LEIDSCH DAGBLAD. N". 7590 Vrijdag 14- November. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT I ?oor Leiden per 8 maandea.f 1.10. [Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. OÉEciëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat, in gevolge het bepaalde bij art. 70 der "Wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) regelende het kiesrecht, eene vrije stemming moet plaats hebben ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, om af te treden in 1885, en dat door hen is besloten dat die stemming zal plaats hebben op Dinsdag den 25sten November a. s., van des voor middags negen tot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 November. De heer H. Beuker, predikant te Emmeien kamp, voor de tweede maal beroepen bij de Chris telijk-Gereformeerde gemeente op de Hooigracht alhier, heeft dit beroep thans aangenomen. Van den heer L. Hanckar, consul van Italië te Noumea, Nieuw-Calodonië, die ten vorigen jare eene schoone verzameling voorwerpen van Nieuw- Caledonië en de Nieuw-Hebriden schonk, ontving 's Rijks Ethnograpbiech Museum thans weder do hierna vermelde voorwerpen Zeventien bogen van do Nieuw-Hebriden. Een knots van Australië. Een knots van de Nieuw-Hebriden in den vorm van een geweerkolf. Twee knotsen van Nieuw-Caledonië: een in den vorm van een vogelkop, en oen in den vorm van een paddestoel. Negen lansen van Nieuw-Caledonië, te weten: een met de nabootsing van een ijzeren punt; een met vederen versierd en met vier naaldvor- mige punten, door omwoeling met rood, blauw en wit vczelkoord aan de scbacht bevestigd; een met een roggestekel aan het boveneind door omwoeling met rood katoen bevestigd; twee met uitgetande punten; een met snijwerk in den vorm van een menschen- gelaat aan het midden dor schacht; twee geheel glad zonder versiering; een met vierkante punt. Een armband van aaneengeregen, roode, blauwe en witte koralen, Nieuw-Caledonië. Vijf assegaaien, Zuid-Afrika. Twee waaiers van pauwevederen met bont be schilderde handvatsels (Noord-Afrika?). Drie gevlochten matten, herkomst onbekend. Aan don schenker is de dank der Regeering betiügd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven onz. uiterlijk Zaterdag-namiddag te één uur be zorgd zjjn. Hot 100-jarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is thans ook door het depar tement Hillegom feestelijk herdacht. Nadat 's na middags voor de kinderen der beide gemeentescholen eene voorstelling in het goochelen enz. was gegeven door den heer Borkini Bosco en mej. Baretta Dorst, kwamen de leden der afdeeling met hunne dames des avonds in het Logement in eene talrijk bezochte vergadering bijeen. Met een gepast woord opende <ïe voorzitter, de heer P. H. Van Waveren Hkz., de vergadering. De feestrede werd uitgesproken door den heer L. L. Veenendaal, die op welsprekende wijzo het ontstaan, bet doel en den werkkring der Maatschappij schetste. Iu het eerste punt werd door den spreker in zijne rede de eereplaats toegekend aan de oprichters der Maatschappij, dc hceren J. en M- Nieuwenhuizen. Daarna werd door hem aan getoond dat het doel der Maatschappij bestond io: het kweeken van kennis en deugd; het volk in alies wat tot bevordering van nuttige kunsten en wotenschappen kan dienen te onderrichten, door mttige, populaire, goedkoope geschriften, en do toenmalige gebreken der scholen te doen verdwijnen welk een en acder, volgens den spreker, niets minder was dan het ontwikkelen der godsdienstige, zedelijke, verstandelijke krachten des volks. Bij het besproken van het derde punt schotste hij doa werkkring der Maatschappij ten opzichte van onderwijs en opvoe ding, en toonde daarna aaD, hoevelo andere nuttige zaken nog door de bemoeienissen der Maatschappij waren tot stand gekomen, waarin vooral de volks bibliotheken niet werden vergeten. Ten slotte werd door den spreker de geschiedenis van het departe ment Hillegom bohandeld, waarmede bij zijne rede sloot, die met oen daverend applaus beantwoord werd. Hierna werd door den voorzitter in hartelijke be woordingen eene zilveren medaille uitgereikt aan J. H. Meijer, wegens bet vervullen vau 40 jarigen trouwen dienst. Een en ander werd afgewisseld door voorstellingen door den heer Borkini Bosco en mej. Baretta Dorst, het uitvoeren van zangstukken door de Hillegomsche Zangvereeniging en een solo voor tenorhoorn en pianobegeleiding, uitgevoerd door de heeren Holman en Andriessen. HC Bedankt is voor het beroep naar de Nod.- Herv. gemeente te Aarlanderveen door ds. M. H. Balkenstein te IIierden (gem. Harderwijk). De heer L. Vogelsang, hoofd der christelijke school te Heemstede, heeft voor de benoemiDg naar Burgwerd bedankt. De Koning en de Koningin hopen morgen avond omstreeks zes uren per Rijnspoor te 's-Hage uit Luxemburg aan te komen. De formatie der Koninklijke Militaire Academie zal, naar wij vernemen, met één officier vermeer derd worden. Hedenmorgen is te Amsterdam besloten tot liqui datie der Zuid-AfrikaaDscho Handelmaatschappij. Id eene zeer druk bezochte vergadering van het Indisch Genootschap te 's-Hago werden gister avond door don heer S. Vcrburgh, oud-iDspecteur der burgerlijke openbare werken ia Ned.-Indië, de reeds tot een begin van uitvoering overgegane plannon der regeling om het personeel en de fondsen voor openbare werken in Indië aanzienlijk in te krimpen, aan eene uitvoerige en grondige critiek onderworpen. Sprekers conclusie was dat aanzienlijke inkrim ping niet voldoende door de Regeering gemotiveerd is en zij ten gevolge zou hebben verwaarloozing en verval der openbare werken, vermindering van het gehalte van het personeel eu groote vermeer dering van den druk der hcerendienstplichtige be volking. Sproker voegde aan zijne voordracht toe een kort betoog over de te kostbare uitvoering der Bataviasche havenwerken en de middelen om het evenzeer te kostbare onderhoud tegen te gaan. Aan de beraadslaging, welke op dezo met blijk baren bijval aangehoorde rede volgde, namen deel het nieuwe Kamerlid Kielstra en de heeren Verwey, Bosscher, Cornelis De Groot, Robidé Van der Aa en Van Ketwich. Algemeen werd adhaosio betuigd aan de afkeuring van de plannen der Rogeering en de hoop uitgesproken, dat de critiek haar daarop zou doen terugkomen. Er werd in de vergadering verzekerd dat de inkrimpingsvoorstellen uit Iudië naar Nederland zijn verzonden. Het ter beirze te Amsterdam verspreide gerucht, dat zelfs in enkele bladen werd opgenomen, als zouden de ministers van financiën en koloniën Amsterdam hebban bezocht om eone conferentie te houden over de moeiolijkhedeu, waarin de Koloniale en de Ncd.-Ind. Handelsbank zich bevinden, is eehoel uit de lucht, gegrepen. Evenzoo een ander gerucht, volgens hetwelk bij de Rogeering een ver ontrustend telegram aangaande deze aangelegenheid van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië zou ontvangen zijn. Juist alleen is, dat het bestuur der Ned.-Ind. Handelsbank eene audiëntie bij den minister van koloniën heeft aangevraagd voor gister middag, welke ook is toegestaan. (Amst.) De „Amst. Crt." verneemt met zekerheid, dat thans het wetsontwerp tot reorganisatie der Staats loterij don Raad van State heeft verlaten en ter verdere behandeling bij het Kabinet des Konings berust. Van daar zal het, onmiddellijk na de opening van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, naar dat college worden verzondon en in behandeling komen. De Londensche „TimeB" meldt dat het besluit der Engelscho Bank om den koopprijs voor Hol- landsch goud met l/2 d. per ons te vorhoogen, van de zijde der directie van de Nederlandscho Bank beantwoord is met de weigering om eenig Hollandsch goud te verkoopen alvorens al het vreemde goud en baren zijn opgeruimd. De Staatscourant van heden bevat een uit treksel uit de statistiek van het gevangeniswezen over 1883. Het stoomschip „Koniogin Emma", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South ampton. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende do buitengewone vergadering der Staten-Genoraal, die zal aanvangen op 17 Nov. a. s., jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, benoemd lid dier Kamer; - met ingang van 1 Jan. a. s., aan J. Haustedt, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als klerk ter directie van de Rijkspostspaarbank; - lo. aan Jacob Van Looy, te Amsterdam, de gouden eerepennïug toe gekend, bedoeld in art. 13 der wet van 26 Mei 1870 j en 2o. voor het tijdvak van 1 December 1884 tot 30 November 1885, aan genoemden Jacob Van Looy en aan Jan Dunielman, te Don Helder, een jaar geld van f 1200 verleend voor ieder, bestemd voor hunne verdere studie in de schilderkunst- benoemd tot lid en tevens tot president van het college van curatoren van het weeshuis te Buren, den heer N. J. M. F. Van EverdingeD, en tot curator van ge meld weeshuis den heer C. Van Steenis, beiden voor den tijd van 6 jareD, in te gaan 1 Jana. s.;~ den luit.-gen. P. J. G. Van der Schrieck, van den staf der inf., en den kapt. H. Seret, van den staf der art., boiden op 28 Oct. jl. gekozen tot lid van de Tweede Kamer, op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap der ge noemde Kamer zullen hebben aanvaard. Gemengd Nlenwi* De onlangs gestaakte tram, welke om 6 u. 15 m. van Leiden naar Hillegom vertrok, zal van aanstaanden Zondag-avond af weder in dienst worden gesteld. Als eene b ij zonderheid deelt men ons mede dat de heer A. Van Beramelen te Aar landerveen een kippenei heeft, dat tien lood weegt. De carousaolhouder W. F. J. Roos, de dader van den moord in het Lamgroen te 's-Hage, is heden door het gerechtshof aldaar, met verwer ping der beweerde provocatie, wegens moedwilligen doodslag, voorafgegaan door verwonding, veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. De heer Lens velt, eigenaar der boterfabriek „Pasgeld" aan het Delftsche jaagpad, •s Dinsdagnacht aan den binnenweg tueschon Rijs wijk en Delft, ter hoogte van den „Hoorn," naar de „Haagsche Crt." meldt, met paard en rijtuig (een zoogenaamd brikje) te water geraakt. Juist terwijl de heer L. zich gereed maakte om wegens ••'o aldaar heerschende Egyptische duisternis langs het verdere gedeelte van den gevaarlijken weg het paard aan de hand te geleiden en daartoe den voet reeds op de trede gezet had, liep hot dier eensklaps regelrecht met hot wagentje achter zich.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1