LEIDSCH if®! DAGBLAD. Eerste Blad. NT°. 7602. Vrijdag 23 November. A°. 1884. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDES, 27 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip Schiedam'7, van Rotterdam vertrek kende. Ten po6tkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.18 bezorgd zijn. De vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gisteravond in den Burg gehouden, werd door den nienwbenoemden voorzitter, den heer J. Rinkes Borger, geopend met eene korte be schouwing over de werkzaamheid der Hollandsche Maatschappij en over de taak, die zij in onzen tijd te vervullen heeft. Met het oog op het feit dat het ledental dier Maatschappij in den laatsten tijd be langrijk is verminderd, knoopte spreker aan zijne beschouwing vast eene warme aanbeveling om de Maatschappij, die veel kan doen in de moeielijke omstandigheden die de landbouw beleeft, te blijven steunen. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven in het Leidsch Dagblad omtrent de Kaasmarkt alhier, had eene breedvoerige discussie plaats over de vraag „Wat kan er gedaan worden om den bloei der Leidschen kaasmarkt te bevorderen." Als slotsom dier discussie werd geconstateerd dat de Vrijdag, voor de kaasmarkt, de meest geschikte dag is, maar dat het wenschelijk was een vroeger uur te kiezen, terwijl tevens de overtuiging werd uitge sproken dat de reglementen voor het gebruik van het Waaggebouw hoogst noodig moeten worden herzien. Na afdoening van eenige huishoudelijke werk zaamheden en goedkeuring van de benoeming van den heer J. C. Smit tot secretaris der afdeeling, werd de vergadering gesloten. Bij den heer B. Blankenberg op de Mare alhier, hofleverancier van de Koningin, is een zeer lieve Mazurka voor piano verscheneo, opgedragen aan mr. R. baron Snouckaert van Schauburg en gecomponeerd door onzen stadgenoot don heer B. H. Gebhardt, die vroeger reeds meermalen getoond heeft op dit gebied geen vreemdeling te zijn, maar dat hij integendeel met eere mag genoemd worden. Aan de RegeeriDg zijn, ter plaatsing in's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, geschonken door de Britech-Indische commissie der Amsterdamsche tentoonstelling een aantal modellen van landbouw werktuigen uit het noordwesten van Britaoh-Indië, geëxposeerd geweest in de desbetreffende afdeeling der genoemde tentoonstelling. Zij zijn nader om schreven in de Staatscourant van heden. De heer A. JongejaD, hoofd der school met den bijbel te Oud-Beierland en als zoodanig benoemd te Bodegrave, heeft voor die benoeming bedankt. Het onderzoek van het ontwerp van wet tot verandering van art. 198 der Grondwet in de af- deelingen der Tweede Kamer heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Onderscheidene der bedenkingen, bij de behande ling van het voorstel tot het in overweging nemen van deze wijziging der Grondwet te berde gebracht, werden ook thans weder door enkele leden ontwik keld. Daarentegen verklaarde de groote meerder heid der leden zich op do bekende gronden ten gunste van dit wetsontwerp gestemd. In eene der afdeeliDgen werd wederom de vraag omtrent de bevoegdheid-der Kamer ten deze ter sprake gebracht. Niettegenstaande art. 77 der Grondwet j°. art. 99 alinea 3 der Kieswet, zoo werd in de bedoelde afdeeling betoogd, heeft de ontbonden Kamer zich i bevoegd geacht te verklaren dat er grond bestaat j Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. om een voorstel tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen. Zal de nieuwe Kamer zich ook bevoegd achten om die wijziging aan te nemen Zoo ja, zal dan niet de Regeering daarnit kunnen afleiden dat de Kamer zich ook bevoegd zal rekenen om verdere voorstellen tot verandering in de Grond wet in overweging te nemen, zonder dat de tabel, regelende de verdeeling des Rijks in kiesdistricten, herzien is? Op eene van 's-Hage naar Rotterdam loo- pende telegraaflijn worden vanwege het technisch beheer van de Rijkstelegraaf dagelijks proeven ge nomen met een door den heer Estienne te Parijs uitgedachten toestel, die in hoofdzaak eene wijziging is van den Morse-toestel. Worden bij dezen laatsten de teekens in horizontale richting op de papier strook uitgedrukt, bij den toestel van Estienne komen de korte en de lange streep in verticalen stand naast elkaar te voorschjjo. Ook de seingever is ge wijzigd; deze bestaat uit twee hef boomeD, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, in deozelfden tijd eene lange en eene korte streep over te breogen. Men zal dus in staat zijn, een bericht vlngger over te seinen: een resultaat, dat men echter reeds ver kregen heefc door den Hughes-toestel (letterdrnk- telegraaf), die bovendien het voordeel heeft dat de papierstrook zelf aan den geadresseerde wordt uit gereikt, terwijl bij den Estiennetoestel die strook moet worden afgeschreven, hetgeen niet alleen tijd kost, maar groote inspanning vordert van den afschrij venden beambte, wien het nu bijna onmo gelijk zal zijn, zoo vlug te schrijven dat hij het seinen zal kunnen bijhouden. HDbl Naar men verneemt, bestaat het plan de opening van het nieuwe Rijks-Museum te Amster dam te vieren door het houden van een grooten geschiedkundig-zinnebeeldigen optocht, in den geest van den beroemden, door wijlen Makart ontworpen optocht in 1879 te Weenen gehouden. De November-aflevering van het tijdschrift „De Zee" bevat den afdruk van een „Voorstel aan de Regeering ter oprichting eener kustwacht langs onze Noordzeekusten." - Wij juichen dat voorstel van ganscher harte toe; want had er eene goed geregelde kustwacht bestaaD, zeer zeker hadden de opvarenden van do „Adder" gered en vele kostbare men8chenlevens behouden kunnen worden. - Na inzage van bovengenoemd artikel, waarvan wij de lezing niet genoeg kunnen aanbevelen, zijn wij tot de overtuiging gekomen dat de plannen der voor stellers niet alleen uitvoerbaar zijn, maar zelfs be trekkelijk weinig opoffering kosten. Want wat be- teekent eene jaarlijksche uitgave van ongeveer f 20,000 in vergelijking met de honderden schepen, duizenden menschenlevens en millioenen schats, welke op die kusten zijn verloren gegaan. Wij willen niemand er een verwijt van maken, dat eene kust wacht in bovengenoemdeu zin niet eerder is tot stand gekomen; maar thans, nu andere zeemogend heden met gevaarlijke kusten ons al weder voorge gaan zijn, spreken wij het openlijk uit, dat het op richten eener kustwacht een dure plicht is, en dat de aanneming en uitvoering van de plannen der geachte voorstellers geen uitstel dalden. (P. Gr. Crt De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de R. H. B.-school van 5 jarigen cursus te Roermond te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Dec. e. k. aan te melden bij den hoogleeraar - inspecteur van het middelbaar ouder wijs dr. M. Salverda te 's-Hage. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vin cent; de „Voorwaarts", van Batavia Daar Amster dam, arriveerde gisteren te Port-Said en zou den PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. zelfden dag de reis voortzettende „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisterochtend te Suez; de „Padang", van Amsterdam naar Java, arriveerde heden te Batavia. De gewone audiëntie van den minister vaa koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. In verband met de ook hier ter stede heerschende werkeloosheid deed zich sedert eenige dagen eene stem hooren voor den werkman, met de vraag wat er kan gedaan worden om verbe tering aan te brengen in dien toestand, welke zich nn, hoe verder dit jaargetijde vordert, des te dria- gender laat aanzien, - naar aanleiding waarvan ba staarderen der alhier gevestigde werkliedenver- eenigiogen gisteravond eene gecombineerde verga dering hielden. Nadat door verschillende sprekers het woord over deze belangrijke zaak was gevoerd, nl. wat en boe men dit doen kon, werd er beslo ten om uit hun midden eene commissie te benoe men, die, na overleg met anderen, plannen zal beramen en daarna pogingen in het werk stellen om deze zoo moeilijke taak zoo mogelijk tot een goed einde te brengen. Aan den noodigen steun oDzer stadgenooten zal het zeker niet ontbreken. De groote Koninklijke Bazaar van do firma D. Boer en Zonen, eene inrichting welke de trots der residentie uitmaakt en in het buiten land meer dan eenige Nederlandsche onderneming met roem bekend staat, is sedert een paar avonden door de zorgen van de Ned. Maatschappij voor electriciteit en metallurgie (directeur de heer Wisse) electrisch verlicht. Deze glansrijke verlichting, welke bet gas ver achter zich laat, maakt een uitnemend effect in de ruime zalen, welke een sohat voorwer pen van smaak en bonst aan het oog der bezoekers vertoonen. De keur der Haagsche ingezetenen stroomt 's avonds naar de Zeestraat om eon kijkje in deze rijke magazijnen te nemen. Men schrijft uit Scheveningen dat stuurman L. Dan Heijer, varende voor den reeder A. Mos Jr., rapporteert dat Zondag 11. een visch- sloep van Ostende met opzet over zijn vischtuig geloopen is, waardoor 12 netten onklaar werden. Dit is reeds de zesde klacht van dien aard door de ScheveniDgsche visschers bij de bevoegde auto riteit ingediend. Men is zeer benienwd hoe deze klachten door het Ëngeleche en Belgische gouverne ment zullen worden behandeld. Van den veehouder J. C. Hoek te Schiedam zijn 19 mndereD, als verdacht van long ziekte, onteigend om te worden afgemaakt. De firma Ducommun en Croisi te Amsterdam is, als vertegenwoordigster van den heer Ducommun te Neucbatel (Zwitserland), in het bezit van een bijzonder fijn bewerkt horloge. Het is een zwaar gouden remontoir, waarvan de kast om de keurige bewerking, maar vooral het inwendige wegens de bijzondere samenstelling, de aandacht trekt. In den trant van de antieke staande klokken toont de wijzerplaat, behalve wat een wijzerplaat gewoonlijk te zien geeft, den dag en de maand, terwijl bet repetitiewerk zoo is ingericht dat bij een drnk op een veer, achtereenvolgens worden aangegeven het uur, de kwartieren en de minuten. Dit kunstwerkje kost maar1500. Te Brouwershaven is een leidekker van de nok van de kerk gevallen. De gladheid door de gevallen sneeuw deed hem uitglijden. Driemaal werd zijn val gebroken, eerst door de goot, daarna door de stellage en toeD door een paal, die midden doorbrak. Misschien heeft hij het daaraan te danken dat hij nog in leven is, ofschoon hij in zeer treu- rigen toestand verkeert.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1