LEIDSCH DAGBLAD. JX\ 7583. Donderdag 6 November. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocMsat- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofüciëele Keniiï^greving-eri. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 3den Nov. jl. invorderbaar ver klaard herzieningskohier van depersoneele belasting, dienst 1884/85, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 Nov. 1884. DE KANTER. LEIDEN, 5 November. Ter verkiezing van twee leden voor don gemeente raad wit stembiljet) zijn bij de gehouden herstem ming ingeleverd 1478 stembiljetten, waarvan er van onwaarde werden verklaard 7, zoodat het aantal geldige stemmen 1471 bedroeg. Hiervan werden uit gebracht op dr. P. J. Kaiser 736, op den heer F. J. Los 724, op mr. L. M. J. H. Eerstens ook 724 en op den heer A. L. De Sturler 720 stemmen. Door het kiescollege werd alzoo defioitief ver kozen verklaard Dr. P. J. KAISER (cmdidaat der liberaleü), als hebbende de meeste stemmen op zich vereenigd. Aangezien er evenwel in de bus 3 biljetten meer werden gevonden dan het aantal kiezers bedraagt (1475), die aan de stemming hebben deelgenomen en ook op de lijst staan, kunnen deze van invloed zijn op het aantal stemmen der heeren Eerstens en Los, die, wat het stemmenaantal betreft, op den heer Kaiser volgen, maar tevens ieder evenveel stemmen hebben, - zoodat volgens art. 170 der Kieswet voor het tweede te kiezen lid eene nieuwe vrije stómmiDg moet plaats hebben. Ware dit niet het geval, dan zou van deze beideD, volgens art. 103 der Kieswet, de heer Los (anti-revolutionair) als de oudste in jaren gekozen zijn geweest en de heer Eerstens (katholiek) even als de heer De Sturler (lib.) zijn afgevallen. De bovenbedoelde 7 stembiljetten werden van onwaarde verklaard omdat ze namen bevatten van personen, die niet op de herstemmingslijst stonden, nl. de hb. J. Yos, B. Tieleman, dr. Kist, dr. Yan der Sluys, P. J. Yan Hoeken, L. Den HouterWz. en P. Hoos. Ter verkiezing van één lid van den gemeenteraad (rood stembiljet) waren ingeleverd 1477 stembiljetten, waarvan er van onwaarde werden verklaard 22, zoodat het aantal geldige stemmen 1455 bedroeg. Hiervan werden uitgebracht op den heer P. J. Van Hoeken (anti-rev.) 727 en op den heer M. W. Jaeger (lib.) 713 stemmen, zoodat gekozen is de heer P. J. VAN HOEKEN. Op verschillende personen waren 15 stemmen uitgebracht, o. a. op mr. Eerstens 9 en op do overigen ieder 1. Ook hier bedroeg het aantal biljetten 3 meer dan het aantal voor deze vacature aan de stemming deelgenomen hebbende kiezers (1474), maar aan gezien dit verschil niet van invloed kan zijn op de eenmaal door den heer Van Hoeken verkregen meerderheid, blijft deze stemming geldig. Mejuffrouw J. E. Kleyn, alhier, is geslaagd voor het examen ter verkrijging van eene akte voor teekenen middelbaar onderwijs. Het gisteren vermelde orgelconcert, gegeven door de heeren Van Thienen en mej. Anna De Graaf, heeft niet plaats gehad in-de Groote Kerk te Delft, maar te VGravenhage. De door ons mede gedeelde recensie was dan ook niet van de daar verschijnende courant, maar van het „Dbl. van Z.-H. en VGravenhage." Beroepen is bij de Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen, ds. M. H. Bolkestein, te Hierden (getn. Harderwijk). Onder don titel: „Geen kleinigheid", schrijft de „Amst. Crt." (red. de heer De Bergh) het volgende „In ons vorig nommer deelden ook wij het be drag medo, hetwelk als jaarlijksche en levenslange toelage door Zijne Majesteit is toegekend aan de adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Prins Alexander, de heeren Hojel en Beyerman. Ook is reeds vroeger gemeld dat aan al de offi cianten van Z. K. H. Prins Alexander door Z. M. den KoniDg op zeor genereuse wijze een jaargeld is verleend. De lijfarts van den overleden Kroonprins, de heer dr. Vinkhuyzen Jr., ontving geen jaargeld. Hij verleende aan Zijne Hoogheid gedurende 9 jaren geneeskundige hulp. Z. M. schonk èn aan dr. ViDkhuyzen Jr. èn aan dr. Van Wieringhen Borski, die o. a. mede de bal- soming van het Vorstelijk lijk verrichtte, de ridder orde van den Nederlandschen Leeuw. Dr. Borski zond voor de door hem gedane kunst verrichtingen eene rokeniüg in van duizend gulden volgens het oordeel van deskundigen niet te veel voor het vet%zorgeny onderzoeken en balsemen van het Vorstelijk lijk, en dr. Vinkhnyzen Jr. diende voor de bezoeken aan Z. K. H. gedurende 9 jaren gebracht eene rekening in van twee en twintigdui zend negenhonderd dertig gulden f 22,930). Beide nota's werden door Zijner Majesteits the saurier voldaan. Wij meenen dat dr. Vinkhuyzen Jr. tevreden kan zijn met die 23 bankjes van duizend en hot Ridderkruis van den Nederl. Leeuw bovendien. En tocli schijnt dat niet het gevalwant waarom verzocht hij dan daarop ontslag als geneesheer van Zr. Ms. Hofhouding? Ook heeft het de aandacht getrokken dat Zr. Ms. lijfarts, dr. Vinkhuyzen Sr., eveneens zijn ontslag indiende." Omtrent het sneuvelen van luitenant Du Monceau schrijft een correspondent van het „Soer. Hbl." uit Atjeh: Nauwelijks was in den vroogen morgen van den 5den Sept. de 2de luitenant der artillerie F. F. R. graaf Du Monceau te Lampennej met een kanon van 8 cM. aangekomen en bezig dit op het nieuw gebouwdo bastion in batterij te brengen, waarbij de Atjehers uit hunne gedekte opstelling in de Linggabeck (kroeng Lingkar) voortdurend vuurden, toen oen kogel hem achter het eene oor trof, ver volgens de kleine herseüs omliep om bij het andere oor het hoofd te verlaten. Onder den uitroep „o God!" werd hij door den nabijzijnden onderofficier opgevangen en was onmiddellijk dood. Eerst sedert een drietal maanden was hij op Atjeb. In een zijner zakken werd een brief gevonden, die als eene laatste wilsbeschikking bij zijn dood geopend moest worden. Een ware déveine scheen hem dien dag te vervolgen. Vooreerst bad niet hij, doch een zijnor kameraden, den vuurmond moeton transporteeren naar Lampennej, doch hij had moeten invallen voor den collega, die op last van den officier van gezond heid niet mocht rijden. Verder brak door een onge lukkig toeval bij den afmarsch een affuitrad, nog voordat de kraton verlaten was; terwijl hij ten slotte den vuurmond had moeten afgeven te Lam pennej aan den commandant der artillerie in do XXII Moekims, doch daar deze kapitein den last zich daar te bevinden nog niet ontvangen had en zich dientengevolge nog te Kambaroe ophield, begon Du Monceau zelf vol ijver het stuk onder het vijan delijk vuur in batterij te brengeD, in de hoop daarmede den sloebers eens gedacht er van langs te geven, hetgeen evenwel zoo treurig voor hem zelf afliep. Zoowel het Utrechtscho studentencorps als het Utrechtsche stndentonbond (niet-leden van het corps), hebben wegens het overlijden van prof. Fruin, den rouw aangenomen, gedurende den tijd van vier weken. Het bedrag der inschrijvingen voor d9 Trans vaal-spoorwegleening is nog niet bekend. Men wil weten dat de termijn van inschrijving opnieuw zal worden verlengd, en wel tot 10 dezer. De reden, waarom de internationale Confe rentie over de Noordzee-visscherij en de drijvende drankwinkels, welke te VGravenhage zou gehouden worden, is uitgesteld, is thans uitgelekt door het antwoord van lord Edmund Fitz-Maurice op eene vraag van den heer Birkbeck in het Engelsche Parlement. Het is, dat de Duitsche regeoring uitstel verzocht had totdat het geschil omtrent de „Diedrich" eerst geschikt was, hetgeen wel niet zal zijn vóór het voorjaar en misschien dan zelfs nog niet. Het geldt eene quaestie tusschen Duitsche en Engelsche visschers. De laatsten zouden de netten van de „Diedrich" gestolen hebben en prins Von Bismarck wil de Engelsche regeering eerst in de gelegenheid stellen om de Britsche visscbers te vervolgen. Men ziet het, prins Von Bismarck heeft zijne eigene manier om zaken te regelen, en daarop moet de internationale regeling maar wachten. De commandant der dienstdoende schutterij te Deventer met de gezamenlijke officieren, behalve één der kapiteins en de luitenant-kwartiermeester, hebben hun eervol ontslag aan den Koning verzocht. De reden daarvan is, dat de gemeenteraad oen post van f 200, door den schuttersraad op de begrooting gebracht, als toelage aan den commandant, voor de holft, en de post van f 100, als toelage aan den luitenant-adjudant, geheel heeft geschrapt. Het stoomschip „Oranje-Nassau" is 30 Oct. te Paramaribo gearriveerd; do „Prins Maurits" is 25 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken de „C. Follinger", van Java naar Amsterdam, vertrok gisteren van Batavia; de „Drente", van Rotter dam naar Java, arriveerde Zondag te Batavia. De Algemeene Rekenkamer heeft tot tweeden klerk benoemd den heer F. W. Van Loon, te Velp. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand December a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Z. M. heeft uithoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom toegekend de navolgende pensioenen: a. met ingang van 1 Juli 11. aan den gewezen op zichter bij de magazijnen der marine aan 's Rijks werf te Amsterdam J. J. Lannoy, ten bedrage van f 650 'sjaars; b. met ingang van 1 Oct. jl. aan den gewezen lichtwaohter bij Rijks kustverlichting te Schiermonnikoog E. Bloos, zich schrijvende E. B. Bloos, ten bedrage van f 227 'sjaars. Gemengd Nieuws» Simon Verbrngge, die Zondag-nacht bij den stalhouder Van der Steen op de Haven door een luik is gevallen, is gisteravond aan de gevolgen in het Ziekenhuis overleden. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. is de sleepboot „Arnolda", sleepende twee modder bakken, waarin drie heimachines, in de Ringvaart der gemeente Haarlemmermeer, Dabij fort „Schip hol" door de sleepboot „Haarlemmermeer" zoodanig aangevaren dat eene schade is veroorzaakt van p. m. f 600. Donderdag 13 en 20 November a. s. zal de jaarlijksche vee- en paardenmarkt te Hoofd dorp plaats hebben. Gisternamiddag te drie uren is de mouterij der firma Henkes te Delftshaven ten deele uitgebrand. Eenige Groninger landeigenaars hebben hunne huurders doen weten dat zij met Nov% geen huur wenscheu te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1