LEIDSCH S'. 7574. Maandag 27 October. A0. 1884. Eerste Blad. WSKIttiBaHJtittTvaft t-f TBftPMnTCIEV.ïBrr; PBÏJ8 DEZER COURANT I Fwr Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FRIJS BEK ADTEKTESTIEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor hot incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit uommer bestaat uit DRIE BLADEN. Een lofwaardig doel. Gounod, de gevoelvolle componist-, wions harrao- Dieuse toonscheppingen door de geheele beschaafde wereld bekend zijo, heeft eens gezegd dat blind te zya hem veel betreurenswaardiger voorkwam dan doof te wezen. Dat is eene merkwaardige uitspraak in den mond van een toondichter, die zeker meer dan iemand anders in ataat is het bezit van het gehoor op prijs te stollen, het orgaan, zonder hetwelk de toegang tot het heerlijke rijk der tonen is afgesloten. En toch bad hij gelijk oa bij voerde voor zijne bewering degelijke gronden aan. Zelfs do musicus, die hot gehoor heeft verloren, kan door middel der ge schreven muziek nog eonigermate een toonwerk begrijpen, gevoelen on genieten. Maar de blinde, wat niet al mist hij! Hen, die men liefheeft, nooit van aangezicht tot aangezicht te kunnen ziengeen blik te kunnen slaan op do schoone natuur daar buiten zich geen begrip zelfs te kunnen vormen van d:e tallooze kunstgewrochten, die het leven van den ziende veraangenamen; geheel onbekend te zijn met het voorkomen van zijne naaste omgeviDg, van de voorwerpen, waardoor men dagelijks om ringd is.dat is wel het treurigste wat men zich kan bedenken, dat is in één woord vreeselyk. Ja, wel zijn zij de ocgelukkigston onder de onge- lukkigen, zij, die van de geboorte af het gezichts vermogen moesten missen. Gelukkig dat wij er kunnen voegenmaar zij zijn ongetwijfeld ook die genen, voor wie het meest wordt gedaan, om hun beklagenswaardig lot te verzachten. Om hen te hulp te komon, hebben de beschaafde volken hun natio naliteit vergeten en eene „Internationale Yereenigmg tot verbetering van het lot der blinden" in het leven geroepen. Franschinan on Duitscher, EDgelsch- man on Rus - zij reiken elkander broederlijk de hand, waar het geldt hst lot van de ongelukkig- sten onder de oogelukkigen te verlichten. Ddar wordt het bij voorkeur een terrein van internatio nale werkzaamheid. En het kleine Nederland, nog altijd groot in het betoonen van menschlioveodheid, blijft ook hier niet achter. Io de maand Juli van het volgende jaar zal te Amsterdam het vijfde officiëele „Blinden- Lebrer-Congres" worden gehouden, en de afdeeling „Nederland" en hot comité „Amsterdam" der „In ternationale VereenigiDg tot verbetering van het lot der blinden" hebben terecht begrepen dat het op hun weg ligt dat cougres voor te bereideD, en hebben daartoe thans eene circulaire verzonden. Werden, met 1878 te beginnen, de vorige con gressen van dien aard om do drie jaren achtereen volgens te Weenen, Dresden, Berlijn en Frankfort a/M. gehouden, terwijl een buitengewoon congres te Parijs bijeenkwam tijdons de tentoonstelling in 1878, thans is de keuze op Amsterdam gevalloo als plaats voor de eerstvolgende bijeenkomst. Die keuze is geen toevallige, maar zij vloeit voort uit de waardeering van de ook in het buitenland zoo zeer op prijs gestelde inrichting van het bekende Bünden-Iostituut in de hoofdstad en van de daar gevolgde methode van onderwijs aan blinden, alius onder leiding van den directeur, den beer J. H. Meyer, wiens verdiensten ook in het buitonland algemeen worden gewaardeerd. Vandaar dat er dan ook reeds vele toezeggingen zijn ontvangen, die van levendige belangstelling getuige. Doch cr is meer. Aan het te Amsterdam te hou den congres zal tevens worden verbonden eene intGr- natkmale tentoonstelling van leermiddelen, bij hot j blindenonderwijs in gebruik, en van voorwerpen, uitsluitend en zelfstandig door blinden van eiken leeftijd vervaardigd. Men begrijpt licht, hoe belang wekkend die expositie zal zijn, nu zij gehouden wordt in do stad, wier Blinden-Iostituut jui6t om het daar gegeven onderwijs zoo gunstig bekend is. Mot hot oog op hetgeeu van de Am&terdamscl-.e inzending te wachten is, zal het buitenland, van edelaardïgen wedijver vervuld, eveneens veel inte ressants te zien geven en, wat hes voornaamste s, de vruchten van dien verhejfienden wedstrijd zullen den armen blinden hier en elders ten goede komen. Tot hot bereikon van dat schcone doel is er veel noodig. Wel ontbreekt hot reed3 aanvankelijk niet aan krachtdadige hulp; zoo heeft het gemeente bestuur der hoofdstad in het universiteitsgebouw, wegens de alsdan ingetreden vacautie niet in gebruik, eecige lokalen beschikbaar gesteld, zoowel voor het congres als voor de tentoonstelling, die, daar zij elkander aanvullen, moeilijk kunnen worden ge scheiden; wel kan de Yereenigiug die het congres voorbereidt, wijzen op onze Koningin als haar be schermvrouw, op den Commissaris des Kooings in Noord-Holland als haar eerevoorzitterwel beslaat de regeliugscommissie uit wolbekende vrienden ou weldoenors der blinden in binnen en buitenland - maar dewijl elk congres zijne eigen kosten moet dekken en deze vrij aanzienlijk zijn, wanneor daaraan een© voor de inzenders geheel kosteiooze tentoonstel ling is verbonden, zooals thans het geval zal zijn, zal er eene betrekkelijk groote socn noodig wezen. Daarom zal er een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van vele weldenkonden, daar de vereeniging wei de leiding van de voorbereidende werkzaamheden op zich heeft genomen, omdat zij daartoe het aangewezen lichaam was, maar zelfs alleen de kosten der regeling hare krachten zouden te bósêü gaan. Dat dit beroep vergeefsch zou zijn - wij willen er zolfs geen oogonblik aan denkenzulk eene ge dachte zou eene beleediging zijn voor zoovele wel denkende stad- en landgenooten, die, steeds lot offervaardigheid voor een goed doel bereid, aller minst hun steun zullen onthoudon, waar het geldt de bevordering van hot wolzijn der ongolukkigsten onder de ongelukkigon, der arme blinden. Immers, waren de besprekingen in het belang der blinden blijkens de ervaring tot heden zoo vruchtbaar, en hebben de besluiten der tot dusver gehouden con gressen zoo heilzaam gewerkt op de verbetering van hun lot, van het in het volgend jaar to Amster dam te houden coDgre3 met daaraan verbonden tentoonstelling valt zeker niet minder to verwachten. JWaar een zoo edel doel wordt beoogd, treedt de overweging, hoe juist ook op zich zelf, dat de ontvangst, den congresleden in andere landen bereid, steeds zoo voorkomend en gul was, dat de goede naam van vaderland en hoofdstad niet gedongen, dat de buitenlandsche vrienden der blinden in dat opzicht in Nederland eene andere ervaring opdoen - treedt die overweging eenigszins op deu achter grond, maar zij mag daarom niet geheel uit het oog worden verloren. Wij twijfelen geen oogeublik of de neeron J. H. Meijer, de verdienstelijke directeur van hot Blinden instituut, M. A. Perk on A. C. Wertheim, die zich gaarne willen belasten met het in ontvangst nemen der vrijwillige giften, welke men ongevraagd voor dat doel zal willen afzonderen, zullen hebben te gewagen van een rijken oogst. Een oogenblik slechts de oogen gesloten eu dan zich afgevraagd, hoe men wel te moede zou zijo, indien men ze nooit meer kon openen om hot lieve zonlicht te aanschouwen, en in die gemooJsstemmicg een hinken greep gedaan in de bears. Er komt niet licht te veel bijeeo, want wat er na bereiking van het hier beoogde doel nog mocht resten - do wei doeners en vrienden der blinden zulleu wel zorgen, dat het hun beschermelingen, die toch altijd nog zooveel moeten ontberen, ten goede komt. LEIDEN, 25 October. Heden is aan de universiteit alhier de heer G. Yan der Harst, officier van gezondheid der 2de klasse van het Oost-Indische leger, geb. te '6-Gra- venbage, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Verslag der chirurgische kliniek aan de Rijks-universiteit te Leiden, gedurende den cursus 1882—1883." Aan de firma wed. J. C. VanVenetie en Zn. alhier is opgedragen bet leveren en plaatsen van ver scheidene grafzerken en verdere werkzaamheden der grafkelders voor de nieuwe begraafplaats der Roomsch Katholieke gemeente te Roelofarendsveen. Bij de voor het Stedelijk Werkhuis alhier gehouden aanbesteding van levensmiddelen, welke benoodigd zullen zijn van 1 Nov. 1881 tot 31 Oct. 1885, bedroegen do minste inschrijvingenrund- vleesch 73, rundvet 60, aardappelen 3.75, groenten 1.18, gort 13.10, rijst 11.85, groene erwten 12.10, capucijoor erwten 13,50, bruine boonen 13.75, koffie 75, cichorei 18, siroop 10.10 en peper 90 cents per kilozoetemelk 7 50 ets. por liter en karnemelk f 2.75 de 100 liter. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 45—67 volwassen personen en van 714 kinderen. Men schrijft uit WoerdenDe sedert jaren bestaan hebbende quaestie over het onderhoud van het jaagpad tnsschen de drie steden Leiden, Woer den en TJiiOoiit a-ingegaan ïn iOOO, la eUido7ijK cot eeno geregelde oplossing gekomen. Do afstand over het Zuid Hollandsoh gedeelte wordt door do provincie in onderhoud overgenomen, tegen eeso jaarlijksche uitkeering, voor zooveel Leiden betreft,, van 2100, eu voor zooverre Woerden aangaat, voor f 1600, terwijl dat gedeelte, hot wolk onder de provincie Utrecht is gelegen, ten laste van die gemeente komt. In de November-vergadering van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland zullen o. a. ook wor den behandeld: een voorstel van Ged. Staten om aan de gemeente VI aar dingen c-9ne subsidie te ver- leecen van een derde in de kosten der verbetering van de haven dier gemeente tot een maximum vair f 45,000; een voorstel om aan de gemeente Zwijn- drecht eono subsidie van hoogstens ƒ1200 te geven ten behoeve der begrinting van de Munniken6teeg ea do Kortesteogen een adres van den uitgever H. C. Susan CHz., te 's-Gravenhage, om toekenning van eone jaarlijksche bijdrage ten behoeve der uitgave van het jaarboekje voor de provincie Zuid-Holland. Voorts verschillende ontwerpen tot wijziging van polderroglemenfen. Voor de verbetering vau de vaartgemeenschap tusschen Delft en Vlaardingen was door de Prov0 Staten 65,000 toegestoan. Daar het gezamenlijk bedrag der aanbestede werken (een gedeolte werd om bijzoudere redenen ondershands aanbesteed) f 18,671.50 bedraagt, en dit bedrag nog alleen zal verhoogd moeten worden m:t do kosten van wijzi ging van twee bruggen o:i co kosten van toezicht, laat het zioh aanzien dat de gezamenlijke kosten dezer ^aartverbetecing niet onbelangrijk beneden de daarvoor beschikbaar gestelde som zullen blijvenJ Mejuffrouw P. Van Stipriaan Luisgins, uifc Rotterdam, heeft zich aao do Amsterdamscho uni versiteit doon inschrijven als student bij de faculteit! der geneeskunde. Gisteren overleed in hot groot seminarie t0 j Haaren de heer J. Cuyten, president van genoemd! j seminarie, proost van het kathedraal kapittel van 's-Bosch, proto-notarius apostolicus, ridder in de J orde van don Nederlandschen Leeuw en command dear in de orde der Eikekroon, in den ouderdom

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1