LEIDSCH DAGBLA X'. 7572 Vrijdag 24 October, A0. 1884. Eerste Blad PRIJS DEZER COURANT t «or Leiden per 3 maandea..11.10. Franca per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER AD VERTE JiTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17% Grootere letters naar plaaUraimte. Voor het incasse#- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE BLADES. LEIDEN, 29 October. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren Do Kanter, voorzitter, Do Fremery, Hartevclt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Darnsfo, Zaayer, Van Dissel, Land, Le Pocle, Yerater, Van dor Hoeven, Cock, Knap pert, Zaalberg, Do Goeje, Was, Driessen en Yan Wensen. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering naai de heer De Fremery het woord. Allen zijner medeleden toch hadden nit de dagbladen gezien dat de Koning onzen burgemeester had benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Met spreker zal dit bericht zeker allen hebben verblijd, want ieder weet wat onze burgemeester voor onze gemeente doet. De erken ning daarvan is thans ook buiten Leiden bekend. Spr. wenschte den benoemde met die koninklijke onderscheiding geluk en sprak den wensch uit dat hij nog lang moge blijven leven en dus nog lang in ons midden moge zijn, tot voortdurenden bloei der gemeente (Applaus). De Yoorzitter bracht hierop een woord van dank uit, ten eerste voor het door den heer De Fremery gesprokene en ten tweede voor don door allen daaraan betoonden bijval. Hij stelde de onderschei ding op hoogen prijs, maar nog meer do reeds ontvangen blijken van belangstelling, welke voor hem de grootste waarde hebben, oendat zij, die hem die blijken hebben gegeveD, het best kunnen be- oordeelen de motieven, welke er aanleiding toe gaven. Toen hij voor de eerste maal op den voor- zittersstoel zat, gaf hij de verzekering van zijn streven om voor de gemeente met al zijne krachten werkzaam te zullen zijn. In hoeverre bij daarin geslaagd is, laat hij aan de beoordeeling van anderen over. Echter legde hij opnieuw de verklaring af dat het zijn stroven zal blijven om te voldoen aan de plichten, welke op hem rusten. Maar daartoe riep bij ook de hulp en de medewerking in, niet enkel der raadsleden, maar van allen die hem daarin kunnen steunen. Ook deze woorden werden met applaus beantwoord. Ingekomen waren o. m.: van don Koning een missive houdende dankbetuiging van den op hem uitgebrachten heildronk bij gelegenheid van de ont hulling van het monument van Leidens Ootzel van de pachters der buffetten op de Ruïoe een verzoek om teruggave van de betaalde paebt, zoo mede een voorstel van 7 raadsleden tot nadere regeling van de jaarwedden van den burgemeester en den gemeeDte-ontvanger. Werd iD handen gesteld van B. en Ws. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op 28 October a. s. zullen met den burgemeester in het stembureol zitting hebben de heeren Verster eo Cock. Voor de gemeente zijn thans in prolongatie be legd 65,000. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd benoemd de heer J. A. Yan Ilamel. Bij de voordracht betrekkelijk do jaarwedde van den commissaris van politie ondersteunde de Leer Wa^fr het voorstel tot verhooging. Z. i. heeft adressant alleszins aanspraak op eene ruime jaar wedde, vooral ook in verhouding tot de bezoldi gingen in andere gemeenten, zoowel met bot oog op de billijkheid als in hot wroibegropen bolar.g der gemeente. Wij moeion er voor waken dat de heer Van der MaareD, die elders gunstig bekend staat, niet naar eene meer lucratieve betrekking gaat mededingen. Hij heeft getoond dat bij de rechte man op de rechte plaats is. Men moge f 2600 voldoende achten, de motieven om hem geen f 3000 te geveD, houdeu volgens spr. geen steek. De he9r Zaayer verklaarde zich om dezelfde redenen vóór het voorstel van B. en Ws. tot ver hooging. Jaren lang is spr. bovendien in de gele genheid geweest om na te gaan den bijzonderen, bedaarden tact van deo heer Van derMaaroo, als hij en waar hij moest optreden. De beer Damslé wil de verdiensten van den heer v. d. M. niet ontkennen, maar do commissie van financiën moet te rade gaan met de gemeentemiddelen. De jaarwedde vormt met andore gemeenten daaren boven ook niet een zóó groot verschil, want in Utrecht en Groningen b. v. zijn de uitgaven weer zooveel meer. Hij blijft dus tegen de verhoogiog. De heer Bredius ging de moeielijkheden na van eene goede en beleidvolle vervulling eener betrek king als die van een commissaris van politie. Maar om meer te geven, moet men hebben eene goede geldkist. Ea die heeft Leiden niet; wèl schuld, en daarbij instellingen en inrichtingen, die reeds zeer bezwarend zijn in onderhoud en exploitatie. Volgers do ingediende gemeentebegrooting van 1885 zullen de ingezetenen reeds 7 pet. van hun belastbaar inkomen moeten betalen. Daarom meende hij niet te mogen medewerken om de uitgaven nog te ver- hoogen. De heer De Goeje vroeg inlichtingen of er sedert de laatste verhooging ia 1881 verandering of uit breiding in de werkzaamheden van den commissaris is gekomen, óf dat die verhooging alleen eene hulde is aan diens bekwaamheden. De Voorzitter verdedigde de voordracht, want reeds 6edert jaren werkt bij met adr. samen en kon hij dus hot best over diens verdiensten oerdee- len. Io 1871 trad adr. in functie op een salaris van f 1600; doch er was toec neg een commissaris. Van 1879 tot 1881 is dit traktement successieve lijk, met advies van den minister van justitie, ge bracht tot f 2600. De aanleidingen tot de nu voorgestelde verhooging zijn zoowel de groote verdiensten als de gaandeweg gebroken verhou ding met andere gemeenten. De comm. van pol. te Utrecht verwoont b. v. evenveel als die hier. B. en Ws. hebben slechts als „voorbeeld" der uit stekende verdiensten en bekwame optreding de vergiftigiDgsbistorie genoemdniet als motief. Zooals het hoofd is, worden de ondergeschikten, en daar aan is het te danken dat Leiden elders als zoo rustig bekend staat. Wel zijn de burgers op zich zelf rustig, dcch zijn er ook onrustigeD, zij weien dat er iemand aan het hoofd staat die hun plannen den kop weet in to knijpen. Een schip raakt den koers kwijt, als er geen goede stuurman aan het roer is. Na hetgeen de heer Bredius gezegd heeft, ontkende spr. voor de zooveelste maal dat de finan- tiëele toestand van Leiden zou zijn achteruitgegaan en de belastingen gestegen. Do sluitpost een^r begrooting mogo wel eens een f 20,C00 met eei ander jaar uiteenloopen, maar dit getuigt veel meer van vooruitgaanden bloei dan van achteruitgang. Dat de inkomstenbelasting voor het volgend jaar 7 pet. zou bedragen, is hem nog niet bekendspr. weet niet hoe de heer Bredius aan die berekening komt; hem is het nog niet gebleken. Na eene korte repliek werd de voordracht met 15 tegen 6 stemmen aangenomen, om nl. aan de Gedeputeerde Staten voor te stellen te willen be vorderen dat de jaarwedde van den commissaris van politie alhier met ingang van 1 Jwnnari o. a. worde vastgesteld op f 3000. Naar aanleiding der voordracht betrekkelijk de tijdelijke beDoeming van een dorden leoraar in do wiskunde aan de II. B.-S. voor jongens, merkte de hoer Zaayer op dat vroeger besloten was deze zaak tot de behandeling der begrooting aan te houden. Gaarne zou hij dus weteu waarom hiervan is afgeweken, - waarop door den voorzitter werd geantwoord dat het steeds de gewoonte was om dergelijke zaken vóór de begrooting af te handelen, ten einde alsdan de discussiën niet in het oneindige 13 rekkeD. Zooveel verschil maakt het trouwens ook niet, want reeds de volgende week komt de begrooting aan de orde. De heer Zaayer had dan ook tegen de behan deling op heden geen bezwaar, maar maakte tevens vau deze gelegenheid gebruik om aan te tooneu den drukken arbeid, waarmee de docenten thans worden overladen, en te wijzen op de voortdurende mutatiën, welke hier plaats hebbeD, omdat men e'ders minder arbeid, mot soms zelfs meer geld heeft. De verzekering van den directeur dr. De Loos, in zijne pas verschenen brochure, - waarin hij zoozeer lof toekent aan de toewijding der leeraren, - dat uitbreiding van personeel allergunstigst op het onderwijs werkt, mag hier niet buiten rekening blijven. Den heer Was kwam het niet vreemd voor dat dit punt thans op de agenda voorkwam, wèl echter dat er na een vroeger raadsbesluit geen nadere motieven waren aangegeven en er geen nader rapport van de commissie van financiën, die thans in tegenstelling van vroeger, geheel compleet is> was uitgebracht. Bovendien acht hij aanstelling van een derden leeraar in de wiskunde niet noodig. Bij hem is hot geen bezwaar dat de tegenwoordige leeraren 5 uren daags moeten werken, met inbe grip van correctiewerk. Belanghebbenden schijnen er ook zot) over te denken, want bij de laatste oproeping meldden zich niet minder dan 17 solli citanten aan. De heer Bool bleof uitbreiding in hot belang van het onderwijs wonscholijk en Doodig achten, doch de heer Coclc vreesde dat deze tijdelijke maatregel een definitieve zou wordeu on verklaarde zich daarom tegen de voordracht. De Voorzitter ontkende dat uit de tijdelijke benoe ming eeno definitieve zal volgen. Bestonden daartoe echter mettertijd redenen, dan zou de Raad immers toch opnieuw zolf moeten beslissen. Nu had het be zwaar van don heer Cock wel iots van bangmakerij. De voordracht werd ten slotte met 12 tegen 9 stommen verworpen. Omtrent de overige op de agenda gestelde onder werpen werd overeoukomstig de adviezen van B. en Ws. zonder hoofdelijke stemming beslist. Insge lijks werden goedgekeurd de begrootingen der gesubsidiëerde en niet-gesubsidiëerde instellingen van weldadigheid en der andere daarbij genoemde inrichtingen. Aan den heer L. P. H. Eykoan werd eervol ontslag verleend als leeraar aan H. B. S. voor jongens. De stoombuis enz. over do Lange- gracht der fabriek van de firma Clos en Leem bruggen moet niet 8'/2 meter, maar 8 meter -f- A. P. boven den waterspiegel komen, gerekend van den onderkant der omkasting. Het verzoek dor Waagworkers om eano toelage werd tot een volgende vergadering aangehouden, omdat er nog ^e;n rapport der commissie van financiën over was uitgebracht. Aan het eind der zitting wee3 de heer Le Poole op eene dezer dagen in de plaatselijke dagbladen voorkomende advertentie van zich noemende „stede lijk aangestelde" noodigers tor begrafenis. Hij meent dat men op dien titel geen aanspraak meer heeft, daar die aanstellingen tegenwoordig geschieden zon der bemoeiingen der gemeente. Hij zou daarom wel willen zien^dat aan die voor velen mogelijke mis- 1 leiding een einde kwam. De voorzitter zeide dat I de zaak ook reeds do aandacht van R. enWs. had getrokken. Zij zouden onderzoeken of er werkelijk S nog personen in leven zijn, die van vroeger recht op dien titel hebben. Daaria werd de vergadering gesloten.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1