LEIDSCH DA GrBLAD. N°. 7606. Woensdag 3 December. A0. 1884, Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Bij dit nommer van het Leidsch ^agblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 20sten November, bladz. 77 tot 84. Voor de Inteekenaren daarop bebooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 179 tot 186 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Officiëele Kennisgcvingou. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door ADRIANA LOUISA VAN DER KLUCHT, huisvrouw van JOHANNES SOMMELING, een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in ster ken drank in het perceel Heerengracht No. 92 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Dec. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 2 December. Heden is aan de universiteit alhier de heer Menno Rijke, geboren te Leiden, bevorderd tot doctor in de rechts weten schap, met academisch proefschrift, get.„Afstand van gemeenschap." De Senaat der Rijks-universiteit te Leiden verleende heden het doctoraat honoris causa in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel aan den lieer G. A. Wilken te Leiden. Met innige deelneming vernamen we heden het overlijden van onze zoo geachte stadgenoote mejuffrouw Anna Schulz-Lessig. Reeds sedert langen tjjd was zij, niettegenstaande ze hare werk zaamheden met ijver bleef vervullen, lijdende, tot dat ze laatstleden Zondag eene operatie moest ondergaan, welke nog eenig behoud op haar leven kon geven. Helaas, het mocht zoo niet zijD. De op haar bewerkstelligde geneeskundige behandeling slaagde wel volkomen naar wensch, maar de gevolgen deden de zieke dermate in zwakte toenemen en werden bovendien van znlken aard dat zij eindelijk toch den laatsten adem uitblies. Geboren te Halle den 20sten April 1850, be reikte zij slechts den leeftijd van 34 jaren. Na gedurende vier jaren (186467) hare oplei ding aan het conservatorium te Leipzig te hebben Oötvangen en zich vervolgens te Altenburg als on derwijzeres te hebben gevestigd, werd ze in Aug 1872 door commissarissen der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst tot onderwijzeres voor de piano aan de Muziekschool alhier benoemd, als hoedanig ze zoowel om haar uitnemende bekwaamheden als om haar minzaam karakter spoedig de liefde harer leer lingen en de waardeering der ouders en voogden van dezen verwierf. Evenwel was ze niet onkel eene goede leermeeste res op meDig concert, hier en elders, deed zij zich eveneens bij herhaling met waardeering en bijval hooren, want ook als verdienstelijke kunstenares stond zij zeer goed aangeschreven. Haar verscheiden zal aïzoo diep gevoeld en betreurd worden, niet alleen door hare tegenwoordige en oud-leerlingen, maar ook door den breeden kring van vrienden en vrien dinnen, die zij door hare vele deugden om zich had vercenigd. Do Indische mail per Engelsch stoomschip „Lombavdy" wordt morgen alhier verwacht. Op de begrooting voor den Haarlemmermeer- polder, dienst 1885, is een post van f 80,000 ge bracht voor oene dnbbole sluis, in den Ringdijk bij Aalsmeer, met voorhaveD, draaibrug in den jaag- weg, brug over den Kruistocht en verbinding met den Krnistocht. De heer P. Brouwer, predikant bij de Doops gezinde gemeente te Aalsmeer, hoopt op den 8sten Dec. a. 8. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar de evangeliebediening heeft aanvaard. De heer D. Deddens, te Haarlemmermeer, heeft bedankt voor de benoeming tot hoofd der school met den Bijbel te Langerak. Door den Koning is 'sKonings Commissaris in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering, op Woensdag 17 December a. s., om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in plaats van wijlen jhr. F. G. E. Merkes Yan Gendt. OosteDrijksche bladen berichten dat de keizerin het voornemen heeft in het laatst van Februari wederom eenigen tijd te Amsterdam door te brengen, onder behandeling van dr. Mezger. Bij beschikking van den minister van oorlog is de onlangs aan eenige studenten der Utrechtscbe universiteit verleende vergunning, om aan den winter- rijcursus voor onbereden officieren aldaar deel te nemen, ingetrokken. Heden wordt, naar het „D. v. N." verneemt, op Java afgekondigd eene nieuwe verordening, waar door het mogelijk wordt pandrecht te verleeuen op nog te oogsten gewassen. Bij den burgemeester van Amsterdam, voor zitter van het voorloopig comité tot tijdelijke werk verschaffing aldaar, is een gift van tienduizend gul den ingekomen. De officier van gezondheid 2de klasse D. W. Schepers, van het 4de bat., 4de reg. inf., thaüs gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam, is overgeplaatst bij het corps pontonniers te Dor drecht. Er bestaat kans op een milicien-luitenant. Ten minste naar men verneemt is bij het 4de reg. infanterie een sergeant-milicien van de lichting 1881 tot den cursus toegelaten. Als hij goed stu deert en niet met groot verlof gaat, dan kan deze milicien het tegen den dag van pasporteering nog jnist halen. (Hbl) Men meldt uit Middelburg dat de „Middel- burgsche Telephoonvereeniging" thans geconsti tueerd is. De concessie voor den aanleg en de ex ploitatie van telephonische geleidingen aldaar is aanvaard, de statuten zijn vastgesteld, het bestuur is voltallig gemaakt en een raad van commissarissn Blijkens de laatste lijst in de „Standaard" heeft de collecte voor de scholen met den Bijbel dit jaar opgebracht f 420,420.197,. Er blijkt ge stadige vooruitgang in de opbrengst dezer collectes te zijn. De 1ste bracht op f 42,188.63,/J, de 2de f 80,970.27, de 3de f 95,850.19'/,," de 4de f 104,577,687,, de 5do f 117,106.20 en de 6de f 130,420.19"/,. Het werk van prins Roland Bonaparte over „De bewoners van Suriname" is thans verschenen het is niet in den handel. Onder den bescheiden sous-titre van „aanteekeningen, verzameld op de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam, in 1883," is het volgens de „Amst." een groot prachtwerk, in het formaat van de „Contes de Perrault" van Doié, met inderdaad vorstelijke weelde door Quan- tin uitgegeven. Reeds op de titelpagina treffen haar de welbekende figuren uit de Snrinaamsche tent. Het aantal studenten aan do gemeente-univer siteit te Amsterdam bedraagt thans 582, nl. in do geneeskunde 398, in de wis- en natuurkunde 65, in de rechten 49, in de godgeleerdheid 35, in do letteren en wijsbegeerte 35. Voorts zijn er nog onkelo studenten, die verzuimd hebben hunne in schrijving te doen hernieuwen. Blijkens aangehecht naambriefje in de ten toonstellingszaal der Benrsplannen te Amsterdam, is het ontwerp „Lieven de Key" van August Hartel en Bruno Schmitz (Leipzig); „Persévéranoe" van Franz Yon Peteghen (Belgie) en Johan Gerard Mouton ('s-Gravenhage)„Nederland" van den bonwraad Wielemans (Weenen), en „A. G. R." van den architect A. G. Rives te Parijs, en „Les armos de la ville d'Amsterdam" van een Weener architect, die zijn naam niet openbaar gemaakt wenscht te hebben. (Hbl.) Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Java, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Dnngeness; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, arri veerde 30 Nov. te Port-Said. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hoogezand c. a. W. F. Van Nouhuys, thans te Zuidhorn c. a.te Druten c. a. G. L. L. Motké, thans to Baarle c. a.- den heer J. G. Matthes te Amsterdam, met ingaDg van 1 Januari 1885, opnieuw voor 4 jaren benoemd tot directeur van het Entrepotdok aldaar, belast met de dagelijksche leiding der zaken; - aan K. H. Roosendaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen on accijnzen te Gemert c. a., behoudens aanspraak op pensioen; - bij het wapen der genie, en wel bij den staf van het wapen, benoemd tot kapitein, den laten luit. A. J. Doorman, van den staf; - tot lid der Algemeene Rekenkamer van Nederlandsch-Indië benoemd den heer B. C. J. Heyman, thans inspecteur van finan ciën in de 4de afdeeling op Java; - met ingang van 1 Febr. 1885, tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen benoemd den heer D. IngermaD, thans leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Zaltbommel, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen- met ingang van 1 Jan. 1885: lo. den offic.-mach. late kl. J. A. Van der Meer, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijk6ch pensioen van f 1300 en van eene verhooging van f 1050 's jaar8, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen en 2o. bevorderd tot off.-machin. 2e. kl. bp's Rijks stoomvaartdienst, de machinisten lste kl. in het vaste corps J. G. Van den Bosch en J. L. Ver meer; - den lsten luit.-kwartierm. A. Feddes, van het personeel der militaire administratie van het leger hier te lande, voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indiö. De aankondiging van het Rotterdamsch gezel schap van het Nederlandsch Tooneel, dat het nieuwe drama van Fr. Coppée, „Severo Torelli", gegeven zon worden, werd van de zijde van het Leidsche publiek met eene goede opkomst beantwoord. Alle rangen waren ditmaal goed bezet en van het begin tot hot einde werd het boeiende drama met belang stelling gevolgd. De korte inhoud daarvan is als volgt: Wij zijn te Pisa in 1494; de strijd tusschen de Guelfen en Ghibellynen woedt vreeselijker dan ooit. De bloeddorstige Spinola, in dienst der repu bliek, heeft sedert tal van jaren de vrijheidlievende Pisanen tegen zich in het harnas gejaagd. Twintig jaren geleden begenadigde hij een ter dood veroor deelden edelman, Giau Torelli; deze beloofde toen niets meer tegen den verdrukker van zijn land te zullen ondernemen, maar die taak over te laten aan zijn zoon, indien ooit zijn huwelijk mocht gezegend worden. Kort daarna wordt zijn hoop vervuld;zijn vrouw, donna Pia, wordt moeder. Op dien zoon

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1