LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 5 December. A°. 1884 Eerste Blad PRIJS DEZER COURAST: Vaor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. ALdonderlijke Nommers.0.05. IKt nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ofiiciëele Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van P. VROOM, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Oude Vest N°. 221; Gelet op de artt. 0 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 18den Dec. aaiLst., des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Dec. 1884. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der lste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt' der lste klasse, voor meisjes, in hei schoolgebouw aan de Moommarkt der '2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Fietersiwkstraat- der .'de klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw aan de Breestrrat en wel van den Ssten tot en met den SOsten Dec. e.k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags half neg en lot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halflwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L e i d e n, DE KANTER, Burgemeester. 4 Dec. 18S4. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 SUecember. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. F. Vreede, geb. te Maibit (Java), met academisch proef schrift. get.: „Dwaling in overeenkomsten", en de heer J. B. A. Vroede, geb. te Maibit, met acade misch proefschrift, get.: „De verplichte vertegen woordiging." Bij de akte-examens M. O. te Utrecht voor het Duitsch, akte B, is geëxamineerd de heerH. H. Breuning, van Leiden, die werd toegelaten. De minister van waterstaat enz. heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk voor de maten, gewichten ©n gasmeters gedurende het jaar 1885 te bezigen, zal zijnbij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter U in den gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk van gasmeters de konink lijke kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, bestaat voor het kantoor Leiden in het cijfer 7. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 6den Dec. a. s., des namiddags te één uur. Ton postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk Zaterdag morgen om 9.32 uren bezorgd zijn. Het komt meermalen voor, dat adressen van voorwerpen, die met de pakketpost verzonden zijn, onderweg losraken of verloren gaan, omdat zij daarop veeltiids alleen aan de uiteinden met een weinig lak of aBder kleefstof, in plaats van over de geheele oppervlakte van het adres, op het voor werp bevestigd zijn, of daaraan op onvoldoende wijze zijn vastgehecht. In deiaieoste gevallen wordt alsdan de overkomst van hec pakket vertraagd. Met het oog in het bijzonder op het. aanstaande St.-Nicolaasfeest, wordt dus door den minister van waterstaat, handel en nijverheid den belangbebben- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. don aanbevolen, om zorg te dragen dat de adressen van de door hen met de pakketpost verzonden goe deren, zoo stevig daaraan zijn vastgehecht, dat zij niet kunnen losraken. St.-Crt Tot leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. met vijfjarigen cureu9 te Haarlem is benoemd de heer W. H. L. Janssen Yan Raay te Delft. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 JaD. a. s. de betrekking van leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan de Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursns te Sappemeer te vervullen is. Jaarwedde f 1200. In de gisteravond door do Eerste Kamer ge houden zitting was ingekomen het bericht van het overlijden van jhr. F. Gr. E. Merkes Yan Gendt. De voorzitter zeide daarbij het volgende: „Mijne heeren! Het even treurig als onverwacht bericht van het overlijden van ons medelid, zal u voorzeker evenals mij bijzonder hebbeo getroffen. De maat schappij verliest in hem een edel en nuttig mensch; wij betreuren in hem een even welwillend als hoog geacht vriend en ambtgenoot." Op voorstel des voorzitters werd besloten het be richt met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Het ingekomen wetsontwerp tot verandering van art. 198 der Grondwet werd naar de afdeelingen verzonden, die onmiddellijk zouden bijeenkomen om Dog dien avond het ontwerp te onderzoeken. De zitting werd daarna gesloten. Het stoomschip „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton de „C. Fellinger," van Java naar Amsterdam, ver trok gisteren van Port-Said. De Eerste Kamer besloot reeds heden, als van epoedeischenden aard, het ontwerp te behandelen, dat grondwetsherziening, behalve van de artikelen nopens de erfopvolging gedurende een regentschap, toelaat. De heer De Bruyn ontwikkelde de bekende bezwaren. De heer Pijnappel, hoewel een bepaling als de tegenwoordige onmisbaar achtende, wil de Grontwet niettemin zuiveren van belemmeringen als deze en ook van alle bepalingen die de natie in twee kampen verdeoleu, zoodat hij de handhaving daarvan niet wenscht. Hij vroeg ook openlegging van de voornemens der Regeering omtrent de aan staande grondwetsherziening. De minister van binnenlandsche zaken vreesde de bezwaren van den heer De Bruyn niet en wees op de belemmerende bepalingen der Grondwet als grond voor de noodzakelijkheid van hare herziening, die thans reeds voorbereid en zoover gevorderd is, dat het advies van den Raad van State ingewacht wordt, na ontvangst waarvan het werk met spoed zal worden voortgezet. De minister drukte vooral op do mogelijkheid van onverwachte intreding van het Regentschap. De heer Pijnappel wees op de wenschelijkheid eener op breedo grondlagen gevestigde Grondwet, wil zij een steun ea kracht voor het volk worden. Het ontwerp is met 27 stemmen tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren De Bruyn, Pijls, Smits v. OijeD, Magnée en Regout. De Kamer is hieVop gescheiden. Door den minister van oorlog is ter kennis van het leger gebracht dat onder de 2000 man supple tietroepen, welke in het jaar 1885 naar Oost-Indië ruoetes worden uitgezonden, o. a. zijn begrepen 4 se.rgeanten-(staf)-muzikanten en 50 onderofficiers schrijvers voor den dienst der militaire administratie. Door derzelfden minister worden pogingen aan gewend om in de verschilleode garnizoensplaatsen i ren dienste van de onderofficieren en manschappen, machinale wasscherijen en drogerijen tot stand te breogeu. Door den luit.-generaal, inspecteur der inf., zijn aan de verschillende corpscommandanten van PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. dat wapen eenige voorschriften gegeven van ver- trouwelijken aard, omtront het invullen der con- nuite-staten van hunne onderhebbende officieren. Op bijna 81-jarigen leeftijd is te Arnhem verleden jhr. De Yaijnes Van Brakell, gepensioneerd kapitein ter zee, ridder van den Nederlandschen Leeuw enz. Het eerste nummer is verschenen van het fioantiëele weekblad „De Fondsenmarkt", onder redactie van den heer J. Biegel te Groningen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Delft mr. L. J. Bouricius, thans te Middelburg; tot idem te Groningen J. Yan Os, thans te Onderden dam- aan den heer F. J. Yan den Berg, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, een pensioen verleend van 2338; - bij het wapen der infanterie benoemd: bij het lste reg. tot kapt., den lsten luit. H. T. Lubeck-, van het éde reg.; bij het éde reg., tot lsten luit. den 2den luit.-adjudant P. W. Weber, van het corps. Geinongd Nieuws. Do hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage heeft verzocht ter kennis te brengen van bet publiek dat uit de gedane uasporingen omtrent den vermisten mijneningenieur H. C. Stork in een buitengewoon Politieblad, in aanplakbiljetten en in de dagbladen vermeld, schijnt te moeten worden opgemaakt dat deze heer laatstleden Vrij dag-namiddag geen uitvoering heeft gegeven aan zijn voornemen om zich van Delft per spoortrein over Rotterdam te begeven naar zijn vader te Almeloo. Of hij te laat aan of bij het station te Delft is gekomen, valt te onderstellen. Volgens verklaring van den conducteur, aan wien zijn por tret is vertoond, van den paardentram die te drie uren van Delft was vertrokken, had hij in Delft den tram nageloopen, en die ingehaald hebbende daarin plaats genomen, was hij medegeredon tot de herberg bij de Hoornbrug te Rijswijk, had den wagen daar verlaten, was even de herberg binnen gegaan en kort daarop den weg opgegaan langs de vaart naar Voorburg. In deze herberg is zijn portret vertoond, doch niet herkend. Men wist daar echter te zeggen dat een heer van hetzelfde signalement daar een glas jenever had gebruikt en zich omtrent de treinen, te Voorburg ophoudende, had geïnformeerd, als mede den weg derwaarts had gevraagd. Van andere zijden wordt verzekerd dat de heer Stork niet de gewoonte had jenever te drinken en zeer goed den weg naar Voorburg kende. De koetsier van den tram had, van af de Hoornbrug, opgemerkt dat de persoon in quaestie zeer zonderling liep. Een brug wachter onder Voorburg heeft een dergelijk persoon zien loopeD. Aan het station te Voorburg kan men g86D inlichtingen geven. De trein, die ruim vier uren van 's-Gravenhage vertrekt in de richting naar Almeloo, hield jaren lang te Voorburg op, doch thans niet meer. Hiermede kan de vermiste in de war zijn geweest. Hij kan dit bespeurd hobben aan het Voorburg- sche station, maar ook vóór hij daar aankwam. De vraag blijft over: waar is hij toen gebleven'? Ieder die zich toen in die buurten heeft bevonden wordt uitgenoodigd zich to bedenken, en indien hij zich iets, al is het nog zoo weinig, weet te herin neren wat in deze zaak licht kan verschaffen, het mede te deelen aan de politie ter plaatse. Thans is gebleken dat de persoon, dezer dagen te 's-Gravenhage door den stoomtram overreden en onmiddellijk o verloden, was genaamd v. d. H., van beroep boekbinder, woouachtig te Haarlem, die aldaar sedert 12 November jl. werd vermist.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1