BUITENLAND. Frankrij k De uitslag van den gistermiddag gehoaden minis terraad is nog geheim, maar de hoofden der parle mentaire meerderheid wisselden van gedachten over den toestand. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd medegedeeld dat de „Republikeinsche Unie1' met algemeene stemmen besloten heeft, ter kennis van het kabioet te brengeö, dat zij de aanneming van het amendement-FJoquet op het wetsontwerp betreffende de Senaatsverkiezing niet beschouwt als op het kabinet gemunt. De genoemde groep wil met het ministerie, dat het vertrouwen van de meerder heid der Kamer geniet, de vernieuwing van dea Senaat in Januari krachtens de nieuwe wet. De commissie voor het ontwerp op de Senaats verkiezing is van meening dat het amendemont- Floquet de eenvoudige verklaring is van een be ginsel, waardoor eene nieuwe paragraaf noodig wordt, waarin de wijze van verkiezing wordt bepaald. De heer Floquet weigerde de termen daarvan vast te stellen, zoolang de Regeering niet gehoord was. Heden zou de minister van binnenlandsche zaken, de heer "Waldeck-Rousseau, gehoord worden. DnjLtsclilan<l. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag werd behandeld het voorstel van den afgevaardigde Windthorst tot opheffing der wet op de uitzetting van katholieke geestelijken. Prins Yon Bismarck achtte de herhaling van het nog kort geleden verworpen voorstel een bewijs van minachting jegens den Bondsraad. De wet was daarenboven door de beide laatste ministers van eeredienst niet meer toegepast. Yon Bismarck wees er verder op dat de houding van het centrum de regeling der qnaestiën met Rome bemoeilijkte. Pruisen mocht de wet niet opheffen, ten minste niet voor de Poolsche provinciën, en zal als erf bisschop van Posen slechts zulk een prelaat aannemen, die geen sympathie koestert voor de pogingen tot afschei ding der West-Pruisische en Oost-Silezische geeste lijkheid. De onderhandelingen met de Curie, die, sinds 1878 gevoerd, trots de concessies door Pruisen gedaan, nog geen uitkomst hadden opgeleverd, waren nog gaande. De regeering kan wachten, doch zal alleen dan meerdere concessies doen, wanneer ook van de andere zijde in dienzelfden geest getracht wordt den vrede te herstellen. Bij de voortzetting der discussie nam prins Yon Bismarck nogmaals het woord, naar aanleiding der opmerkingen, door den heer Windthorst in het midden gebracht. De Rijkskanselier deed uitkomen dat de vrijheid der kerk nergens bedreigd wordt. Pruisen oefent slechts een recht bij tractaat gewaar borgd, wanneer in Posen zekere bisschoppelijke candidaten worden afgewezen. Hij verheugde er zich over dat de heer Windthorst tegen het parle mentaire stelsel was; een ministerie uit conserva tieven, vrijzinnigen enz. bestaande, zou zelfs het kabinet-Gladstone in stoutheid overtreffen. Bij het ophouden van den strijd op kerkelijk gebied zou het centrum uiteenspatten; velen zouden tot de Fortschritt-partij overgaan, anderen zouden van het staat8tooneel verdwijnen; derhalve bad het voort duren van dien strijd voor het centrum bijzondere waarde. Hij (Bismarck) was bij den „Kulturkampf" minder betrokken dan de heer Windthorst scheen te gelooven. De wet had niet ten doel om het op dragen van missen in Polen te verbieden; zij was tegen de politieke beroering der geestelijken juist in Polen gericht en bezwaarde geenszins het geweten. Het voorstel-Windthorst werd ten slotte met 217 tegen 93 6temmen aangenomen. Telegrammen. WASHINGTON, 3 December. Bij den Senaat is een voorstel ingediend, om het aanmunten van zilveren dollars te staken. PARIJS, 4 December. De ministers zijn gister avond te negen uren op het Ely sée bijeengekomen. De ministerraad is tegen middernacht geëindigd. Op het dringend aanhouden van Grévy en de ministers heeft de heer Waldeck-Rousseau er in toegestemd, op zijn besluit van ontslagneming terug te komen. De ministerraad besloot daarom het ontwerp in den Senaat te brengen, en daar te vragen dat het stelsel der commissie uit de Kamer zal aangenomen worden. De ministers Forry en Waldeck-Rousseau zullen zich morgen naar de commissie uit de Kamer begeven. LONDEN, 4 December. De „Times" verneemt uit Berlijn van 3 December, dat de Eogelsche regec- ring besloten heeft de „Association internationale Africaine" te erkennen. WEENEN, 4 December. In het Huis van Afge vaardigden legde de minister Dunojewski heden het wetsontwerp der staatsbegreoting voor 1885 over, met een uitvoerige memorie van toelichting. Yolgens deze bedragen de uitgaven 519,893,166 gulden, de inkomsten 504,816,960 gulden, alzoo een tekort van 15 millioen. In vergelijking met 1884 is het defioit 25 mil lioen minder. Worden van het deficit voor 1885 de buitengewone uitgaven, in het bijzondor de spoor- wegworken,(oteen gezamenlijk bedrag van 13,729,172 gulden afgerekend, dan is het eigenlijk tekort slechts 1,347,033 gulden, terwijl toch aan deze uitgaven het voortdurend toenemen der Staats inkomsten te danken is. I_iI£Dials', -A December. De verwachting voor morgen iswind van zuid west tot noordwest, buiig, stormachtig weer. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevolt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Le Poole, Verster, Cock, Van der Hoeven, Knappert, De Geus, De Goeje, Kaiser, Was, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Zaalberg en Donner. Onmiddellijk na opening der vergadering legde dr. P. J. Kaiser als nieuwbenoemd lid de bij de Wet voorgeschreven eeden af, waarna hij door den Voorzitter met zijne benoeming werd gelukgewenscht. Ingekomen wareneen missive van Gedeputeerde Staten ter begeleiding van de door hen goedge keurde gemeentebegrooting voor 1885; een kennis geving van mr. J. S. D. Van Doorn dat hij wegens vertrek uit de gemeente zijn ontslag neemt als lid van de plaatselijke schoolcommissie; een adres van het bestuur der afdeeling Leiden van het Sociaal- Democratisch Bond in Nederland, welk adres onge zegeld was en, in strijd met art. 9 der Grondwet, onderteekend ook namens anderen, zoodat het moest worden ter zijde gelegd. Tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nienwbenoemde Raadsleden de heeren P. J. Van Hoeken en mr. L. M. J. H. Kersten s werd door den Voorzitter eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Hartevelt, Bredius en Knappert, welke, kort daarna, bij monde van eerstgenoemde tot toe lating van beiden adviseerde, waartoe bij accla matie werd besloten. Achtereenvolgens werden benoemd: tot derden onderwijzer aan de Leerschool, op een jaarwedde van f 550, de heer J. Den Ouden, werkzaam aan de school der 3de kl. No. 3 alhier, en tot eersten onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse de heer W. G. Meijer, thans 2de onderwijzer derzelfde school, beiden met 20 stemmen (2 bilj. waren in blanco)tot lid der commissie voor de bewaarscholen dr. H. Treub, aftredend lid, met 21 stemmen (l bilj. was in blanco). Daarna kwam in behandeling het ontwerp der verordening op het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtenaar en bedienden, dat tot geene algemeene beschouwingen aanleiding gaf; wel lokten enkele artikelen besprekingen of amendementen tot verduidelijking uii, van welke er enkele werden overgenomen en andere afgestemd. Zoo werd er een van den heer De Goeje, om aan het slot van art. 1 „een vijfde" in plaats van „een derde" van het geheele ambtelijk inkomen te lozen, verworpen met 18 tegen 3 stemmendoch met 12 tegen 11 aangenomen een van den heer Le Poole om in art. 2 in plaats van „ziels- of lichaamsgebreken" te lezen„ziekelijke lichaamsgesteldheid of gebreken. Behalve wonden of gebreken, zal ook in de uitoefening eener betrekking bekomen „ziekte" recht op pensioen geven. De op de wachtgelden betrekking hebbende en door de commissie voorgestelde aanvulling van art. 5 werd met 18 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer Knappert bleef de meening der commissie van financiën handhaven om niet van dezen 1 en van genen 2!/3 pet., maar van alle ambtenaren 1 pet. als bijdrage te heffen. De heer Van der Hoeven wilde liever, gelijk in zoovele andere ge meenten, in het geheel geen bijdrage aan het pensioen fonds vorderen, en de heer Groll noemde zelfs 1 pet. géén percent; daarom zou hij ook de voor- j keur geven aan geen heffing. Na verwerping der andere voorstellen word dat der commissie zelve van 1 en 2'/s pet. mot 13 tegen 10 stemmen aan genomen. De geheele verordening werd mei 20 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Ten slotte kwamen aan de orde de voorgestelde traktementsverhoogingon, ais: lo. van den burgemeester (thans bedragende 3600) op 4500; werd aangenomen met 20 st. tegen 2, die der heeren Bredins en Cock de bur- gomeester onthield zich van medestemming: 2o. van de wethouders (thans f 1000) op f 1500; werd verworpen met 15 stemmen tegen 5> die der heeren Groll, Van Wensen, Do Geus, Was eu De Kan ter; de heeren De Fremery, Hartevelt en Bool stemden als wethouders niet mede; 3o. van den gemeente-secretaris (than6 f 3000) op f 3600; werd goedgekeurd met 19 st. ogen 4, die der heeren Juta, Van Dissel, Bredins en Cock; 4o. van den gemeente-ontvanger (thans f 3000) mede op f 3600; werd goedgekeerd met 21 stemmen tegen 2, die van do heeren Bredius en Cock. Voordat tot de stemming werd overgegaan be tuigde de Voorzitter zijn dank aan de zeven leden, die ten zijnen aanzien het voorstel haddeo ingediend. De heer Bredius verklaarde zich, om dezelfde redenen als vroeger bij hot voorstel tot v« hooging van het traktement van den commissaris vr.o politie, ook nu tegen elke ingediende vermeerdering van jaarwedde. De fioanciën der gemeente laten haar z. L niet toe. Van de aan de aandeelhouders ter inschrijving aangeboden f 2,500,000 obligatiën der geldleeaing groot f 5,000,000, ten laste der Koloni e Bank, was hedenDamiddag om halfvijf voor f t,213,000 genomen. Door den kolonel-directeur der artiller o-stapel- en constructie-magazijnen te Delft is gisteren aan besteed de leveriDg van 8000 meter witte saai- kardoes. Minste inschrijvers waren de heeren Clos Van Leembruggen te Leiden voor ƒ0.601/, per M-. Mevrouw Henry Gréville. Telken jare heeft het studenten-gezelschap „Doc- trina" de gewoonte onzen stadgenooten eene ook voor dames toegankelijke lezing aan te bieden. Dit was weder gisteravond in de Stadszaal hot geval. Eene vreemdelinge, maar door haar werken eene zeer goede bekende van het lezend Nederlandsch publiek, trad er als spreekster op. Het „^ad." be schreef mevrouw Darand, Henry Gréville, reeds als een dame van middelmatige lengte. Haar sprekend oog en de gulle lach die vaak rond haar lippen zweeft, maakte haar tot een vriendelijke, innemende verschijning. Als romancière en novelliste vestigde Henry Gré ville hier te lando reeds in meer dan gewone mate haren naam. Twee der groote bladen geven thans feuilletons uit hare pen gevloeid. Als conférencière had men echter, tot voor onkele dagen, noch hier noch in eenige andere stad, deze Fransche vertolk ster van Russische toestanden leeren kennen. Reeds te Groningen maakte zij een zeer goeden indruk. Ook de daar ter plaatse verschijnende dagbladen waardeeren haar talent. Het was eea genotvol genoegen madame Alice DurandHenry, die tot dusver achter haren „nom de plume" voor ons verborgen was geweest, in gezellige, men zou haast zeggen huiselijke eenvoudigheid, eu in een voudige gezelligheid te zien neerzitten in haren fauteuil achter haar groen tafeltje, de hand leggend op en tusschen hare vingers spelend met het minia tuurboekje, waarin zij den schat van aanteeke- ningen had bijeenverzameld, die haar de stof voor hare causerie zouden leveren. Vertellenderwijze leidde Henry Gréville haar publiek rond langs de los aangeschakelde, maar toch ineenvloeiende rij der denkbeelden en gedach ten, die een veertienjarig verblijf in Rusland - van 1858 tot 1872 - bij haar hadden gewekt. Zij praatte over allerlei eu velerlei bijzonderhoden die haar in „la vie intieme en Russie" waren opgevalleu en die haar voorkwamen voor den vreemdeling van belang te zijn. Zij vertelde van het land en zijne natuur, van het volk en zijne eigenaardigheden, van den boerenstand en den koopmansstand, van adel en geestelijkheid, van de mannen en van de vrouwen, van het leger en van het nihilisme. Zij had dit onderwerp insgelijks in Amsterdam en Den Haag behandeld. De bladen gaven er toen uitvoerige verslagen van. Ofschoon in den lateren tijd 6D, om alleen den bekendsten te noemen, door den grooten romancier Turgenjew over het onbekende land zijner vaderen veel is meegedeeld, is voor zeer velen in Europa Rusland en zijne bevolking, nog hot Westerscho China. Mevrouw Durand begon met h-.erop te wijzen, er aan toevoegende dat waar over

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2