N°. 7599. Dmsdag £5 November. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per S maasden1.10. Franco per post1.40. Afionderlyke Nommers.0.05. LEIDEN, 24 November. In de parochiekerk van O. L. V. Hemelvaart alhier werd gisteren met buitengewonen luister het jaarlijkeche feest van Gedurige aanbidding" gevierd, bij welke gelegenheid tevens de nieuwe aanbouw in gebruik werd gesteld. Reeds *8 morgens te 5 uren begonnen de H. Missen en te halfelf had de plechtige Hoogmis plaats, tijdeDS welke door een koor van ongeveer 50 zangers, onder directie van den heer B. J. De Goey met be geleiding van orgel en orkest, werden uitgevoerd op onberispelijke wijze - aan katholieke koorzangers eigen - de „Missa II" van Verhuist, de „Alleluja" van Handel en de „Laudent nomen ejus" van Van Bree. Des avoods te 7 uren bad een solemneel Lof en Processie plaats, waaronder met meer kerkelijke gezangen door hetzelfde koor en met dezelfde begelei ding werden gezongen de „Ave, verum Corpus" van Mozart, het „Te-Deum laudamus" van Verhuist en de „Benedictie" uit bovengenoemde Mis. Eene groote schare priesters, van hier en elders, bevond zich aan het altaar. Onder dezen merkte men op behalve den zeereerw. heer J. Bots, pas toor der parochie O. L. V. Hemelvaart, ook den zeereerw. heer J. C. H. Muré, pastoor der parochie St.-Petrus, die het Lof celebreerde. Als het ware in eene zee van waslichten waren de altaren en vooral het Hoofdaltaar gehuld, en zoowel des morgens als des avonds was de inderdaad schoon gepolychromeerde en thans ook prachtig versierde kerk, letterlijk eivol. Deze plechtige feestdag, die eenmaal telken jare in iedere R.-K. kerk wordt gevierd, liep ook hier in de beste orde ten einde. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 40, 21, 4.30 en f 2.10; de laagste ƒ39, ƒ20.50, ƒ4.en ƒ2.10. Eene curieuze geschiedenis kan weldra voort spruiten uit de voorgenomen overdracht van de Hoord-Zuid-Holl. Stoomtramwegmaatschappij aan de heeren Broekman en Honders. Dezen beschouwen zich als koopers van den weg en het contract be hoeft dan ook slechts nog door een van de vijf leden der commissie van liquidatie geteekend te worden. Deze weigert echter, op grond dat de overige leden zich niet aan de oorspronkelijke afspraak gehouden hebben, ofschoon hij geen oogenblik aarzelt te erken nen dat hij mede zich in beginsel voor den ver koop aan den heer Honders verklaard heeft. De heer Honders houdt evenwel vol, dat hij met of zonder die handteekening kooper is; dat eene lid blijft ontkennen en reeds was er sprake van, dat de heer H. de commissie in rechten verantwoor delijk zou trachten te stellen, bijaldien door de weigering van dat eene lid de zaak schipbreuk leed. Nu zou misschien bij slot van rekening dat eene lid wel genoodzaakt worden zich bij de meerderheid aan te sluiten wanneer door een aandeelhouder niet ter elfder ure de exceptie opgeworpen werd, dat de geheele liquidatie-commissie onwettig benoemd was, derhalve geene commissie is en dus niet in rech ten aangesproken kan worden. Wat toch is de zaak? Vooreerst de algemeene vergadering, waardoor de com missie benoemd werd, was niet overeenkomstig de sta tuten opgeroepen, derhalve geen wettige vergadering, die de afwezige aandeelhouders kan binden. Uit zich zelf kan die onwettige vergadering dus reeds geen wettige commissie benoemen. Maar bovendien schrijven de statuten voor, dat over de benoeming van personen met ongeteekonde briefjes wordt ge stemd, terwijl op die onwettige algemeene verga dering de leden der commissie van liquidatie bij rondvraag, dus mede onwettig, zijn gekozen. Men mag met belangstelling de oplossing der uit deze Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEKTIE1C: Van 16 regels 1.05. Iedere reiel meer 0.171- Groolere lellers naar plaatsruimte. Voor het iucassee- ren builen de stad wordt/0.10 berekend. onregelmatigheden voortspruitende qnaesties te ge- moet zien. Na het bovenstaande geschreven te hebben wordt ons van bevoegde zijde nog het volgende gemeld Het beweren van het bestuur dat do Noord-Zuid- Holl. Stoomtramwegmaatschappij wegens do geleden verliezen wettelijk ontbonden zou zijn, is ten eenen- male onjuist, want de jaarbalans wees slechts een verlies aan van even f 60,000; op de liquidatie- balans, die op een ontbinding schijnt aangelegd te zijn, bedroeg dat verlies ruim f 600,000. Laatst genoemde balans is dus gefingeerd; o. a. moet op den weg enz. meer afgeschreven zijn dan die ge- kost beeft. Thans is een voorstel tot reorganisatie gedaan dat op bet volgende neerkomt: Aandeelhouders, die met de reorganisatie niet willen meegaan, krjjgen 10 pet. in geld. (Broekman en Honders gaven slechts 5 pet.) Aandeelhouders, die wèl meegaan, moeten 50 pet. bijstorten en houden dan voor bun geheele bedrag aandeelen in de gereconstrueerde Maatschappij (Broekman en Honders geven hun 't recht voor elke f 4000 oude aandeelen f 1000 nieuwe te nemen tegen betaling van f 1000 in geld.) De bypothoek-Ieening wordt 5 pari afgelost; de vlottende schuld idem. Het maatschappelijk kapitaal blijft dus 800,000, doch vrij van hypotheek. (Rolt. AM.) Het getal studenten aan de Rijksuniversiteit te Groningen bedraagt thans 376, over de ver schillende vakken verdeeld als volgt: wis- en natuurkunde 49, letteren en wjsbegeerte 50, god geleerdheid 19, rechten 94, geneeskunde 164. Tan eerstgenoemd getal zjn 254 lid van het studenten corps „Tindicat atque Polit." Bljkens iogekomen ambtsberichten zjn in het tijdperk van vier wekon, dat op 1 November jl. is geëindigd, 21 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict waar genomen, waarvan te Clinge 16, te Schoondjke 3, te Rotterdam 1 en te Overschio 1. In de slachterjen binnen dien kring bleken de longen van 6 rnnderen, bj 5 veehouders, door long ziekte te zjn aangetast. Van deze gevallen kwamen 3 in de weide eu 3 in de stallen voor. Gedurende voormeld tjdperk werd afmaking be volen van 115 aau longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari 2755. Sts.-Crt Het stoomschip „P. Caland" vertrok Zaterdag van Nienw-York naar Rotterdam met de mail voor Nederland en 150 passagiers; de „Zuid-Holiand", van Rotterdam naar Java, arriveerde dien dag te Marseille; de „Padang", van Amsterdam naar Java, arriveerde 19 Nov. te Atjeh en heden te Padang; do „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Nov. van Marseille; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Nov. van Southampton; de „Jacatra", van Am sterdam naar Java, arriveerde 23 Nov. te Port Said. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw mr. W. J. J. G. Most, majoor-comm. der dd. schutterj te Njmegen, en K. J. G. baron Tan Hardenbroek van 's Heer- aartsberg en Bergambacht, adjudant des Konings i. b. d-, koi.-comm. der dd. schutterij te 's-Hage;- jhr. D. J. A. A. Tan Lawick Tan Papst Tan Njevelt benoemd tot burgemeester der gemeente Arnhem; - den luit.-koIonel, op non-activiteit, J. E. N. baron Schimmelpenninck Tan der Oye, benoemd tot 'sKonings adjudant in buitengewonen dienst;- den kapt. W. A. T. Helms, van het Isto reg. inf, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1750 'sjaars; - bj het wapen der inf. benoemd: bj het 1ste reg., tot kapt.,den 1 sten luit. J. Stork, van den staf van het wapen, werk zaam bj de Eon. Militaire Academie; bj het 4de reg., tot lsten luit., den 2den lnit. J. H. Hnisken, van het corps. Gemengd Aicnws. De voorzitter der onderofficier s- vereeniging „Door vriendschap vereenigd" opende Zaterdag-avond met een welkomstgroet de feest- vergadering, welke in de Stadszaal gehouden werd en waarbj, behalve de leden van bovengenoemde ver- eeniging, ook een aantal officieren en verdere ge- introdneeerden aanwezig waren. De beide kluchtspelen, welke op dien avond ten tooneele werden gevoerd, nl.: „Studentengrappen" en „Hercules", droegen ieders goedkeuring weg; dit bleek uit de bjvalsbetnigingen, welke gedurig door de zaal weerklonken. Niet het minst was dit het geval in het tweede stukje, toen de hnlponderwjzer Droog bj den directeur van een paardenspel terecht kwam in plaats van bj dien eener inrichting voor opvoeding en onderwijs, en toen de artist Cezar eveneens met tegenovergestelde directenren kennis maakte. De tooneelvoorstelliDg werd afgewisseld met het uitvoeren van eenige nommers door Grentzins' kapel en het geheel werd besloten met een geanimeerd bal, waaraan tal van liofhebbers en liefhebsters deelnamen. Bj het gisteren door de Leidsche Scherpschnttersvereeniging gehouden hnishondeljk concours in Eatwijks duinen is op de personeel» baan van 200 pas de 1ste prjs behaald door het lid J. Mulié met 47 en de 2de prjs door het lid W. H. C. J. Tan Royen met 45 punten, terwjl de 3de prjs, uitgeloofd door een lid van het Be stuur voor den schutter, die op de personeele en vrje baan de twee hoogste serieën behaalde, ten deel viel mede aan W. H. C. J. Tan Royen met 94 pnnten en de prjs op de vrije baan behaald werd door W. C. Tan Royen met 50 pnnten. Naar aanleiding van achterstaande advertentie vestigen wj ook de aandacht van onze stadgenooten op den Grooten Eoninkljken Bazaar, in de Zeestraat te 's-Gravenhage, welke van Dinsdag 25 November tot en met Trjdag 5 December, alle avonden, uitgenomen des Zaterdags, electrisch ver licht zal zjn. In den nacht van jongstleden Zater dag op Zondag, te ruim één nur, passeerden eenige te Zoeterwonde te bnis behoorende personen de Hoogewoerd. Door een hnnner werd ait brooddron kenheid een steen door de raiten van eene woning aldaar geworpeD, op het geraas waarvan een politie agent toeschoot, die deo steenwerper wilde arres tieren. Bedoelde persoon verzette zich daartegen en werd daarin krachtdadig bijgestaan door zjne kameraden, betgeen aanleiding gaf dat de agent, die reeds tegen den grond gevallen en wiens mantel stuk getrokken was, het onderspit zon hebben moeten delven, ware het niet dat eenige burgers hem ter hnlpe ware gekomen. Nog steeds den arres tant vasthoudende, gelokte het hem alttoen dien persoon, zoomede ook de anderen naar het politie- bureel over te brengen. Zoowel tegen den steen werper als tegen de personen, die verzet tegen do politie hebben gepleegd, wordt proces-verbaal op gemaakt. Gistermorgen om tien uren had eene vronw, die eenig goed spoelde, het ongeluk aan de Middelstegracht uit t-e gijden, ten gevolge waar van zj in het water viel. Twee personen moohten er in slagen haar uit het zoo koude bad te ver lossen en huiswaarts te brengen. Ten gevolge van het afvallen van den brander eener petrolenmlamp is gisteravond in do Tan der Werfstraat alhier brand ontstaan leidschéSIImgblar

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1