LEIDSCH DA GrBLAD, 757S Vrijdag 31 October. A0. 18S4. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT l ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incaases- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Oflïcïëele Kennisgeving-eii. Burgemeester en "Wethouders van Leiden doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk Besluit van 9 November 1851 (Siaatsblad no 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80), op Zaterdag den 29sten November a. s. 's middags te -twaalf uren op bet Raadhuis eene vergadering van kies gerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de heeren: A. HARTEVELT Jzn., L. G. LE POOLE, P. J. DE FREMERY, C. J. LEEMBRUGCEN en H. C. JUTA die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden doch inge volge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, ge durende acht dagen, te rekenen van den dag der aankon diging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 201 der Algemeene Politieverordening vanden 6den November 1879 (Gemeenteblad No. 4), hou dende dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel ééns in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stook plaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door HENDRIK GERARDUS WECKWERDT een adres is ingediend, hou dende verzoek om vergunning tot uitoefening van den klein handel in sterken drank in het perceel Kraaierstraat No. 13 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Oct. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 October. Blijkens het eerst hedenmorgen ontvangen rap port van de commissie van financiën op de ontwerp- begrooting der gemeente Leiden, dienst 1884, komt het haar raadzaam voor het artikel „Kosten wegens inschrijving Grootboek'1 met f 10 te verminderen, daar de mogelijkheid bestaat dat wederom kapitaal op het Grootboek wordt ingeschreven. Haars inziens althans is net wenschelijk dat de gelden die bestemd zijn voor kapitaalbelegging voor een deel althans in het vervolg worden besteed tot aankoop vaniD- schrijving op het Grootboek. Wanneer toch die geldon in haar geheel steeds worden gebruikt tot aflossing van schuld, dan zal al spoedig, zoodra eene buitengewone uitgave noodig is, tot het aangaan van eene geldleening van een betrekkelijk gering bedrag moeten worden overgegaan en uit den aard der zaak is aan zoodanige kleine geldleeningen dit bezwaar verbonden, dat ze tegen een hooger koers moeten worden gesloten dan groote geldleeningen. Uit dien hoofde verdient het ongetwijfeld over weging in hoeverre wederom tot inschrijving van kapitaal op het Grootboek zal worden overgegaan. Een lid der commissie blijft van oordeel dat van wege de gemeente Leiden geen politie-toezicht bij het onder de gemeente Oestgeest gelogen station moet worden uitgeoefend en dat derhalve, zoolang het station niet begrepen wordt onder het territoir van onze gemeente, het getal politieagenten met 4 moet worden verminderd. Hij stelt daarom voor hot getal van 21 agenten 3de klasse op eene jaar wedde van f 550 terug te brengen op 17 en het artikel voor belooningen met f 2200, en het artikel voor kleeding met 4-raaal f 65, d. i. 260 te ver minderen. In verbaüd met de aanhangige voorstellen tot verhooging van enkele jaarwedden acht de com- missie het raadzaam, het artikel „Onvoorziene uit gaven" met f 2000 te verhoogen, ten einde te voor komen dat eventueel de plaatselijke directe belas ting na de vaststelling van de begrooting op een hooger cijfer moet worden uitgetrokken. Volgens het Sudentenweekblad „Vox Studio- sorum" beginnen de kansen voor het welslagen der aanstaande maskerade zeer toe te nemen. Op de lijsten van deelneming zijn nu reeds meer dan honderd handteekeningen geplaatst. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven onz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.18 bezorgd zijn. Het Provinciaal Kerkbestuur te Groningen heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de candi- daten De Boer te Leiden en Wieringa te Groningen. Te Leimuiden zijn van de 74 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer slechts 57 opgekomen. De gemeenteraad van Haarlem besloot in de gisteren gehouden vergadering tot het aangaan eeoer geldleening groot f 300,000 a vier percent. Tot lid voor de Provinciale Staten in Noord- Holland is te Amsterdam gekozen mr. J. C. De Koning, met 2391 stemmen. Op den heer Van Ogtrop werden 525 en op den heer Fabius 228 stemmen nitgebracht. Te Arnhem is tot lid der Prov. Staten van Gelderland gekozen de heer E. Brantsen (lib.). Mr. W. J. J. G. Most heeft ontslag aange vraagd als majoor-commandant der dd. schutterij te Nijmegen. Wijlen vrouwe A. M. Timmers Verhoeven, weduwe van den heer Otto Bondewijn 't Hooft van Benthuizen, heoft de volgende legaten vermaakt, als: aan de VereeDiging Nederlandsch Mettray op Rijselt, bij Zutfen, eene som van f 1000; aan de Vereeniging voor Kinderbewaarplaatsen te Dordrecht eene som van f 500; aan de Huisvlijtschool te Dordrecht eene som van f 500, en aan het Dor- drechtsch Museum twee groote schilderijen vaD J. H. L. Meijer en L. Hanedoes. Een aantal personen of hunne erfgenamen worden in de Staatscourant van beden uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres tot het departement van koloniën te wenden ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden eDz., onder overlegging van de noodige stukken tot staving van hunne aanspraak. Voor zoover die gelden aan overledenen toeko men en niet meer bedragen dan f 25, kan worden volstaan met de inzending van eene door een bur gemeester afgegeven verklaring op ongezegeld papier, waaruit blijkt wie, volgens diens gemoede lijke overtuiging, met uitsluiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zijn gerechtigd. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 28 Oct. van Suez; de „Voorwaarts" vertrok gisteren van Batavia naar Amsterdam; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port Said; de „Padang", van Amsterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Suez. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter keünis dat verzoeken om toelating tot de in Nov. en Dec. a. s. te houden examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche talen en hare letterkunde, niet meer kunnen worden ingewilligd. Z. M. heeft met ingang van 1 Dec. a. s. benoemd tot commies der posterijen van de 2de klasse jhr. J. D. A. Quintus, thans commies der 3de klasse. Gemengd Nieuw De directeur van het Bareel voor Scheikundige onderzoekingen te Amsterdam, dr. P. F. Van Hamel Roos, schrijft het volgende aan de Am8terdam8che bladen: „In het algemeen belang, ter voorkoming van verdere schadelijke gevolgen, acht ik het nuttig, u te verzoeken, zoo spoedig mogelijk het volgende geval ter kennis van hot publiek te brengen. „Eenige personen alhier, welke appelmoes ge bruikt hadden, werden allen min of meer ernstig ongesteld. Bij het onderzoek bleek, dat de gedroogde zure (Amerikaansche) appel-schijfjes sterk zink- h oud end waren. De ter bereiding gebruikte pan was vrij van schadelijk glazuur. „Het zink is (als wit zink-zout) hier en daar duidelijk aan de oppervlakte der schijfjes zichtbaar en is waarschijnlijk in het artikel geraakt door het laten drogen op zinken rekken, of uitpersen door middel van met zink beslagen werktuigen. „Daar, naar wij vernemen, groote hoeveelheden dezer appelen geïmporteerd zijn, gobruike men voor zichtigheid bij den aankoop en zij de aandacht der autoriteiten op deze zaak gevestigd." Stormberichten enz. - Door de zware stormen zijn de schepen van de kleine vloot te Pernis eerst gistermiddag uitgezeild. De sloep „Pernis", stuurman A. Verschoor, waar over men te Pernis ongerust was, is volgens ont vangen telegram te Grimsby binnen. Op het strand te Scheveningen, is een wrak van een schip aangedreven. De „Argo" is er aan gekomen. Onder het dorp Bakkeveen is een arbeider onder weg door den bliksem doodelijk getroffen. Hij laat eene hulpbehoevende weduwe met vier kinderen na. Bij een hevig onweder, dat te Duurswoude woedde, doodde de bliksem een man en sloeg iu eene woning, welke geheel en al afbrandde. De storm heeft te Nijmegen hier en daar aan merkelijke &chade aan gebouwen veroorzaakt. De wind ging er vergezeld van geweldige regenvlagen, alsof alle sluizen des hemels waren opengezet. Bij eene modiste in de Broerstraat stroomde plotseling zooveel water door een openstaand raam op de bovenverdieping naar binnen en vervolgens door het plafond in haren winkel, dat v. p. f 300 aan dameshoeden, veeron en garnituren in een ommezien verloren ging. Ook heeft de storm het water langs de Friesch- Overijselsche kust eensklaps over het zoogenaamde „Onland", achter Kuinre en Slijkerburg, gestuwd. Een aantal der daar grazende beesten zijn verdron ken. Zeventig stuks vee vonden een toevluchtsoord op do terp van den landbouwer H. De Jong, door wien zij gevoederd worden totdat de val van het water zal toelaten hen in veiligheid te brengen. Eene dubbele ramp trof de bevolking van Duurs woude, gem. Opsterland. De bliksem sloeg in eene arbeiderswoning, die geheel afbrandde en trof doodelijk een man, terwijl hij in de nabijheid zijner woniDg bezig was een kruiwagen met tnrf te vullen. Door doze ramp is een arbeidersgezin zonder dak en eene vrouw met oen viertal kleinen van haar man en kostwinner beroofd. Volgens bij de „Vereeniging van Assuradeuren" te Amsterdam ontvangen telegram is het Neder- landsche schip „Anna Bertha", kapt. Visser, van Kroonstad naar Amsterdam op Aspoo (bij Kötka) gestrand. Het schip is wrak, maar de be manning gered. De stoomboot „Assistent" van do Zweedsche Daiker-Maatschappij „Neptun" is op do plaats en tracht te bergen. Door den rijksloods Meuldijk wordt gerapporteerd den 28sten Oct., op 50 a 60 Eng. mijlen NNW. van den Hoek van Holland, de vischloggers Vlaar-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1