zich plechtig om krachtige maatregelen te nemen. „Gij zult spoedig zien", zeide de minister, „op welke wijze de regee ring hare plichten begrijpt en het rechtmatig onge duld des lands wil bevredigen." De Engelsche regeering - du3 ging de minister voort - bood uit eigen beweging hare bemiddeling aan, doch hare pogingen mislukten, ten gevolge van China's houding. Het tijdvak der onderhandelingen is voorbij en het oogenblik van handelen aange broken. De spreker kwam op tegen de bewering van den hertog De Broglie, dat Frankrijk geïsoleerd staat. De Republiek onderhoudt innige betrekkingen met de groote mogendheden en staat, wat Egypte betreft, in gemeenschap van denkbeelden met de drie groote keizerrijken. De kredieten werden ten slotte met bijna een parige stemmen toegewezen. De rechterzijde nam aan de stemming geen deel. De Kamer van Afgevaardigden beeft, zonder inci dent, de beraadslaging over de begrooting van eere- diensfc ten einde gebracht en het hoofdstuk in zijn geheel aangenomen, alsmede dat van het Legioen van Eer, en de drie eerste afdeelingen der begroo ting van oorlog. Volgens eene depeche van generaal Miot, uit Tamatave van 6 dezer, hebben de Franschen Vohe- mas en het fort Embanion bezet. De Hovas namen zuidwaarts de vlocht. Daar Louise Michel's moeder zeer ziek is, heeft de directeur der gevangenissen aan de anarchiste toegestaan, haar verblijf in de gevangenis van Cler mont met Parijs te verwisselen; zij brengt thans don dag bij hare moeder door, en gaat 'savonds naar Saint-Lazare, waar zij eene cel naast die van mevrouw Hugues bewoont. Naar men meent, ware het misschien voor de openbare rust en de veilig heid der koekbakkerswinkels beter geweest, als men de oude vrouw had toegestaan naar Saint- Lazare te gaan, om zich door hare dochter te doen verplegen. Men verzekert dat Grévy bij gelegenheid van het Nieuwejaar aan LoniB© Michel gratie zal schenkeD. Rusland. Volgens de „Koln. Ztg." zijn er hooglooponde oneenigheden ontstaan tusschen den R ssischen grootvorst Sergius, broeder van den Csaar, en grootvorstin Elisabeth van Hessen, met wie hij sedert 15 Juoi jl. is gehuwd. De grootvorstin dringt bij den keizer aan op het toestaan van echtschei ding en zij wil in geen geval tot haar gemaal te- rngkeeren. Het uitvoerend comité der Nihilisten heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de Russische minister van binnenlandsche zaken ter dood ver oordeeld wordt. De vrouwelijke Nihilist Kovalskaja, die in September nit Siberië ontsnapte, i*6 weer gearresteerd. Egypte. De Russische zaakgelastigde heefc zich gi teren tot den khedive gewend, om bij dezen aan te dringen op het benoemen van een Russisch lid in den raad van beheer van de Kas der Schnld. Do khedive antwoordde in hoofdzaak dat, aangezien Egypte een constitutionneeïe Staat is, bij zijne ministers over de quaestie zon moeten raadplegen. Hij voor zich was van gevoelen dat de vertegenwoordiging Yan Duitschland en Rusland bij de Kas der Schuld slechts een enkel en op zich zelf staand punt vormt, zooals in alle internationale vraagstukken voorkomt. Wat de financiën van Egypto betreft, erkende bij het dringende eener regeling en ver klaarde hij zich bereid om alle besluiten der mogend heden tot regeling der geldelijke aangelegenheden te ondersteunen. Gelijk antwoord gaf de khedive aan den Duitschen zaakgelastigde, die zich voor zijn land ook met hetzelfde verzoek tot hem had begeven. Die van Oostenrijk bood eene nota aan, waarin het verzoek van Rusland en Dnitschland wordt ondersteund. De Fransche en Italiaansche gevolmachtigden zullen heden zich daarbij aansluiten. De „Daily-News-"corre8pondent te Caïro melt nadere bijzonderheden omtrent den aanval op Omderman, welke onlangs plaats had. Twee duizend rebellen poogden het garnizoen te verrassen en vielen de versterkingen aan, maar werden terug geslagen. Achthonderd van Gordons mannen be zetten het fort. De Arabieren leden groote verliezen, maar ondanks do neerlaag belegerden zij Omder man nog. Lord Wolseley is besloten om Zaterdag naar Korti te trekken. Inmiddels nadert sir Herbert Stewart met de kameeltroepen Ambukol. Het grootste gedeelte van het Staffordshire-regiment heeft Woens dag Debbeh bereikt. De „Daily News" verneemt nog uit Dongola dat in het kamp van den Mahdi het gebrek aan voed sel steeds grooter wordt, en de prijzen der levens middelen zoo hoog zijn geworden als in tijden van hongersnood. De Arabieren plunderen alle binnen komende kooplieden. Telegrammen. MADRID, 11 December. Er wordt gemeld dat de studenten, die de bekende protesten onderteekend hebbeD, gerechtelijk vervolgd worden, en dat, naar aanleiding hiervan, de liberale hoogleeraren voor nemens zijn zich civiele partij tegenover do regee ring te stellen. JL.K113JKN, 19 December. De verwachting voor morgen is: aanvankelijk vrijgoed weer, daarna naar Z. of ZW. teruggaan de wind en minder gunstig weder. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is hedenavond wederom een zestal van predikanten samengesteld, namelijk dd. D. Ren ders te Middelburg, A. J. Eykman J.Czn. te Gro ningen, P. Deetman te Amsterdam, J. W. H. Kalkman to Maassluis, G. Vlug te Nijkerk op de Veluwe en C. P. N. Pikaar te Overschie. Met het overgaan in andere handen, heeft het magazijn van ijzerwaren op de Haarlemmer straat No. 11 bij de Paardensteeg tevens eene belangrijke uitbreiding ondergaan. De winkel aan de straatzijde vertoont thans als het ware eene tentoonstelling Tan wat op dit gebied door netheid en doelmatigheid uitmunt. Mon vindt er kostbare en eenvoadige haarden voor salons en kamers, kachels ook voor huishoudelijk gebruik en alle mogelijke artikelen hierop betrekking hebbende. Het magazijn achteraan geeft tevens te zien hoe ruim de voorraad van een en ander bij den heer Van den Bergh is. De opbrengst van het vervoor over den spoor weg Leiden—Woerden in de Torige maand was

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2