Nauwelijks heeft het gevroren en is er een weinig sneeuw gevallen, of de jeugd pro fiteert reeds zoo goed ze maar kan van het winter vermaak. Witte en bevrozen vlakten zijn in glijbanen herschapen. Bij al die pret vergete men echter de musschen niet. Voor hen is de toestand er niet beter op ge- wordeD. De sneeuw heeft hier en daar wat hun tot voedsel verstrekte, voor hen onbereikbaar gemaakt. De van onze tafels gevallen kruimkens zijn hun nu dubbel welkom! Door de politie alhier is aangebou- dea en ter besohikking gesteld van de militaire autoriteit een wegens desertie gesignaleerd persoon, die, ofschoon elders wonende, zich. te dezer stede in burgerkleeding ophield. Verder is alhier aangehouden zekere F. J., die al meerdere vonnissen heeft ondergaan en nu weder verdacht wordt in een winkel alhier een paar laarzen te hebben ontvreemd, welke voorwerpen, ofschoon reedö van de hand gedaan, ook door de politie in beslag genomen zijn. Nog is door de politie alhier aangehouden zekere R. W. S., die, wegens beleediging van een bedie nend beambte, door den officier van justitie te VHage was gesignaleerd. Hedenmiddag is alhier per expres- trein van 2.8 met voor hem „behoorlijk gevolg" gepasseerd H. Lóón, op weg naar Amsterdam. Gelijk men weet, was hij te H&vre gearresteerd wegens diefstal van een paar ton zijner patroons Raphael k Co., waarmede hij zich naar Buenos- Ayres wilde begeven. De justitie was echter van meeoing dat het beter was dat bij hier bleef. Onder Loosduinen is het, in verge- vorderden staat van ontbinding verkeerend, lijk van een onbekend manspersoon aangespoeld. Door de politie is het aldaar ter aarde besteld. Van den veehouder J. Van der Most te Schiedam moeten 39 rnDderen worden onteigend en afgemaakt, als verdacht van longziekte. Het pakket, inhoudende de Holland- sche correspondentie en couranten, dat altijd met den sneltrein van Amsterdam naar Parijs te Zeven bergen des avonds omstreeks 8 u. 15 m. uit den trein wordt geworpen, geraakte Zaterdag-avond onder den trein, zoodat de meeste couranten aan flarden werden gescheurd en verscheidene brieven eerst gisterochtend op de lijn zijn gevonden. Ook 2 postspaarbankboekjes vond men verspreid liggen. De politie te Tiel heeft in heohtenis genomen den smid J. C. J., laatstelijk gewoond hebbende te Wormerveer en te Leiden, wiens op sporing en aanhouding tweemalen in de Politiebladen voorkwam. Men zegt dat de extra-plaat „Quite Ready" voor het Kerstmisnommer van de „Graphic" de grootste in kleuren gedrukte plaat zal zijn, welke ooit door een nieuwsblad is uitgegeven. De oplage is 560,100 ex., waarmede men reedB in Januari 1.1. is begonnen te drukken eu nog dagelijks voortgaat. Het getal vellen en kleuren, waarvan elke tint af zonderlijk onder de pers moet komen, vertegenwoor digt 19 millioen druks. Morin, op wien mevrouw Clovis Hugues een aanslag pleegde en die in een hospitaal verpleegd wordt, heeft de spraak verloren. Men weet nog niet of men dit moet toeschrijven aan een kwetsing der stemorganen of een hersenaandoening. Mevrouw Hugaes zit in Saint-Lazare ge rangen in gezelschap van twee dames. Zij schreef aan haren echtgenoot dat zij vol moed is en dat zij zich ver heugt over het feit, dat nu eindelijk de zaak, waarin haar naam zoo lasterlijk gemengd werd, voor bet publiek zal behandeld worden, dat haar gedrag zal rechtvaardigen. Op haar verzoek hebben hare beide kinderen, iwee meisjes, haar in de gevangenis bezocht Sen depeche van de Lloyds uit Hong kong verzekert dat de stoomketel van een der voor Formosa liggende Fransche oorlogsschepen in de lucht is gesprongen. Dertien personen zijn daarbij gedood. Gistermiddag te 3 uren ongeveer heeft een spoorwegongeluk plaats gehad op de Duitsche spoorweglijn Berlijn—Oberhausen, bij hot station Hamm, tusschen Bielefeld en Dortmund. Een Berlijnsche Kurirzug is daar in botsing ge komen met een kolentrein, met dat gevolg dat de wagens van beide treinen in ontzettende wan orde over den weg geslingerd zijn, zoodat ook de naast liggende rails goruimen tijd versperd waren. Naar men zegt, ziju er verscheidene dooden, o. a. ook de machinist van den sneltrein, en een groot aantal gekwetsten. BUITENLAND. Frankrij lt. De Kamer van Afgevaardigden heeft het wets ontwerp in behandeling genomen, waarbij de ver kiezing van den Senaat op nieuwe grondslagen wordt gevestigd. Na eene korte algemeene dis cussie, werd paragraaf 1 aangenomen, bepalende dat het getal senatoren 300 bedraagt, waarran 75 door den Senaat zeiven te kiezen. De heer Jules Ferry heeft de ontwerpen op de TookiB-kredieten ter tafel gelegd. Ze werden naar eene speciale commissie verzonden. De heeren Rousseau en Legray zijn door den minister van binnonlandsche zaken afgevaardigd er bijwODiog van het in 1885 te Amsterdam te houden congres over het onderwijs aan doofstommen. Sparye. Aan de „Indépendance beige" wordt uit Hendayc gemeld De toestand te Madrid blijft ernstig. De liberale en conservatieve hoogleeraren volharden in hun voornemen, om de zaak voor de rechtbank te bren- geDf indien de minister weigert aan het veriaogen, in hunne petitie uitgedrukt, gevolg te geven. De studenten, zelfs de katholieken, weigeren lessen bij te wonen, welke de hoogleeraren op aanstoken van Pidal en anderen geven, en waarin de manifestatie wordt afgekeurd. De beweging breidt zich ait tot de universiteiten in de provinciën, waar de over heid maatregelen begint te nemen. De censuur gaat met gestrengheid tegen de dagbladen te werk; 46 dagbladen van Madrid zijn in beslag genomen en worden gerechtelijk vervolgd Dagelijks komen con flicten tusschen de liberalen en conservatieven voor. De regeering heeft den gemeenteraad der hoofdstad geschorst on maakt door middel harer bladen be kend, dat zij geweld zal gebruiken tot het tegen gaan dor onderwijs-manifestatie, welke zij als de voorbode der revolutie beschouwt. De hoofden der dynastiek-liberalen zijn metCas- telar van gevoelen, dat de conservatieven eigenlijk de katholieken en de Zorellisten in de hand werken, door hunne verdediging van de strenge maatregelen der overheid en politie van Madrid. Wegens de spanning, waarin de gemoederen ver- keeren, kan men elk oogenblik eene nieuwe uitbar sting verwaohten. Egypte. De mudir (gouverneur) van Dongola is gedeco reerd: generaal Wolseley heeft hem persoonlijk de versierselen van de Egyptische Medjidieh-orde overhandigd. De Engelsche bladen vermelden dat de mudir deze onderscheiding kalmpjeB heeft opge nomen zij moeten zelfs erkennen dat deze won derlijke potentaat tegenover lord Wolseley zeer onbeleefd was, schoon „niet zóó onbeleefd" als tegenover den vorigen Engelschen generaal, sir Herbert Stuart. Een sohrale troost voorzeker! Men maakt zich te Dongola zeer ongerast over de langzame vorderingen der Engelsche troepen. De genie is nu in aantocht, maar er moet minstens nog eene maand verloopen, eer de infanterie te Dongola kan wezen. Het onderhoud der niet zeer talrijke Engelsche troepen iu deze plaats kost thans reeds 40,000 pd. st. per maand. De Ottomanische Bank te Parijs, zoo wordt uit Konstantinopel geseind, heeft aan de Porte medegedeeld dat zij met het „Comptoire d'Escompte" eene overeenkomst gesloten heeft voor de vorming eener Turksche Maatschappij, welke eon kapitaal van dertig millioen franken zal voorschieten voor deu bouw der Turksche aansluitingslijnen, tegen onderpand van de schapenbelasting en tegen ont vangst van de netto opbrengst der spoorwegen. De Bank verlangt mede na de maatschappij het recht op de exploitatie van alle Turksche spoorwegen, nadat de Porte hare betrekkingen met baron Hirsch zal hebben afgebroken. Telegrammen. LONDEN, 30 November. De „Observer" heeft reden om te gelooven, dat vorst Von Bismarck, na de ontvangst van de Engelsche voorstellen tot rege ling der Egyptische financiën, verklaard heeft dat hij iedere reductie van de rente der Egyptische schuld onaannemelijk achtte, indien niet tegelijker tijd de behoorlijke uitbetaling der verminderde rente werd gewaarborgd. LONDEN, 30 November. (A.) Niettegenstaande de zeer ongunstige weersgesteldheid was eene groote schare van belangstellenden opgekomen, om de voor dracht van professor Beesly bij te wonen over den driehonderdjarigen gedenkdag van den dood van Prins Willem den Zwijger. De spreker beschreef uitvoerig de loopbaan van den Oranjevorst; her haaldelijk stond hij stil bij de edele verdiensten van den prins voor de zaak van zijn vaderland, van de vrijheid en de menschheid. Engeland, zoo zeide professor Beesly, heeft den Zwijger veel te danken. Zonder de bemoeiingen der helden uit dien stam, zon Engeland nooit geworden zijn wat het thans is. Daarom hoopt de spreker dat Engeland nooit lijdelijk zal toezien, wanneer eenige mogend heid de onafhankelijkheid aanrandt van Nederland, welks geschiedenis zoo rijk is aan kostbare lessen. Engeland moet desnoods den laatsten penning en den laatsten soldaat opofferen, om Nederlands zelf standigheid ongeschonden te handhaven. PARIJS, 1 December. In strijd met het bericht in sommige bladen voorkomende, heeft Zondag te Parijs geenerlei openbare manifestatie plaats gehad. MADRID, 1 December. De „Gaceta" maakt een koninklijk besluit bekend, waarhij een onderzoek omtrent de ongeregeldheden onder de studenten wordt voorgeschreven en het bijeenkomen van den hoogen raad der universiteit wordt verboden. WEENEN, 1 December. Trekking der loten 1864. Seriën 68,179, 208, 536, 601, 831,1015,1077,1091 1171, 1298, 1596, 1635, 1661, 1668, 1795, 1822, 2095, 2231, 2280, 2799, 2942, 3039, 3771, 3848, 3960. De hoogste prijs viel op serie 68 No. 67, de tweede op serie 3039 No. 88, de derde op serie 3771 No 41 en de prijs van fl. 5000 op serie 1795 No. 3 en op serie 1015 No. 64. LEIDEN, 1 December. Thans zijn wij onder den inrloed van een gebied van hooge drnkkiog, welks centrnm zeer nabjj ons is. De windrichtingen op de Britsche eilanden wijzen op de aanwezigheid van eene depressie in den Atl. Oeeaan. Eene talrijke en aanzienlijke schare legde hedenvoormiddag door hare aanwezigheid op de begraafplaats „Eik en Duinen" een treffende ge tuigenis af van de groote deelneming, welke de onverwachte dood van het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, jhr. F. G. E. Merkes Van Gendt, in ondersoheidene kringen zoowel in de resi dentie als elders heeft teweeggebracht. Ten diepste ontroerd traohtte des ontslapenen mede afgevaardigde en vriend, de heer T. P. Viroly, het onherstelbaar verlies te schetsen dat familie en vrienden door den deod van den braven, eer lijken Merkes Van Gendt trof, een verscheiden waarin ook Koning en Vaderland deelt. De spreker roemde Merkes Van Gendt als een onzer beste burgers, wiens loopbaan hij in herinnering bracht. De generaal Mac-Leod, ten volle beamende dat in Merkes Van Gendt een braaf en edel mensch Terloren wordt, sprak eenige woorden met het oog op de bijzondere verhouding tnsschen den overledene en het Anti-Dienstvervangingsbond. De heer Boonzayer, fid der Staten, te Gorknm, nam in treffende woorden afsoheid van don door zoo velen geliefden vriend. Een der betrekkingen van den overledene ver volde hierop namens de familie den plicht van dank baarheid tegenover de betoonde gToote deelneming. Als het ware onder een bloembed verscholen, daaldo het stoffelijk overschot in de groeve neder om te rnsten naast dat zijner dierbare cchtgenoote. De late luit. F. J. R. Von Ernst, ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., van het regiment grenadierB en jagers, is wegens tijdelijke ongeschikt heid voor den dienst (gevolgen van in den Atjeh- krijg bekomen wonden) voor onbepaalden tijd op non-aotiviteit gesteld. Bij de heden gehouden trekking der Rotter- damsche Sobonwburgloten is op serie 2059 No. 6 gevallen de premie van f 3000 en op serie 3630 No. 7 de prijs van 1000. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot onteigening voor den aanleg van een voetpad in de gemeente Gasselte, strekkende om den eenigen geschikten toegang tat de openbare school toegankelijk te maken voor de kinderon, daar de eigenaars van den grond het begaan van den weg op alle wijzen belemmeren. Het stoomschip „Koning Willem IU", van Amsterdam naar Java, arriveerde gisteren te Londen de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Port-Saïd en zette terstond de reis voort; de „Zaandam" is Zaterdag van Amster dam te Nienw-Tork aangekomen; do „Leerdam" vertrok denzelfden dag van Nieuw-Fork Daar Rot terdam met de mail voor Nederland en 100 passa-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2