DAGBLAD. .V. 7581 Dinsdag 4- November* A0. 1884. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT* T»or Leiden per 8 maandea.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dageEjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regela 1.06. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiteu de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 3 November. Bij B. en Ws. bestaan geene bedenkingen teger. de inwilliging van het verzoek van E. J. Van Sons beek, om eervol ontslag uit zijne betrekking van eersten onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse met ingang van 1 Januari a. s. Door J. C. Klikee wordt bij adres gedeelte lijke teruggave verzocht van de door hem betaalde pachtsom voor het honden van een buffet op de Ruïne bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Leidens Ontzet den 3den October 11. Hoezeer B. en Ws. erkennen dat ten gevolge van het ongunstige weer als anderszins belangrijk minder is ontvangen dan waarop naar alle waar schijnlijkheid had mogen worden gerekend, zoo achten zij het toch aan bezwaar onderhevig in deze vermindering van pacht te verleenen. Er heeft namelijk eeoe openbare verpachting plaats gehad ten einde alle belanghebbenden in de gelogenheid te stellen naar de bediening der van gemeentewege op de Ruïne geplaatste buffetten mede te dingen, waardoor elke bevoorrechting van een of meer ingezetenen moest worden voorkomen. Aan de meestbiedenden is daarop de pacht gegund. Wordt nu de betaalde pachtsom geheel of gedeel telijk teruggegeven, dan wordt daardoor inbreuk gemaakt op het beginsel van openbare aanbesteding, aangezien van eventueele teruggave in de voorwaar den van verpachting geen sprake is geweest, en de andere gegadigden alsdan niet zoüder grond zou den kunnen beweren dat, als zij hadden geweten dat bij onguDstigen uitslag der onderneming ver mindering zoude worden toegestaan, zij in dat geval bereid zouden zijn geweest eene hoogere som dan 112 te bieden. Ofschoon B. en Ws. het nu voorzeker betreuren dat door adressant in deze eenige schade is geleden, zoo achten zij zich niet gerechtigd tot inwilliging van het verzoek te adviseeren en geven zij den gemeenteraad mitsdien in overwegiug om daarop afwijzend te beschikken. Eetreffende het verzoek van E. J. P. Privé, om terugbetaling van schoolgeld, deelen B. en Ws. mede dat door adressant voor twee kindereD, leerliügen der Meisjesschool 2de klasse, over het 3de kwartaal 1884 betaald is 6, terwijl hij zich met 1 September jl. in deze gemeente heeft ge vestigd. Op grond van het in de verordening op de heffing van schoolgeld bepaalde, geven zij in overweging te besluiten dat aan adressant een bedrag van 4 over de maanden Juli en Augustus van dit jaar zal worden terugbetaald. Met commissarissen der gasfabriek zijn zij van oordeel dat er geen termen bestaan om, naar aan leiding van een nader adres van A. Klöcne uit Dortmund, vroeger aannemer van den laatsten gas houder, terug te komen op het besluit van 9 Aug. 1883, waarbij de wegens te-late-oplevering van de door hem aangenomen werken verschuldigde boete ad f 41,000 is verminderd tot 24,200. Bij de behandeliog van het eerste verzoek is met nauw gezetheid nagegaan welke omstandigheden tot ver mindering der boete aanleiding konden geven en i9 daarbij alles in aanmerking genomen wat buiten toedoen van den aannemer tot de te-late-oplevering heeft medegewerkt, zoodat de gemeenteraad bij het aangehaald besluit in alle opzichten ten aanzien van den aannemer de billijkheid heeft in acht ge nomen. B. en Ws. geven den gemeenteraad op grond van een en ander in overweging aan adressant te kennen te geven dat aan zijn verzoek om uitbe taling van de ingehouden boete tot een bedrag j van 16,200 niet kan worden voldaan. Ter voldoening aan het raadsbesluit van 28 Aug. jl., waarbij het verzoek van A. G. Mulié, pachter van den Burg, over het verschuldigde wegens gasaanlog, aan hot college van B. en Ws. werd teruggezonden tot verstrekking van nadere inlich tingen, leggen zij thans aan den gemeenteraad over een door hen ingewonnen rapport van commissa rissen der gasfabriek, in welk rapport, zoover zulks mogelijk is, de geschiedenis van den gasaanlog iD den Burg sedert den aanvang van de exploitatie der gasfabriek wordt uiteengezet. Op groud van het daarin aangevoerde en van de duidelijke bewoordingen van de voorwaarden waaronder de adressant de pacht heeft aangegaan, blijven zij van oordeel dat er noch rechtens noch uit een oogpunt van billijkheid aanleiding bestaat om aan het verzoek van adressant tot restitutie van het betaalde voor het gebruik van de gasleiding en ontheffing voor het vervolg, een gunstig gevolg te geven, zoodat zij blijven voorstellen om afwijzend op het verzoek te beschikken. Ten opzichto der 40-jarige ambtsvervulling als hoofdonderwijzer door den heer J. P. Lancel, zijn ook burgemeester en wethouders niet achter gebleven in het betuigen hunner warme belang stelling. Schriftelijk gaven zij daarvan den jubilaris blijk, met aanbieding hunner hartelijkste geluk- wenschen. Gelijk we reeds meldden, vereerden zijne onder wijzers hem een schrijfstoel en hield de heer J. Petri als oudste daarbij eene toespraak. „Zoo ooit - aldus zeido hij - dan is het ons heden aangenaam u op dezen feestdag in ons midden te zieD. Een feestdag, ja waarlijk, weinigen is het gegund op een veertigjarigen werkkring als hoofd eener school te mogen terugzien. En toch, hoe weinig feestelijk ziet het er hier uit. Onwillekeurig deDken wij vijftien jaren terug. Toen was de school in feesttooi on zaagt ge jubelende kinderen om u heen. Ja, bijna de gansche stad vierde feest met u. Meen echter niet, waarde patroon, dat er nu minder harten warm voor u kloppen. „Maar de tijd verandert alles. En ook, uwe huiselijke en familie-omstandigheden zouden luide vreugdekreten slecht weerklank doen vinden in uw hart. Hoe kort toch nog geleden, hebt gij uw oudsten zoon grafwaarts geleid. Hoevele dagen hebt gij daarna in angst doorgebracht, vreezende dat een nieuw offer aan den dood van u zou worden geëischt. Gelukkig bestaat er hoop op beterschap. Moge dat geliefd kind u weldra geheel hersteld worden wedergegeven. „En gij zelf, hoe vaak hebben lichaamssmarten u gekweld, hoe vaak hebben de stormen des levens u ter neder gedrukt, maar steeds hebt ge 't hoofd weer mogen opheffen, en met nieuwen moed hebt ge uwe taak weder aanvaard. „Er zijn er die zeggen „de heer Lancel moest zjjne rust nemen." "Wel zeker, wien meer dan u komt eene welverdiende rust toe? Maar wat is rust? Is dat zich ontdoen van zijne dagelijksche bezig heden? Dat kan ik voor mij niet inzieü. Uw leven is als 'tware samengegroeid met de school; de school maakt als 't ware een deel uit. van nw leven, en het zou u hard vallen dat deel prijs te geven. „Maar is de taak die op uwe schouders drukt, voor uwen leeftijd en uwe krachten niet te zwaar? Laat ik daarop antwoorden met een woord, gespro- kon door een zeer gevierd hoofd eener school, tot zijn hulppersoneel gericht: „Als je nu allen zoo zeer je best doet, dan blijft er voor mij weinig te doen over." „Welnu, broeders, collega's, ziedaar wat ons te doen staat. Ieder onzer betrachte stiptelijk zijn plicht, en dan wordt do taak van onzen beminden patroon licht en breDgen wij zeker iets bij om hem nog lang in ons midden werkzaam te zien. Want waarlijk, dit is ons verlangen, en als een klein stoffelijk bewijs bieden wjj u den zetel aan, waarin ge thans gezeten zijt. „Wij zouden wel wenschen, dat hij bij uwe werk zaamheden door u hier werd gebezigd in plaats van den minder gemakkelijken, tot hiertoe door u gebruikt. Doch dit zij aan uw eigen goedvinden overgelaten." Het behoeft niet gezegd, dat de heer Lancel zich èn voor het gesprokene èn voor hetgeen daarmede vergezeld ging, zeer gevoelig betoonde. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, den geachten jubilaris ook van verdere vrienden en oud leerlingen te beurt gevallen. Algemeen was de wensch, dat de nog wakkere en ijverige man nog lang voor zijn nuttigen werkkring en voor zijn gezin moge gespaard blijven. Voor de tweede maal is bij de Christ.*Geref. gemeente op de Hooigracht alhier beroepen de heer H. Beuker, predikant te Emmelenkamp. Aan prof. Jan Ten Brink werd Vrijdag-avond door het Delftsche studentencorps, na afloop van eeno lezing in „Vrije Studie", een schilderstuk ten Van de navolgende, heden ten Raadhuïze ge houden aanbestedingen is de gunning acht dagen aangehouden: lo. de levering der licht- en brand stoffen, 2o. de levering der kleedingstnkken voor de agenten van politie en brugwachters, en 3o. de levering der schoolbehoeften ten dienste van de openbare lagere scholen en de levering der sehrijf- en bureaubehoeften ten behoeve van de plaatselijke secretarie. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38, 19, 4. en 2.05; de laagste ƒ38, ƒ19.ƒ3.80enƒ2. Do Haagsche correspondent der „N. Gron. Crt." schrijft dat het paleis van wijlen den Kroonprins Vrijdag definitief is gesloten en het personeel, voor zoover het nog dienst deed, voorgoed ontslagen. Dit geschiedde met eenige plechtigheid. Alle offi cianten en beambten van den overleden vorst waren door den ex-hofmaarschalk des Prinsen, zijn adju dant, kolonel Hojel, bijeengeroepen; de majoor Beyerman en de part'cnliere secretaris van Prins Alexander, de heer Van Dijk, waren aanwezig. Met een hartelijk, inderdaad treffend woord, nam de heer Hojel van allen afscheid en beval hen daarbij aan om de nagedachtenis van den braven overleden meester steeds in eere te houden. Toen werden de deuren van hot paleis voorgoed gesloten en binnenkort zal het vroegere huis van de De Witten, van Motley en Prins Alexander onderden hamer komen. De gevierde Utrechtsche hoogleeraar mr. J. A. Frnin is Zaterdag-avond na een langdurig Ijjden overleden. In hem verliest ons vaderland een zijner beste burgers, de wetenschap een werkzaam en ijverig voorganger, zijne leerlingen en vrienden een der beminnelijkste menschen. N. N. schonk 2000 aan het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam. Naar de „Dordr. Crt." verneemt, heeft de heer J. C. Van Hattnm te Sliedrecht een deel der werkzaamheden van het Panama-kanaal aangenomen en wel voor eon bedrag van omstreeks 20 millioen gulden Men bericht aan het „H. Dbld.", dat de Hol- lardsche factorijen, aan de oevers van de Congo gevestigd, zijn bedreigd en aangevallen geworden door de inlanders en dat bijgevolg door de Portu- gee8che autoriteiten de kanonneerboot „Sado" naar do Holland8che vestigingen ter hulp is gezonden. Het classicaal bestuur van Amsterdam heeft uitspraak godaan omtrent een bezwaarschrift tegen, den wandel van den te Hindeloopen beroepen predi kant W. J. Breukink, laatstelijk te Nieuwvliet, ciassis IJzondijke, thans domicilie houdende te Am sterdam, wegens herhaald gebruik van sterken drank gedurende zijn, vorbljjf aldaar. Het heeft be*

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1