LEIDSCH DA GBLAD. Blaa&idag' 17 November* A0. 1884. Eerste Blad. iv. 7592 PRIJS DEZER COURANT: Tèor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post....g 1.40. ACzodderlijke Nommers.s 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedero regel meer 0.174. rx Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Offlciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk Besluit van 9 November 1851 (Siaatsblad no 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80), op Zaterdag den 29sten November a. s. 's middags te twaalf uren op het Baadhuis eene vergadering van kies gerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de heeren: A. HARTEVELT Jznn L. G. LE POOLE, P. J. DE FREMERY. C. J. LEEMBRÜGCEN en H. C. JUTA die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden dech inge volge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, ge durende acht dagen, te rekenen van den dag der aankon diging. ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden vestigen de aandacht der ingezetenen op art 27 der Alge- meene Politieverordening van den 6den November 1879, hetwelk luidt als volgt: „Het besproeien der straat, tijdens menschen of trek-, last- of rijdieren voorbij gaan of rijden of bij vriezend weder, is verboden," terwijl bij art. 40 dier Verordening wordt bepaald dat overtreding van dat verbod wordt gestraft met eene geld boete van drie tot vijf gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 November. Binnenkort zal het genootschap „Mathesis Scien- tiarnm Genifrix" alhier zijn honderdjarig bestaan mogen herdenken. Tot feestelijke viering van die gelegenheid is tegen a. s. "Woensdag-avond eene voorloopige vergadering van allo oud-leerlingen in het Nutsgebouw uitgeschreven. Hedenavond viert de Leidsche Tooneelvereeni- ging „Jacob Cats" in de Stadszaal haar tienjarig bestaan. De groote en kleine benedenlokalen zijn voor dit feest prachtig met kostbare planten, bloe men en draperieën versierd. Door eenige Leidsche dam es zal aan hare banier een fraaie zilveren krans worden gehecht. Om misverstand te voorkomen brengen de Leidsche studentenbladen in herinnering, dat de brief, dien de professoren eenigen tijd geleden tot het Collegium Civitatis Academicae Lugdunc-Batavae Snpremum richtten, aldus lnidde: „In het voorjaar van 1883 is door afgevaardig den uit uw Collegium met Rector en Assessoren do vraag besproken, of het niet mogelijk zou zijn, de opneming van nieuwe leden in het Studenten corps, evenals voorheen het gebruik was, intijds te doen plaats hebben om niemand in het bijwonen der leasen van den academischen cursus feitelijk te belemmeren. Vooral sedert de invoering der nieuwe Wet, nu de jonge student aanstonds te beginnen hoeft met de beoefening van vakken die hem te voren vreerad waren, is zulk een maatregel van wezenlijk gewicht. Dit werd dan ook door uwe ge committeerden begrepen; en hoewel men in dezen met verscheidene traditiën en belangen rekening had te houden, is in het vorige jaar althans zooveel boreikt, dat de genoemde plechtigheid eenige dagen vervroegd werd. Do Senaat had, ook na eene conferentie van uwen praeses met den tegen woordigen rector, vertrouwd dat men dit jaar, op den goeden weg voortgaande, ninetens denzelfdoD, of een nog vroegeron datum zco aannemen, te meer daar de opening van den niéuwen cursus reeds op den 16den September in- vie Integendeel is dezen keer de termijn tot de helft van October verlengd. Ed hoewel daarvoor huishoudelijke motieven zullen bestaan hebben, ston den toch daartegenover de hier zoo duidelijk spre kende belangen van het onderwijs, belangen der stu denten zei ven en daardoor belangen der Universiteit. In hunne verwachting dns teleurgesteld, hebben Rector en Senaat gemeend, u dit te moeten kenbaar maken, met verzoek om te gelegener tijd den in houd van dit schrijven aan het Corps mede te deelen en een beroep te doen op zijno bereidwilligheid tot medewerking in de richting der Wet waaronder wij leven, en tot spoedige verwijdering van alle be letselen, die aan hare volledige handhaving en den geregelden gang der academische werkzaamheden zijnerzijds nog in den weg staan." In de Corpsvergadering van 31 Oct. werd als antwoord daarop de volgende motie van den hoer Patijn mot algemeene stemmen aangenomen: „De vergadering, gehoord de missive van den Academi schen Senaat, erkennende dat het van belang is in het vervolg voor de inauguratie der nieuwe leden van het Corps, een dag uit te kiezen, die zoowel aan de Professoren als aan do leden van het Corps geschikt toeschijnt, verklaart, voor zooveel mogelijk, te zullen trachten zich naar den wensch der Profes soren te gedragen." Op aanwijzing van een dor eereleden van den SeDaat van het Leidsche Studentencorps is, blijkens de „Vox Studio8orum", voor de bibliotheek van dat Corps aangekocht het album van het dispuut gezelschap „Utile Dulc'i", dateereudeuit het jaar 1826. Dit hoogst merkwaardig album bevat allerlei be langrijke manuscripten van Beets, Kneppelhout, Dozy, De Kempenaer, De Bosch Kemper enz. enz. De minister van binDenlandache zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 dor wet van 25 December 1878 (Staatsblad N°. 222), zal zitting houden op Maandag 8 December a. s. en volgende dagen te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in hoi Werkhuis alhier opgenomen van 4867 volwassen personen en van 912 kinderen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zaid-Holland is de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Sassenheim, voor den dienst 1885, goedgekeurd. Do inkomsten en uitgaven be dragen f 11,173 79%. Het Koninklijk gezin keerde gisternamiddag om vijf uren per Rijnspoor uit Luxemburg in de residentie terug. Zijne Majesteit zag er bijzonder welvarend uit. Aan het station waren ter compli menteering aanwezig: de beide grootmeesters van Zr. Ms. Huis, R. J. graaf Schimraelpenninck Van Nijenhuis en W. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye, de waarnemende militaire gouverneur van do residentie, geueraai-majoor Van Bel, 'sKonings Commissaris in deze provincie, de heer Fock, de adjudant-generaal Ver3pijck en de ministers van justitie en buitenlandsche zaken. De heer Ameshoff, president van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, begeleidde den Koninklijken treio. Eene talrijke menigte begroette HH. MM. en het Prinsesje buiten het station. De leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland boden gisteren aan mr. P. L. F. Blussé, lid der Gedeputeerde Staten, een diner aan in het Hotel Panlez te 's Gravenhage. De vereenigde vergadering van Delfland heeft goedkearing verleend aan do voorwaarden die ver bonden zijn aan de plannen tot waterverversching van de gemeente 's Gravenhage. Ook besloot de vergadering zich te wenden tot de Staten van Zuid Holland, ter bekoming eener verandering in Let heffen van deo omslag, nu de uitgaaf ten dienste der zeewering meer en meer tooneemt. De Provinciale Staten van Zaid-Holland heb ben, na uitvoerige discussie en verwerping van een amendement van mr. D. Van Weel, om het voor- 8 el ter nadere inlichting aan Ged. Staten te ren- voyeeren, met 59 tegen 11 stemmen het voorstel van Ged. Staten aangenomen om voor de haven verbetering te Vlaardiagen een subsidie van 1/3 der kosten te ge vod. Eveneens is een subsidie toegestaan van 1/3 dor kosten voor vorbeteriog van wegen te Zwijndrecht, nadat een amendement van den heor Molenaar, om de helft der kosten toe te staan, was verworpeD. Voorts is bewilligd in de aanvraag om subsidie voor een Provinciaal Jaarboekje en voor de ten toonstelling van zuivelbereiding bij gelegenheid van het 38ste Landhaishoudkundig Congres, in 1885 te Gouda te houden. Mededeeling werd gedaan dat de zeven benoemde leden der Eerste Kamer hunne benoeming hebben aaogenomen. De Statenvergadering is daarop gesloten. Met genoegen verneemt het „Hbl." dat de zaak van den Transvaalschen spoorweg nog niet voorgoed is opgegeven. Nadat de commissie beslo ten had de inschrijvingen niet aan te nomen en de concessie niet te aanvaarden, hebt on de beide des kundige loden der commissie, de heeren J. Groll en D. Maarschalk, bij wie zich de heer Van de Wall Bake heeft aaDgoalotoD, het plan opgevat om pogingen in het werk te stellen om den spoorweg tot stand te brengeD. Zij hebben bereids van hun voornemen kennis gegeven aan de regeering der Znid-Afrikaansche Republiek. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week is hier ter stede één geval van febris typhoïdea aangegeven. Sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Door den postbode van Leiden op Katwijk en door eenige van Katwijks ingezetenen is gisteren, Vrijdag-avond, om halfnegen een soort van vuurbol waargenomen, welke van het zuiden naar het noorden ging. Toen hij van elkaar spatte gaf hij een helder blauw licht. Hot was voor circa V/i minuut als 't ware helder dag. Ook heden morgen om halfzes precies is door genoemden post bode het verschijnsel, dus voor de tweede maal, waargenomen, en wel in de richting van het oosten, iets lager dan de stand der maan. In 's R ij k s Politieblad is gesigna- leerdHenri Leon, kantoorbediende bij Raphael Groot, effectenkoopmau te Amsterdam, leeftijd 32 jareD, gestalte klein en tenger, haar zwart en in het midden gescheiden, baard en knevel zwart en ineenloopend, oogen donker, mond groot, nens ge bogen; is met zorg gekleed; draagt vermoedelijk een diamanten doekspeld. Tegen hem is door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam rechts ingang met bevel van gevangenneming verleend, wegens diefstal van ruim tweehonderd duizend galden. De officier van justitie te Amsterdam ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Een klerk bij de firma Van Gelder Co., op de Prins Hendrikkade te Amsterdam, werkzaam, is in hechtenis genomen als beschuldigd van een niet onaanzienlijk geldelijk bedrag ten nadeele van zijn patroon verduisterd te hebben. Do zucht naar het bezoeken van publieke plaatsen ea vermaak, moet dien jongeling tot misdrijf hebben vervoerd. De handelaar in juweelen J. A. Klatzer aldaar, hr eft zich met een aanzienlijk bedrag aan diamanten hem door diamanten handelaren daar ter stede ten verkoop gegeven, uit de voeten gemaakt. Men zegt Gat het bedrag ongeveer drie ton gouds bedraagt. Dezer dagen werd teMeppel ontvangen esn valsch bankbiljet van f 100.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1