L KII> SO II DAGBLAD. 7593, Binsd&g IS November. A0. 1884» PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - PRIJS DER ADVERSEKTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee» ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 168 tot 178 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofliciëel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. F. KNOTTER en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Volmolengracht N°. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Nov. 188-4. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 November. Door den heer C. A. L. Van Troostenburg De Brnijn alhier, laatst predikant to Batavia, is bedankt voor het beroep naar St.-Aötoniepolder. Het tienjarig feest van de Leidsche Tooneel- vereeniging „Jacob Cats" is Zaterdag-avond uit muntend geslaagd. De smaakvol versierde groote zaal was door een aanzienlijk publiek, zoowel dames als heeren, geheel bezet. De uitvoering èn van de beide tooneelstukjes èn van het muziekprogramma onder leiding van den heer Looker voldeed bijzonder goed en was inder daad ook zeer verdienstelijk. Vooral de viool-solo werd sterk loegej nicht. Bij hun binnentreden in de zaal uit den net inge- richten foyer werden het bestuur en de werkende leden namens de kunstlievende leden door een hunner toegesproken en een lauwerkrans aan de banier gehecht, terwijl later in den avond door een comité van een aantal Leidsche dames, bij monde van een hunner een prachtige groote zilveren krans werd aangeboden. Voor een en ander betuigde de voorzitter den waardeerenden dank der vereenigiog, van welke de heer P. Boers, tot lid van verdienste werd benoemd. Eeno verrassing was den dames bereid, toen hun bij den aanvaDg van het opgewekte bal ieder een tuiltje van levende bloemen werd vereerd. Het uitvoeriger verslag omtrent dit vaandel- en bloemenfeest moest tot een volgend nommer blij ven liggen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië on Padang, door mid del van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 22sten Nov. a. s., des namiddags te één uur. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 9.32 uren bezorgd zijn. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ40, 20.50, 4.20 en ƒ2.10; de laagste 40, ƒ20.—f 4.en ƒ2.— De heer A. Jongejan, hoofdonderwijzer aan de school met den bijbel te Oud-Beierland, is be noemd tot hoofd der Chr. scbool te Bodegrave. Men verneemt dat mr. Levyssohn NormaD, oud-Raad van Noderlandsch-Indië, benoemd is tot directeur der Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij in plaats van wijlen mr. Henny. De ópper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof, met ingang van heden, voor den tijd van vier dagen den lichten rouw zal aannemen, wegens hot over lijden van Z. K. H. Frederik Willem, Landgraaf van Hessen. Volgens bericht uit Dolfr, zal de heer A. H. M. Van Berckol voor dat district als lid der Tweedo Kamer zitting nemen. In dit geval zal dus ook in hot district Almeloo, waar bij eveneens gekozen was, eene nieuwe vrije stemming moeten plaats hibben. In een hoofdartikel roept hot „Hbl." alle Nederlandsehe bankinstellingen, als: deNederland- sche Bank, de Handelmaatschappij enz. op om de „Nederlandsch-Indische Handelsbank" tor hulp te snellen, die, zooala algemeen beweerd wordt, 10 a 12 millioen behoeft, om uit groote ongelegenheden te geraken. Naar J. H. Broekman Jr. in het Zondagsblad van het „N. v. d. D." schrijft, worden de sommen, die afdoende hulp zonden verschaffen, voor de Koloniale Bank 4,000,000, en voor de Ned.-Ind. Handelsbank 10,000,000 genoemd. 's Lands schatkist en de Nederlandsehe Bank mogen zeer zeker niet als een toevlucht voor be- hoeftigen worden betracht. Beide moeten in het algemeen belang haar orediet hoog houden. Maar iets anders is of de Regeering een werkelijk gevaar zon loopen door haren waarborg aan (e verleenen hulp te verbinden. De Nederlandsch-Indische Handels bank maakte over het laatste boekjaar een zuivere winst van 789,678. De Koloniale Bank geeft in hare de vorige week bekend gemaakte balans over haar derde boekjaar eene zuivere winst aan van 562,257. Wanneer nu beide lichamen geholpen konden worden met een kapitaal van 14 millioen, hetgeen voldoende geacht wordt om aan alle moeïelijkheden het hoofd te kunnen bieden, dan wordt daarvoor vereischt a 5 pet. 'sjaars eono rente van 700,000- Natuurlijk zou dit kapitaal ook preferent moeten zijn boven de obligatiën, die voor de Indische Bank eene uitgave vereischen van 242,000. Het totaal der winsten klimt met inbegrip van die rente tot een gezamenlijk bedrag van ruim V/2 millioen, en het is derhalve niet waarschijnlijk dat die win sten tot bonoden 700,000 zullen dalen. Stelt men tegenover de geringe kansen van verlies voor de schatkist, wanneer zij garantie verleent, de zeker zeer groote nadeelen die de schatkist zal onder vinden door den val van beide ondernemingen, dan is zulk een maatregel uit een finantiëel oogpunt zeer goed te verdedigen en redt vele particuliere vermogens. Verder i9 het zeker, dat de Engelsche en Duitsche invloed in Ned.-Indië sterk zal toenemen, wanneer beide lichamen genoodzaakt worden tot liquidatie. Hedenochtend is ook het prospectus verschenen betreffende de ontworpen oprichting eener „Neder landsch-Indische Lsndbouw-Maatechappij", die ten doel heeft het voornaamste en beste actief der „Ned.-Ind. H.-B." over te nemoD, welke daarvoor aan- deelen ontvangt van do nieuwe maatschappij. Tevens heeft door deze laatste de uitgifte plaats eener 5-pcts.-geldleening van 9,000,000, aan welke aan deel in de overwinst is verbondon. De deelnemers in deze geldleening zullen, onaf hankelijk van de „Ned.-Ind. II.-B.", volledige zeker heid erlangen. De winstverdeeling van do „Nederlandsch- Indische Landbouw-Maatschappij" geschiedt als volgt: eerst 5 pet. aan de aandeelhoudersvan de winst boven 5 pet.: 10 pet. aan reserve, 20 pet. aan obligatiehonders, 70 pet. ter beschikking van aandeelhouders. De statuten zullen worden vastgesteld door hot comité, in overleg met mr. Aug. Philips. De leening van 9,000,000 wordt uitgegeven in stukkon van 1000 met twee halfjarige coupons van 25, vervallende 1 Januari en 1 Juli, benevens bewijzen van extra uitdeeling. De koers van uitgifte is a pari. De storting moet geschieden: 10 pet. drie dager: na de toewijzing, 40 pet. 15 December 1884, 50 pet. 15 Januari 1885. Vervroegde volstorting kan geschieden onder korting van 5 pet. rente. Loopende wissels op de „Nederlandsch-Indische Handelsbank" worden in betaling aangenomen, met eventueele verrekening van rente. De aflossing der leening geschiedt a pari in 37 jiren, aanvangende 1886, door nitloting. De „Nederlandech-IndiBcho Landbouw-Maatschap-» pij" is ton allen tijde tot vervroegde aflossing, ge heel of gedeeltelijk, bevoegd. De inschrijving is geopend op Woensdag 191 November a. s., van 10 uren 's voor- tot 4 uren 's namiddags, in het gebouw Tot Nat van 't Alge meen, te Amsterdam. Als deze onderneming mag slagen, dan zal de „Ned.-Ind. H.-B." van hare finantiëele moeïelijk heden worden ontheven. Men meldt uit Amsterdam dat aldaar is opge richt eene Nederlandsehe vereeniging van letter kundigen, met het doel de belangen van Neiler- landache letterkundigen te bevorderen, in de eerste plaats door stichting van eene voorzorgskas. De contributie is vastgesteld op 2.50 'sjaars. Reeds zijn 45 leden toegetreden. Als bestuur is gekozen de voorloopïge commissie van voorbereiding, zijnde de heeren Schimmel, voorzitter, De Veer, onder voorzitter, Taco De Beer, secretaris, en Van Sor- geD, nit Utrecht, penningmeester; tot leden de heeren Max Rooses en de professoren Ten Brink en Van Geer, de laatste als adviseur. Het stoomschip „Amsterdam", van Reval naar Rotterdam, is volgens particulier bericht 14 dezer Malmö gepasseerd; de „Prins Alexander",van Am sterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag to Port- Saïd en zou Zondag de reis voortzetten; de „Ko ningin Emma", yan Amsterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Edam" is Zaterdag van Nieuw-York naar Amsterdam ver trokken, met de mail voor Nederland en 200 pas sagiers de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde gisternamiddag het eiland Wight; de „Limburg" vertrok Vrijdag van Batavia naar Rotterdam; de „Samarang", van Java naar Rot terdam, passeerde gisleron Carvoeira. De minister van binnenlandsche zaken - over wegende dat mr. L. W. C. Keuchenius, benoemd lid der Tweede Kamer in do hoofdkiesdistricten Gorkum en Middelburg, heeft verklaard zijne be noeming voor laatstgenoemd district aan te nemen - heeft bepaald dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer ia het kiesdistrict Gorkum zal plaats hebben op Vrijdag 28 Nov. a. s., en do herstem ming, is die noodig, op Vrijdag 12 Dec. d. a. v. De minister van binnenlandsche zaken brongt ter kenöis van belanghebbenden dat de commission, die in 1884 belast zijn mot het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Middelburg op 20 Nov. en te Groningen op 1 Dcc. a. s. en volgende dagen. Z. M. heeft aan G. J. Van Soest, benoemd rijks-ontvanger, eervol ontslag verleend al6 amb tenaar bij het departement van financiën; - den met verlof hier te "lande aanwezigen laten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. C. Van Dijk, ter zake van zielsziekte, met 1 Dec. a. 9., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. In don Heeren sidgel is hedenmiddag een knecht van den heer H. van de balken in het water gevallen, maar door de hulp van twee vis- schers weer aau wal gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeer Den 14den dezer zijn van de visscherij hier aan gekomen: lo. schipper Jb. Plug, reeder P. Haas noot Nz., met 115 kantjes pekel- en 40,000 stuks steurharing in 38 tonnen volle, steurharing a 11.20 per ton en 11 tonnen ijle sfeurhariDg a 7.75 per ton; voor volle stenrharing werd besteed 12.25

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1