avonds te voren gedolven graf en deed dea ochtends, door plotseling daaruit op te rijzen, den doodgraver niet weinig ontstellen. Hij was vroeger een knap werkman. Misbruik van sterken drank bracht hem echter tot verval. Te Dordrecht loopt het gerucht dat een der grootste firma's in steenkolen en olie aldaar zou zijn gefailleerd. Men spreekt van een passief van f 400,000. Gedurende de feestdagen Zaterdag en Zondag hadden er te 's-Bosch door overmatig ge bruik van sterken drank in onderscheidene gedeel ten der stad vechtpartijen met messen plaats. Op de Groote Markt was het vooral zeer woelig, en daartoe werd geene aanleiding gegeven door lieden uit de volksklasse, maar door mannen, wier rang en maatschappelijke stand hen boven zoodanige wanordelijkheden moest verheffen. Tien liederlijke brooddronken kerels hebben aan het huis van een heer in de Ververstraat vele balddadigheden gepleegd. Twee der belhamels werden gearresteerd. Zondag-avond was de Amelandsstraat te Leeuwarden het tooneel van verregaande onge regeldheden. Een drietal korporaals van het gar nizoen, die deze straat passeerden, werden zonder dat zij daartoe aanleiding hadden gegeven, door een aantal poldergasten beleedigd, waarna het tot eene vechtpartij kwam, waarbij de korporaals vrij wat werden mishandeld. Laatstgenoemden waren wel genoodzaakt geworden om tot zelfverdediging van hunne sabels gebruik te maken, 't geen evenwel niet belette, dat een hunner onder de voeten ge raakte. Deze werd toen op laaghartige wijze ge schopt en getrapt, zoodat het bloed hem langs het aangezicht liep. De politie heeft eenige van de bel hamels in bewaring genomen. Omtrent de arrestatie te Athene van Pieters, den ontrouwen IJzendijkschen post directeur, ontving het „N. v. d. D." het volgende bericht: „Eergisteren is hier gearresteerd zekere Julius Pieters, vroeger telegraafambtenaar te Zen- ducke (moet zijn Yzendijke) in Holland, en wel onder de volgende omstandigheden. Zoodra bekend was dat Pieters zijn land verlaten had, heeft de Holl&ndsche politie overal in Europa zijn portret verspreid, en na voortdurend onderzoek kwam men ten laatste, uit de brieven aan zijne echtgenoote geadresseerd, tot de overtuiging dat hij zich waar schijnlijk hier ter stede moest bevindeD. Van dit vermoeden werd kennis gegeven aan den heer Van Lennep, consul-generaal der Nederlanden te Piraeus, die er eergisteren onze politie van verwittigde onder overlegging van Pieters' photographie. Al zeer spoedig vernam de politie, dat bedoelde persoon eenigen tijd onder den naam van Johannes Meyer in het „Hotel d'Athène" verblijf had gehou den en nu aan de Plaka woonde, doch nog geregeld in het hotel kwam dineeren. Tegen 12 uren's mid dags verzocht men den heer Van Lennep mede te gaan en gelukto het dezen den beruchten oplichter te arresteeren, juist op het oogenblik dat hij het hotel verliet. Bij hem werd slechts 600 a 700 fr. gevonden, doch bij de daarop gevolgde huiszoeking heeft men ook ontdekt aan welk bankiershuis - eea Holland8ch - hij de gestolen gelden toevertrouwd had. Ongelukkig schijnt er geen uitleveringstraktaat te bestaan, en zal hij, naar men heden zegt, eerst daags volgens do wet buiten den machtskring der Atheensche politie gebracht worden, om dan te kunnen gaan waar hij wil." KOLONIËN. BATAVIA, 27 September. Aan de door den resident der Oostkust van Sumatra over Juli, en den assistent-resident van Billiton over Augustus jl. ingediende maandrappor- ten, omtrent den stand van zaken in die gewesten, wordt het volgende ontleend Nadat sedert eenigen tijd van vijandige plannen van Toekoe Tjihïk Langsar niets meer was ver nomen, werd op den 18den Juli jl. de kedei van Habib Abdoel Rachman te Modjop ahit bij ver rassing door de Pedireezen genomen. Zij maakten eene belangrijke waarde aan geld, opium en levens middelen buit, namen Abdoel Rachman gevangen en voerden hem naar Laügsar. Een groot gedeelte van de bevolking vluchtte met vrouwen, kinderen en wat van have en goed vervoerd kon worden naar Tamiang, terwijl de overigen naar de bovenstreken teruggedrongen werden, zoodat de Pedireezen van de benedenstreek meester waren. Op verzoek van den controleur van Edi werden de gevluchte Groot-Atjehers door den controleur van Tamiang van levensmiddelen en oorlogsbehoeften voorzien, en de adviesboot No. 18, aan boord waarvan een achttal politie-oppassers werden ge plaatst, naar de koeala Modjopahit gezonden, om het verder toestroomen van Pedireezen langs die rivier tegen te gaan. Ter beveiliging van de grens van zijn gebied werd de Kedjoeroean Karang van Tamiang van vuurwapens 6n munitie voorzien, en de op de Tamiang-Modjopahitsche grens gelegen benting Toealang Tjoet door oppassers bezet. De gezondheidstoestand bleef minder gunstig. In de afdeelingen Deli, Asahan en Laboean Batoe kwamen nog sporadische gevallen van cholera voor, terwijl overal het aantal lijders aan koorts en buik ziekte vrij aanzienlijk was. Over het tabakgewas bleven de berichten zeer gunstig luiden. In den nacht van 20 op 21 Juli werd door een 18-tal met geweren gewapende Chineesche roovers een aanval gedaan op de kampong van dea Datoe van Boga (Batoe Bara). Hoewel do aanvallers door de bevolking met ge weerschoten verjaagd werden, gelukte het hun toch voor eene waarde van ruim 100 pd. st. buit te maken. Een der kampongbowoners werd gedood. J.-C Door den gouvernear-geaeraal van Ned.-Indié tiju de vol gende beschikkingen genomen Civiel DepartementOntslagen: Bij den residentieraad te Soerakarta, op verzoek eervol als lid, P. W. G. Goat, ouder dankbet. voor de door hem als zoodanig bewezen dien9teD. Benoemd: Tot lid, J. W. E. Kuypers, gepen9. luit.-kol. der artillerie. Bevorderd: Tut adjnnct-landmeter 2de kl. bij het kad. in Ned.-Indié J. Calicher, V. Wijbrandi, F. L. G. Vincent en A. P. BoereDbeker. Ontslagen: Bij de commissie tot het afnemen van het practisch en theoretisch examen voor apothekers-bediende, eervol als lid, J. Heringa. Benoemd: Tot lid bij die commissie H. ltolff, mil. apoth. lste kl. Departement van Oorlog. Geplaatst: De majoor der inf. M. J. Cochius als gewestelijk intendant te Batavja. Overgeplaatat: De off. van gez. dr. J. K. Jacobs bij den geneesk. dienst ter Sumatra's Westkust. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tot kapt. de lste luits. F. J. F. N. De Steeubnyzen en W. J. M. Georges; tot lsten luit. de 2de luits. H. P. Krul], A. F. A. M. De Vassij, M. Willemstijn, C. De Visser en P. A. Bodemeijer. Departement van ïïfarine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. ramt. „Koning der Neder- lauden" de luit. ter zee lste kl. J. C. Jeekel en de off. vau gez. 2de kl. H. Mullner van Zr. Ms. st. „Borneo" op Zr. Ms. fst. „Bandjcrmasing" als tijdel. oudste off. de luit. ter zee 2dc kl. J. M. Weijers; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Borneo" de luit. ter zee 2de kl. F. J. Stam; van Zr. Ma. st. „Palembang" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer; van Zr. Ms. st. „Kooingin Emma der Nederlanden" up Zr Ms. st. „Palembaog" op folio van lnit. ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. K. J. Karseboora van Zr. Ms. st. „Soembiog" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee lste kl. J. H. Cremcr; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. stoomschip „Suembing" als commandant de luitenant ter zee lste klasse M. F. Reeringh; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. P. S. L. Wolterbeek om dienst te doen als adjudant van den devisie- commandant en commandant der maritierae-raiddelen in de wateren van Atjeh; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" de kapt. ter zee C. H. Bogaert, benoemd to: divisie-commandant en commandant der maritieme-middelcn in de wateren van Atjeh; van Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlauden" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de kapt. ter zee F. C. Gobee; ven Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlanden" de lnit. ter zee 2de kl. W. Borneren gedetacheerd op de Hopperbarge „Kediric" als mil. commandant. BUITENLAND. DultMOhiau<L Keizer "Wilhelm is gedarende deze week de gast van graaf Stolberg-Wernigerode, op wiens domeioen in het Harzgebergte de 87-jarige keizer Woensdag en Donderdag een groote jacht op wilde zwijnen zal bijwonen. Het bericht dat in de Duitsche bladen de ronde doet betreffende eene verhoogïng der rechten op granen, wordt van zeer goed onderrichte zijden volkomen ongegrond verklaard. Zeer waarschijnlijk - zoo wordt aan de „Köl- nische Zeitung" uit Berlijn geschreven - zal de Duitsche Rijksdag zich reeds met den aanleg van het Noord-Oostzee-kaDaal bezig houdeD. Ook schijnen de vooruitzichten op de uitbreiding van het Prai- sische kanalennet, die door het Heerenhnis ver worpen werd, aanmerkelijk verbeterd te zijn. Het is best mogelijk dat de Pruisische Landdag in de op banden zijnde laatste zitting der tegenwoordige wetgevende periode deze vraag zal hebben tc beslissen. Ovoot-Bx-itannië, In het Hoogerhuis heeft lord Granville gister avond verklaard dat het bericht als zou de khedive aan de koningin en den prins van Wales por tele graaf mededeoling Lobben gezonden van den val van Khartoem, volkomen ongegrond is. Ook schenkt sir Evelyn Baring aan de in omloop gebrachte ge- rachten geen geloof. Van den anderen kant meldt de correspon dent van de Daily News" nit Debbeh (via Don- gola) van 2 dezerGeneraal Gordon tastte de rebellen te Anderman aan met eene flottielje van twaalf vaartuigen, waaronder eenige stoomschepen. Het aantal der rebellen was 25,000, met vier Krupp- kanoDnen. De uitslag van den strijd was, dat de Arabieren met groot verlies werden afgeslagen en tal van dooden op het slagveld achterlieten. Zij trokken tot aan Marklat terug, maar keerden later met grooter macht weer. Verder wordt door den correspondent geseind, dat Obeïd is genomen door den machtigen stam der Takala's, de gezworen vijanden van de Bagara's en den mahdi, en dat de invloed van den mahdi in de streek tusschcn Debbeh en Obeïd begint te verminderen. De Engelsche strijdmacht zal geen verzet ontmoeten op den tocht naar Khartoem, maar indien de rebellen niet gestraft worden voor den op kolonel Stewart gepleegden moord, zullen zij bij duizenden van het westen, zuiden en oosten bijeen-1 stroomen. Volgens berichten uit Kaapstad zullen Uping- ton, minister-president, en Sprigg, minister van financiën, zich onmiddellijk naar Bechnanaland begeven, om te trachten door eene vredelievende regeling een oorlog te verhinderen. Uit Dongola wordt gemeld dat generaal Wol- seley gisteren bij het vallen van den avond aldaar is aangekomen; hij werd door den mudir en diens staf ontvangen. De inlandsche troepen hadden zich tot aan Mudirch in rij geschaard. Effypte. Generaal Gordon schijnt nu eens wel en dan weer niet de gevangene te zijn van den Valschen Profeot. De „Central News" bevat de volgende bijzonderheden dienaangaande. Op het einde van September werd Khartoem eensklaps omringd door een groot aantal rebellen, ten gevolge waarvan het garnizoen en de bevolking, wier levensmiddelen reeds sterk afnamen, een op stand bewerkten. Zij beschuldigden Gordon van verraad en dwongen hem zich aan hun hoofd te stellen en een uitval te wfcgen, ten einde hen be houden ia Dongola te brengen. Generaal Gordon stemdo toe, maar vóór bij den uitval deed, liepen 8000 man van het garnizoen naar den vijand over. Er bleven 2000 man over, met welke Gordon in stoombooten vertrok. Kolonel Stewart onderging bij de vijfde cataract het bekende treurige lot. Gordon on de zijnen konden, om nog onbekende redenen, hnn weg niet vervolgen, en wareD, nog vóór zij Berber bereikt hadden, gedwongen terug te keereD. Hun werd echter door do opstandelingen de weg naar Shendy (even boven de 6de cataract) afge sneden. Daar moest Gordon zich met zijne volge lingen aan den vijand overgeven. Allen werden als gevangenen naar het kamp van den mahdi mede gevoerd. Indien dit bericht juist is, dan is Khartoem onge twijfeld in handen der opstandelingen. Te Caïro brengt de tijding groote consternatie teweeg, en terwijl iedereen op niet gunstige wijze ov9r het kabinet Gladstone zich uitlaat, weigeren velen Dog er geloof aan te hechten. 'i' e i e r a eba sr. LONDEN, 3 November. (A.) De heer Warren had heden een langdurig onderhoud in het depar tement van oorlog. Naar men zegt, zal de voor Bechn- ana-land bestemde troepenmacht bestaan uit 500(1 mandetachementen nit Engeland, contingenten van de garnizoenen aan de Middellandsche Zee, van de koloniale „vulonteers" en de royal Scots. Het regiment, dat zich thans nit de West-Indic op weg naar Egypte bevindt, zal te Gibraltar van bestemming veranderen en naar Zuid-Afrika wordei gezonden. NANTES, 3 November. Sedert middernacht haddei hier tien sterfgevallen aan de cholera plaats. De prefect en de maire hebben heden de ho9pi talen bezocht. Te Paimboeuf is een geval van cholera aangegeven BRUSSEL, 3 November. Het bericht, door dj „Patriote" vermeld omtrent eene ongesteldheid var den koniDg, is verzonnen. WEENEN, 3 November. Loten 1860. In de hede gehouden trekking is de hoofdprijs gevallen o No. 17081, serie 17; tweede prijs op No. 1659( serie 14; derde prijs op No. 16590, serie 1? fl. 10,000 op No. 8619 serie 14 en No. 19741 serie 11

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2