LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7577. Donderdag 3D October- A0. 1884. Tweede Blad PRIJS DEZER COURANT i V«or Liidaa per 8 muaden.1.10. ftoooo per post.1.40. Afraukrfijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ8 DEK ADVERTENTIES! !u 16 regelt 1.06. Iedere regel meer 0.17%- G root ere lettere neer pleeteruimte. Voor het tuceeeee- ren buiten de sted wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd N leo w» In do laatste acht a tien dagen wer den er alhier herhaaldelijk diefstallen geploegd van touwwerk enz. van schepen. Het mocht de politie gel oh ken den dader, zijnde een 15 jarigen knaap, in handen te krijgen, die niet alleeD schuld bekende, maar ook de personen aanwees, bij wien bij het gestolene verkocht zoodat een en ander in beslag is kunnen genomen worden. In het belang onzer zalravisscherij doet dr. Th. W. Yan Lidth de Jende, conservator aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, dagelijks uit den kuit van zalm, die door hem eiken ochtend wordt aangekocht, waarnemingen, om te weten te komen wanneer de voortteling van deze vischsoort zich het sterkst openbaart, hetgeen op de sluiting van de zalmvisscberij van invloed moet zijn. Deze waarnemingen zullen, naar men verneemt, tot 15 November a. s., het tijdstip waarop de zalm- Tisscherij weder wordt geopend, voortduren. Onze waarschuwing omtrent de op- lichtster, die hier ter stede, zogt de Delftsche Crt., reods menig skchtoffor maakte, heeft spoedig de gewenschte uitwerking gehad. Naar ons wordt be richt, is zij te Delftshaven gevat. Ilaar ware naam is Anna Maria Bijkamp en zij is de vrouw van zekeren Loman. Te Delftshaven gaf zij voor te heeten Wilhelmina Visser, vrouw van P. Jansen, sedort twee maanden wonende aan de Gouvernestraat 60 aldaar, vroeger aan de Tuinderslaan te Rotter dam. Haar man zou nu, zeven maanden geleden, in het krankzinnigengesticht te Delft zijn opgenomen, in welke inrichting hij nu op het uiterste lag. Zij wenschte hem nog gaarne eenmaal te zien, en had daartoe reisgeld noodig, dat zij bij welwillende men- schen hoopte te ontvangen. Bij onderzoek kwam aan het licht dat alles onwaar was. Zij is nu ter bosicbikking der justitie gesteld. Omtrent do „Argo" van den Scheve- ningschen reeder A. Hoogenrsad wordt nader ge meld dat mon dit vaartuig na den storm nog gezien heeft; het had toen de vlag op: een bewijs dat het zoekonde was naar zijoe netten, die intusschen door een ander waren gevischt. Hot vaartuig was toen niet op de tehuisreis, daar het nog geen haring genoeg had om huiswaarts te keeren. Eene zeer sterke politiemacht moest Maandag-avond te Amsterdam van het commissariaat in de Oudebrugsteeg worden uitgezonden ter beteu geling van ergerlijke ongeregeldheden door eene troep beschonkenen in de Warmoesstraat gepleegd. Drie van de belhamels werden met veel moeite in hechtenis genomen en zullen zich nu hebben te ver antwoorden wegens het stukslaan van een geheel vensterraam van een woonhuis in de "Wijngaard- steeg, hot tot bloedeus toe mishandelen van de vrouw des hnizes en het zich gewelddadig verzetten togen beambten van politie. Het dienstmeisje dat te Utrecht hoeft torechtgestaan, beschuldigd door onvoorzichtigheid oorzaak te zijn geweest van den dood van het kindje, dat 22 Augustus jl. aan het Lucasbolwerk aldaar verdronken is, is vrijgesproken, omdat haar schold niet wottig en overtuigend bewezen werd geacht. Zij, de 15-jarige, had op het bolwerk met een kameraad een praatje gemaakt, terwijl zij het wagentje met kind, onbeheerd liet staan. Een ander kind ging met het wagentje spelen en rted het in het water, waardoor het kindje verdronk. Te Rijsenburg heeft een treurig orgeval plaats gehad. Do stoomtram, die van den laatsten trein naar Amerongen vertrek, heeft bij d t dorp een man overreden. Een der passagiers op den tram, ia stede van te wachten dat de trein stil stond, sprong er af, met het ongelukkig gevolg dat do trein over den ai'm van den m3n heenging. De heer Boas Berg, antiquaar te Amsterdam, beeft verkocht het Saksisch tafelservies, dat in de veiling van den boedel van ba«on Bosch Yan Drakestein f 4800 gegolden had, aan den grootvorst van Rusland, die te Amsterdam ver toeft, en zulks voor den prijs van tienduizend gulden. Op het gebied der electrischever- lichting schijnt onlaDg9 weder con belangrijke stap voorwaarts te zijn gedaan. De heer E. L. Rousay te Vevey, eigenaar der molens van Gilamont, die sedert twee jaren aldaar do electriscbe verlichting met Edisons gloeilampjes in workÏDg had, is op hot denkbeeld gekomen om dio lampjes te voorzien van eene inrichting, waarmede men naar willekeur de intensiteit van het licht zou kunnen regelen, en heeft te dien einde eon moderateur uitgedacht, die zoo eenvoudig van constructie en zeker van werking moot zjjn dat hij inderdaad aan het oi van Columbus doet denken. Gloeilampjes, voorzien van zoodanigen moderateur Roussy, kan mon Daar wille keur met een zwak rood tot een helder wit licht van normale intensiteit (8 of 16 kaarsen) laten branden, terwijl de lichtkracht, door het meer of minder draaien van den rogelingsknop eenmaal aangewezen, onveranderd blijft. De inrichting schijnt verder zoo eenvoudig dat zij den prijs der gloei lampjes niet noemenswaard verhoogt. Deze mode- i ateurs worden vervaardigd door de firma De Meuron Cuénou te Gucève, onder toezicht van den inge nieur Imer-Schneider aldaar, tot wien men zich om verdere inlichtingen kan wenden. Een kassier bij de tramweg-maat- schappij to Parijs vroeg een der conducteurs eeDe revolver te leen en schoot zich in een wijnhuis twee kogels de or het hoofd. Natuurlijk zou men verwachten dat de man den geest had gogeveD. Niet alzoo echter. Hij bestelde heel gewoon een glas warmo punch, stak eene sigaar op en riep daarna den conducteur. Uwe revolver is Diet goed, zeide hij, ik kan er mij niet eens mee doodschieten. Toen do conducteur het niet wilde gelooven zoide de man met het kalmste gezicht van de wereld dat hjj dan 2ijn vinger maar eens in de wond moest leggen: ge loofde bij het dan nog niet dan kon bij er niets aan doen. Spoedig werd de conducteur overtuigd. Ze gingen gezamenlijk weg, de een met zijne revolver, do ander met twee wonden aan het hoofd. De gedachtenlozer Bishop gaf een paar dagen geleden eeoige proeven van zijne merk waardige kunst voor den koning van Zweden op het paleis Drottniogholm. Eene der sterkste proeven was wel de volgende. Hij verzocht den koning aan iets in het slot te denteD, waarmoe niemand anders dan do koning bekend kon zijn. Hij zou dan recht streeks op het voorwerp afgaan. Nadat koning Oscar aan zijn wensch voldaan had, begaf zich do heer Bishop, steeds geblinddoekt, door eene menigte hem onbekende gangen en door tien verschillende ver trekken, tien verschillende deuren openende, naar 's Konings slaapvertrek, trok de deur eener secretaire open en haalde uit een stapel papieren, twee pas aangekomen depeches van den laatstgehouden Noor- scheu ministerraad te voorschijn. Het waren inder daad de stukken, waaraan de koning gedacht had. Men stelle zich de verbazing dor aanwezigen voor. Bij Mullingar, in Ierland, waagde eone boerendeern het, om met een schop gewapend, haar meester te hulp te komen, die door een 6tier ter aarde geworpen was en door het woedende beest mishandeld werd. Haar heldhaftig gedrag werd, helaas! niet met goeden uitslag bekroond; zij weerde zich dapper, maar de stier wierp ook haar ter aarde en wondde haar zóó, dat zij, toen zij ook op hare beurt ontzet was, toch kon daarna overleed. Te Saint-Prix heeft oen jonkman, die tegen den krijgsdienst opzag, zich van den kerktoren laten vallen. Men vodó hem verpletterd op het plein van de kerk liggeD. TT l T 10 rv A. IV 53. Oosteiif.-Hoii{j.-j>Ionarcliie. In antwoord op de rede van den voorzitter der Delegatie, antwoordde de keizer: Het is mij eene voldoening te kunnen uitspreken dat er naar alle waarschijnlijkheid op het oogenblik hoop bestaat dat de toekomst zal zijn eeD tijdperk van vrede en arbeid, van geluk on voorspoed voor do volkeD. De verhouding met allo Europessc'ne mogendheden en vooral unet de naburige Staten is zeer vriend schappelijk. De bijeenkomst te Skiernewiecz heeft mii niet alleen de gewenschte gelegenheid geschon ken do kerkelijke verstandhouding mot het Rus sische vorstenhuis te hernieuwen, maar was ter zelfder tijd hot bewijs van de volkomen overeen stemming der drie keizers en hunne regeoringen om op vredelievenden grondslag [de [rust te ver zekeren, wolke zoo noodig is voor het welzijn hunner onderdanen. Deze overeenkomst, gegrondvest op verdragen en wederzijd8ch vertrouwen, is een waarborg voor den vrede, van wiens heilzame gevolgen niet alleen wij zeiven, maar alle volken voordcel zullen hebben. Belgfië. Het Pers comité te Antwerpen is blijkbaar reeds druk in de weer voor de aldaar te houden inter nationale tentoonstelling, want het zendt ook ons het eerste van eene reeks berichteD, die de heeren de beleefdheid zullen hebben, ter overdruk vier en twintig uren voordat de Antwerpsche bladen er gebruik van maken, naar elders, ook naar Hol land te verzenden. In hoofdzaak komen de mededeelingen op het volgende neer: De verdeeling der plaatsen zal eerstdaags be ginnen. Men weet dat do oponbare besturen van België deel nemen aan de tentoonstelling; de ministeriëele departementen hebben de noodigo plaatsen gehuurd en zullen hunne contingenten inrichten, zooals zij het in 1880 hebben gedaan. Waarschijnlijk zullen al de belangrijke steden van België evenzoo handelen. Ten gevolge der onverwachte uitbreiding, welke de onderneming reeds nu genomen heeft, is men verplicht geweest do groote Belgische Commissie van 400 op 1100 leden te breügen. Op eenigen afstand van het paleis der tentoon stelling, dat in zijn reusachtige lijnen begint t& verschijnen, met zijn portaal vaD 60 meters hoogte en zijne fraaie bogen, de eone van 335 meter» lengte, de andere van 110 meters breedte, zullen de Franscho kolonies een afzonderlijk paviljoen hebben van 1000 vierkante meter. Door het getal en de verscheidenheid der tentoongestelde voor worpen, alsook door zijn bouwtrant en zijne ver siering, zal dit paviljoen een der wonderen van de tentoonstelling wezen. Reeds 45,000 vierkante M. zijn onder dak. De ruimte van het hoofdgebouw strekt zich uit over eoDe lengte van 333 meters, en voor zooverro de ïjzorbouw betreft, bestaan reeds verscheidene noven- galerjjen. De gebouwen moeten 31 December a. s. geheel gereed zijn. Het is niet de uiterste termijn voor de aanvrage om toelating, die woldra ten einde loopt, zooals men gezegd beeft, maar de termijn Yoor de keuzo der ruimte, gereserveerd voor ver schillende gouvernementen. De politieke agenten van het hoofdbestuur van

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1