*V. 7587. Diasdag 11 Movember* A0. 1884. LEIDSOH djfflb DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT J ▼•or Leiden per 8 maandea1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieel© Keuuisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte No. 1 of No. 1 van Wijk I de heer ALBERTUS VAN DER MARK, in de plaats van den heer CORNELIS HENDRIK DEE, overleden. tot Raad der Gebuurte No. 18 of No. 5 van Wijk V de heer FRANS LODE WIJK DEE, in de plaats van den heer ADRIANUS BLANSJAAR, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten, en tot Raad der Gebuurte No. 35 of No. 2 van Wijk VIII de heer HENDRIK MAAS, in de 'plaats van den heer JACOB VAN DER WIEL, die de gemeente metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Nov. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van A. VERSNIJ, smid, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Kolfmakerssteeg No. 7; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maadag den 24sten Nov. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Nov. 1884 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO November. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente is heden gegund: lo. De levering der benoodigde brandstoffen gedurende het jaar 1885: aan de laagste inschrij vers de bh.: G. Blomraesteyn, de korte haardturf voor 0.78, de korte kachelturf voor 0.77 per dubb. hectoliter, alsmede de lange turf voor f 0.58 per 100 stuks; W. Kapteyn alhier de New-Castle-kolen voor 1.28 per 100 kg.; K. T. Caron te Oestgeest de grove ruhrkolen voor 0.82^ per 100 kg. en het steenkolengruis voor 0.49 per hectoliter; J. Christiaanse alhier, het keukenhout voer 10.50 per stère; H. J. Blommesteyn alhier, de houtskolen voor 0.50 per halven heotoliter, met het lot tegen W. Kapteyn. Voor de lichtstoffen waren geene in schrijvingsbiljetten ingekomen. 2o. De levering der schoolbehoefton, ten dienste der openbare lagere scholeD, gedurende de jaren 1885 en 1886, aan de laagste inschrijfster, de firma J. N. Geyer, albier. 3o. de levering van papier- schrijf- en verdere bureaubehoeften ten dienst9 van de plaatselijke secretarie, aan den laagsten inschrijver, den heer J. J. Sleyser, winkelier alhier. 4o. de levering der benoodigde kleedingstukken voor de agenten van politie en de brugwachters' gedurende de jaren 1885, 1886 en 1887, aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Jacobson, H. B. Paats en C. H. De Jong, winkeliers alhier. Onder den titel „Een goed voorbeeld", deelt dr. W. N. Dn Rieu mede dat ds. Jean George De Waldkirch Ziepprecbt, emeritus predikant te Kat wijk aan den Rijn, die op 6 Juni 11. te Arnhem overleed, zijne vrije uren heeft besteed voor het samenstellen van een volledig „Register der Neder- duitsch Hervormde Predikanten en Gemeenten", alsmede van Registers der Waalsche, Luthersohe, Doopsgezinde, Remonstrantsche en Christelijk-Gere formeerde of Afgescheiden leeraars, der predikanten in Oost en West, benevens van de Roomsch-Katho- lieke geestelijken, alsook van die van de Oude Clerezy. Ia December 1839 te Katwijk aan den Rijn be roepen, aanvaardde hij op 16 Juni 1840 het leeraars- ambt, dat bij weldra kon nederleggen na den dood van den heer Do Waldkircb, een oom van zijne vrouw Christina De Waldkirch, van wien het jeugdig echtpaar tevens dien naam vóór den hunne moest voegen, ten einde deze niet zou uitsterven; Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. en toch wilde het noodlot 't anders, want slechts twee dochters heeft het echtpaar nagelaten. De emeritus-leeraar De Waldkirch Ziepprecht vestigde zich in 1844 te Leiden, doch hij heeft zijn rust niet in ledigheid doorgebracht: hij heeft nattig be steed de vele uren, die hem overbleven van het gezellige verkeer met kennissen en familie of van de rijtoertje9, als wanneer de gulle gastvrouw haren echtvriend voorstelde van uit het achterste bankje van het gezellige rijtuig de vele gasten te overzien. Onvermoeid toog de oud-leeraar aan het opstellen van genoemd register. Aan dat werk heeft de heer Ziepprecht zijne vrije uren gegeven, en daarvoor heeft bij alle mogelijke hulpmiddelen geraadpleegd; daaraan heeft bij zoowel hier ter stede gewerkt als te Arnhem, waar hij in later jaren woonde. De heer Ziepprecht heeft de kerkelijke indeeling der provinciën en dassen ten grondslag gelegd van zijn Register, en bij elke gemeente de predikanten opgeteekend die er achtereenvolgens het leeraars ambt hebben bekleed, met opgaaf van alle door hem gevondene gegevens van beroep en bevestiging, van geboorte en dood, van voorgaand en volgend beroep. In een afzonderlijk boek heeft bij de Waal sche gemeenten met hare leeraren opgenomendeze lijst mocht dr. Du Rieu als secretaris der Commissie voor de Geschiedenis der Waalsche Kerken meer dan eens raadplegen, en daarna voor de Waalsche Bibliotheek van den welwillenden grijsaard ver werven; deze deed in het vorige jaar afstand van, alsof hij na den dood zijner echtgenoote zijn einde voelde naderen en het niet langer zou kannen bijhouden. Daarentegen heeft de ijverige man zijne andere lijsten tot aan het laatste voorjaar bijgewerkt; hij heeft namelijk niet alleen van de predikanten der Nederduitsch Hervormde kerk zulk sen keurig en uitvoerig register bewerkt, ook zij die in de Oost en West het leeraarsambt hebben bekleed, heett hij in afzonderlijke boeken overgeschreven in de alpbabetische lijsten der verschillende gemeenten. Bovendien heeft hij zulke lijsten van de Luthersche en Doopsgezinde gemeenten vervaardigd, van de Remonstrantsche en Afgescheidene, en heeft hij de namen der predikanten, die achtereenvolgens daar gestaan hebben, er bijgeschreven met volledige opgaaf van de jaren hunner ambtsbediening. De liefde voor de herders en leeraars is onder dien veeljarigen arbeid van dezen emerikis-dominee ont wikkeld, en zoo heeft hij ook van de Katholieke gemeenten hier te lande en in de Oost eene lijst vervaardigd en daarbij de namen der pastoors met hunne dienstjaren opgeteekend. Dr. Du Rieu aarzelt niet dit alles een reuzen arbeid te noemen en het goede voorbeeld van dezen ijverigen rustenden leeraar te prijzenhet is een toonbeeld van vlijt en volharding en niemand wet t hoeveel moeite gevorderd is geweest om die talrijke registers in den tegenwoordigen vorm zoo volledig te krijgen, want meer dan eens is de onvermoeide man verplicht geweest het geschrevene over te schrijven en om te werken, daar hij voor het bij voegen van de telkens hier en daar gevondene jaar tallen geen plaats meer bad, en hij zwak had om zijn keurig geschreven werk duidelijk en netjes te houden. Behalve de bovengenoemde registers had hij ook een lijst der emeriti aangelegd van 1819 af, der sedert 1800 opgeheveno of nieuw gestichte gemeen ten, der vacatures, der jubilarissen, een statistiek der candidaten sedert 1736 en der beroepene propo nenten, alsmede in de laatste jaren een lijst der gehuwde predikanten met opgaaf der namen van huDne echtgenooten, verder een chronologische lijst van de sedert 1629 naar Oost-Indië vertrokken predi kanten, en van de sedert 1807 derwaarts gezonden Katholieke geestelijken. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. AI die registers werden in het vorige jaar door den nauwgezeten verzamelaar bestemd voor de Leid- scke Bibliotheek; zijne dochters hebben dat hand schrift niet voor zich willen behouden om het als eon familiestuk met kinderlijken eerbied te bewon deren, maar hebben aan den wensch van hunnen vader gevolg gegeven en het than3 gezonden aan de openbare boekerij alhier. Dr. Dn Rieu hoopt dat een der vele te Leiden woonachtige rustende leeraars zich zal opgewekt gevoelen om den arbeid even net als trouw bij te houden. Denkelijk vindt hij dan de gelegenheid om een alphabetischen blaffer op de persoonsnamen er bij te laten maken, zooals Ziepprecht er een van de plaatsnamen van elke provincie vervaardigde: dan znllen deze lijsten aan alle vereischten voldoen. Door Li Fong Pao, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den keizer van China bij den Staat der Nederlanden, zijn aan het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven verschillende van do Amsterdamsche ten toonstelling afkomstige voorwerpen, vermeld in de Staatscourant van heden. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is uit het vroeger vermelde drietal tot pred. beroepen ds. G. H. Van Kasteel, pred. te Kollnm. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand October tnsschen Leiden en Katwijk 20,800 personen, met eene opbrengst van f 3393.99*/^ het goederenvervoer en diversen bracht 287.66 op, totaal 3681.65'/a. Van 1 Januari tot en met uit0. October 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 226,439, met eene opbrengst van f 41,023.57 het goederenvervoer en diversen bracht 2495.88 op, totaal f 43,519.45, zijnde per dagkilometer 16.47. Bij do heden gehouden openbare vorkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren do hoogste prijzen 39, 19, 4. en f 2.10; de laagste ƒ39, ƒ19.—3.70 en ƒ2. In N°. 45 van den Nederlandschen Spectator vindt men een artikel „Blijvende Waarde" van dr. H. W. Van der Mey, eene hulde aan prof. Cobet. De opper-ceremoniemeoster maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den lichten rouw zal aannemen op Maandag 10 Nov. (hedeü), voor den lijd van acht dagen, wegens het overlijden van den hertog van Brunswijk Lüneburg. Door den minister van binnenlandsche zaken is voor hot tijdvak van 1 Dec. a. s. tot en met 3 Dec. 1885 benoemd tot adsistent voor de botanie aan de Rijks-universiteit te Utrecht J. M. Ruys, doctorandus iu de planten- en dierkunde. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissie, in 1884 belast met het afnemen der examens in de Hoogduitsche taal, voor de in December en des noodig ook in Nov. dezes jaars te houden examens voor het middelbaar onderwijs; tot leden: J. Klein, leeraar aan de Open bare Handelsschool te Amsterdam; H. Pol,leeraar aan de R. H. B.-school en het pro-gymnasium te Gouda; G. Van der Waals, leeraar aan de R. H. B.-school te Utrecht; J. D. F. Blote, leeraar aan de R. H. B.-school te Tilburg; tot leden-plaatsver vangers F. G. De Liefde, leeraar aan do R. H. B.-school en het gymnasium te Middelburg; L. Obermüller, leeraar aan do H. B.-school met vijf- arigen cursus te Haarlem. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd dr. B. Symons, hoog leeraar aan de Rijks universiteit te Groningen. Het stoomschip „Prins Frederik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdamde „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag to Suez en zette terstond do reis voort. De luit. ter zee der 2de kl. C. E. Hummel, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 15 dezer op non-act. gesteld.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1