Z. M. heeft, met ingang Tan 15 Not. a. s., bonoemd tot kantonrechter-plaatSTerTanger in het kanton Wageningen, mr. H. J. Wander, burge meester Tan Wageningen, en G. A. G. Ph. baron Van der Duyn Tan Maasdam, wonende te Wage ningen; - met ingang Tan 1 Dec. a. 8., P. W: Enbnen, commies der posterijen Tan de 4de kb, als zoodanig ontslagen; - aan den heer W. Suer- mondt Wzn., consnl Tan Zweden en Noorwegen te Bataria, Tergunning Terleend tot aanneming der Tersierselen Tan ridder der orde Tan de Poolster; - 1°. den kapt. J. D. Onderwater, Tan het corps torpedisten, op zijn Terzoek, een eerTol ontslag Terleend uit den militairen dienst; 2°. aan genoemden kapitein Tergund de aetiTiteits-uniform te blijven dragen. Gemengd Nieuwe. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf is weder een vijfjarig knaapje, al spelende, Tan eene schuit in het LcTendaal geTallen. Na Teel moeite gelukte het een man, die te water was ge gaan, het knaapje aan zijne ontstelde ouders terug te geren. De stoomboot „St.-George", met graan, thuis behoorende te Huil, is op de derde bank, een half uur noordwaarts Tan Noordwijk aan Zee, gestrand. De sleepboot „Simeon" Tan IJmuiden heeft ter adsistentie zee gekozen, om te trachten het schip rlot te krijgen. Een later, per telegraaf door ons ontvangen bericht, meldt echter dat men bezig is te lossen. Ten gerolge van hst niet geregeld loopen van de dorpsklok te Alfen aan den Rijn, konden ecnige personen, passagiers dor stoomboot „Rijn en Gouwe", van den trein Tan negon uren van hier naar Amsterdam of Den Haag geen ge bruik maken en moesten ze dus daardoor een groot uur wachten. Gelukkig zagen enkele passagiers dit nog bijtijds in en stapton te Koudekerk af, in de hoop nog tijdig aan het station aldaar te kom9n ten einde van boTsngemelden trein gebruik te kunnen maken. Het O. M. bij do arrond. - rechtbank te 's-Hage eischte heden zes weken celstaf tegen den zakkendrager M., die Zondag 5 October vóór en in eene herberg aan het Groenewegje aldaar agenten van politie beleedigde en verzet tegen hen pleegde. Bij die gelegenheid voegde bij den commis saris van politie Wulffers, die hom tot rust aan maande, op de openbare straat ten aanboore van een dichten drom van omstanders de woorden toe: dief, afzetter, benevons eene uitdrukking, welke geschikt was dezon magistraats-persoon in zijne eer en kieschheid aan te tasten. In de Scheveningsohe Boschjes word gisterochtend een onbekend manspersoon hangende gevonden aan een boom. Door do politie, vau het geval verwittigd, is het lijk naar het ziekenhuis vervoerd. De verbouwing van het badhuis te Scheveningen gaat met ongelooflijken spoed Tooruit. Het metselen wordt tot des avonds 10 uren voort gezet, hetgeen mogelijk is, daar het terrein elec- trisch verlicht wordt. De fundamenten zjjn reeds opgetrokken en men is tot de eerste bintlaag gekomen. Men schrijftdat van deSchevening- sche bomschuit „Sailors Home" door eene Belgische vischsloep ter hoogte van Yarmouth weder haring netten zijn gekapt en ontvreemd. Bedoelde sloep behoort thuis te Oetende en is gemerkt O 139. Ten gevolge van het gedrang,dat Zaterdag-avond bij den optocht der „Batavieren te Paard" te Rotterdam plaats had, zijn twee per sonen aan den Oostsingel te water geraakt, doch spoedig gered. Gisterochtend te 5 uren isteRot- terdam een geladen vaartuig, waarop zich man, vrouw on Tijf kinderen bevonden en dat in de Dclftsche vaart lag, plotseling gezonken. Een 7-jarig meisje is verdronken, terwijl de overigen, na zeer veel moeite, door werklieden uit de brouwerij „De Oranjeboom" zijn gered en voorloopig aldaar zijn opgenomen. Het A m s t e r da m s c h e jongmensoh, van wiens verdwijnen wij dezer dagen melding maakten, is opgespoordde f 350 die hij mede- nam, waren nog voor een groot gedeelte aanwezig. - Op den Zeedijk aldaar vond een man, die gister avond thuiskwam, zijne woning ledig. Zijne vrouw had al de meubelen, die haar toebehoorden, medegenomen en alleen eon bed achtergelaten. De man stelde zich aan als eene razende en kwam eerst tot bedaren toen men hem bij zijn moeder gebracht bad. - Verschillende vechtpartijen hebben er gister avond op den Zeedijk weder plaats gehad. Te Stratum is een timmermanswinkel geheel afgebrand; de oorzaak Tan den brand is onbekend. Omtrent een moordaanslag ineen spoorweg-coupé wordt uit Italië het volgende gemeld De portier van markies Gropano te Genua, zekere Lnigi Grasso, stapte Zondag-avond teVoltri in een coupé eerste klasse, waarin zich slechts één passagier bevond, om naar Genua terug te keeren. Wat tusschen die beiden is voorgevallen is nog niet bekend geworden, maar de passagiers die in een aangrenzenden coupé zaten, hoorden een oogen- blik voordat men het station Vegli binnenstoomde, gegil en het toeslaan van een portier. Op dit oogenblik moet Grasso uit den wagen geworpen zijn, want men vond hem om halfvier des nachts zwaar verwond naast de spoorbaan liggen. Te Genua gaven de reizigers, die Grasso niet te Sampier-Darena, eene voorstad van Genua, hadden zien uitstijgen, daarvan aan den stationschef en den inspecteur van politie, die aan het station aanwezig was, kennis en onmiddellijk werd de opdracht naar alle tusschen-stations getelegrapheerd om Iang3 den weg naar een vermoedelijk verongolukt passagier te zoeken. Toen het bericht ontvangen werd dat Grasso ge vonden was, bevond de moordenaar zich reeds in handen der politie; in diens coupé was namelijk te Sampier-Darena een spoorweg-beambte gekomen om te constateeren dat de passagier de glasruiten had stukgeslagen en hij had hem, daar hij geen tijd had om onmiddellijk het bedrag der verschul digde schadovergoeding op te geven, door twee personon tot aan hot station to Genua doen ver gezellen. De man werd door politie-agenten in ontvangst genomen, die hem voor den commissaris brachten; hij verklaarde zich onmiddellijk bereid om do aan gerichte schade te vergoeden, maar zijne zonderlinge antwoorden gaven den commissaris aanleiding om hem in zijn kabinet te doeu brengen en daar een nader verhoor te doen ondergaande passagier begon de politie-beambten uit te schelden en weigerde zijn naam on de plaats van waar hij kwam op te geven, waarop hij in arrest werd genomen, waaruit hij nog denzelfden nacht trachtte te ontsnappen. Des Maandags-middags werd hij naar Vegli ge bracht om met den doodelijk gekwetsten Grasso te worden geconfronteerd; bij kuste don gewonde tweemaal, maar bleef voor al wat er om hem heen gebeurde volkomen onverschillig; bij wordt thans te Voltri gevangengehouden, maar men weet nog niet wie hij is. Naar zijn uiterlijk te oordeeleD, schijnt hij om streeks vijf eu dertig jaren oud, en men vermoedt dat hij uit Savono afkomstig is. Voor het hof van appèl te Gent hoeft zich een zeker niet alledaagsch geval voorgedaan. Bij do behandeling namelijk der zaak van een door de rochtbank van Kortrijk, wegens eene jachtover- treding, tot 2 booten van 100 fr. veroordeelde, hield de eerste getuige ter ontlasting stellig en vast staande, dat de man onschuldig veroordeeld was, daar hij moest bekennen zelf de schuldige te zijn. Bij onderzoek bleek die verklaring juist te wezen. Dezer dagen is den Amerikaanschen gezant te Athene, den heer Schuyler, een treurig ongeval overkomen. Toen hij des avonds eeoe wan deling naar Palitta, een dorpje in de nabijheid van Athene, had gemaakt, en op den terugweg, in plaats van den straatweg te volgen, een korter pad door velden insloeg, stortte hij, daar het reeds schemer donker was, in eene kalkgroeve, waarin hij tot aan den hals wegzonk. Gelukkig hoorde een voorbijkomend landbouwer zijn wanhopend geroep om hulp en trok den gezant, die met brandwonden overdekt was, nit de groeve. De doctoren hebben hoop om den beklagenswaar- digen man in het leven te behouden. De trein van Brussel naar Luxemburg kwam 's morgens in botsing met een trein die bij Marbehan stond. Een persoon werd gedood (het jniste aantal slachtoffers is nog niet bekend) en een aantal wagens werden verbrijzeld. De Engelsche minister Harcourt ont ving dezer dagen een poetpakket, waarop „breek baar" was geschreven. Het bevatte het lijkje van een zeer jong kind. Tot hiertoe is de afzender niet ontdekt. Onder de telegrammen heeft men verschillende berichten aangetroffen betreffende het verschijnen van de cholera te Parijs. Reeds dezen zomer hebben zich, gelijk trouwens elk jaar pleegt te geschieden, hier en daar, vooral in den omtrek der stad, gevallen van zoogenaamde inheemsche cholera voorgedaan. Ditmaal is er echter, schijnt het, geen twijfel, of men heeft met de Aziatische te doen. Het eerste geval is verleden Dinsdag ge constateerd, toen eene naaister van 21 jaren in de Coquillièrestraat,m'«. Beaujeta genaamd, des avonds werd aangetast. Zij overleed Woensdag-ochtend te negen uren en werd des avonds begraven. Zij woonde met zeven of acht andere menschen en was in geenerlei besmette plaats geweest. Tusschen Woens dag en Donderdag-middag vier uren werden zes lijders in het hospitaal St.-Antoine gebracht, waar van drie overleden; twaalf in het hospitaal Tenon, van wie zeven stierven, enz. In de stad stierven Donderdag-ochtend nog vier personen en Vrijdag zijn er 37 gevallen voorgekomen, waarvan 12 een doodelijken afloop hadden. Die gunstige verhouding tusschen aangetasten en dooden doet de doctoren hopen, dat de epidemie zich niet zal uitbreiden. Zie verder de telegrammen. Maatregelen tot ontsmetting en tot wering eenor verdere uitbreiding der ziekte zijn overal genomen- Door den prefect van politie is sedert het ver schijnen der ziekte te Toulon een brigade agenten uitgezocht, die een cursus van dr. Brouordel hebben gevolgd en op de hoogte zijn van hetgeen zij met eholeralijders te doen hebben. Elk lijder kan binnen een uur, nadat van hem bij de politie bericht is ontvangen, ia een verwarmd hospitealbed opgenomen worden. Dr. Brouardel hooft aan een dagbladberichtgevor verklaard, dat z. i. de cholera met eenen of anderen hoop lompen van elders te Parijs is overgebracht. Hij acht het zoker dat de epidemie thans minder hevig zal blijken te zijn dan indien zij in Juli of Augustus ware uitgebroken. Zij kan echter lang duren. In 1865 brak zij ook om dezen tijd uit en duurde tot hot volgende najaar. Ook met het oog op de talrijke verboteringon, welke Parijs sedert uit een hygiënisch oogpunt ondergaan heeft, mag men echter eveneens vertrouwen, meent do heer Brouardel, dat de duur der epidem'e ditmaal korter zal zijn. Geveilde perceolen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 8 Nov., ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. ObreenEen heerenhuis en erf aan de noordzijde van het Steenschuur No. 15, kooper W. A. Yan Lith qq. voor 8100; een winkelhuis en erf aan de westzijde van do Heerengracht, No. 80, en een huis en erf daarachter aan de Vostestraat, No. 21, Sectie I, No. 1992, gecombineerd, kooper W. Splinter qq. voor f 3930; eon huis en erf in de Bloemendaalpoort, No. 3, aan de oostzijde van de Uiterstegracht, kooper A. Van 'tRiet qq. voor f 166; een dito aldaar, No. 1, kooper A. Van 't Riet qq. voor f 187; een huis en erf aan de oost zijde van de Vestestraat, No. 33, kooper G. J. Bik voor f 595. BUITENLAND. ïVitEiiü-yïa, De heer Douville-Maillefeu, die dit jaar rappor teur is voor de Fransche begrooting van eeredienst, heeft daarop ruim 7 millioen fr. geschrapt. Volgens een telegram van Bricre uit Hanoi van Zaterdag werden eenige benden roovers uit eengejaagd. Nieuwe aanvallen der Chineezen op Ttyenguan werden gemakkelijk afgeslagen. Volgens een telegram van Courbet uit Ke-Lung van den 7den dezer vielen de Chineezen den 2den de werken op den weg naar Tam-Sni aan. Zij werden met groote verliezen afgeslagen. De Fran- schen haddon één gekwetste. De heer Ferdinand De LessepB zal Woensdag a. s. naar Egypte vertrekken, ter bespoediging van den arbeid der subcommissie, welke belast is met bet onderzoek van de vraag wat de voorkeur ver dient: het graven van een tweede Suez-kanaal naast het eerste, of het verwijden van bet be staande kanaal. België. De „Association libérale" hield Zaterdag-avond eene algemeene vergadering. Na eene redevoering van den heer Janson werd door de vergadering de wensch geuit, dat de schoolwet ingetrokken en de Kamer van Vertegenwoordigers ontbonden moge worden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2