KOLONIËN. BATAVIA, 30 October tot 5 November. (Fransche Mail.) De volgende berichten zijn ontleend aan het politiek verslag van den Civielen en Militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, loo- pende van 3 tot en met 20 October jl. In dit tijdvak werden de ter Westkust van Atjeh gelegen landschappenlo. Kroeng Sabil (Ketapang- Hasir), 2o. Tjellang, 3o. Rigas, 4o. Patih, Lagen, Telok-Gloempang en Ranoi en 5o. Telok Kroet en Baba Nipah voor den algemeenen handel en de Tischvang9t opengesteld. Verder werd eene nieuwe regeling getroffen ten aanzien van handel en scheepvaart, waarbij op alle, niet krachtons de ordonnantie in Staatsblad 1384 No. 105, gesloten havens der West-, Noord- en Oostkust de handel wordt toegelaten, met dien ver stande dat de schepen, die zich daarheen wenschen te begeven, zich vooral ter visitatie en uitklaring zullen hebben aan te melden voor de Westkust te Oleh-leh; voor de Noordkust te Segli en voor de Oostkust te Edi. Op den 6den, 8aten en Oden October maakten de voornaamste hoofden hunne opwachting bij den Gouverneur. Hoewel herhaaldelijk berichten inkwamen omtrent de bewegingen en plannen des vijands, hadden zijne handelingen niet veel te beteekenen. Behalve uit het beschieten op verschillende dagen van eenige versterkingen, vooral van Djerir en Samahani, waarbij te Djerir één fuselier sneuvelde en te Indrapoeri één gewond werd, bleek zijne tegenwoordigheid in de VII Moekims Baid en later in de IX Moekims voornamelijk uit het bescha digen van eenige bruggen. De schade werd echter spoedig hersteld. Bij gelegenheid van een door den vijand gestich ten brand in de alang-alang in de onmiddellijke nabijheid van Samahani, welke met moeite gestuit werd, sneuvelde een Europeesch fuselier. Overigens worden geen verliezen geleden, ofschoon het trans port Tjot Basetoel Samahani op den 3den en dat tusschen Tjot Basetoel en Glé-Kamping op den 8sten werd beschoten. De werkzaamheden te Roempit en aan de wogen naar Tjoturi en Boekit Karang (nabij Lamreng) werden ongestoord voortgezet. Slechts enkele malen werden uit de verte eenige schoten op de dekkingstroepen gelost, doch zonder resultaat. Ook aan de trambaan Ketapan-Doea-Kotta-Radja werd met kracht gewerkt. Meermalen werden berichten ontvangen betreffende Toekoe Oemar, die met Toekoe Hoesin Longbatta den 4den naar Boengtjalla zoude zijn gegaan, waar Tengkoe di Tiroe zich nog steeds bevond. Toekoe Oemar zoude zich vooral in de VI Moekims nabij Djempit en Ketapan Doea vertoonen, verge zeld van een zeer groot aantal gewopenden: eene op den 18den tot steun der bevolking daarheen gezonden patrouille trof echter sle.hts eene kleine bende aan nabij den voet van het gebergte, welke bende na een paar salvo's verdween. Verlangend werd in de VH Moekims uitgezien naar den terugkeer van Toekoe Moeda Baid, die den 18den te Oleh-leh debarqueerde. Den 15den overleed in zijne woning te Oleh-leh de hoofd-oelama Tengkoe Sjech Marabahan. Volgens 3ultans gebruik werd aan zijn zoon eene som gelds voor het lijkfeest en de doodskleederen gegeven. Noord- en Oostkust. - Met de opheffing van onze vestiging te Telok Semawé werd een begin gemaakt. Westkust. - Te Melaboeh werd de rust niet ge stoord; ook van de overige landschappen worden geen bijzondere berichten ontvangen. JavCrt.) Naar het „A. D." verneemt, heeft de griffier bij den landraad te Bonthain,K. Zeil, eervol ontslag nit '8 lands dienst, onder toekenning van pensioen, aangevraagd. Aan deze betrekking is een traktement van f 250 's maands verbondon. De majoor der artillerie J. H. Wagener, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, is benoemd tot commandant der artillerie van Suma tra's Westkust. De dirigeerend officier van gezondheid lste kl. A. Cochius, dezer dagen van verlof uit Nederland teruggekeerd, zal als overcompleet in zijn rang, op non-activiteit worden gesteld. De kapiteins H. D. M. Bosboom on J. J. A. Muller, respectievelijk van het wapen der infanterie en genie, die speciaal ter opleiding voor do trian gulatie in Nederland zijn gedetacheerd geweest, zijn dezer dagen van daar teruggekeerd en te Padang gedebarkeerd, om geplaatst te worden bij de trian gulatie van Sumatra's Westkust. Door den gouverneur-generaal van NocL-Indië tqn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement Benoemd: Tot voorzitter der land raden te Macassar, Maros, Pankadjene, Segeri en Tjamba (gou vernement Celebes en Onderhoorigheden) de griffier van den Baad van Justitie te Maka6sar mr. J. Schoutendorp. Tot adj. van den gouv.-gen. de l9te luit. der cavalerie A. M. Hoogeveen, met bepaling dat hij bij zijn wapen zal worden ge voerd Jt la suite. Tot 2den onderwijzer aan de kweekschool voor Inlandsche ouderwijzers te Fort De Koek J. Ennentot president van het comité, geroepen om te beschikken over het onbesteed gebleven gedeelte der geldeD, bijeengebracht tot leniging van de rampen, veroorzaakt door den watersnood op Java in het jaar 1861, het lid in den Raad van Nederlandsch-Indië de heer L. J. J. Michielaen. Tot resident van Soerakarta A. J. Spaan. Tot president van den raad van justitie te PadaDg mr. G. H. Lowe. Bij den Raad van Justitie te PadaDg, tot advocaat en procu reur mr. P. L. A. Collard, tot substitaut-griffier mr. M. M. Rosman. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den algemeenen ontvanger van 's lands kas te Cheribon, P. J. Lacks. Een jaar verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande wegens dringende familie-aangelegenheden, met iDgang ven 5 Nov. 1884 aao den ambtenaar voor den bnrgerl. dienst E. W. De Jong. EeD 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte aan den gouverne- ments-veearts C. N. Schoorel. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, de 2de commies bij het departement van onderwijs, eeredieDst en nijverheid A. F. De ChauvigDij de Blot; op verzoek, eervol uit 's lande dienst, de substituut-griffier bij den Raad van Justitie te PadaDg P. L. A. Collard. Op verzoek, eervol uit vsland9 dienst, de adsistent-resident van Blora (Rembang) A. Thesing, en van Blitar (Kediri) P. F. Woest hoff. Belast: Met de waarneming der betrekking van algemeen ontvanger van 's lands kas te Cheribon, J. W. Tcrlaak. Met de waarneming van den civiel geneeskundigen dienst en het toezicht over de vaccine in de afd. Pamekassan en SampaDg (Madnra) de geneesheer voor den Indischen dienst J. F. Bon. Aangesteld: Tot makelaar te Soerabaia F. J. A. Noothont. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot onderopziener van de plaat- en bankwerkers; bij den artillerie-con9troctie-winkel te Soerabaia de meesterknecht-plaatwerker bij die inrichting W. A. Luyke. Belast: Met de waarneming der betrekking van meester knecht-plaatwerker bij den artillerie-con9trnctiewiDkel te Soe rabaia, de civiele geëmployeerde op non-activiteit A. J. A. Chattelin, laatstelijk meesterknecht smidvnurwerker bij genoemde inrichting. Geplaatst: De majoor der artillerie J. H. Wagener te PadaDg. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst met ingang van 6 November 1884, wegens afloop van zijn dienstverband, de tijdelijke officier van gezondheid der 2de kl. Th. A. K. PosewitzwegeDs volbrachten diensttijd met behoud van recht op pensioen de kapt. der inf. J. H. Schwab. Opgedragen: Aan den bij de.mil. adm. van het leger in Ned.-Indie gcdetacheerden, sedert tot lsten loit.-kwartierm. be vorderden 2den luit. H. RiDck, om vóór of op 15 Januari 1885 naar Nederland terng te keeren. Aan deD van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indie gedetacheerden 2den luit. der inf. F. M. A. Mesch om vóór of op 1 Jan. 1S85 naar Nederland terng te keeren. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft het wetsontwerp der kiesher- vorming in behandeling genomen. De eerste fier artikelen van het ontwerp der commissie werden goedgekeurd. Ook artikel 5 word aangenomen. De heer Jnles Ferry vroeg daarop het woord en bestreed het voorstel om de leden van Senaat bij algemeen stemrecht te kiezen. De beide takken der wetgevende macht, zeide hij, hadden denzelfden oorsprong, en eene verandering iD de wijze van verkiezing zou het tegenwoordig stelsel omverwerpen. Een amendement van den heer Naquet, waarbij toepassing van het rechtBtreeksch algemeen stem recht werd voorgesteld, werd verworpen. De heer Lareinty stelde daarop het algemeen stemrecht met twee trappen voor, doch de Senaat verklaarde zich met 148 tegen 86 stemmen daartegen. Heden voortzetting der beraadslagingen. DuiMchland, De commissie voor de Congo-conferentie beraad slaagde Zaterdag over het rapport der snb-com- missio met betrekking tot de scheepvaart-akte voor den Congo. De sub-commissie stelt voor om de scheep vaart op den Congo en de nevenrivieren, zoomede het verkeer op de eventneele zijkanalen en spoor wegen, vrij te verklaren. Alleen mogen van de scheepvaart en het verkeer rechten geheven worden tot bestrijding der kosten. De eventneele aanleg van een spoorweg, welke, ter vermijding der water vallen, van Stanley-pool naar het benedendeel van den Congo zal loopen, zal worden opgedragen aan de mogendheid, welke gezag voert over hot gebied, hetwelk aan de oevers der watervallen ligt. De aanleg van dien spoorweg kan door haar aan eene maatschappij worden toegewezen. Eene te benoemen internationale commissie kan eventueel, ten behoeve van den spoorwegaanleg, eene leening uitschrijven, met goedkeuring der door eene commissie vertegen woordigde regeeringen. Door eene internationale commissie wordt aan de mooden van den Congo een qnarantaine-statioa op gericht. De tenuitvoerlegging der scheepvaart-akte geschiedt onder toezicht der internationale oommissie. Hot rapport der sub commissie bevat verder o. a. de voorstellen van Dnitschland en België, betref fende de onzijdigheid van den Congo en zijne neven rivieren. De Vercenigde Staten van Noord-Amerika hebben zich het voorstel tot neutraliseering van het geheele Congo-gebied voorbshonden. Telegrammen. DONGOLA, 6 December. Een bode, van Khartoem gekomen en die elf dagen had noodig gehad om van Ambukol hierheen te reizen, deelt mede dat de Mahdi op drie uren van Khartoem ligt. Gordons stoomschepen gaan voort, de rebellen van de oevers van den Nijl te verjagen, en maken tot bij Shendy levensvoorraad buit. BRUSSEL, 6 December. (E.) De heer Bnls zal niet zijn ontslag nemen als burgemeester, als ge volg van het votum der Kamer. LONDEN, 7 December. De half-officiëele „Ob server" zegt dat de wijze, waarop Engelands voorstellen betreffende de finantiëele moeielijkheden van Egypte door de mogendheden opgenomen zijn, niet van dien aard geweest is, dat er veel hoop is dat deze ze als oplossing der quaestie zullen aannemen. PARIJS, 7 December. In het lokaal Favier had heden eene meeting van werklieden zonder werk plaats. Het aantal opgekomenen wa9 zeer talrijk; de vergadering was woelig. In de zaal werd gevochten, maar bij het uitgaan hadden geen incidenten plaats. Ook op de straat werd geene manifestatie gehouden. NIEUW-YORK, 7 December. De mail voor Frankrijk, Nederland, België en Dnitschland zal voortaan van hier per snelst varende stoomschepen verzonden worden. HOLYHEAD, 7 December. Het stoomschip „Po chard", met passagiers en goederen op reis van Cork naar Rotterdam, leed hedenmiddag in de na bijheid dezer plaats schipbreuk. Onmiddellijk werd eene reddingboot uitgezonden, doch ten gevolge der hooge zeeën kon niemand worden gered. De „Po chard" kwam van Liverpool. ROME, 7 December. Het finantiëel verslag van den minister Magliani bespreekt de inwisseling tegen gedwongen koers en deelt mede dat men tot 20 November bankbiljetten inwisselde tot een bedrag van 232 millioen in goud en 116 millioen in zilver. Er blijft tot dezen dag nog 252 millioen in te wisselen en te vernietigen. De dienst 1883 leverde eene hoogere ontvangst van 24 millioen boven de raming. De raming der ontvangsten van den dienst 1884 werd ten gevolge der voorzorgsmaatregelen tegen de cholera met slechts 300 dnizend franken door de werkelijke ontvangst overtroffen. De minister voorziet voor den dienst 1885 eene boogero ontvangst van 11 millioen, waarvan 9'/, millioen bestemd is voor de amortisatie van aflos- bare schuld. Do minister verzekerde dat het ontwerp tot her ziening der belastingen, hetwelk hij aanbood, en de conventie voor de spoorwegen, de staatsbegroo- ting door haar van alle onzekere posten te bevrijden, voorgoed zullen doen sluiten. Aan een wetsontwerp op de driemaandelijksche couponbetalingen wordt gearbeid. De minister drong aan op de noodzakelijkheid van een organiek lichaam voor de amortisatie der schuld. LONDEN, 8 Deoember. (4.) De „Times" ver neemt uit Durban van Zaterdag dat de volledige tekst van de voorgestelde voorwaarden der annexatie van het land Gosen in de „Cape-Gazette" is open baar gemaakt. Bij deze voorwaarden is de benoe ming eener land-commissie van drie leden bepaald; een dezer zon vertegenwoordiger der regeering zijn, de tweede een man nit het land Gosen, de derde de president Nickirk. De „Standard" meldt dat weder te Kaapstad eene groote meeting gehonden is om met de uiterste verontwaardiging te prote9teeren tegen de rede der ministers omtrent het land Gosen. BERLIJN, 8 December. (Part. Tel.) De interna tionale zalmvisscberij-conferentie tnsschen Nederland, Zwitserland en de DnitBohe Rijnoever-Staten is Zaterdag-avond voorloopig gesloten. In de plaats gehad hebbende beraadslagingen werd de conferentie het eens over eene reeks van leidende grondregelen betreffende den wekelijks en jaarlijks terugkeerenden gesloten vischtijd van de zalm, alsmede betreffende de bescherming gedurende den tijd van het kuit- schieten en aangaande de inrichting der riviersluit- b oom en voor de zalmvangst in gebruik, alsook aan gaande het vangen met sleepnetten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2