LEIDSCH J§lj| DAGBLAD. K°. 7600. Woensdag 26 november. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 25 November. Ter verkiezing van één lid voor den gemeente raad alhier zijn heden opgekomon aan het hoofdbureel van de 798 kiezers 606 onderbureel 1018 791 In het geheel dus van do 1816 kiezers 1397. Bij de vorigo stemming waren er 1475 opgekomen, nl. 637 in de 1ste en 838 in de 2de afd. Thans is ook de ontwerper van het beeld van Van der "Werf, dat onze Ruïne siert, de heer J. Ph. Koelman, te VGravenhage, door den Koning beDoemd tot ridder in de orde van den Neder- landsehen Leeuw. De 2de luitenant Soramer van het l6te bat., éde reg. infanterie te Delft, is overgeplaatst naar het 2de bat. te Leiden, ten einde alhier met het onderricht op den cnrsus te worden belast. De Leidsche afdeeling der Maatsohappij tot bevordering der Bouwkunst zal a. 8. Dondordag- avond in het Nutsgebouw hare 123ste vergadering houden. Bij wijziging in een aanhangig wetsontwerp heeft de Regeering alsnog 2500 aangevraagd voor eene hoogere uitgaaf voor het Ziekenhuis tc LeideD. De verhooging, wegens art. 45 der Schoolwet noodig, is gebleken ad f 37,500 voldoende te zijn. De Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten der gymnastiek- en sohprmvereeniging „Sparta" te Leiden. Ia de gisteren te Amsterdam voortgezette vergadering der Noord-Zaid-Hollandsche Stoomtram wegmaatschappij (Leiden-Haarlem) werd op voorstel van mr. Kappoyno de door de liquidatie commissie afgesloten verkoop van den weg aan do firma Broek man Honders mot 137 tegen 62 stemmen be krachtigd. Door do heeren Knottenbelt, Hojel en Wolff werd nog legen den verkoop geprotesteerd, daar h. i. betere conditiën hadden kunnen verkregen worden. Do heer Hojel had zelf een beter bod ge daan, dat echter, als te laat ingekomeD, niet in discussie kon gebracht wordeD. Op eene desbetreffende vraag werd toestemmend geantwoord dat de directie van den Rijuïandschen Stoomtram (Leiden-Katwijk) gebruik had gemaakt van haar vermeend recht om een deel van den Noord-Zuid-Hollandschen Stoomtram Oestgeest Leiden (Poelbrug) te naasten en wel op grond van art. 4 van een contract tusschen deze maatschap pijen, dat bepaalt dat, iogeval de N.-Zuid-Holl. Stoomtram ophoudt te bestaan, genoemd deel der lijn kan genaast worden tegen taxatie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot onteigening, voor droogmaking van plassen onder de gemeeDte Ter Aar, van eene uitgestrektheid van ongeveer 150 hectaren. Dit ontwerp strekt om gevolg te geven aan eene con cessie, bij koninklijke besluiten van 22 Januari 1883 en 31 Maart. 1884 verleend aan den heer T. P. Viruly c. s. Bedankt is voor Oude- en Nieuwe-Wetering door ds. G. Ringnalda, te Oldebroek. Uit het drietal van predikanten, bestaande uit do heeren N. "Warmolts te Sexbierum, Chr. Knap te Kampen en ds. J. A. Binneweg te Midlum, is door stemgerechtigde leden der Ned.-Herv. ge meente te Valkenburg beroepen de heer Knap. Met vooropstelling der onraadzaamheid van algeheele afschaffing der Staatsloterij welke het maatschappelijk kwaad van het spel niet zou op heffen en door de schade voor de schatkist niet gerechtvaardigd wordt, heefc de minister van finan ciën besloten do Staatsloterij te zuiveren van ge breken, waartoe het dezer dagen bij do Tweede Kamer ingediende wetsontwerp strekt. Het bevat de volgende hoofdbepalingen. De overmatige voor- deelen uit hot lotendebiet worden ingekort, degel- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PK1JS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- -Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. dolijko bijdrage voor do schatkist uit de Staats loterij, verkrijgt een wettigen grondslag. Met behoud van de klassikale loten wordt voorgesteld van Rijks wege alleen doorgefourneerde loten te geven met toekenning aan collecteurs van de bevoegdheid om loten ook klassikaal te splitsen, echter zonder be rekening van f 2 premie per lot. De verkoop van doorgefourneerde loten wenscht de minister van financiën te beschouwen als een overgang tot de latere afschaffiog der klassikale loten. Algeheele afschaffing van den tusschenhandel en verkrijgbaar- stelling van de loten bij de Rijks-ontvangers on raadzaam achtend, handhaaft hij de bestaande organi satie met opheffing van de gedelegeerde der eerste klasse onder wie de voornaamsten tot collecteur be noemd en de overigen tot de debitanten terugge bracht worden. Het lotendebiet komt dan voortaan in handen van collecteurs en debitanten. De inlog blijft bepaald op f 60, maar do verkoopprijs wordt f 70, doch van do f 10 verhoogiDg wordt f 4 aan het Rijk uitgekeerd, zoodat de winst van den tas schee handel van 15 pet. tot 10 pet. vermindert. Het jaarlijkscb voordeel voor do schatkist, thans bedragende f 473,075, wordt, komt deze wetsvoordracht tot 6tand, geraamd op f 661,475 en derhalve meer 188,400. Het getal loterijen blijft op drie per jaar bepaald. Vun de 70 gedelegeerden eerste klasse vallen ongeveer de helft in de termen vcor benoe ming tot collecteur, aan te stellen naar gelang van de behoefte. De tegenwoordige prijs der loten wordt met f 1 verhoogd. De verjaringstermijn voor het vervallen der prijzen en promiën wordt van 4 tot 3 jaren teruggebracht. De straffen tegen misdrijven en overtredingen in zake de Staatsloterij zijn in deze regelingswet opgonoraen met inachtneming van de straffen in het nieuwe Strafwetboek tegen gelijk- oonwi^e feiten bedreigd. Onder de ondergeschikte punteü, te regelen bij Kon. Besluit, vindt men o. a. aan de collecteurs de zorg opgedragen dat de debi tanten geen loten ten verkoop aanbieden op straat of in bier- en koffiehuizen. De Koning, de Koningin en het Prinsosje zallen zich morgenochtend met gevolg naar het Loo bsgeven met een extra-trein der Ned. Rijnspoor maatschappij, die te 9 u. 20 min. van Don Haag vertrekt. Het Koninklijk gezin hoopt er tot het laatst van Decomber verblijf te houden. De Koning ontvaDgt hedenavond om vijf uren ten zijnen paleize de commissie van do Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Prinses Hendrik wordt weldra uit Amsterdam in de residentie terngverwacht. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Adende „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southamptonde „C. Fellinger", van Java naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden, nam kolen in en zette de reis voort; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Batavia" arriveerde gisteren van Rotterdam to Bavavia; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Java, pas seerde gisteren te Gibraltar; de „W. A. Scholton", van Rotterdam naar Niouw-York, passeerde Zon dag-namiddag het eiland Wight en gistermorgen Scilly; de „Leerdam", van Rotterdam, is Zondag Ie Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot luit.-gen., de generaal- raajoors J. M. Vaa der Star, chef van den generalen staf, F. J. Pfeiffer, inspecteur van het wapen der inf., en J. H. Kretzer, inspecteur van het wapen der artillerie; tot generaal-majoor-hoofdintendant, den kolonel-hoofdintendant W. F. Meyl; benoemd: bij het wapen der inf., bij het 2de reg., tot kapt. den l8ten luit.-adj. W. C. Plet, van het 5de reg.; bij het instr.-bataljon tot lsten luit., den 2den luit. E. Van Harrerelt, van het corps; bij het wapen der art., bij het corps torpedisten, tot kapt. den lsten luit. J. D. N. De Fremery, van den staf van het wapen, lid der commissie van proefneming; - den kapt. H. P. Staal, van het 2de reg. inf., in zijn rang ovorgeplaatst bij den generalen staf; - pensioen verleend ten laste van den Staat, ten be drage van f 520 'sjaars, aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen molenaar bij 's Rijks magazijn van geneesmiddelen H. Niks; - benoemd tot sur numerair bij het vak der posterijen, buiten bezwaar van *8 Rijks schatkist: F. P. Du Rieu, H. Brouwer Jzn., J. R. Van der SlooteD, mej. M. W. C. De Koning, L. C. W. Ten Brummeler, mej. A. M. C. Bolland, A. L. F. Hofmann, A. H. M. Hagdorn, C. J. Bee- lonkamp, H. W. Van Starckenborgh Jutling, E. C. EllermaD, C. A. Hanegraaff, H. L. Wijchgel, T. Ten Cate, C. R. Van Griethuyson en A. P. De Vey Mestdagh. De heer Karei Heiner (Alex. Faasson) woont in een groot pand te Berlijn in de Köpnickerstraat 120. Gedeelten daarvan heeft hij verhuurd aan onderscheidene personen, maar na dit jaren volge- houdoD te hebben, beginnen de klachten, verzoeken enz. van de huurders hem te vervelen. De heer Kraffc (de li6er Wagemans) bezit het landgoed Lammersdorf, maar ook hij wenscht, wegens de slechte opbrengst van don oogst, to veranderen en plaatst eene advertenlie om van bezitting te ruilen. Deze annonce komt onder de oogen van den heer Heiner en - om kort to gaan de beer Holder, een neef van hem, zal het zaakje met Krafft in orde zien te brengen. Holder verlangde daarvoor geene provisiedat zou eene boleediging zijnmaar oeno kleine schadevergoeding zal hij wel aannemen. De ruiling komt tot stand, het contract wordt in de Köpnickerstraat geteekend, en terwijl, door een lek in de waterleiding, oen straal op zijn hoofd neerdaalt en twee muzikale huurders beginnen te musiceeren, neemt Krafft zijn intrek in de Köp nickerstraat. Het tweedo bedrijf brengt ons te Lammersdorf waar de familie Heiner zuurkool zit in te maken en zich geheel aan het buitenleven wijdt. De zoon van den heer Krafft, Hugo, maakt, onder de be drijven door, het hof aan de dochter, Elsa, van den heer Heiner, en tegelijkertijd aan eene nicht van Holder. Hij is echter niet beminnelijk genoeg in het oog van de dames en brengt het daardoor zóó ver op het laatst, dat hij het jawoord krijgt van degene, die hij niet zoozeer bemint, en een weige rend antwoord van haar, die hem dierbaar was. Onderwijl kan Heiner zich echter niet met Lammers dorf vereenigen; slechte oogst, een proces-verbaal, eene bekeuring wegens bet jagen op andermans gronden, doen hem sterk naar Berlijn terugver langen. Daar weet Holder weer raad op; hem is bekend dat Krafft ook van de betrekking als „huis baas" genoeg heeft, maar door eene verkeerde speculatie (Holder dacht dat de gemeente het pand noodig had voor eene straatverbreeding) blijft hij zelf met het huis zitten. Heiner en Krafft nemen nu eene andere woning en geven Lammersdorf aan Hugo en Elsa, die het eindelijk eens zijn geworden. Het gezelschap had wel voldoening van de op voering. Alox. Faas8en was zeer goed op zijne plaats en de heeren Wagemans en Van Nieuwland stonden hem goed ter zijde. Een enkel woord van lof ook aan don heer Tartaud, die ni9t zijne ongedwongen heid het goed opgekomen publiek „brullend" amu seerde. Minder konden -wij ons vereenigen met den notaris, don heer Leeuwendal, die ons wel wat overdreven toescheenmevr. Bruyn-Sablairolles daarentegen kwam ons uitstekend voor. De heer W. Van Zuylen ontbrak in dit blijspel»

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1