Aan het bestaar der Vereeniging „Talitha Kami", gesticht voor verwaarloosde en verlaten meisjes, te Zetten, is door wijlen mej. A. J. M. Tinne een legaat vermaakt, groot f 1000. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Nisida (de quarantaineplaats voor Napels) en vertrok den zelfden dag; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Jeddah. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gewengd Nleuwa Hedennamiddag omstreeks vijf uron is door een schipper in de Haven alhier aan zijn haak opgehaald het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon. Er werd een vrij dik zakboekje bij hem gevonden, doch slechts één blaadje er van was beschreven, o. a. Amsterdam, 1 October; 4 uren, 6 uren. De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft besloten tot oprichting van vrijwillige brand weercorpsen, voor elke spuit één, bestaande uit 1 brandmeester, 3 commandeurs en 40 brandweer mannen. Het overgroot getal brandspuitgasten, nl. ongeveer 100 aan elke spuit, veroorzaakte zeer dikwijls groote onaangenaamheden en wanorde, zoo wel bij proefnemingen als bij brand. De omstandigheid dat er geen loon werd betaald maakte bovendien vele onwilligen, zoodat de brand meesters niet altijd in staat waren de orde te hand haven. Onder de nieuwe regeling zal bij brand aan eiken brandweerman 25 cents per uur worden uit betaald. Burgemeester en wethouders roepen daarom bij openbare bekendmaking de manschappen op om zich aan te melden bij hunne thans fungeerende opperbrandmeesters van elke spuit, op Dinsdag 28 en Donderdagen 23 en 30 October, dos avonds van vijf tot acht uren, ten hunnen huize. Burgem. en Weths. en de opperbrandmeesters vertrouwen dat ieder doordrongen zal zijn van deze doelmatige organisatie en dat ieder zal medewerken tot de totstandkoming dezer vrijwillige brandweer. Bij de gisteren tenoverstaan van den notaris Van Stockum te Lisse gehouden veiling is het heerenhuis, bloembollechuis c. a. te Sassenheim, verkocht voor f G600 aan den heer J. A. Van Wijk, te Diemen. Vóór C. v. d. R. en diens echtgenoote te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zich ter ruste be gaven, was de hanglamp neergedraaid, zoodat zij maar weinig licht gaf. Toen 's nachts het kindje zich liet hooren, ontwaakte v. d. R. en bespeurde hij al spoedig dat de lamp in brand stond en het vertrek met damp gevuld was. De lamp af te nemen en die in de vaart te gooien was het werk van een oogenblik. Alweer een weük om met petro leum voorzichtig te zijn! De stearin e-k aarsenfabriek te Gouda, waar 29 Januari 11. een zoo geduchte brand uit brak, welke een gedeelte van de zoo kolossale in richting in de asch legde, is thans weder herbouwd. Een geheel nieuw distillatie-gebouw is opgericht en thans zoo ingericht dat voortaan, naar men zou zeggen, alle brandgevaar geweken is. Er zijn trou wens vele andere maatregelen genomen tot voor koming en bij eventueel uitbreken tot blussching van brand dat eene herhaling van het ontzettende on geval voorzeker niet te duchten is. Te Haarlem is door de politie aan gehouden eene 16-jarige dienstbode, die zich bij hare meesteres had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende voorwerpen, die echter alle ten huize van hare ouders in beslag zijn genomen. Reeds in 1882, dus op 14 jarigen leeftijd, is dit meisje door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens bedelarij met een valsch briefje, door haar zelve geschreven. Bij arrest van het Hof te Amsterdam is L. Klinge, omdat hij zich verschillende doosjes poet8pomade had doen afgeven op naam van Kras- napolsky of de Rijnspoormaatschappij, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en twee boeten van f 25 en twee van f 50. Een tapper te Amsterdam, die wei gerde een bij nacht opgehaald drenkeling in zijne tapperij op te nemen, zal blijkens het „A. H." zich deswege voor den kantonrechter hebben te verantwoorden. Een brand te Nieuw e-Schut, nabij Roswinkel, ten huize van G. J. v. Z., heeft een offer goëi8cht. Een tienjarig zoontje van den be woner is onder de puinhoopen bedolven geraakt' bovendien zijn 17 schapen en de geheele inboedel door den braüd vernield, en niets van dat alles was verzekerd. Te Heeze zijn het woonhuis met lint- fabriek van J. Verspeek en de aangrenzende woning met schuur en stal van J. Smulders door brand vernield. De schade is aanzienlijk. Alleen de eigen dommen van Verspeek waren verzekerd. De bevolking der bedelaarsgestichten is thans zeer talrijk. In den laatsten tijd zijn er velen aangekomen, die voor de eerste maal ter opzending waren veroordeeld. Een 28-jarig jonkman te Eindhoven, sigarenmaker van beroep, erfde onlangs geheel onverwachts circa f 1500. Sedert dien tijd was van werken weinig sprake meer, en het geheele kapi taaltje werd aan Bacchus geofferd. Zondag heeft men zijn lijk uit 't kanaal opgevischt. De opperman J.te N ij m e g e d viel uit de bovenste verdieping van een in aanbouw zijnd huis naar beneden, en kwam in een kelder terecht, ten gevolge waarvan hij voor dood Daar zijne woning moest worden overgebracht. Eene onnatuurlijke moeder. - De 2 8- jarige Elizabeth Clarke te Newent (graafschap Gloucester) heeft haar jongetje in een put ver dronken, omdat iemand had aangeboden haar te trouwen als zij het kind kwijt was. Zij had reeds eenmaal te voren getracht haar voornomen ten uitvoer te brengen, maar het kind jammerde zoo, dat haar de moed ontzonk. Een andermaal had zij appels in den put geworpen in de hoop dat hij er dan in zou vallen, en ten slotte had zij hem een tros druiven gegeven en hem in den put geduwd. Elizabeth Clarke zal Donderdag terechtstaan. De heer Delrion, adjunct van den maire van Tiaret (dep. Oran) had zijn bediende ge last 's avonds goed de wacht te honden bij zijn wijngaard en op de stroopers te schieten, die hem veel schade berokkenden. Donderdag-avond ging Delrieu met zijne vrouw wandelen zonder zijn be diende te hebben verwittigd en kwam bij den wijn gaard. De bediende, meenende dat het een dief was, gaf vuur, met het gevolg dat Delrieu dood ter aarde stortte. Door oene gasontploffing in een huis te Bermondsey (voorstad van Londen) stortte het huis iD. Een kind werd gedood, twee andere kinderen doodelijk gewond, terwijl 16 volwassenen ernstige wonden bekwamen. 's Avonds werd te St. - Petersburg in een kelder van de Kronoverski Prospect eene mijn ontdekt, gericht op een van de ravelijnen van de vesting van St.-Peter en St.-Paul; 7 personen (4 Russen en 3 vreemdelingen) werden gearresteerd. Bij een brand te Kirkbyzijnöper- sonen in de vlammen omgekomeü. buitenland. ITraAlcar&fls. De commissie, belast met het onderzoek van het voorstel over het Tonkin-krediet, heeft met bijna alge- meene stemmen voorgesteld, om eene grootere som toe te staan dan de regeering vraagt, ten einde tot eene afdoende beslissing te geraken. De „Times"-corre8pondent uit Pekin meldt dat de Fransche legerhoofden voor eene eventueele expeditie naar Pekin een compleet legercorps van f 40,000 man van allo wapens vrageD, met twee pontontreinen, 8000 paarden, 120 veldstukken, drij vende hospitalen en land-ambulances voor 8000 patiënten, en een aantal kleine kanonneerfcooten. België. Volgens den Brusselscheu correspondent van de „Times" is de Belgische regeejing voornemens, ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885, een internationaal congres te beleggen, ter voorbereiding van de unificatie van de handelswetten, inzonderheid wat die bepalingen betreft, welke inderdaad van internationalen aard zijn. Het gerucht dat het Kabinet zijn ontslag zou hebben ingediend, gisteren cp de beurs te Brussel ver spreid, acht meD niet geheel juist. Volgens uit goede bron ontvangen inlichtingen, hebben de ministeis hunne portefeuilles ter beschikking gesteld van den premier Malou en zou deze van plan zijn een nieuw ministerie te vormen zonder Jacobs en Woeste Dolantsheero wordt als opvolger genoemd. De beer Bara, minister van S'aat en oud-minister van justitie, is 's namiddags te tweouren ten paleue ontboden. De „Iodépendance", verschillende geruchten, die betreffende het ontslag van het Kabinet de ronde doen, citeerende, zegt dat er slechts ééne oplossing mogelijk is, nl. het aftreden van het ministerie en Kamerontbinding. Een nader bericht meldt dat het geheele ministerie des morgens ten paleize was ontboden. Op de muren van Brussel zijn plakkaten aange plakt, waarin door de „Association libérale" den kiezers dank wordt gebracht voor hunne krachts inspanning. Aan het slot staat dat de „Association" uit naam van allen spreekt, als zij krachtig aan dringt op het ontslag van het ministerie en de ontbinding der Kamers. Ook volgens inlichtingen aan de bureaux van het ministerie ingewonnen, zijn alle geruchten be treffende ootslag of wijziging van het Kabinet on gegrond. De „Etoile beige" meldt dat ook deheerPirmez op het koninklijk paleis is ontboden. De heer Malou en verschillende andere leden van het kabinet hebben zich ook Daar Laeken begeveD, om met den koning te confereeren. Het kabinet zon het besluit hebben genomen, om aan te blijven. De heer Jacobs heeft zich, naar men zegt, ver bonden om door de statistiek aan te toon en dat de gemeentelijke verkiezingen aan de katholieken een grooter aantal stemmen hebben gegeven dan aan de liberalen. De ministerraad was vrij lang bijeen. De „Etoile beige" voegt er ten slotte bij, dat een gedeelte van het kabinet de gemeentelijke ver kiezingen als eene nederlaag beschouwt. Ook van andere zijde meent men echter dat de liberalen in hunne vreugde over het resultaat der verkiezingen wel wat haastig zijn geweest, en dat de „Association libérale" te Brnssel de zwarte vlag, die sedert eene maand op het balkon harer vergaderzaal de aandacht trok en die zij Zondag reeds voor de nationale driekleur verwisselde, gerust nog eenigen tijd had kunEen laten hangen. De herinnering dat geen boom bij den eersten slag valt, acht men hier niet ongepast, vooral nu het een ministerie als dat van den heer Malou geldt. Het „Journal de Bruxelles", het orgaan der regeering, zegt in een uitvoerig opstel dat de libe rale partij rechtstreeks naar de revolutie schrijdt. Ii dien de liberalen hunne bedreigingen verwezen lijken, zon dit hun wel eens kunnen berouwen; mocht het hun gelukken de kroon te misleiden, dan zouden zij haar onvermijdelijk ten val brengen. „Wij waarschuwen", zegt het blad, „terwijl het nog tijd is. De tegenwoordige toestand is zeer slecht, want de liberale partij bestaat uit een samenraapsel van personen, die slechts aan hunne hartstochten gehoor geven. Mochten wij bezwijken, dan zullen wij onder de puinhoopen Tan het vader land begraven worden." De burgemeester van Brnssel heeft het comité van verschillende gemeentebesturen, die zich met het oog op den toestand aaneengesloten hebbeü, tegen morgen, Donderdag, bijeengeroepen om te beraadslagen over de maatregelen, welke de uit slag der verkiezingen noodzakelijk maakt. Waar schijnlijk zal aan de gemeentebesturen eene petitie worden aangeboden, waarbij de ontbinding der Kamers en de aftreding van het ministerie gevraagd worden, als het eenige middel, door de openbare meening driDgend geëischt, om de scholen te redden. Heden (Woensdag) avond zal, volgens de „Pré- curseur," te Antwerpen eene groote manifestatie plaats hebben ter eere der verkozenen van Zondag. Een groot aantal liberale vereenigingen zullen aan den optocht deelnemen. Groot-Britannlë. De Eogelsche regeering heeft, naar de „Ship ping Gazette" meldt, besloten een twaalftal barer militaire stations in buitenlandsche zeeën te ver sterken, onder deze Aden, Singapore, Hong-Kong, Simoo8-baai, Tafel-baai, Mauritius en Jamaica. De kosten zullen gedeeltelijk door hot departement van koloniëD, gedeeltelijk door dat van binneülandsche zaken gedragen worden. Zij worden geschat op 580,870 pond voor de werken en 331,000 pond voor bewapening. De doos met zestien dynamiet-patroneD, die zooals de telegraaf meldde, onder de tribune van de wedrennen te Houghton-le-Spring, in het Eogel sche graafschap Durham, is gevonden, werd ontdekt door twee jongens, die braambeziën zochten. Men is de daders nog niet op het spoor. Naar men uit goede bron verzekert, heeft Engeland do uitnoodigiDg tot de Congo conferentie

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2