p^nrvrriffinrriT.Tmwifrnwiii ,<.Tn»niii irrr r- Men schrijft aan h e t „D b 1. v. Ne d." Eenige dagen geleden strafte de heer C., onder wijzer te Oudewater, het zoontje van den heer bnrgemeester dier plaats. De straf bestond in het maken van eenig werk verdeeld over twee dagen. De burgemeester vervoegde zich, nadat bedoeld jongmensch het eerste gedeelte van zijn strafwerk had opgeleverd, bij den heer K. d. J., hoofd der school waaraan de heer C. werkzaam is, hem de verzekering gevende, dat het laatste deel door zijn zoontje niet zou worden afgemaakt. Hoewel de heer K. d. J. de noodzakelijkheid hiervan bleef beweren, met het oog op het prestige van den onderwijzer C., en de rechtvaardigheid der straf aantoonde, bleef de burgemeester bij zijn gevoelen, heengaande met de woorden: „Ge weet het nu vooruit!" De jongen kwam school en moest, daar hij zijn werk niet gemaakt had, nablijven om het te vol tooien. De burgemeester, daarop in de school ver schenen, behandelde den daar aanwezigen onder wijzer C. op zeer ongepaste wijze en zond zijn zoon naar huis. Het hoofd der school wendde zich tot de school commissie met verzoek om voorziening in dusdanige gevallen, tegenover welke hij machteloos 6tond. De schoolcommissie besloot naar aanleiding daarvan om, onder goedkeuring van B. en Ws., want dit college heeft de eindbeslissing, te bepalen dat in gevallen als het gepasseerde het betrokken kind voorgoed van de school zou worden verwijderd. Eenige dagen na dat het schrijven van de school commissie bij B. en Ws. was ingediend, werd de heer K. d. J. bij den burgemeester op het raadhuis ontboden. Daar werd hem door het hoofd der gemeente aangezegd dat hij (burgemeester) verplicht was tegen hem (K. d. J.) proces-verbaal op te maken. De heer K. d. J. toch had over bebouwden grond van anderen, in dit geval van de gemeente Oude water, geloopendit had de burgemeester zelf gezien. Daardoor was natuurlijk schade aange bracht en de wet eiecht tegen zoodanig misdrijf van twee tot vijf jaren gevangenisstraf. De heer K. d. J., zich eindelij k herinnerende dat hy op zijne dagelijksche wandeling ja, wel hon derd-maal door een greppel had geloopen langs stadsgrond liggende, verklaarde dat hy daarbij aan wetsovertreding zelfs niet had gedacht. Hij be twistte ook ten stelligste daarby ooit bebouwden grond betreden te hebben, waardoor het denkbeeld van „schade aanbrengen" al aanstonds verviel. Volgens den burgemeester groeide er in dien grep pel gras en werd dit dus beschadigd! "Weer eenige dagen later moest de heer K. d. J. nogmaals voor den burgemeester verschijnen; nu evenwel om te vernemen dat Z.E.A., alhoewel het proces-verbaal geschreven lag, het alsnog niet zou opzenden, wijl Z.E.A. „te doen" had met het gezin van den heer K. d. J. Het „D. v. N." geeft enkel de feiten. Te Leeuwarden geraakten drie meisjes, die zich naar de school begaven, op de Nieuwe8tad bekneld tnsschen het ijzeren stoephek van het gebouw der Friesche Handelsbank, en een voorbij rijdende, zwaar beladen handkar. Een der meisjes schijnt inwendig nogal te zijn gekneusd, een ander bezeerde het beenhet derde kwam met den schrik vrij. Het ongeluk is eigenlijk te wijten aan de be stuurders der kar, die genoemde streek opreden in weerwil de passage aldaar door het plaatsen van een paal enz. was afgesloten, terwijl de kar door de helling der straat te veel vaart had gekregen. Den 26sten October jl. isteMeran een gedenkteeken onthuld ter eere van Andreas Hofer, in den gevel van het huis waar hy op 28 Januari 1810 als gevangene der Franschen ver hoord werd. Een optocht van Tyroler schutters en veteranen, met muziek, banieren en het geheel door kogels doorboorde Hofervaandel, luisterde de plech tigheid op. De feestwagen in dien optocht voerde een 97-jarigen knjgskameraad van Hofer rond, ge zeten tnsschen twee jonge meisjes, met de wapen schilden van Innsbrück en Meran. De firma D. Co. fce Batavia ver keert in moeielykheden, die haar noodzaken tot eene liquidatie onder toezicht van de Ned.-Ind. Handelsbank en de Chartered-Bank (niet Chartered Mercantile). Behalve deze twee banken, zijn hier nagenoeg geen crediteuren. Deze afloop werd reeds .sedert gernimen tijd verwacht. Niet minder den 14 personen hebben den dood gevonden bij de paniek in een cafd-con- cert, genaamd Star-Theatrey te Glasgow, BUITENLAND, FrmakrtJk. Lesseps vertrekt den llden met zyn zoon naar Egypte. Hyacinthe Loyson heeft een aanzienlijk ver mogen geërfd van een oom, die dezer dagen overleed. De Fransche regeering heeft aan den prefect van de Rhóne 50,000 fr. gezonden voor de werk lieden te Lyon. De accijnzen van Parijs brachten in October 474,000 fr. minder op dan de raming en 484,000 fr. minder dan in Oct. 1883. Groot-Britannië. Uit Dongola wordt gemeld dat lord Wolseley gistereD, met groote plechtigheid, de insigBiën van ridder en commandeur der St.-Michiel- en St.-George- orden den mndir (gouverneur) van Dongola heeft overhandigd. De mudir betuigde zijne bijzondere erkentelijkheid voor de onderscheiding. Te Scarborough is tot lid van het Lagerhuis gekozen de liberale candidaat, kolonel Steble, met 300 stemmen meerderheid. Sir Mozes Montefiore is ernstig ziek. Koningin Victoria liet naar zyn toestand vragen, en de ge neesheer Woodman antwoordde haar dat de grijsaard zeer zwak is. Oostenr.-Hong.-Monarchie. De commissie der Oostenryksche delegatie heeft de begrooting voor buïteDlandsche zaken aangeno men. Graaf Kalnoky gaf een overzicht van de politiek der Oostenryksch HoDgaarsche monarchie. Die politiek stelt zich ten doel de versterking en bevestiging der Balkan-Staten, in het belang van Oostenrijk en van de Staten zeiven. De vriend schappelijke betrekkingen met Italië blijven onver anderd bestaan. Het verbond met Duitschland die veiligste vredewaarborg is tegen alle ge beurlijkheden en voor langen tijd verzekerd. De verhouding tot Rusland is, ten gevolge van de algeraeeno goede verstandhouding, verbeterd. De bijeenkomst der drie keizers heeft zich geken merkt door den verklaarden wil van de keizers en hunne gouvernementen, om den vrede van Europa te handhaven en te beveiligen. Eene groo tore toenadering tot Griekenland, op economisch en politiek gebied, wordt voorbereid, en onder handelingen over een handels- en scheepvaartver drag zyn gaande. De minister gaf zijne afkeuring te kennen over de onrechtmatige vertraging, welke de Porte in de quaestie van de aansluiting der Turksche spoorwegen gebracht had. Ten slotte zeide hy, op eene aanstaande beslechting van do quaestie der schadeloosstelling te Alexandrië te hopeü. Te Weenen zyn twee Eogelschen gearres teerd, die valsche bankbiljetten van 10 en 50 pond in verschillende banken in betaling hadden gegeven. PARIJS, 4 November. Gisteren zyn in Oran 5 en in Italië 7 personen aan cholera ovorleden. Heden zijn in den ministerraad benoemd de leden van de voorbereidende commissie voor de wereldtentoonstelling van 1889. Als president zal optreden de hoer Anthonin Proust; als vicepresi- denten zullen fungeeren de heeren Teiserenc De Bort en Spalier. NIEUW-YORK, 4 November ('s avonds). De op gaven uit den staat Nieuw-York toonen aan dat de uitslag der verkiezingen onbeslist is. Het schynt echter dat de democraten in dezen Staat gewonnen hebben. NIEUW-YORK, 5 November. (4.) Hoewel nog niet van alle Staten berichten zijn ontvangen aan gaande de presidentsverkiezing, is het toch zeker dat de heer Cleveland, de candidaat der democraten, tot president der Vereenigde Staten is gekozen. LONDEN, 5 November. In het Lagerhuis heeft de heer Chamberlain tijdens de debatten over het adres van antwoord op de troonrede medegedeeld dat de regeering besloten heeft om met alle kracht de aanvaarde verplichtingen met betrekking tot Zuid-Afrika na te komen, en dit met toestemming der koloniale medeburgers en van de meerderheid der Nederlandsche bevolking. Het adres van antwoord is na deze verklaring zonder stemming aangenomen. PARIJS, 5 November. Men seint uit Shanghai een gerucht uit Pekin dat er uitzicht op vrede zou zyn en Formosa voor den tijd van twintig jaren aan Frankrijk zou worden afgestaan. Een en twintig mandarijnen zouden hunne toestemming tot het vredesvoorstel gegeven hebben, maar de vader des keizers was er tegen. De hoop op vrede is alzoo twijfelachtig. HAMBURG, 5 November. Naar aanleiding van het bericht nit Nieuw-York, dat de Duitsche goelet „Carl Augusta", op weg van Hamburg naarVera- Cruz, door dynamiet in de lucht gevlogen is, deelt de „Börsenhalle" mede dat het genoemde schip niet onderweg is van Hamburg naar Vera-Cruz. BERLIJN, 5 November. De keizer heeft heden van 9 uren af gewerkt. Eerst was hij alleen en liet zich daarna stukken voorleggen. NIEUW-YORK, 5 November (6 u. 's morgens). Op dit oogenblik bedraagt de meerderheid voor gou verneur Cleveland in den staat Nieuw-York 43,000 st. Voegt men deze bij de democratische meerder} heid in King's County en de naburige districten, dan komt men tot 65,000 democratische stemmeD? welke, naar men beweert, zullen opwegen tegen* de meerderheid door Blaine in de meer westelijk gelegen staten verkregen. LEIDEN, 5 November, De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke en westelijke wind. Door de alhier zittiog houdende commissie voor het geneeskundig Btaats-examen is heden tot arts bevorderd de heer J. A. L. Coenen, doctoran dus, en zjn toegelaten tot het 1ste gedeelte de heeren H. L. Coopman, H. J. De Voogt en I. H. Anschntz. Na afloop der heden gehouden stemmingen vm 7 leden van Znid-Holland voor de ontbonden Eerste Kamer vereenigden de Provinciale Staten zich met de voorstellen van Gedep. Staten tot uit trekking op de begrooting dezer provincie voor 1885 van de 6om van 10,000 in verband met de overneming door de provincie van het jaagpad lange den Rjo, en tot wijziging der begrooting, dienst 1884, in verband met buitengewone voor zieningen aan de havenwerken van Middelharnis. In verband met de gisteren door den heer Begram tot God. Staten gerichte interpellatie over de redenen der vertraging van de goedkeuring der besluiten van de Staten in zake de reglementen voor de hoogheemraadschappen Alblasserwaard en de Vjf- heerenlanden, werd mededeeling gedaan der ontvangst van een koninklijk besluit van 31 October jl., hou dende goedkeuring van de besluiten der Staten van Zuid-Holland in de zomervergadering van 1883 ge nomen tot wjziging van het reglement van de hoogheemraadschappen Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en de VjfheerenlandeD. Dit besluit word voor kennisgeving aangenomen. Na voorlezing van dit beBlnit gaf de heer Blussé, lid van Ged. Staten, te konnen dat dit tot inlichting en antwoord op de door den heer Begram gedane vragen strekte, waartoe alle andere inliohtingen vervielen en Gedep. Staten ontsloegen van de nood zakelijkheid om de gansche lijdensgeschiedenis mede te deelen. De eerstvolgendo vergadering werd bepaald op Vrjdag 14 November, 's nam. te 12 uren, ter be handeling van de verder aan de orde gestelde onderwerpen, waarover alsdan de rapporten zullen ontvangen zijn. Heden is het officiers-examen voor de 3de ploeg infanterie (hoofdcursus te 's-Bosch) geëindigd. Al de onderofficieren, die van deze ploeg deel uit maakten, hebben aan dat examen voldaan, t. w. de sergeanten: Royen, Lette, Kroef, Soetens, Yan Alphen, Hetechko, Webb en Van Son. Men verneemt dat kolonel Hojel, adjudant van wijlen den Prins van Oranje, na afioop van de nalatenschap van Z. K. H., bestemd is tot het vervallen van eene betrekking bij den staf der art. te 's-Hage. Naar wj vernemen, is mr. A. F.L.Gregory, advocaat-generaal bj het gerechtshof te 's-Graven- hage, benoemd tot advocaat-generaal bj den Hoogen Raad der Nederlanden. Aan een buitenman werd in de Begjnenstraat te 's-Hage, vermoedel jk door eene vrouw waarmede hj 's avonds was uit geweest, een bedrag van onge veer 600 ontfutseld, althans na zjn bezoek bj die vrouw was zijne portefeuille met die som ver dwenen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIQEN', van 31 Oct. tot en met 5 Nov. BEVALLENS. Kuyvenhoven geb. Pardon Z. C. M. F. Coebergh geb. Schermer D. D. v. Diest geb. Belt D. E. Gijzenij geb. Kramer Z. W. Keereweer geb. BenniDg D. L. S. v. d. Berg geb. Hemerik Z. M. J. Fakkel geb. Spek Z. M. C. Bakhnyzen geb. Laman Z. J. Erades geb. v. Hooven Z. M. C. Schouten geb. Brugman Z. C. W. Dingjan geb. v. Dijk Z. H. H. E. Stikkclorum geb. Ooyman

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2