LEIDSCH DAGBLAD. A". 7373 Saterdag £5 October. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANTS f*or Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OfKciëele Keniiisgreviugeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. F. KNOTTER, houdende ver zoek om vergunning tot oprichting van eene smederij m het perceel aan de Volmolengracht No. 23. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95) Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente •er visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 7den Nov. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Oct. 18S4. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 October. Het zal morgen voor een onzer mee t geachto ingezetenen, in huiselijken kring, een gewichtige dag zijn. Prof. S. S. Rosenstein toch zal alsdan zijn zilveren huwelijk mogen herdenken. Zeer zeker zal de 25ste October ook buitenshuis voor hem niet onopgemerkt voorbijgaau, want naar we ver nemen, zullen zelfs buitenlandsche geleerden en oud leerlingen in het betoonon hunner warme belang stelling niet achterblijven. Ten gevolge van het gisteren gevallen raads besluit zal, naar aanleiding van het verzook van bloemisten, bezoekers der weekmarkt, de bloem- markt van den Rjjn nabij de Vrouwensteegsbrug verplaatst worden naar de overzijde, aan den Apothekersdijk, welko straat zich door hare ligging aan de zonzijde daartoe meer aanbeveelt. Godurende het derde kwartaal van dit jaar is het Rijks-Museum van Oudheden alhier bezocht, het gebouw op de Breestraat door 1677 personeDj en dat op het Rapenburg, waar de afgietsels vau Olympia zijn tentoongesteld door 262, te zamen 1939 personen; 'sRijks-Ethnographisch Museum door 337 en het Kabinet van prenten ën pleister beelden door 42 personen. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is dr. E. Giltay, te Leiden, tot wederopzegging, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit to Leiden, om onderwijs te geven in de planten-physiologie en miscroscopie. Door 166 liberalen uit 55 verschillende plaatsen des lands is een krachtig manifest uitgevaardigd, waarin al de kiezers, die prijsstelleu op het behoud van het hoofdbeginsel onzer openbare school, en die de leiding van ons staatsbeheer niet aan de macht der kerkelijke partijen wenschen toevertrouwd to zien, worden opgeroepen en aangemaand om bij de aanstaande verkiezing getrouw ter stembus op te komen, daar meer dan coit de toekomst des lands van deze beslissing afhangt. Onder de onderteekenaren vindt men de namen vaa de hoogleerareu Bays, Faure, Fockema Andreae, Yan der Hoeven, Opzoomer, De Louter, De Hartog, benevens vele andere bekende woordvoerders der liberale partij, o. a. onze stadgonooten do heeren H. C. Hartevelt, J. Van Ileukelom Jr. en mr. H. A. Neeb. Naar wij vernemen, is in do jongste verga dering van de Vereeniging „Het Metalen Kru's", 1ste en 2de Sectie, afdeeling LeideD, met algemcene stemmen tot eerelid dier vereeniging benoemd de heer J. Goedeljee. Benoomd is tot onderwijzeres aan de school N°. 4 te Haarlemmermeer mej. G. Wjjdema te Woerden, om 1 Dec. in functie te treden. De begrooting der gemeente Koudekerk is door den raad vastgesteld in ojtvaag op 11,4S9.G3 en in uitgaaf op 11,487.85, alzoo sluitende met een batig slot van f 1.78. De heer F. Hemmes is door den raad der gemeente Koudekerk benoemd tot onderwijzer aan de klasse van m. u. 1. ocderwjjs. Tot hoofd der school met den Bijbel te Oud dorp is beroemd M. H. Mulder, te Bodegrave. De jaarlijksche plechtige installatie der nieawv leden van het Am9terdamsch studentencorps had gistermiddag in „Odéon" plaats, waar de rector, de heer Vau Thienen, de jongere broeders na afl iop van den groentijd, met esne rede welkom heette en waar daarna het ontgroenings-diner werd ge houden. In de pauze, tusschen diner en dessert, maakte het corps 's avonds den gewonen fakkel tocht met muziek, naar de sociëteit „Nos Jangit Amicitia" op het Rokin. Hedennamiddag te één uur werd do groote rijpartij gehouden. Het corps is dit jaar 58 nieuwe leden rijker geworden. Ia de kathedrale kerk te Breda heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van Z. D. H. msgr. H. Van Beek. Het hoogaltaar, het priesterkoor en de zeteL der kanunniken waren met rouwfloersen overtrokken. Ia het midden van het priesterkoor stond de met de insiguia der bisschoppelijke waar digheid gedekte katafalk. De mis werd gecelebreerd door den aartsbisschop van Utrecht, msgr. Snickers, geadsisteerd door msgr. Paredis, bisschop van Roer mond, msgr. Godschalk, bisschop van Den Boscb, msgr. v. d. Branden De Reetb, acijntor te Mechelen, msgr. Vregt, vicaris generaal van Haarlem, en de heer Poppe, deken van Amsterdam. De plechtigheid werd door 150 geestelijken bijgewoond. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Woensdag van Southampton de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde dien dag te Port-Said en vertrok gisteren van daar; de „Koning Willem Hl", arriveerde hedenmorgen van Batavia te IJmuiden en vertrok tegen 12 aren noar Amsterdam, de „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gister ochtend Scilly. Z. M. heeft benoemd tot contr. der dir. be last. en van het kadaster te Rotterdam T. F. Ter Beek, tbans te Aasente Assen G. P. Coo1, thans surnumerair te Leeuwarden- aan A. J. Van As- selt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Januari 1885 eervol ontslag verleond als notaris te Olde- broek; - lo. den kapt. ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt Auf Altenstadt, op ziju verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met ingang van 1 Nov. a. s. op pensioen gesteld, en dat pensioen bepaald op f 3225; 2o. met 1 Nov. a. s. bevorderd: tot kapt. tor zee de kapt.-lnir. ter zee C. Ten Bosch; tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. G. VaD Herwaarden, en tot luit. ter zee lste kl. den luit. ter zee der 2de kl. A. C. Van der Sande Lacoste;- aan den gswezen ontvanger der loodsgelden te Am sterdam, A. Fittor of Fetter, uithoofde van lichaams gebreken, mot 1 Sept. jl., toegekend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1042 'sjaars; - den tijd van duur dor detacheeriug bij het leger in Nederl.-Indië van den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. J. F. Vethake, van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op vijf jaren, verlengd met één jaar en alzoo nader bepaald tot 17 Jan. 1886; - benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot majoor- magazijnm. der art. to Naarden, den majoor D. G. T. G. Van der Voort Maarschalk, van het4dereg. vest. art.2o. verplaatst in rang en betrekking naar Amsterdam, den kapt.-magazijnm. der artillerie J. G. J. Paravicidi di Capelli, thans te Naarden. Kzt «at e ca jX A *- li v> Aanstaanden Woensdag 29 Oct, des namiddags te i uur, zal er op het Schuttersveld eene r.ajaarsinspeetie worden gehouden over het bataljon dd. schutterij alhier, door den waarnemendtn commandant den heer W. L. Van Kaathoven. Wan neer echter dien dag de vlaggen van den stadhuis- toren uithangen, zal zij don daaropvolgenden Don derdag 30 Oct. plaats hebben, terwijl zij na dien datum geheel vervalt. Op Donderdagen 6, 13 en 20 Novem ber zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche vee- en paardenmarkt worden gehouden. Niet zeidon doetinde verschillende dagbladen het bericht de ronde, dat vruchtboomen in eenzelfde jaar twee-, soms driemalen bloeien. Merkwaardiger echter is het feit, dat te Oade- Weteriug bij den heer C. Van Berkel een appel boom te zien is, die in den tijd van twee jaren thans voor de zesde maal in bloei staat, en dat diezelfde boom in genoemd tijdsverloop drie-maal vrucht heeft gegeven. De rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de volgende zaak: Het was bekend geworden dat zich daar ter stede winke liers in drogerijen bevinden, die kleine hoeveel heden geneesmiddelen verkochten, zooals bij voor beeld chinine sulfaat, rbabarber, magnesium sulfaat, sennebladeren enz. Men besloot vanwege het genees kundig staatstoezicht hieraan paal en perk te stellen en requireerde alzoo de diensten der gemeente politie. De wijze waarop deze zich van hare taak kweet, is niet vrij van bedenking. Een politiebe ambte in burgerkleeding begaf zich in den wiokel van dengene dien men verdacht van de bovenge noemde praktijk, terwijl een tweede beambte buiten op de wacht stoDd. De niets kwaads vermoedende winkelier of drogist liep er zoodoende in. De beambte, die den winkel was binnengetreden, vroeg voor een gering bedrag van het geneesmiddelaan zijn ver langen werd voldaan, en daarop trad dadelijk de builenstaande beambte binnen, en verbaliseerde met zija collega. Erger ging het toe bij een winkelier in de Kal verstraat; toen deze aan zijn vermomden klant eene hoeveelheid chinine voor 10 cents wei gerde, voegde de beambte hem toe: „kom, mijne vrouw heefc het laatst ook van u gehad", en op die manier liep de goedhartige verkooper er even zeer in. Zoo kwam het dat negen personen voor de recht bank terecht stonden, ter zake dat zij geneesmid delen hadden afgeleverd in minder dan bij de wet geoorloofde hoeveelheid. Het O. M., waargenomen door den subst.-offic^ mr. Ort, requireerde tegen ieder der beklaagden eene geldboete van f 25. Do rechtbank oordeelde gisteren dat f 4 boete, subsidiair een dag hechtenis, voldoende is. H Een reiziger, die uit Meppol te Zwolle aaukwara, de heer D., van Utrecht, miste zijne portemocnaie. Hij had haar in eene coupé 2de klasse laten liggen. Een der heoron, daar mede in gezeten, had haar opgeraapt en gezegd: „Ik zal Z3 aan den chef ter haod stollen." Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken, later naar Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd de portemonnaie - welke ruim f 220 in papier en geld inhield - nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. Door een persoon, zich onderteeke- nende H. H. J. Vlasblom, is uit Arnhem een brand brief gericht aan den burgemeester van Stad-Deu- tichom. Die persoon is te Arnhem niet gevonden, doch wei is gebleken dat, in een der kleine logementen aldaar, een man van dien naam gelogeerd heeft. De m .n zou zijn gepensionneerd Oost-Indisch mili tair, in de bedelaarsgestichton verp'eegd geweest, omstreeks 50 jaren oaü, vrij laDg en mager, met grijzend rosachtig haar, zonder baard, en gekleed 're een bruinachtig jasje en klompen met leertjes. De officier van justitie te Arnhem verzoekt op sporing van dezen man en als daartoe termen zijn, aanhouding en opzending naar Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1