LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7611. Dinsdag 9 December. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADYERTEN'TIEJf: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groolere letters naar plaatsToimte. Voor kei incassee- ren buiten de stad ivordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 8 December. Heden* is aan de universiteit alhier de heer C. A. Henny, geb. te Arnhem, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.: „Opmerkingen over art. 1130 van het Bur gerlijk "Wetboek." Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, 18.50, 4 en f 1.95; de laag6te f 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Laatstleden Vrijdag werden de kinderen van de openbare scholen te Voorschoten onthaald. Reeds sedert verscheidene jaren is hot aldaar de gewoonte zalks op Sint-Nicolaas te doen. Alle kinderen krijgen dan een stuk Sint-Nicolaas-koek en een prijsje uit eene tombola. Daarenboven - en dit is het nuttige van het feest - wordt aan hen, die minder dan 10 schooltijden in het heele jaar verznimden, een spaarkaart tot een klein bedrag uitgereikt. Deze maatregel werkt zoo gunstig, dat aan de school in het dorp, die rnim 200 leerlingen telt, slechts 23 kinderen die onderscheiding moesten missen. De kosten van een en ander worden geheel uit vrijwillige bijdragen der ingezetenen gevonden. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot onteigening voor droogmaking van plassen onder de gemeente Ter Aar en dat voor den aanleg van een verbindingskanaal tnsschen het Zijldiep en het Honds-halstermaal in het waterschap Oldambt, werd door enkele leden de onvolledigheid van de memorie van toelichting opgemerkt. Ook behoorde te worden aangetoond, dat er niet meer en niet minder dan het voorgestelde moet worden onteigend. Gisteren werd eene vergadering gehouden van het comité voor het Brederoo-feest, den 16den Maart a. s. te vieren, waarin het uitvoerend comité in breede trekken zijne voornemens mededeelde aan gaande de inrichting der feestviering. Verschillende commissiën voor de onderdeelen van het feest werden beuoemd. Door het uitvoerend comité zullen eerlang nadere bijzonderhedea worden bekend gemaakt. Voorloopig kan dus slechts worden medegedeeld dat de voorzitter van het comité, professor Ten Brink, onder de algemeene instemming der aanwezigen, kon zeggen dat de zaak „in gang" is. Inderdaad schijnt het tot stand komen van het feest volkomen verzekerd. Gedetacheerd is met 1 Jan. a. s. bij het leger in Oost-Indië de lste luit. J. E. Oltmans, van het 4de reg. inf. te Haarlem. De heer W. Van Zuylen, als gast bij den heer Van Lier optredende, geniet daar avond aan avond een onbetwist succeB. Dat zijn spel algemeen wordt geprezen behoeft men niet te melden; maar dat vooral het publiek der eerste rangen talrijk op komt bij voorstellingen, waarin hij optreedt, is iets dat wel vermelding verdient. Over 'fc algemeen was Van Zuylen in Amsterdam nog maar weinig bekend Met het stoomschip „Sumatra" nullen 10 dezer naar Oost-Indië vertrekken de luits. ter zee lste kl. A. Van Hengel en L. C. Rovers; de luits. ter zee 2de kl. W. A. Mouton en P. F. Van de Velden Erdbrink; de adelborsten lste kl. C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, E. Coenen, J. J. Rambonnet, G. R. Van Nanta Lemke, G. L. H. Luyten ea K. L. Reepmaker, zoomede de offic. van gez. 2de kl. C. F. Humma en J. C. N. H. Mackay. De Staatscourant van heden geeft bij een staat van den oogst in Zuid-Holland de volgende toelichtingOver het geheel genomen werd in deze provincie eene goede uitkomst verkregen. Inzonder heid was dit het geval met de wintergewassen, aardappelen, suikerbiet, vlas, hennep, de voeder gewassen en de warmoezerijen. De wintergewassen werden bovendien- best geoogst en zijn van beste qualiteit. De haver had veel beter kunnen zijn. Vooreerst leed het gewaa door droogte, had hier en daar veel van de muizen te verduren en wordt althans de late haver slecht geoogst. In vele ge meenten hebben de gras- en klavervelden veel door muizen geleden en wel zóó, dat in den laten na zomer gebrek aan gras en klaver ontstond. Tot in den hooitijd stonden beiden uitmuntend en kon bijoa overal het cijfer 100 voor den oogst gesteld worden later verminderde dit zóó dat vele gemeenten geen hooger middelcijfer dan 30 a 40 konden geven. Een hagelslag deed te Melissant, Sommelsdijk en Stellendam onberekenbare verliezen lijdente Hoog- blokland heeft de hennep door eene dergelijke ramp veel geleden. Boonen en erwten leden door droogte en luis. De ooft- on fruitboomen hebben door late nachtvorsten zoodanig geleden, dat de opbrengst ver beneden het middelmatige bleef. De peren en appelen waren dan ook ongekend hoog in prijs;te Nieuw-Helvoet bedong men niet minder dan 7 tot f 10 voor den hectoliter peren. De bloembol lenteelt en ook de bloemkweekerijen gaven vrij goede resultaten, zoo ook de boomkweekerijen, of schoon door de droge oostenwinden nogal pas ge poot plantsoen is doodgegaan. Het hont maakte algemeen een goed lot en groeide flink. Dinsdag den 27sten Jan. a. s. worden voor de daartoe aangewezen Raden Commissarissen van den Hoogen Raad de partijen (schnldonaresse en schuldeischers) gehoord ter zako van het door de Koloniale Bank gedane verzoek tot het verkrijgen van surséance van betaling voor den tijd van twaalf maanden. Het stoomschip „Drente" is Vrijdag van Batavia naar Rotterdam vertrokkende „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Mar seille; de Nederland en Oranje," van Batavia naar Amsterdam, is Zaterdag op de Theems aange komen de „Zaandam" vertrok Zaterdag van Nieuw- York naar Amsterdam met de mail voor Nederland en 100 passagiers. Gemengd Nieuws. Voortdurend vinden, naar de „Arnh. Crt." meldt, grintgravers in den Esch bij Aal ten, op de grintlaag urnen zonder deksel, verschillend van grootte, allen in netten vorm en gevuld met verbrande menschenbeenderen, bedekt door bonts kool. Eén dier grijs aarden potten bevatte een ruwen metalen handring, terwijl, volgens mededeeling van den directeur van 's Rijks Museum van Oadheden te Leiden, die voorwerpen dagteekenen uit een tijd omstreeks 600 of 700 jaar na Christus' geboorte. De heer F. Winter herdacht Zaterdag den dag waarop hij vóór vijf en twintig jaar als cou peur in betrekking kwam bij de firma J. Cahen Jr., destijds te Leiden en thans sinds vele jaren te Amsterdam in de Kalverstraat gevestigd. Ter waardeering van trouwe plichtsbetrachting ontving hij van de firma een gouden horloge met kettingterwijl het winkelpersoneel en de werklie den hem onderscheidenlijk een fraaien leuningstoel en een „bonheur-du-jour" aanboden. (Hbl.) Het ligt in den aard der zaak dat de staking van den tramdienst; na negen uren velen verplicht den weg tnsschen de residentie en Scheve- ningen op late uren te voet af te leggen. Groot is het ongerief, hetgeen daardoor wordt veroorzaakt; maar men loopt nu ook het gevaar op den Scheve- ningschen weg door straatroovers te worden aan gevallen, die, wellicht aangemoedigd door de stille rust van de staking van het tramverkeer en het daaruit voortvloeiende verkeer te voet, dien weg voor hun gevaarlijk handwerk hebben uitverkoren. Zoo kwam verdelen week 's avonds een wagen van den heer F. Vrolijk te Scheveningen met verscho visch van het Hollandsche Spoor en werd op de hoogte van de Promenade aangehouden door 5 mannen, die den voerman gold of een mand met visch afdwongen. Deze verweerde zich echter met grooten moed, totdat de ruchtbaarheid, aan de vechtpartij gegeven, twee grenadiers, een paar maróchau88ées en agenten van politie deed toesnel len, die gezamenlijk de boeven meester werden, boeiden en naar Scheveningen brachten, waar zij versterkt werden door een inspecteur van politie, een hoofdagent en vijf agenten, die de arrestanten naar het politiebureel transporteerden. HC.) Van den veehouder M. Van den Berg te Schiedam zijn 23 runderen, als verdacht van longziekte, onteigend om te worden afgemaakt. De heer v. d. H., boekhouder aan het: kantoor van 's Rijks belastingen te Delfshaven, heeft zich, na eenige dagen afwezig te zijn geweest, te Haarlem vrijwillig in arrest begeven, onder op gave zich gelden ten nadeele van het kantoor te hebben toegeëigend. Gisteravond ongeveer om vijf uren brak te Amsterdam een felle brand uit op de Lin degracht in perceel No. 243, hetwelk door ze9 ge zinnen bewoond werd. De brand was ontstaan in het benedenhuis, waarin door N. F. Van Hall een koomenij werd uitgeoefend en juist dezer dagen een vat petroleum was gebracht. Alweder was het ongeval aan het springen van eene petroleumlamp te wijten, welke onmiddellijk door het verspreiden der brandende petroleum over de handelsartikelen aldaar in voorraad, alles deed ontvlammen. De bewoners konden zich ternauwer nood redden. De brandweer was spoedig aanwezig, doch kon de vlammen niet bedwingen voor het bovengedeelte van het perceel, hetwelk uit vier verdiepingen be staat. Daar weldra de toegang langs de trappen door het vuur was afgesneden, moest men van de reddingladders gebruik maken, ten einde met de slangen op elke verdieping te kannen komen. Te halfzeven was alles geblnscht. Van de inboedels iff niets geredhet uitgebrand perceel en de inboedel der benedenbewoDers was verzekerd tegen brandschade. Te Assen is in den ouderdom van 85 jaren overleden eene weduwe, bijgenaamd „ma- joorske." Zij is eenigen tijd geleden in oen pot met vuur gevallen, die zij voor haar bedrijf, het bakken van oliekoeken en kakkeien (balletjes) noodig had; zij overleed aan de toen bekomen brandwonden. Op klaarlichten dag is een bende dieven, bij afwezigheid van den eigenaar, een hnis te Ville d'Avray, bij Parijs, binnengedrongen; zij hebben de brandkast, die aan den muur vastge klonken zat, losgebroken en op een kruiwagen weg gevoerd met de 75,000 fr. in geld, die zich daarin bevonden. Een vrouw te Roubaix, die, haar kind' verzorgende, te dioht bij het vaar kwam, stond in weinige oogenblikken door vlammen omringd. Een achtjarig dochtertje snelde haar moeder te halp, doch deelde hetzelfde lot. De moeder en hare twee kii- deren werden spoedig door den dood uit haar vreese- lijk lijden verlost. Tusschen een twintigtal jongelie den van de nabij elkander gelegen Fransche ge meenten Sain-Bel en Arbresse ontstond op eene dans partij in eerstgenoemd plaatsje een twist naar aan leiding van de voorkeur, door de jonge meisjes voor sommigen hunner aan den dag gelegd. Alles liep ditmaal echter nog zonder kleerscheuren af, maar ongelukkig ontmoetten de twee tegenpartijen elk ander opnieuw den volgenden dag en nu ontstond er eene zoo hevige vechtpartij, dat een der jonge lieden, een jonkman van achttien jaar, kwam te bezwijken, ten gevolge van de ontvangen schoppen en vuistslagen, terwijl vele anderen min of meer ernstige verwondingen hadden bekomen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1