len's paarden met kar, mogen mede onder de goede tee; eningen dezer portefeuille genoemd worden. Voorzeker zonden de bloemen van W. Say beter hebben voldaan wanneer de omtrekken niet zoo vaag, zoo „geëssayeerd77 waren. a. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heoren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Damstó, Van Dissel, Land, Le Poole, Verster, Van der Hoeven, Knappert, Cock, Zaal berg, De Geus, De Goeje, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Wensen, Buys en Zaayer. Ingekomen is een kennisgeving over het aaDgaan van een contract met het Rijk omtrent de Ruïne, zoomede dat door de plaatselijke schoolcommissie tot haren secretaris is gekozen de heer J. A. Van Hamel, in de plaats van mr. J. S. D. Van Doorn, die de gemeente metterwoon verlaat. Verder werd door den Voorzitter medegedeeld dat thans in prolongatie is belegd een som van f 85,000 en dat te 's-Hage de overdracht heeft plaats gehad betreffende den eigendom van het jaagpad van Leiden naar Woerden en Utrecht. Eveneens is ingekomen eene missive van Ged. Staten van Z.-H., waarin wordt medegedeeld dat het plan bestaat over te gaan tot eene herziening der jaarwedden van de burgemeesters, wethouders, secre tarissen en ontvangers in deze provincie. Evenals na de volkstelling van 1872 wordt deze herziening ook .du wenschelijk geacht. Voor gemeenten boneden d j 6000 zielen is de vraag ui^ircnt de meerdere of mindere noodzakelijkheid eoner dergelijke her ziening reeds beslist, maar in gemeenten boven de 6000 zielen is dit nog niet het geval. Ged. Staten achten het wenschelijk dat de ge meenteraden van hun gevoelen in deze doen blijken en bepaalde cijfers noemen, die dan later voor de vaststelling der bedoelde jaarwedden in overweging zouden kunnen genomen worden. Bij de aanstaande verkiezing zullen in het hoofd bureel zitting hebben de heeren Bays en Bool, en in het onderbnreel de heeren Bredius Damstó, en Van Dissel. Tot het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemd Raadslid dr. P. J. Kaiser werd door den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Le Poolo, Van dor Hoeven en Was, welke, na zich van hare taak te hebben gekweten, bij monde van eerstgenoemde tot toelating advi seerde, waartoe bij acclamatie werd besloten. Ten aanzien der benoeming van een derden onder wijzer aan do Leerschool stelde de heer Van der Hoeven voor, deze benoeming aan te honden, omdat No. 1 der voordracht, J. Den Ouden, de akte niet had overgelegd dat hij examen als onderwijzer had gedaan en dus het bewijs ontbrak dat hij benoem baar was. Na kort debat werd dit amendement door B. en Ws. overgenomen en de zaak dus uitgesteld. Met algemeene stemmen word mej. J. F. Peyster geb. Berk, voor drie jaren als adsistente stadsvroed- vrouw bestendigd; terwijl tot leeraar in de Engel- sche taal- en letterkunde aan de H. B.-S. voor jongens met 19 stemmen werd benoemd de heer J. De Jong te Woubrugge (1 biljet was in blanco) en het onderwijs in het schoonschrijven aan dezelfde inrichting met algemeene stemmen werd opgedragen aan den leeraar in de aardrijkskunde C. J. Leendertz. De heer Cock zeide commissarissen der gasfabriek dank voor de inliohtingen, die zij onder No. 121, dd. 15 Aug. 11., op zijne vroegere opmerkingen heb- bon gegeven. Hij blijft echter van meening dat de directeur zich van niets wat zijne werkzaamheden betreft, mag en kan onttrekkendat deze zelf6 ver plicht is al zijn tijd en krachten aan de inrichting te wijden, ook wat het technische gedeelte aangaat. Ontheffing daarvan acht spr. bovendien ook scha delijk. Niemand kan twee heeren dienen: de direc teur dos niet cn onze gemeente èn de Engelsche firma Solvay Co. om over hot bedrijf harercon- centratiefabriek de directie en het toezicht te voeren. De heer De Fremery verdedigde de daartoe door commissarissen gegeven vergunning, omdat zij haar in het belang der fabriek achtten en van wantrou wen geen sprake kon zijn. Ook moet men zooveel mogelijk trachten een ambtenaar als de directeur is te behouden. Bovendien vermeerdert er zijne kennis door, evenals met anderen hot geval is in andere corporatiën, waarop de heer Cock zich beriep. De heer Yan Dissel meende dat in den vorm tot het verleenen de door den heer Cock geraakte vergunning, ook wat hot oprichten van het nocdigo gebouwtje betreft, evenmin gezondigd is. Hij beriep zich daartoe op eene door den Raad genomen be slissing. Ten aanzien van het overige bezwaar des heeren Cock is hij er van overtuigd dat er betrek king moet bestaan tns6chon den directeur en den leverancier der steenkolen voor het onderzoek der ammoniac welke nog in het water zit, voor mogelijke verdere bereiding. De belangen, welke hier in het spel zijn, zijn daarom niet met elkander in strijd, maar gaan werkelijk samen. Ook is de belooning niet zóó dat de voordeelen er door te niet gaaD, want het is ia het belang van den directeur om te zorgeu dat het gas zoo min mogelijk ammoniac be vat en aan de fabriek zooveel mogelijk ammouiac- wator wordt afgeleverd; immers het doorjhem genoten wordende tantième wordt daarnaar geregeld. De heer Cock repliceerde dat hij der commissie geen raad hoeft willen geven, maar van meening blijft dat door de dubbele diensten die de directeur nu bewijst, één van beiden moot lijden. Ten aanzien van het verzoek van J. C. Klikee om terugbetaling van pacht voor het gebruik van eene buffet op de Ruïne tijdens het 3de-October- feest achtte de heer Was de door B. en Ws. aan gegeven argumenten om afwijzend op het verzoek te beschikken niet voldoende op grond der wet, terwijl de aannemers „in de lucht'7 (als het namelijk goed weer was geweest) van B. en Ws. hem geheel kond laten. Hij achtte het billijker dat den pachter ƒ50 werd gerestitueerd (de betaalde pacht bedroeg 112). Voor ieder was het dien dag feest, behalve voor adr. De Voorzitter zeide dat B. en Ws. lang geaar zeld hebben eer ze besloten afwijzend te advisoeren; doch ze moesten zich aan het tot nog toe gevolgde stelsel houden. De door adressant opgegeven feiten die tot de schade leidden, wilden ze evenwel niet ontkennen. Do heer Groll zou tegen de voordracht stommen, echter niet omdat hij do beginselen van den heer Was huldigde, maar omdat z. i, de arme drommel, zeide hij, die 50 best kan gebruikeD. Do heeren Bool en Knappert verdedigden de af wijzende voordracht: de eerste omdat hij wel een3 door aannemers heeft hooren zeggen dat zij het best varen bij strenge toepassing der voorwaarden de tweede omdat hij meende dat, stond men nu het verzoek tot teruggave toe, men het in bet vervolg ook aan eigenaars van kermistenten, carous- 8Óls enz. zon moeten doen. Het amendement des heeren Was werd met 12 tegen 8 stemmen verworpen, en daarna hot afwij zend voorstel goedgekeurd. Hoewel hij na dit besluit niet veel hoop meer had op het nader adres van Aug. Klönne te Dortmund, tot vermindering der door hem beloopen boete wegens te-late-opleveriog van een gashouder? ad 24,200, met 16,200, deed de heer Was toch opoieuw een beroep op de billijkheid. De aan nemers haddeD, buiten hun schuld, te doen met „force majeure'7, ten gevolge van de „strike77 in Engeland. De schade, welke de gemeente geleden heeft, is 8000, terwijl men 3-maal zooveel op den aannemer wil verbalen. Spr. stelde voor om de helft van het geheel te nemen en das 8000 te re8titneeren. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Damstó of de heer Was het rapport gelezen had, dat de directeur omtrent deze zaak had uitgebracht. Het speet hem dat hij in geheimen moest treden, doch ze zijn niet van geriDgen invloed. De heer Van Dissel toonde allereerst aan dat commissarissen niet bevoegd zijn om van de be palingen betreffende boeten af te wijken, want dit kan alleen de Raad; ten tweede dat de aannemer met Daitschers en Engelschen zulke losse en on doelmatige contracten had gesloten, dat niet-vorde- ring van het werk zijn schuld was; en ten derde dat ook de persoon, aan wien het opzicht over het werk was opgedragen, zóó slecht voor zijne taak berekend was, dat dit van het begin tot het eind op den arbeid nadeelige gevolgen moest hebben. De heer Groll verklaard© zich een vijand van remissie van beloopen boete. Te veel toch wordt daarop gerekend en daarom begint men telkens met te laag in te schrijven. Kwam zoo iemand bij hom, hjj zou hem dadelijk do deur wijzen. Menig een is door te lage inschrijving ongelukkig gewor den; maar zij verdienen het dan ook. Had spr. het in zijne macbt, hij zou Klönne zelfs de geheele boete nog, en niet de voorgestelde vermindering laten betalen. Nadat de heer Damstó nog gevraagd had hoe men wel aan de som zou moeten komen, wanneer tot I resitulie werd beslist, daar de rekening over het betreffende jaar is afgesloten, - de heer Was het goed recht van den aannemer had gehandhaafd, zoo mede betwist dat ten dezo de verjaring in de wet was voorgeschreven, - en de Voorzitter „force majeure77 had ontkend en de afwijzende voordracht van B. en Ws. had gehandhaafd, werd het voorstel- Was om 8000 terug te geven verworpen met 17 tegen 3 stommen, en daarna zonder hoofdelijke stemming in het geheel afwijzend op het verzoek zelf beslist. Bij het verzoek van J. M. Scheffer c. 8., leden van de Gymnastiekvereniging „Hercules77, om ge bruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der school op de Mare, wees de heer Van der Hoeven op het beginsel om geen gemeente-eigendommen gratis in gebruik af te staan. Hij stelde voor om 5 of 10 te laten betalen. De Voorzitter kon zich hiermede, ook voor het vervolg, wel vereeni gen, om aldus van den tot nu toe meermalen ge volgden maatregel af te wijken en zonder de be paling van terugwerkende kracht te doen zijn. Met algemeene stemmen werd de te betalen som op 25 bepaald. Door den heer Zaalberg werd voorgesteld om den staat tot verhoogiDg van den post voor maat regelen in het belang van den openbaren gezond heidstoestand aan te houden tot weldra een voorstel van de geneeskundigen zal zijn ingekomen met het oog op een eventueel bezoek der cholera, aangezien dab daarvoor de gelden ook kunnen gebruikt worden. De Voorzitter achtte de voorgestelde aanhouding niet noodig, omdat toch altijd nog een nader voor stel kan worden gedaan, óók, zooals de heer Damstó opmerkte, in het belang eenor geregelde afdoening van zaken. Aldus werd besloten en de som van 500, o. a. voor ontsmetting van een huis op de Haarlemmerstraat, waar de pokken heerschten, goed gekeurd. Na de nader door commissarissen der gasfabriek gegeven inlichtingen, waarvoor de heer Juta dank zeide, omdat men nu een goed inzicht in de zaak had verkregen, werd bij acclamatie afwijzend be schikt op het verzoek van A. G. Mulié om terug gave van gelden voor gasaanleg in Den Burg. Gunstig werd beschikt: op de voordracht tot het verleenen van eene toelage aan de Waagwerkers voor het aanschaffen van werktuigen; op het ver zoek van E. J. Van Son6beek om eervol ontslag als eerste onderwijzer aan de Jongensschool lste klasse; op dat van E. J. P. Privé om terugbeta ling van schoolgeld; op dat van Mr. H. Ter Haar Bz. om vergunning tot het geven van enkele lessen per week aan de Handelsschool te Amsterdam; op dat van C. Van der Krogt om een brug te mogen leggen over de sloot langs het Delftsche Jaagpad en aldaar eenige boomen te doen rooien; op dat van het bestuur der Koninklijke Nederlandscbe Grofsmederij en de firma Dros en Gebr. Tieleman betrekkelijk den afstand van grond, en op dat van P. J. Van Hoeken om ontheffing van de firma Gebr. Van Hoeken van de verplichting tot do levering van houtwaren. Goedgekeurd werden de staat van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1884 (onderhoud van scholen en meubelen) en het eerste suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1884. De behandeling der ontwerp-verordening op het verleenen van pensioenen aan gemeente-ambtenaren en bedienden, werd op voorstel der commissie zelve tot de volgende vergadering aangehouden, aangezien heden twee haror leden niet tegenwoordig waren. Trouwens het was toch reods kwart vóór vijveD, loen de zitting nu eindigde, waarin niet alleen veel over gas gesproken was geworden, maar waarin ook den geheelen „middag77 de warmte der discussie nog door het „brandende gaslicht77 word vermeerderd. Telegrammen. KOPENHAGEN, 19 November. De gematigde linkerzijde van de Folkething heeft een voorstel ingediend, strekkende tot verdaging van het be handelen der regeeringevoordrachton. LONDEN, 19 November. (A.) Naar men ver neemt, zou Spanje het gebied tusschen de Oro- rivier en Kaap Blanco (West-Afrika) in bezit genomen hebben. LONDEN, 20 November. Een artikel inde „Times77 verzekert dat er thans geen twijfel meer bestaat of de regeering zal het rapport van lord North- brook niet kunnen aannemen. Deze toch raadt aan, dat Engeland bijna 16 millioen pond sterling aan Egypte leenen zou. De rentebetaling van alle lee ningen zou gehandhaafd blijven op den voet, door

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2