LEIDSOH DAGBLAD. Nü. 7614. A°. 1884. Vrijdag 12 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17A- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 11 December. Naar wij vernemen, zal de binnenkort te hou den tweede kunstbeschouwing van „Ars Aemula Natura" bestaan in schetsen, teekenÏDgen, aquarel len, studies en schilderijen, waaronder eene collectie schilderijen en teebeningen van wijlen onzen A. H Bakker Korff, zóó belangrijk als nog nooit op eenige schilderijententoonstelling bijeen is geweest en mee- rendeels het eigendom van enkelen onzer stadge- nooten. De liefhebbers kunnen zeker hunne porte feuilles verrijken door aankoop van een of ander. Alles wat bijeengebracht wordt, is vervaardigd door moderne Leidsche artisten. Onze beide stadgenooten de hoogleeraren Suringar en Martin hebben heden de reis aanvaard naar onze West-Iadische bezittingen tot het doen van natnnrkandige en andere wetenschappelijke onder zoekingen aldaar. Door de LeidBche Maatschappij voor Toon kunst werd gisteravond in het Nutsgebouw de ge wone jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden, waarin, na een openingswoord van den voorzitter, het jaarverslag van den toestand der Maatschappij werd uitgebracht. Daaruit bleek dat in bet aantal bestuursleden, dat thans overeenkomstig de bepaling in het regle ment weer op acht gebracht is, geen verandering was gekomeD. Voor wat betreft het ledental mag men zich ver heugen in eene belangrijke aanwinstterwijl dit het vorig jaar geklommen was tot 339, bedroeg dat by het einde van dit maatschappelijk jaar 372, niettegenstaande onderscheidene leden zoowel door vertrek uit de gemeente als door overlijden werden verloren. Hoewel het te voorzien is dat die vermeerdering eenmaal zal ophouden, getuigt het cijfer, dat nu bereikt is,van den bloei, waarin de Maatschappij zich mag verheugen; het is voor het bestuur dan ook eene aansporing om voort te gaan op den ingeslagen weg en den leden degelijke muzikale uitvoeringen van gunstig bekende vereenigingen te verschaffen. Als gevolg van de toeneming van het ledental is de ffnantiëele toestand der Maatschappij evenzeer gunstiger geworden en sluit de kas met een voor- deelig saldo van f 170,90. Door den dood van mr. P. C. Librecht Lezwijn is het getal eereleden nu tot twee teruggebracht. Commissarissen hebben gemeend in den geest van de leden te handelen door te bepalen dat voortaan op een der jaarlijks te geven concerten één of meer van de leeraars en leeraressen der Muziek school in de gelegenheid znllen gesteld worden zich te doen hooren. Het aantal leerlingen dier school bedroeg op 1 Oct. 11. 281 tegen 291 in het vorig jaar, verdeeld over 182 huisgezinnen, nl. 189 over 112 gezinnen wier hoofd lid en 92 over 70 ge zinnen, waarvan het hoofd geen lid der Maat schappij is. De leerlingen ontvingen onderwijs: 36 in de élémentair-klasse, 31 in 1ste en 29 in de 2de koorklaBse, 7 in den élémentairen solozang, 30 in den solozang, 148 op de piano, 60 op de viool, 3 op de violoncel, 14 in de orkestklasse en 9 in de theorie-klasse. In het onderwijzend personeel heeft geen veran dering plaats gehad; alleen wordt het overlijden medegedeeld van den heer Krulder, die, ofschoon sedert eenigen tijd geene leerlingen op de clarinet hebbende, nog altijd als leeraar werd aangemerkt. [Het treffend verlies dat de school in het overlijden van mej. SchulzLessig leed, had plaats in het nieuw maatschappelijk jaar, zoodat daarvan eerst »n het volgend verslag zal worden melding gemaakt. Toch kon de voorzitter niet nalaten na het reeds docr hem aan het graf gesprokene ook heden nog eenige van warmen dank getuigende woorden aan hare onvergetelijke nagedachtenis te wijden.] De geldelijke toestand der Muziekschool is alles- zicg gunstig te noemen, daar de kas 6lnit meteen I voordeelig saldo van f 1241.91 en alzoo een I beduidenden vooruitgang aangeeft, dank zij het niet voorkomen van buitengewone uitgaven. Het verslag eindigt met eene korte herinnering aan de bekende viering van het 50-jarig bestaan der Maatschappij, welk feest men eerst van plan was in de Hooglandsche kerk te geven, doch waar van men moest afzien omdat op het verzoek tot het tijdelijk in gebrnik nemen van dat kerkgebouw zonder eenige motiveering afwijzend was beschikt. Na de lezing van het verslag stond profes sor P. Van Geer op om in waardeerende woorden zijne ingenomenheid te betuigen met de wijze waarop het halve eeuwfeest der Maatschappij was georga niseerd en gevierd geworden. Commissarissen kwam volgens hem daarvoor de erkentelijkheid en de hulde der leerlingen en leden toe. Vervolgens bracht de in de vorige algemeene vergadering daartoe benoemde commissie haar goed keurend rapport uit over de door haar nageziene rekening van het vorig maatschappelijk jaar, waarna voor het tegenwoordige maatschappelijk jaar eene dergelijke commissie werd benoemd. Tot nieuw commissaris werd gekozen de heer S. Crommelin. Gisteravond werd de heer Bosloper, hoofd van de Christelijke school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier, terugkeerende van het station, waarheen hij familie had weggebracht, ten gevolge van een hartkwaal, eensklaps weggenomen. Met hare drie kinderen betreurt zijne echtgenoote een liefdevollen man en vader ;en de school en het chris telijk onderwijs verliest in hem een verdienstelijken hoofdonder wij zer. Bij de vanwege het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor de levering van 146 wollen dekens minste inschrij vers de heeren Jan Zuurdeeg en Zn. te Leiden voor f 341. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.18 bezorgd zijn. In de afdeelingen der Tweede Kamer waren verscheidene leden tegen het verleenen van pro vinciale subsidie voor gemeentelijke bewaarscholen en voor de Kweekschool voor Bewaarschool-onder wijzeressen te Leiden. De gemeente Wassenaar was Zaterdag en Zondag 11. getuige van de viering van het zilveren echtfeest van den heer C. M. Van der Ondermeulen, wethouder aldaar. Het schoone landgoed Oud-Was senaar was op kostbare wijze versierd; het schoone kwam nog meer uit bij de prachtige illuminatie en het welgeslaagde vuurwerk, dat werd opgeluisterd door het muziekcorps der Jagers. Eene massa men- schen waren hierbij tegenwoordig. Het feestvierende echtpaar, dat prachtige geschenken ontving, toonde ook dien dag groote weldadigheid. De arbeiders, ruim een vijftigtal, ontvingen allen een geschenk in geld, in levensmiddelen en in versnaperingen; de armen werden mild bedacht; de spijskokerij ont ving een aanzienlijk geschenk in voedingsstoffen. Beroepen is te Aarlanderveen ds. J. Bolkestein te Gerkesklooster en bedankt voor het beroep naar Sint-Jansland door den cand. F. J. Verhoeff te Bodegrave. De heer Bijlevelt te Rotterdam zal in het volgende jaar optreden als directeur van het te Voorschoten op „Groot-Stadwijk" opDieuw op te richten jongeheeren-institunt. Volgens het „H. Did." gaat er te 's-Haie een gerucht dat er weder onderhandeld zou worden over den verkoop van het paleis van wjjlen Koning Willem II aan de gemeente. De Koning zou tot dien afstand bereid wezen. Het Delftsche Studentencorps heeft door den dood eener zijner joDgste leden, den heer N. H. baron Van Reede Van Oudtshoorn, verloren, op den leeftijd van slechts 21 jaren. De overledene, die eerst sedert September jl. de colleges aan de Indische Instelling aldaar volgde, heeft zich in den korten tijd, welken hij daar vertoefde, doen kennen als iemand, die, indien de dood hem gespaard had, ongetwijfeld een sieraad van het corps zoude zijn geworden, zoowel wat betreft zijn geestesgaven als karakterhoedanigheden. Een betrekkelijk kortstondige ziekte, volgens gernebten ontstaan door koude, gevat bij het roeien, zoude de aanleiding tot zijn dood geweest zijn. Het roeien, eene aangename en gezonde uitspan ning zoolang men de noodige voorzorgen gebruikt om het lichaam, dat zich gedurende eenigen tijd heeft ingespannen, te hoeden voor de nadeelige gevolgen van de plotselinge afkoeling zoo onmid dellijk intredend in de maanden volgende op het zomerweder, wordt maar al te dikwijls voor de jongelieden, zoo al niet de naaste oorzaak van een vroegtijdigen dood, dan toch zeker dikwijls de bron van kwalen, van welker herkomst men zich maar geen rekenschap kan geven. Indien voorts aan het gerucht mag geloof worden geslagen dat de over ledene tijdens zijn groentijd bij een roeijool uit de giek of boot te water zoude zijn geraakt, dan moge dit geval tof eene ernstige waarschuwing strekken en tot meerdere en voortdurende voorzichtigheid opwekken. Op het bericht zijner ziekte zijn onmiddellijk zijne naaste bloedverwanten, moeder en zustors uit Brussel naar Delft overgekomen. De innigste liefde en zorgen vermochten echter niets. De zoo teeder beminde eenige zoon en broeder ging henen in den schoonsten bloei zijns levens. Het stoffelijk omhalsel is heden op de begraafplaats Eik-en-Duinen ooder Loosduinèn ter aarde besteld. (D. C.) Men schrijft nog nit Rotterdam aan het „D. v. N.": „De zaken derRotterdamsche afdeeling van „Het Nederl. Tooneel" wilden maar niet vlotten en telken jare was het verlies grooter. Men schreef dit aan vankelijk toe aan de omstandigheid, dat de keuze van stukken steeds door den Raad van Beheer ge schiedde en de Rotterdamsche afdeeling steeds die stukken moeat spelen, die haar uit Amsterdam ter opvoering werden gezonden en die zeer dikwijls door de acteurs ten eenenmale werden veroordeeld. Door aanhoudend klagen brachten de beste tooneel- spelers het eindelijk zoo ver, dat er werd aange steld een Raad van Administratie voor de Rotterd. afdeeling, bestaande uit de heeren Stumpff te Am sterdam, Berckenhoff, J. Haspels en Le Gras te Rotterdam. Mocht door die verandering het gehalte- der opvoeringen en de kenze der stukken winnen, finantiëel heeft die verandering niet mogen baten. Verleden jaar is het verlies van dit gezelschap niet minder dan f 37,000 geweest en dit jaar zal het bapaald nog grooter zijn. De vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" meende op die wijze niet langer te mogen voortgaan en heeft daarom alle verplichtingen, die zij tegenover de acteurs enz. had, overgedaan aan eene Naamlooze Vennootschap, die zich zal vormen ooder den naam „De Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten", onder directie der heeren J. Haspels, D. Haspels, Le Gras, R. Faassen en mevr. Beersmans. Deze vennootschap neemt alle contracten van „Het Nederlandsch Tooneel" over, maar ontvangt daarentegen van de Koninklijke Ver eeniging eene jaarlijksche subsidie. Al is deze sub sidie lang niet voldoende, om het verlies, dat tegen woordig wordt geleden, te dekken, zij is wel groot

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1