De brng, die onlangs bij Jekateri- noslaw over den Dnieper geopend is, neemt de zesde plaats onder de laDgste bruggen der wereld in. De langste is bij Montreal, in Canada, over de Lawrens rivier (2637 M.). Dan volgt, wederom in Amerika, de brng van Brooklyn over de East-rivier (1826 M.); de derde ligt over het meer van Zurich, bij Rapperswyl (1600 M.); d9 vierde over de Wolga, bij Sysran (1484 M.); de vijfde is de brng over den Moerdijk (1478 M.). De thans geopende ia 1264 meter lang. Voor het spoorwegstation van Ha- nan stiet de gisternamiddag van Bobra komende passagierstrein op een goederentrein. Twaalf per sonen werden gedood en twintig gekwetst, waarvan sommigen ernstig. De schnld schijnt, naar tot nn toe gebleken is, te moeten geweten worden aan den stationschef van Hanan, in zoover hij den passa gierstrein van het voorafgaande station Nieder- Rodenbach liet afgaan, terwijl de goederentrein nog niet aan het station was aangekomeo. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren verzekerd dat de geruchten betref fende eene scheuring tusschen de Fransche regeering en de ^Association internationale africaine" onjuist zijn. Er is zelfs nog geene onderhandeling aange vangen. Ook werd gemeld dat de commissie in zake de invoerrechten met 6 tegen 5 steramen het voor stel der regeering, tot vorhooging der invoerrechten op rundvee, heeft verworpen. Volgens telegram uit Shanghai van gisteren hebben de Franschen Tam-Sui bezet. De Itali*ansche legatie te Parijs heeft mede gedeeld, dat president Salmeron bij besluit van 23 October 11. eene algemeene amnestie heeft verleend aan alle personen, die om politieke redenen Haïtie hebben moeten verlaten, en aan degenen, die den 15den April door den krijgsraad wegens politieke vergrijpen werden veroordeeld. Naar aanleiding van de laatste ontploffingen te Montceau-les-Mines zijn aidaar 13 personen ge arresteerd; gebleken is dat zij tot do „zwarte bende 1 behcoren, welke ook aan de vroegere onlusten schuld had. De gendarmerie is er versterkt. De beroomde dierenkenner Alfred Edmund Brehm is in den ouderdom van 55 jaren op zijn landgoed in Thüringen aan eene nierziekte overleden. De te Berlijn aanwezige diplomatieke gevol machtigden ontvingen, onder dagteekening van Don derdag, eene uitnoodiging van den Rijkskanselier tot bijwoning der hedenmiddag om twee uren plaats vindende opening van de zitting der Congo-confe- rentie, in het gebouw der Rijkskanselarij. De opening zou klaarblijkelijk zonder bijzondere feestelijkheden plaats hebben, daar de genoodigden verzocht werden in wandeltoilet te verschijnen. In de eerste zitting zou men zich waarschijolijk slechts met formaliteiten bezig houden en het be sluit nemeü, dat de gevolmachtigden over al het verhandelde het stilzwijgen zullen bewaren. Portugal verstrekte zijn vertegenwoordiger ter Conferentie een omvangrijk „dosier" betreffende zijne aanspraken op het Coogo-gebiod. De eigenlijke beraadslagingen worden niet ver wacht vóór hot einde der volgende week. Op dit oogenblik zijn de toegevoegde deskun digen van eenige mogendheden nog niet aangekomen. Stanley kwam met den gevolmachtigde van Amerika Sandford gisteren te Berlijn aan. Groot-Britannië. Uit Melbourne wcrdfc gemeld dat het Engelscho protectoraat aan de zuidelijke kust van Nieuw-Guioea op 6 dezer aldaar plechtig is afgekondigd door den Engelschen maritiemen bevelhebber in Australazië, in tegenwoordigheid van vijftig inlandsche hoofden. Vijf Engelsche oorlogsschepen lagen ter reede voor anker. In het Lagerhuis deelde lord E. Fitz-Maurice gistereü het volgende mede: Sir Evelyn Baring seinde heden te 1 u. 50 m. 's middags dat hij van Swaine le Doogola een telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk daar niets bekend is van den dood van Gordon; rnon hecht aau het gerucht dan ook niet het minste geloof. Majoor Kitchener seint, dat een boodschapper van Gordon te Débbeh is aange komen, met een langen brief van laatstgenoemde en vier depeches in Arabisch cijferschrift. De heer Childers zeide, dat hij aanstaanden Maan dag fiuantiëeie voorstellen zal dueu, om zich het Donderdag door het Hnis toegestane additionneele krediet te verschaffen. Lord E. Fitz-Maurice verklaarde dat de bolasting op gebouwde eigendommen in Egypte op bezwaren is gestuit, zoodat die gOBchorst moest worden. Er zal nu eene wijziging in die belasting worden ge bracht en daarna zal ze zoowel op inboorlingen als vreemdelingen worden toegepast. Belffië. In België wordt door de liberalo bladen weinig gewicht gehecht aan de voorgeschreven zachtere uitvoering der schoolwet. Aanleiding daart09 geeft het feit, dat ondanks de bekonde c-rculaire van den nieuwen minister van binnenlandsche zaken de slui ting der openbare scholen en het wegzenden der onderwijzers voortduurt. Weder werd Doudoruag-morgon to Brussel de oud-minister Woeste bij het verlaten der Kamer met het geroep „Leve do Koning!" ontvangen. Do republikeinsche dreigingen van oeoige bladon wijt men alleen aan hem en aan Jacobs. Ook bij het verlaten der St.-Gndule, waar hij de mis had bij gewoond, werden deze kreten gehoord. Uit Rome wordt aan de „Kölnischo Zeitung" gemeld dat do nieuwbenoemde nuntius voor België, mgr. Rotelli, zijn post nog niet aanvaarden zal, uit vrees voor manifestatiëu. Egypte. Volgens den particulieren correspondent van de „Daily News" te Dongola hoerscht or onder de troepen van den mahdi hougersuood, waardoor vele rebellen sterven. De correspondent heefc zijn bericht van een Kabbubisch koopman uit het kamp van don profeet, die thans aan den Witten Nijl is ge legerd. De koopman melddo ook het vroeger inge komen bericht, dat de mahdi een boodschap aan generaal Gordon had gezonden met den eisch om zich over te geven; dezen eisch had Gordon ter stond afgeslagen. De robellen hebben een bood schapper, die brieven van Gordon naar Dongola bracht, aangehouden. De generaal vervolgde de rebellen tot Abu Hazazi on nam van hen verscheidene balen koffie en andere levensmiddelen. Latere tijdingen berichten dat de mahdi, of een gedeelte zijner strijdmacht, to Wady Shamba zich bevindt. De „Iridépondance" verneemt uit Londeu dat onder de kameelen, waarmede lord Wulseley naar Khartoem zou optrekken, de veepest is uitgebroken. De „Observer" meeat te weten dat lord Northbrook zal voorstellen aan de Egyptische regeeriüg een voorschot van acht millioen te schenken, het amortisatiefonds te schorsen, den rentestandard der Saez-aandeelen die Eogeland in bezit heeft, te verlagen, de kosten van het bezet tingsleger gedeeltelijk door Engeland to doen dragen, en aan de te verwachten leeaing den voorrang to geven bovea alle andere leeningoa behalve de donieinloening. De Lcidsche IchoBwborg. In de laatste zitting van den gemeenteraad heefc blijkens het verslag - dat eerst ouder gewoonte 12 dagen later verscheen - eeDige discussie over den schouwburg plaats gehad, naar aanleiding van de subsidie, die het bestuur uit de gemeentekas ont vangt. Sommige leden spraken het gevoelen uit dat het bestaan van den schouwburg voor de gemeento zooveel waarde heeft, dat hierdoor het subsidie volkomen wordt gewettigd. Daar ik mij met deze meening geenszins kan vereenigen, wensch ik hier in hot kort mijn afwijkend gevoelen te rootiveeren. De schouwburg wordt wel eens genoemd „do leerschool van het volk." Indien dit juist is, moet deze leerschool voor de Leidsche gemeente al eene zeer slechte zijn. Welke stukken toch werden daar in den laatsten tijd opgevoerd Meerendeels kluchten uit het Duitsch vertaald, afgewisseld door dezedelooze tooneelspelen van de ruoderno Fransche dramatiek. Nauwelijks was nog niet laDg geleden in de dag bladen de verregaande zedeloosheid van een dezer stukken aan de kaak gesteld en zelfs uit de ver dediging gebleken dat dit de eeuige karaktertrek van het stuk was, of men zag het op het programma van onzen schouwburg verscbijaen. Leest men daar entegen hoe in den laatsten tijd kunstwerken als die van Shakespeare door Burgersdijk vertaald op voortreffelijke wijze wordon ten tooneele gebracht en een talrijk en aandachtig gehoor vinden, dan moet men naar Don Hang of Amsterdam gaan om eene opvoering bij te wenen. Met do muz;kalo u.r- voeringen is liet niet beter gesteld. Do tijd iigt ver achter ons, dat hier Fidelio, Euryanthe en zelfs1 Tannhaüser werden opgevoerd: - than8 vinóc men slechts operetten als „Le petit Due" op het pro gramma. Doch er is een ander punt, van niet minder belang, waarop ik hier de aandacht wil vestigen. Dat by den tegenwoordigen gang van zaken de exploitatie van den schouwburg geene win3t op levert, pleit voor den goeden smaak van ons publiek. Kwam bet in den laatsten tijd eens voor dat een beter stuk werd gegeven, en wilde men zich hiertoe van eene plaats voorzien, dan kwamen de misbruiken, waarop ik het oog heb, voor den dag. In plaats van naar het bureau van den schouwburg to gaan, zooals overal elders gewoonte is, wordt men hier godwongen zich naar eene particuliere wooing - vroeger op de Varkenmarkt, thaDS op de Lango- gracht - to bogevea en is daar geheel aar, e wil lekeur van de personen, aan welke de verdeeling der plaatsen wordt toeverirouwd, overgelaten. Her haaldelijk is het voorgekomen dat de goede plaatsen reeds wog waren eer de aankondiging van da voor stelling in de courant verscheen. Vroeg men dan aan een of andor, die eene goede plaats had verkregen, hoe bij daaraan was gekomen, dan bleek dat de geprivilegieerden reeds dagen vooruit wisten dat het stuk werd gegeven en de plaatsen hun ter keuze waren aangeboden. Eerst daarna werd het over schot door publieke kennismaking voor de overige burgers verkrijgbaar gesteld. Onder zulke omstandigheden acht ik hot ver- loenen van subsidie uit do gemeentekas niet ge rechtvaardigd. Al moge bij onthouding daarvan onze schouwburg ten gronde gaan, wie zal er om treu ren? "Wellicht zou het nog dit goede gevolg heb ben dat een aüdero weg werd ingoslagon. waarbij meer op den smaak en de belangen der burgerij werd gelet. Zoo werd eeu dubbel doel bereikt: verbetering van den toestand en opheffing van eeno m. i. ongeoorloofde uitgave der gemeentekas. Leiden, 12 November '84. Van Geer. Fragment uit een brief van mijn nichtje. Koog a/d. Zaan10 November 1684. En nn, waarde oom, wil ik nog eens terug komen op ons gesprek over dat stuk nit hc Leidsch Dagblad. U zult wel weten wat ik bedoel. Verbeeld u dat mijn vriendinnetje Emma, aan wio ik alles wat ik met u besproken had, vertelde, mij zoide dat zij dezen zomer te Katwijk aan Zee gelogeerd had. Ik vroeg dadelijk of zij ergens het woord restauratie op een bord gelezen bad en of zij dat woord niet gek vond, - enfinik vertelde haar dat in het Leidsch Dagblad dit woord ook 6tocd beschreven en dat men er van zeide: het is slecht Ftansch. Wel kind, antwoordde zij, restauratieis zoo goed als een Hollandsch woord, maar gij zult be doelen ^restauraUort"en dat woord hob ik gezien, als ik mij niet vergis, aan het Groote Badhuis, en dat woord is slecht Fracsch. Ik dacht, wat ben ik toch dom geweest om niet dadelijk te merken dat de heer M. zich hierin vergist had. En Emma lachte mij royaal uit en zoide: „je hebt do klok hooren luiden, hoor! maar je weet niet waar de klepel hangt." Tot zoover, waarde Redacteur, den brief van mijn nichtje. Met al hare scherpzinnigheid liep zij er toch in. Ik zon echter dit gedeelte van haar schrijven niet pnblieeeren, ware het niet dat ik in uw geacht blad van heden een brief las van den heer Meerburg aan mijn adres. Dien brief onbeantwoord te laten zou onbeleefdheid verraden. Ik wil echter met mijn antwoord zeer kort zjjo. Welnu, met open helm strijden viud ik dwaas: men beloopt daardoor het gevaar de slagen vlak in het aangezicht te krijgen ik vind het beter to strijden met gesloten vizier: dan komt hot er op eon paar meer of minder oiet aau. Ik ben in dit opz;cht misschien wel wat al te ouderwetsch, doch een oud man waagt zich niet zoo gauw op één nacht ijs. Hij houdt altijd de spreuk voor oogen: „voorzichtigheid is de moeder dar wijsheid." Vooral bij het schrijven van in te zenden stukken doet men wel daaraan te denken. 12 November 1S34. X. Lei<h,m» Nov. Heden aangevoerdTarwt 5 hectoliter. Win '.trtarwe 7.75 a 9.Zoinertarwe 7.50 n 8.60. Rozpe 6 H. L. Winterrogge ƒ5.50 a 6.Zomerrogge 6.50 a 6.25. Gerat 7 HL. L. Zomerger3t f 5.a 5.75. C'hevaiier-gerst 5.50 a ƒ6.73. Haver 7 H. L. Zv/are Haver f 4.a 5. Lichte Haver 2.50 a ƒ8.50. Daivenbooaen 2 hectol. 7 25 a 7-75. Psardecboocen 8 hc?toL 6.25 6 75 Boter: 7360 kg. Grasboter, lateqaaJit. ty; vat 66.a ƒ72 Scheiboter Zde qualit. 1 vat 60.a 64 Grasboie? r CjuaLi;,iei l.üogr. f ,i.65 a 1.SO, Scheiboter 2J; ynvit. j/ur ksiogr. i.5ü 6 1.60.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2