LEIDSCH DAGBLAD. N\ 7589, Donderdag 13 member. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT t ▼wr Leiden per 8 maandea1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieel© Kenuisgeviugen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan ale bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening van den Oden November 1879 (Gemeenteblad No. 4), hou dende dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel ééns in het voor- en eens in liet najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 30 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 November. Meermalen reeds konden wo uit andere bladen onzen lezers mededoelen de verschillende en telkens gunstige beoordeelingen over bet optreden van onze stadgenoote mej. Anna De Graaf. To zelden echter was men tot nu toe hier in do gelegenheid haar zelve te hoorer. Daarin kan nu verandering komon. Bij genoemde zangeres tcch bestaat, naar wij ver nemen, hot voornemen hier drie soiróes te geven, waarop zij dö hoofdpersone zal zijn en pianisten van naam, van hier en eldere, bunco medewerking zullen verleenen. Die concerten zullen dan ook den naam dragon van liederen-soiróösmaar zullen alleen doorgang hebben iodien op de eerstdaags aangeboden wordende lijsten voldoende zij geteekend. Daaraan zal o. i. evenwel niet te twijfelen vallen. Als tijdelijk leeraar in de staatsinrichting, het handelsrecht, de staathuishoudkunde en de statistiek aan de Openbare Handelsschool en de daaraan verbonden 3de H. B.-S. met driejarigen cursns voor jongens to Amsterdam, zal optreden mr. H. Ter Haar, leeraar in de staat huishoudkunde aan de H. B.-S. to Leiden. De afdeeling Leiden en Omstreken der Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde hield gister avond in het Loge gebouw hare gewone vergadering. Na de gebruikelijke voorlezing der notulen van de vorige bijeenkomst werden twee nieuwe leden voorgesteld en aangenomen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat er over veertien dageD, dus 25 Nov., eene buitenge wone vergadering zou worden gehouden, op welke als spreker zou optreden de heer Büttikoffer, die vele reizen in Liberie gedaan heeft en dan ook tot onderwerp heeft gokozen „De plantengroei in Liberië". Het dorde punt van de agenda was hot besproken eener in 1885 te houden afdeelingstentconstelling. Nadat door den voorzitter was herinnerd aan de voorgenomen tentoonstelling van primula's en der- gelijken in het voorjaar van 1884, welke om ver schillende redenen niet tot uitvoering is gekomen, werd door hem de vraag aan de leden (speciaal !edon-kwoekei>) gedaan welke tentoonstelling h.i. het meeste succes zou kunnen hebbendie van primula, cineraria enz. in het voorjaar, - of die van begonia's, lelie's, daliah's en andere in den zomer, - of ein delijk die van chrysanthemuns in hot najaar van 1885. Hierover ontstond eene vrij langdurige discussie. Wat de eerste teuioonstelling betrefr, werd opge merkt dat men ook het a. s. voorjaar de groote vijfjaarlijksche tentoonstelling van de algemeene Bloembollencultuur-vereeDiging heeft. Ook Den Haag geeft eene dergelijke tentoonstelling. Eene tentoon stelling midden ia den zomer stait eveneens op zwarigheden, welke niet over het hoofd gezien mogen worden, o. a. do afwezigheid van vele farailiën, die elders ontspanning zoeken. Eindelijk werd besloten tot het bonden eener tentoonstelling in het begin van September van begonia's, leliën enz., waarvoor drie leden werden uitgenoodigd zich te willen be lasten met het maken van een concept reglement. Hierna werd bet vóór en tegen der mozaïek- perken besproken, uit welke geiachtenwissoling bleek dat men op dit punt niet altijd denzelfden smaak of dezelfde schoonheid huldigde. De pauze werd besteed met het bezichtigen van Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. kiemen der Convallaria msjalïs, welke, doordien de b.dien niet aan do eischon voldoeD, op zich zeiven utfgeplant waren geweest en nu uitstekend mochten hoeten. Evenzoo genoot eene bloem van Viola tricolor maxima olgemeeDe aandacht om hare groette vooral in dit jaargetijde, waarvan hot voortdurend echoone weder zeker wel eene der oorzaken mag heeten. Daar de vorige bu:teDgewono vergadering wat de dames betreft zoo slecht bezocht was (waartoe het gure weder van dien dag, alsmede het vieren van den gedenkdag dor Remonstrantsche Broeder schap dien avond zekor bet hunne bijdroegen), deed de voorzitter nu twee voorstellen ten einde voor het vervolg daarin verbetering to brengen1°. om den spreker van dien avond het recht te geven tot introductie, en 2°. om de liefhebberij zoo mogelijk op te wekken door verloting van een 5- a 6 tal planten, uitsluitend aan dames. Veel werd hier over in het midden gebracht, doch met applaus werd tot beide voorstellen besloten. De in de bus gevonden vraag: „waardoor ont staat de geur der bloemen?" werd tot eene vol gende vergadering uitgesteld, als zijnde zij van te veel omvang om direct beantwoord to kunnen worden. Voor het Rijks Elhnographisch Museum te Leiden zijn ten geschenke ontvangen van mevrouw F. Daum, gob. Walbeho, to 's-Gravenhage, de na- vermelde voorwerpen Een ornamentje van Padftügsoh zilveren fiiigraan- werk, in den vorm van een mangistan op een schoteltje. Een servetring van Padangsch zilveren filigraan- werk, ongeveer 50 jaar ouu. Een mandje van Padangsch zilveren fiiigraauwerk- Twee stuks steenen voorwerpen, Bandongsch werk, te weteneen in den vorm van een doerian op een schoteltje, en een in den vorm van een mangistan op eon schoteltje. Twee waaiers, vlechtwerk van Amboina. Twee kleedjes, zooaU die in den Nederlandsch- Indischen Archipel gebraikt wordc-n door inlanders om mandjes enz., of wel om geschenken mee te bedekken, beide vervaardigd door do schenkster. Aan de schenkster is de dank der Regeering betuigd. Ia de gisternamiddag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der Naamlocze Vennootschap „Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij" (LeidenHaarlem) was aan de orde de quaestie der liquidatie. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer W. Van der Tak, daar de heer De Haan Hugenholtz door ongesteldheid verhinderd was. Men zal zich herinneren dat in de vorige ver gadering eene commissie voor de liquidatie was be- Doemd. De zaak is sedert in haar geheelen omvang voor f 223,000 verkocht, waarvan f 147,000 kwam voor de obligatiehouders en f 36,000 Doodig was voor de vlottende schuld, zoodat er f 40,000 bleef voor do aandeelhouders, minus de liquidatiekosten. De obligatiehouders hebben zich bereid verklaard om in stee van aandeelhouders ondor hypothecair verband te zijn, income bonds te verkrijgen, gelijk ia der tijd bij de „Boxtel—Wezel." De vlottende schuld is afgedaan en de obligatiën zullen dus worden ingelost. De aandeelhouders zullen intusschen niet veel meer dan 5 pet. van het kapitaal ontvangen. Dit is niet veel, maar - zeide de voorzitter - ze krijgen nu ook do preferentie om zonder eenige bijberekening van tmnst in de nieuwe Maatschappij door bijstorting toe te treden. De heer Knottenbelt beklaagde zich, dat voor deze vergadering geene oproeping is gedaan in eenig Leidsch dagblad, zooals volgens de Staats courant had moeten geschieden. Hij protesteerde (Uartegeü, daar hij laDgs anderen weg van het houden der vergadering vernam, na zijne aandeelen niet heeft kannen inleveren en alzoo van do stem ming zou zijn uitgesloten. De voorzitter antwoordde dat dit in zoover niet er op aankwam, daar hier alleen mcdedeelingen zouden geschieden. De heer Wolff had een openbaar faillissement veel nuttiger gevondeD, dan een liquidatie als deze, die don aandeelhouders slechts 5 pet. geeft. Yoor hst goedkeuren der balans, die een liquidatie noodig maakt, is echter noodig goedkeuring door 2/3 der aaudcelhouders. De balans nu, die op de jongste vergadering ter tafel was gebracht, noemde spr. een gemaakte. In Mei was er nog een ruime balans. Van een liquidatie balans mag geen sprake zijn, waar geen liquidatie wettig is uitgesproken. Sinds Mei is Diets geschied dat de afschrijving van 5 ton wettigt. Totdeliqui- datio is dus onwettig besloten. Spr. heeft na het geen bij van de vorige vergadering vernam, gezwe gen, in de hoop dat de commissie met wat goeds voor den dag zon komen. Hij erkende dus niet wat is geschied en stelde het bestuur aansprakelijk. Hjj protesteerde te meer, daar zoker veel beter aanbiedingen te krijgen zou den geweest zijn. Da voorzitter ontkende dit; die hoogero reëele aanbiedingen hebben Diet plaats gehad. De heer Hojel geloofde dat dit wel zougeechied zijn, als er meer openbaarheid aan de zaak ware gegeven. De heer Wolff hield vol, dat er wel reëele aan biedingen gedaan zijn; hij zou, indien het tot een proces kwam, sohriftelijko bewijzen kunnen over leggen. Hij verklaarde nogmaals, geen verkoop te erken nen, daar hij de commissie van liquidatie niet erkent. Hij stelde deze, voor zoover noodig, en het bestuur aansprakelijk. Do heer Kappeyne meende nu inderdaad, dat deze vergadering niet kon doorgaan, omdat ze niet ge noegzaam was opgeroepen. Hij stelde haar voor te sluiten. Een proces-verbaal kon das ook niet wor den opgemaakt, daar de vergadering feitelijk niet bestond. Intusschen besloot men de zaak in onderlinge bijeenkomst nader te bespreken. De heer Henny handhaafde nog tegenover den heer Wolff het foit, dat geen beter bod is gedaan. Hij geloofde ook niet, dat deze zaak, die bleek geene levensvatbaarheid te hebbeD, op andere wijze aan haar einde kon gebracht worden. De heer Wolff bleef dit ontkennen. De onder noming is geen zaak enkel van steen en ijzer ge- wordeD. Getuige de toenemende ontvangsten, was zij levensvatbaar. Men heeft laatstelijk 5 ton ge schrapt, om de liquidatie te wettigen. In elk geval is das verkochtzonder dat daartoe een genoegzaam getal aandeelhouders recht had gegeven. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat de vergadering de liquidatie-commissie had benoemd o.i haar verzocht een balans op te maken, - waar tegen de heer Wolff voor de zooveelste maal opmerkte dat volgens de statuten 2/3 van de aandeelhouders zoodanig besluit hadden mogen nemen, - werd over eenkomstig het denkbeeld van mr. Kappeyne be sloten, do vergadering - nu bijeenkomst genoemd - ie verdagen. Bij do herstemming voor oen lid van den gemeenteraad te 's-Hago werden uitgebracht 2815 geldige stemmen. Gekozen is A. J. C. baron Van Pallandt met 1485 stemmen. Op mr. W. A. baron Van Verschuer worden 1330 stemmen uitgebracht. Bij de herstemming voor het lidmaatschap van den Amsterdamschen gemeenteraad (vacature-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1