By een winkelier aan de Kruiskade te Rotterdam is ingebroken. Er zijn ruim f 300 aan contanten, benevens een goud horloge ontvreemd. De politie doet onderzoek. Yolgens een telegram uit Londen is het Nederlandsche stoomschip „Drente" te Bata via aangekomen, gesleept wordende, met losge werkte schroef, en moet dokken. (Het stoomschip „Drente" arriveerde 2 November te Batavia van Rotterdam). Door de rechtbank te Leeuwarden zijn B. d. G., 10 jareD, en A. v. d. M., 11 jaren, beiden geboren en wonende te Bolsward, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd door twee personen beneden de 16 jaren, doch met oor deel des onderscheids, en veroordeeld ieder tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat zij uit een hok in den tuin van den heer J. Kingraa, te Bolsward, 3 konijnen hebben weggenomen. Te Tilburg in Wijk Veldhoven ont stond gisternacht brand in twee woningen onder één dak, welke met de inboedels een prooi der vlammen werden. De bewoners, waaronder twee oude lieden van 70 jaren, werden met moeite gered. In een nader schrijven uit Gronin gen meldt men dat bij de gehouden gerechtelijke sectie van het lijk van den schoorsteenveger Z. ge bleken is dat, hoewel het cadaver verscheidene kwetsuren vertoonde, geen daarvan zoo ernstig kan worden geacht, dat de dood daarvan het gevolg is geweest. De van moord beschuldigde broeder is daarop in vrijheid gesteld. Een landbouwer uit den omtrek van Turnhout keerde dezer dagen met een buidel gold van eene naburige marktplaats, waar hij twee koeien had verkocht, huiswaarts. Daar het zeer koud was, ging hij onderweg tot tweemalen toe eene herberg binnen om iets te ge bruiken; in het eerste lokaal zag hij een kerel van verdacht uiterlijk zitten, die begeerige blikken op het zakje geld wierp, waarom onze vriend maar spoedig weder opstapte, en in de tweede herberg ontwaarde hij een anderen man, die er evenzeer heel ongunstig uitzag, een praatje met hem wilde maken en hem zelf een glas bier aanbood. De landbouwer bedankte er voor en vervolgde zijne wandeling; thuis gekomen verheugde hij zich met zijne huisgenooten over den fraaien prijs, dien de koeien hadden opgebracht, ging toen de avond viel, naar bed en sliep den slaap des rechtvaardigen. Bij zijn ontwaken wachtte hem eene zonderlinge verrassing; toen hij toch 's morgens het vertrek betrad waar hij zijn geld had geborgen, vond hij er de beide kerels, die hij den vorigen dag ont moette, bewusteloos en in hun bloed badende, op den grond liggen; de brandkast was opengebroken en de zak met geld lag in de nabijheid der schurken. Naar het schijnt hebben de twee hetzelfde plan gekoesterd; de man die het eerst het huis was binnengedrongen, had een kaars opgestoken, de brandkast opengebroken en het geld er uitgenomen maar toen hij het geritsel hoorde, dat door het binnendringen van den tweeden dief veroorzaakt werd, het Jicht weder uitgeblazen. De beide dieven die op zoo toevallige wijze met elkander in aanraking kwamen, hebben elkander in de duisternis toen meer dan vermoedelijk voor den landbouwer of een zijner huisgenooten gehou den. Er ontstond eene worsteling die in alle stilte plaats vond, maar naar de gevolgen te oordeelen, wan hopend moet zijn geweest. Een der beiden die een dievenlantaarn en eenige Duitsche geldstukken bij zich had, had eene zware verwonding in den nek, door een priem veroorzaakt. Op het geroep van den landbouwer kwamen de vrouw en de knechts van den man toeschieten, waarop de boeven uit hunne bezwijming ontwaakten. Zij waren echter zoo zwak, dat zij geen wederstand konden biedenmen knevelde hen tor dege en ging toen de politie van het feit verwittigen. Wanneer de dieven in gemeenschap hadden ge handeld, zou de ontvreemding zonder eenigen twijfel gelukt zijn, want de bewoners der hoeve hadden geen enkel geraas gehoord en de bovenstaande lezing kan dus niet anders dan de juiste zijn. Men begrijpt hoe de brave landman over het feit verheugd is, dat het geld, hetwelk een dief hem wilde ontstelen, door toedoen van een anderen dief voor hem behouden is gebleven. Een der conducteurs van den vóór 14 d-agen bij Hanau verongelukten trein, Clausz ge- heeten, heeft zijn leven opgeofferd om dat der rei zigers te redden. Toen hij het noodsignaal hoorde en het gevaar zag, ging hij langs do loopplank do deuren der wagens openen, roepende: „Allen er uitspringen, de trein raakt uit het spoor!Velen gaven aan dien raad gehoor en bleven daardoor behouden. De conducteur echter, die gemakkelijk ovenzoo zich had kunnen redden, bleef op de loop plank om nog zooveel deuren mogelijk te openen en werd bij de botsing verpletterd. Zijn zwaar ver minkt lijk werd eerst na lang zoeken onder de ver brijzelde wagens gevonden. Volgens een te Londen ontvangen telegram heerscht er in den Atlantischen Oceaan bjj Newfoundland een orkaan, welke waarschijnlijk 27 of 28 dezer de Britsche en Nooreche kusten zou bereiken Den 238ten dezer is des nachts te 3 uren te Stettin het Thalia-theater afgebrand; de brand was in de eetzaal ontstaan en nam zoo snel toe, dat de tooneelspelers in nachtgewaad moesten vluchten, wilden zij bun leven redden. Twee dagen later is to Berlijn de groote machine fabriek van Wöhlert in de asch gelegd. Hoewel stoom- en brandspuiten zeer spoedig ter plaatse waren, kon de brandweer toch niets doen dan de aangrenzende gebouwen behoudeD. Zelfs de muren der fabriek zijn grootendeels ingestort. De Russische mill ionair baron Stieg- litz, die de vorige week overleed, heeft 6 millioen roebels aan de pianiste Sophie Meüter nagelaten. BUITENLAND. Frankrijk. Bij de voortzetting der discussie over de Tonkin- quaestie in de Kamer van Afgevaardigden zeide de heer Jules Ferry dat de regeering niet anders heeft gedaan dan de opdracht te vervullen welke zij van het Parlement heeft ontvangen, namelijk om den commandant Rivière to wreken en de versterkte plaatsen in de Delta te bezetten. Wat de militaire operatiën betreft, verlaat hij zich op de troepen-aan voerders. Hij prees de houding der troepen en het beleid van generaal Millot (toejuichingen). Hij liet zich verder gunstig uit over de stelling, welke in Tonkin is ingenomen, en over de hulpbronnen, welke die kolonie aanbiedt. De Kamer luisterde aandachtig naar de rede des ministers; slechts een paar onbeduidende incidenten kwamen voor. Op verzoek van den heer Ferry werd de zitting voor een poos geschorst. Na de hervatting der zitting bracht de heer Ferry zijne rede ten einde en legde hij eene nieuwe kre dietaanvrage van 43 millioen voor Tonkin ter tafel. (Toejuiching). In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd medegedeeld dat de heer Ribot in de bijeon- komst der Democratische Unie de noodzakelijkheid volhield, om het krediet voor Tonkin toe te staan, maar teveos vertrouwen aan het kabinet te weige ren. De groep had nog geen besluit genomen. Reeds heeft de Parijsche rechtbank uitspraak gedaan in zake de rustverstoorders van Zondag. Al de beschuldigden ontkenden. Alfred Firmin en Victor Merry, die agenten bedreigd hadden, werden veroordeeld tot 14 en 8 dagen gevangenisPiéron, een der redenaars, wegons het dragen van een degenstok en het beleedigen van agenten, tot 2 maanden en 16 franken boete; Siegel, een recidivist, wegens het met steenen werpen, tot 4 maanden ge vangenis en 2 jaren surveillance; Gauthier, wegens hetzelfde vergrijp, tot 14 dagen gevangenis; Sou- riceau, wegens oproerige kreten, tot 8 dagen ge vangenis; Balthazar, wegens aanzetting tot tegen stand, tot 10 dagen gevangenis; Alhinc, wegens hetzelfde vergrijp, tot 8 dagen gevangenis. De zaken van Mercier, Balin en Siméon werden nog aangehouden. Danonville ontving 8 dagen ge vangenisstraf wegens het beleedigen van agenten; Chantsaudie 25 franken boete wegens het dragen van een stok met looden knop; Degrette, ondanks de warme verdediging van zijn advocaat, 20 dagen wegens het werpen van een straatsteen tegen de borst van een agent, waardoor deze op den grond viel. Telegrammen. LONDEN, 27 November. Naar de „Standard" meldt, komen de voorstellen der Engelsche regeering betreffende de financiën van Egypte op het vol gende neder. Engeland geeft een voorschot van vijf millioen pond sterling tot delging van schulden der administratie. Tot zekerheid dezer leening, welke door Engeland tot eene rente van 3'/j pet. wordt gegarandeerd, worden de inkomsten der Daira en der domeinen bij de Engelsche Bank gestort. De rente op de gepriviligeerdo schuld blijft on veranderd, maar het bedrag dezer schuld wordt vermeerderd met dat der Alexandria indemniteiten, terwijl de Daira-leeoing in de geünificeerde schuld wordt opgenomen. De rentevoet der geheele ge- unificeerde schuld wordt met een half percent ge reduceerd, waardoor eene jaarlijksche besparing ont staat van 320,000 pd. st. De rente op de Suez- aandeelen, welke zich in het bezit van Engeland be vinden, wordt met '/4 pet. verminderd. De „Times" geeft van de voorstellen der Engel sche regeering een overzicht, dat met het boven vermelde overeenstemt, en deelt 'tot toelichting daarvan mede dat het bedrag der Alexandrië-indem- niteiten door de uitgifte van nieuwe 5 pets. gepri viligeerdo schuld tot een bedrag van 4 millioen pond sterling zal verkregen worden. De raad van bestuur te Londeu der houders van buitenlandsche fondsen heeft uit Caracas dd. 6 dezer bericht ontvangen dat 6728 pd. st. voor den dienst der geconsolideerde schuld is afgezonden. TANGER, 27 November. De Fransche zaakge lastigde heeft volkomen genoegdoening verkregen voor de te Fez voorgekomen incidenten. De sultan richtte tot Ordega een brief, waarin de willekeurige handelingen der Marokkaansche ambtenaren worden afgekeurd. Saluutschoten zijn gewisseld tusschen de „Suffren" en de forten der stad. Deze schikking van het geschil zal ten gevolge hebben dat de veiligheid der vreemdelingen, die te Marokko wonen, vermeerderd wordt. BRUSSEL, 27 November. De „Association libé rale" ging gisteravond tot vernieuwing van haar bureel over. Tot president word de candidaat der gematigden, de oud-minister van onderwijs Van Humbeeck, gekozen, met 1929 stemmen. De can didaat der progressisten had 1641 stemmen op zich vereenigd. MADRID, 27 November. Gisteren hebben zich nieuwe verschijnselen van agitatie voorgedaan onder de studenten, die van de colleges afwezig gebleven zijn. Daar eeoige professoren een tegen-protest onder teekend hebben, heeft de docanus van de medische faculteit zijn ontslag genomen. De prefect van Toledo heeft stakiDg der passa- gierstreinen bevolen. MONTCEAU-LES-MINES, 27 November. Het getal gearresteerde anarchisten bedraagt 21. PARIJS, 27 November. Havas-agentschap ont vangt uit Shanghai' van heden een telegram, mel dende dat binnen twee dagen Chineesche kruisers met onbekende bestemming zullen vertrekken. Zij hebben verscheidene Duitschers aan boord. Drie Chineesche schepen werden gisteren ont moet, in zuidwaartsche richting stevenende, waar schijnlijk naar Foo-Chow of Formosa. KAAPSTAD, 27 November. De vrijbuiters van het land Gosen hebben de hun door den minister van de Kaap, den heer Upington, aangeboden voor waarden aangenomen, volgens welke Bechuanaland bij de Kaap zal worden geannexeerd. De stroopers zullen het grondgebied van Montsioa ontruimen; de Transvaal-conventie zal ten uitvoer worden gelegd, en de rechten, verzekerd onder be scherming van het gezag der Koningin, zullen wor den geëerbiedigd. In afwachting dat de thans getroffen schikking door de Engelsche regeering zal zijn goedgekeurd, zal de regeering van de Kaap een administrateur aanstellen. JL.KIDKN, 37 November. De verwachting voor morgen is: wind van west tot zuid, buiig, stormachtig weder. In den afgeloopen nacht of vroegen morgen is eene aan den Apothekersdijk liggende schuit met aardappelen weggevoerd, welke later werd terug gevonden in het Galgewater nabij het Rijnspoor wegkanaal. Het bleek toen dat uit het vaartuig ont vreemd waren 15 a 20 hectoliters aardappelen, in gemerkte zakken. De daders zullen een en ander wel aan den man trachten te brengen, zoodat een ieder die in deze inlichtingen kan geven, verzocht wordt zich aan het politiebureel te vervoegen. Hedenmorgen om halftwaalf is een ongeveer 35-jarig man, genaamd v. W., kolensjouwer, aan de Hoogewoerdsbrug door een met twee paarden bespannen rijtuig aan- en omvergereden. Als door een wonder bekwam hij daarbij echter gelukkig geen letsel. Voor het gerechtshof te VGravenhage had zich heden te verantwoorden de schippersknecht A. B. v. d. B., uit Wateringen, wien werd ten laste getegd in den avond van 8 October jl. op de schuit zijns meesters, den schipper v. D., des-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2