LEIDSCH ÉS!? DAGBLAD. Tweede Blad N°. 7G04. Maandag 1 December. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. LEIDEN, 39 November. De 1238te vergadering van de afdeeling Leiden en Ora8trekon der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst was door een groot aantal leden bezocht. De kunstbeschouwing van het prachtwerk „do nieuwe opera te Parijs'', door den heer Mulder gege ven, mocht eene welverdiende aandacht verwerven. Na de opening der vergadering complimenteerde de voorzitter de nieuw-toegetreden leden, werd het verhandelde op de vorige vergadering door den secretaris gelezen en onder dankzegging goedge keurd, waarna nog 2 nieuwe leden bij acclamatie werden aangenomen. Daarna Dam de heer J. W. Schaap het woord, om eene verhandeling te geven over het prachtige Parijsche opera-gebouw, dat werd gesticht om de wereld te verbazen door het daaruitsprekend genie, den rijkdom en de pracht. In 1861 schreef de Staat, daar het oude opera-gebouw in de rue de Pelletier, ofschoon nog geen 40 jaren oud, niet meer aan de behoeften voldeed, eene prijsvraag uit, bevattende 19 hoofdstukken en 230 artikelen. Er werden inge zonden 43 schetsontwerpen, waarvan er 17 in onder zoek kwamen, en van deze werden er 5 tot den hoofdkamp uitgenoodigd. Het ontwerp van Granier verkreeg toen met algemeene stemmen de voorkeur. De stad Parijs stond voor den bouw toe 23 millioen en tot aankoop van het terrein 22'/, mil- lioeh, doch de totaal-kosten hebben bedragen niet minder dan 58f/a millioen fr. Vervolgens beschreef spreker tot bijna in de geringste bijzonderheden zoowel het uit- als inwen dige van het gebouw, waarvoor de kostbaarste bouwmaterialen uit alle werelddeelen moesten komen. Alles maakt een machtigen indruk, ook met de keurige versieringen, heerlijke beeldengroepen, marmeren zuileD, grootsche hoofd- en het spiüneweb vaD neven- zalen, in welke eerste zaal plaats is voor 2300 bezoekers. Men waant zich hier in een toover- paleis uit de duizend en één nacht, en bewondert den reuzenarbeid. Ook de kelderverdieping, die 15 meter onder den beganen grond ligt en hoofdzakelijk voor ver warming, ventilatie en bergplaats dient, wörd door spr. niet vergeten om mede uit een bouwkundig oogpunt beschouwd te worden. Het geheele gebouw, dat bij de opening door 9200 gaspitten verlicht werd, is uit steen en ijzer ver vaardigd, in de meest denkbare en schoonste soorten, waarbij reusachtige spiegels, expresselijk geweven gordijnen en draperieën van de kostbaarste zijde. In het kort, er werd geen geld gespaard om den luister van het geheel te verhoogen. De „Monde illustré" heeft verklaard dat deze nieuwe opera voortaan als model zou kunnen die nen voor alle dergelijke te bouwen zalen. Grooter compliment was voor den bouwmeester ondenkbaar. Toeschouwers, artisten, administrateurs, iedereen was ten volle bevredigd. Wel heeft de critiek zich laten hooren, doch het gebouw zal blijven; tijd en gebruik zullen het heiligen. Daarom - zoo vroeg spreker - wat te zeggen van het bericht, dat dezer dagen in enkele nieuws bladen was te vinden Men kan voor de Parijsche opera maar geen plaatsvervanger vinden voor den overleden direc teur Vaucorbeil. Er is nog niemand opgekomen die de exploitatie aandurft. Van verschillende kanten: door Delpit in de „Figaro", door Dreyfus in een „Revue" en door Alex. Hepp in de „Matin" wordt de schuld van dezen onhoudbaren toestand gegeven aan het operagebouw, dat indertijd zoo geroemde werk van den grooten bouwmeester. Er wordt nu voorgesteld het gebouw af te breken Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. en een ander te maken. De heer Dreyfus berekent dat de verkoop van de afbraak en van den grond 50 millioen fr. zou opbrengen: en voor die som zou men eene nieuwe opera, die meer kans op voordeel geeft, kunnen bouwen Na luide toejuiching der vergadering voor deze belangrijke bijdrage werd rapport uitgebracht „over de vergelijkende proeven van drie trassoorten, hier tor stede het meest in gebruik." De daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren De Boer, Looman en Is. Van der Kamp, had zich vastgehouden aan de naaldproef, want van het wilde tras kan men onder de naald geen voldoende uitkomsten verkrijgen. De commissie onderwierp iedere soort eerst aan de proef voorge schreven door het departement van waterstaat, handel en nijverheid, en daarna aan het voorschrift eener brochure van Gerhard Herfeldt; de uit komst was dat het tras geleverd door de heeren De Vries en Stevens het meest gunstige resultaat opleverde. Nog werd het soortelijk gewicht van gemalen tras en tufsteen bepaald, en het was op merkelijk dat de tufsteen van een der trassoorten, als het zwaarst zijnde, tras oplevert welks soortelijk gewicht het lichtste is. - De hierop volgende met- selproeven door den heer J. Roem bewerkt, hadden weinig verschillende uitkomstenhierbij moet echter in het oog worden gehouden dat voor het nemen van metsel- of trekproeven, zes weken tijd gevor derd wordt. Wegens het vergevorderde uur moesten ver schillende rapporten en het uitschrijven van eene prijsvraag tot eene volgende vergadering worden uitgesteld. Na afgelegd examen is heden te 's-Hage toe gelaten voor geschiedenis (middelbaar onderwijs) mej. C. A. Pijnappel, van Leiden. Eene aan de Hoogewoerd dienende meid moest gisteravond na tienen eene boodschap verrichten. Daarvan terugkeerende en in de Rijnstraat zijnde, werd zij onverwachts door een man beetgevat, die haar aan het oor trok, vermoedelijk om zich van haar oorbel meester te maken. Op haar geschreeuw ging de dader ijlings op de vlucht. Hier ter stede loopt een gerucht dat de heer K. gisteravond om elf uren aan bet Plantsoen is aange rand geworden door twee personen, die hem om zijn geld vroegen, hetwelk hij toen gegeven zou hebben. Dienaangaande ondervraagd, heeft genoemde heer der politie echter verklaard dat het verhaal geheel uit de lucht gegrepen is. De trein van de N.-Z.-Holl. Stoomtram-Maat schappij, welke om één uur van hier vertrekt, is hedenmiddag bij het eerste tolhek ontspoord, waar door oponthoud ontstond en de trein van 4.20 van de plaats des onheils moest vertrekken. Hierdoor moesten de reizigers, ook die, welke om 2 uren uit Sas8enheim vertrokken waren, een niet benijdens waardige wandeling door wind, sneeuw, regen en wat dies meer zij van het tolhek naar de stad en vice versa ondernemen. Bij de nieuwe vrije verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alme lo o zijn uitgebracht 2282 geldige stemmen. Ge kozen is de heer J. Van Alphen (A -R.) met 1202 stemmen. Mr. A. Van Laer (L.) had 1077 stemmen. In het hoofdkiesdistrict Gorkum is gekozen prof. De Geer Van Jutphaas (A.-R.) met 1930 stemmen. Op den heer C. A. Jeekel (L.) waren er 983 uit gebracht. Het bedanken der heeren Van Berckel en Keu- j chenius voor deze districten, omdat zij ook in I andere districten waren gekozen, heeft dus voer de liberalen geen versterking aangebracht. De verwachting voor morgen isveranderlijk weer. PRIJS DER ADYERTENTIENl Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het inca*?te- reo builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. INGEZONDEN. De Leidsche Schouwburg. Nog slechts een enkel woord over het boven staande onderwerp, dat zeer kort zal zijn, niet alleen om de welwillendheid van de redactie van het Leidsch Dagblad Diet op al te zware proef te stellen, maar ook omdat do heer Van Geer reeds zijn laatste woord gesproken heeft, terwijl ik hem evenwel nog gaarne met alle bescheidenheid een Dadere verklaring wensohte te vragen. Het komt mij namelijk voor, dat de heer Van Geer te veel wil bewijzen en daardoor niets bewijst. Uit de omstandigheid toch, dat de „Richard EH" - in hoever het groote personeel en de talrijke appa raten daartoe bijdroegen, laat ik in het midden - te Amsterdam farore gemaakt heeft, en in het algemeen de opvoering van Shakespeare's werken, aldaar, voor een goed deel te gemoet kwam in de tekorten, door de Duitsche kluchten en moderne Fransche tooneelspelen veroorzaakt, moet namelijk, naar hij meent, volgen, dat in Leiden gelijke resul taten zouden te verkiijgen zijn. Nu kan ik mij tooneel-directiën voorstellen, die do kunst aan hun beurs opofferen, maar een directie die, willens en weteDs, liever tekorten in zijn kas maakt met onbeduidende of zedelooze stukken dan geld slaat uit werkelijk scboono drama's is mij inder daad een physisch raadsel. "Wil nu de heer Van Geer mij dit probleem oplossen dan zal hij mij zeer verplichten. Naar het mij echter voorkomt, ontbreekt aan de redeneering van den beer Van Geer één schakel, en wel deze, dat de omstandigheden te Amsterdam en te Leiden gelijk zouden zijn. In mijn vorige heb ik reeds aangetoond hoe groote moeilijkheden aan het exploiteeren van den Leidschen Schouwburg verbonden zijD, waardoor het opvoeren van meester stukken, die het welgestelde publiek meestal reeds te voren in grootscher en aantrekkelijker gewaad, elders heeft aanschouwd, een gewaagde onderneming wordt. Daarbij heb ik volstrekt niet de dwaasheid gehad van te beweren, dat het Leidsche publiek beneden Amsterdamsch peil zon staanvan een stad, waar Minerva zoo helder haar licht laat schijnen, verwacht ik, met den heer Van Geer, juist het tegendeel. ZoDder verder over de rechten der burgerij en de zedelijkheidsbegrippen in discussie te treden, achtte ik de zaak, die het hier geldt, van te veel gewicht om deze opmerkingen achterwegen te mogen laten. Mot het raadslid den heer Boys ben ik het toch volkomen eens dat voor Leiden een inrichting als do schouwburg onmisbaar is, terwijl ik ook de woorden van den heer Cock, eveneens bij de be handeling van het subsidie gesproken, onderschrijf^ dat de Leidsche schouwburg op het gemeente-snb- aidio als op de punt van een naald balanceert. 28 November 1884. Justus. Wijnheer de Redacteur, Dezer dagen waren do heeren Van Geer en Justus in uw blad aan het woord over de wijze, waarop do Leidsche Schouwburg wordt geëxploiteerd. Wat mij evenwel bevreemdde, is, dat beide heeren blijkbaar één zaak over het hoofd zagen, nl. het geven van volksvoorstellingen, waarop men zich meermalen in den Raad bij de behandeling der be- grooting beriep, maar die ook bijna telkens een stampvollen schouwburg bezorgden. Wanneer hebben die echter plaats? Evenals dit jaar, juist gewoonlijk tegen den tjjd dat er over het al of niet toekennen der subsidie moet beslist worden, dit jaar zelfs zeer druk op elkaar. Later echter bijna nooit. Is dit niet opmerkelijk en voor de gemeentelijke vertegenwoordigers zelfs veelbe- teekenend? X.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1