LE1DSCH t8l§ DAGBLAD. N°. 7603. Zaterdag £9 November. A0. 1884, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Officieel© Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. G der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte No. 37 of No. 4 van Wijk VIII de heer CHRISTIAAN VERRA en zulks in de plaats van den heer WILLEM FREDERIK FILIPPO Hz., die tot Heer dier Gebuurte is benoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 November. Door den heer C. J. Horing te Paramaribo is aan 'a Rijks Ethrographisch Maseum te Leiden ten geschenke aargeboden het boekwerk: „Among the Indians of Guiana, being sketches chiefly anthropologic from the interior of British Guiana" door Everard F. im Thurn, Londen. Trench and C°. 1883; met 58 illustraties en eene kaart; de illustraties ten deele gekleurd. De schrijver behandelt achtereenvolgens de Da- volgende onderwerpen: reisverhaal, alwaar by gele genheid heeft de natnur van het landschap dat hij doortrekt te beschrijven, en waarin hij eone groote plaats inruimt aan het planten- en dierenrijk; de Indianen-stammen, genealogisch en anthropologisch (in engeron zin) benevens hunne verspreiding over het gebied van Britsch-Guiana; de familie, de naam geving, afstamming, huwelijk; kleeding, opschik; woning; maatschappe^'k leven, plechtigheden en gebruiken bij verschillende gelegenheden; jacht en viscbvangst; landbouw; bereiding van het voedsel; nijverheid; geestenbezweerders; godsdienstige be grippen; volksverhalen en oudheden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Beroepen is te Ernst de heer T. De Boer, cand. te LeideD. Het dijk- en baggerwerk te Haarlemmermeer, dat verleden week werd aanbesteed en waarbij de heeren J. Yan den Heuvel aldaar en L. Brouwer te Gouda ingeschreven hadden elk voor f 3600, is bij loting toegewezen aan den heer J. Yan den Heuvel Azn. Jhr. F. G. E. Merkes Van Gendt, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal voor Zuid- Holland, tot welke betrekking hij den 17den Juni 1879 door de Staten van dat gewest werd gekozen nadat hij jaren lang het lidmaatschap van die Stateu had bekleed, is gisternamiddag te 's-Hage overleden. Sedert 1879 maakte hij onafgebroken deel uit van de Eerste Kamer. Hij was de liberale richting toe gedaan en behandelde in het hooge Staatslichaam bij voorkeur militaire onderwerpen, in overeenstem ming met zijne vroegere loopbaan. In verschillende betrekkingen die bij bekleedde was hij zeer gezien. Geboren den lOden November 1831, had de over ledene den leoftijd van slechts 53 jaren bereikt. Een zeer bevige aandoening der ademhalingsorganen ontrukte hem binnen weinige dagen aan zijne familie ec aan de maatschappij. Ter vervanging van den onlangs tot kapitein bij den generalen staf benoemden eersten luitenant Staal, wordt de lste luitenant Meindersma, van het 4de reg. infanterie, met 1 December bij het departe ment van oorlog werkzaam gesteld. Toen door eene commissie uit de Tweede Kamer het adres dier Kamer, ter beantwoording van de troonrede, den Koning werd aangeboden, antwoordde Z. M. daarop het. volgende„Mijne Heeren! Met genoegen ODtvaDg ik het adres van antwoord van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voor do aanbieding waarvan ik u, Mijne HeereD, vorzoek wel Mijnen dank aan de Kamer te willen overbrengen." Men schrijft uit Rotterdam aan het „D. v. N." Toen ik u verloden week mededeelde dat de heer "W. Yan Zuylen zijn contract met de Rotterdam- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. sche Schouwburg-Maatschappij verbroken had op grond der rechterlijke uitspraak, die commissarissen der Maatschappij verbood laDger het traktement aan Yan Zuylen nit te betalen en hij, Van Zuylen, toch met zijn gezin moest leven, kon ik u dit be richt met het meest geruste geweten geven, omdat ik het vaD den heer Van Zuylen zelf had. Nu thans wordt medegedeeld dat Yan Zuylen zich aan het gezelschap van den Parkechouwburg zal verbinden, dien ik toch nog iets aan mijn vorig bericht toe te voegen, wat ik naderhand vernam en voor welks betrouwbaarheid ik insta. Geen Neder- landsch gezelschap kan Yan Zuylen op dit oogen- blib engageeren, omdat het zich zou moeten onderwerpen aan dezelfde rechterlijke uitspraak. Er is echter meer. De curator van Van Znylen heeft dezen, vóórdat hij zijn contract verbrak, aangeboden om hem iedere week honderd gulden uit te be talen, wanneer hij aan het Rotterdamsch gezelschap verbonden bleef. De eenige voorwaarde, die hem werd gesteld, was, dat dit weekgeld zou ingaan 15 September, zoodat hem de te veel ontvangen gelden (iets meer dan driehonderd guldeü) in de eerste weken zou den afgehouden worden. Hij heeft er echter de voorkeur aan gegeven zijn contract te verbreken. Zoo zal dus de Maatschappij, die eenige maanden geleden werd opgericht om hem te helpeD, hem thans niet eens meer als acteur onder hare leden tellen. De sergeant-milicien R. Hemmes (lichting 1881), van het 4de reg. inf., is, ingevolge machti ging van den minister van oorlog, toegelaten tot den cursus bij dat regiment. Z. H. paus Leo XIII heeft benoemd tot proost van het kathedraal kapittel van 's-Bosch, den heer F. C\ Swagemaker8, vicaris-generaal en deken van 's-Hertogenbosch, en tot kanunnik van bovengemeld kapittel den heer A. Yan de Laar, professor van het seminarie te Haren. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port- Saïd en zou heden de reis voortzetten; de „Soera- baia", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton. Gemengd Nieuws. In het heden verschenen nommer van bet studenten-weekblad „Yox Studiosorum" zegt de redactie dat oen door haar genomen kijkje op de tentoonstelling van kostumes voor do a. s. maske rade haar den indruk gaf dat die maskerade, voor zooverre men ten minste naar de teekenÏDgen kan ocrdeelen, een schoone stoet zal worden. Bovendien brengt ze een woord van lof voor de uitstekende wijze waarop de commissie dit gedeelte van hare taak heeft volbracht. De zaal van Zomerzorg was met vlaggen, wapen schilden, harnassen en oude wapenen schoon ver sierd. De muziek van de infanterie luisterde de tentoonstelling op, die druk bezocht werd. Zooals men weet, zal de optocht voorstellen groepen uit Leidens geschiedenis, van de stichting der stad tot 1575. Floris de Vijfde zal de hoofd persoon zijn. Hedennamiddag omstreeks twee nren werd een persoon, die niet meer in staat was zijn weg te voet te vervolgen, per tweewielig voertuig, begeleid door een tweetal agenten en gevolgd door tal van nieuwsgierigen, naar het politiebureel ge- transporteerd. Een vriend van den op den wagen liggendon persoon, die eveneens wat veel aan Bacchus had geofferd, wilde gedurig zijn kameraad verlossen, doch bij den wagen gekomen, ontving bij van dezen en genen een duw, waardoor hij dan eens kennis maakte met de boomen en dan weder met de on zachte 9traatsteenen. Het was een walgelijk tooneel. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Enkele vleeschhouwers alhier heb ben heden den prijs van het vleesch met 10 cents per kilogram verlaagd. Het gerechtshof te 's-Hage veroor- deelde gisteren Dog wegens verschillende diefstallen: J. K. uit 's-Hage tot zes maanden en H. K. nit 's-Hage tot drie maanden eenzame opslaiting. Gisteravond is te Halfweg gearres teerd J. H., boerenknecht te Osdorp, als verdacht van voor 14 dagen uit de weide van C. v. d. Nes t9 Wijde Worraer, zijn vroegeren patroon, een koe gestolen en op de Hoornsche markt verkocht te hebben. Yan het geld is tot nog toe niets te vinden. De als vermist opgegeven dochter van den koopman v. d. Wijk, te Yeendam, is te Groningen levend teruggevonden. Te Overschie is brand ontstaan ten huize van A. Van 't Wont. Het perceel is geheel uitgebrand en van het huisraad is bijna niets gered. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De brand is ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met vuurwerk. Do belendende perceelen zijn, of schoon het vuur een zeer dreigend aanzien had, gespaard gebleven door het krachtig optreden der brandweer. Het huis is omvergehaald om de naaste huizen te sparen. Te Kloosterveen (Assen) is eene boerderij, die eenige jaren geleden voor f 24,000 a f 25,000 werd aangekocht, nu bij publieken ver koop ingezet op nog geen f 10,000. Een zeer droevig ongeluk had giste- ren plaats aan den Sloterweg, gemeente Sloten. Een flinke jongen, zoon van den heer A. J. v. d. V., viel van den hooizolder en bezeerde zich zoodanig, dat hij reeds 's avonds aan de gevolgen overleed. Met het oog op verschillende werk lieden, die reeds sedert eenige weken zonder werk zijn, heeft zich te Zwolle eene commissie gevormd, die reeds door vrijwillige giften ruim f 1500 bijeen heeft gekregeD, om timmerlieden zonder werk en anderen dezen winter werk te verschaffen. Terwijl gisterochtend de zoon van den landbouwer G. Kok te Mastenbroek eene koe naar Zwolle transporteerde, schrikte zij voor eenige schoolkinderen, op de hoogte van het landgoed „De Bildt", en ging op den loop; daar juist de slnit- boomen bij de Kamper lijn open waren, liep de koe don weg op en werd kort daarop door den aan komenden trein uit Kampen aan stukken gereden. Volgens de „N. Gron. Cr t." z ij n in de vorige week te Ten Boer twee kinderen uit een gezin die boonen hadden gegeten, welke met soda waren gekookt, om ze week te krijgen, aan de gevolgen overleden. Een derde verkeert nog in be- denkelijken toestand. Te Grootebroek (N.-H.) is een v i e r- jarig kind overleden ten gevolge van het drinken van heete thee uit een trekpot. In het acad. ziekenhuis te Gronin gen is opgenomen een arbeider, die in de stroo- papierfabriek van den heer W. A. Scholten met zijne rechterhand tusschen de kamraderen der machine geraakte, waardoor vier vingers verbrijzeld werden. De 74-jarige W. Dokter te Grafhorst, die brandstof van den zolder zou halen, is achter over van de ladder geslagen. De ongelukkige is gisteren aan eene horsenschudding overleden. Betreffende den machinist van de „Concordia" wordt het volgende nog medegedeeld, waaruit blijkt dat hem de hals niet is afgesneden Maandag-avond ontstond in esne herberg op den Kortendijk te Gorkum tusschen zekeren B., machi nist eener stoomboot, wonende te Rotterdam, en v. d. B., arbeider te Gorkum. B. ontvluchtte en zocht zijn heil bij deü, aan het huis van arrest geplaatsten schildwacht, welke B., ter voorkoming

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1