LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 23 October. X°. 757! A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Hes Lei dec per 8 maasden1.10. Fnsco per poet1.40. AteoodertQke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK AD VERTE STEEK l Vu 1—6 regel. LOS. Ie<ler» regel iwer 0.1 Grootera letter» naar plaaUmimta. Voer het ini ren buiten de atad wordt f 0.10 btreketd. LEIDEN, 22 October. Ter verkiezing vau twee leden voor den gemeente raad (wit stembiljet) waren ingeleverd 1260 stem biljetten, waarvan er van onwaarde werden ver klaard 14, zoodat het aantal geldige stemmen 1246 en de volstrekte meerderheid 624 bedroeg. HiervaD werden uitgebracht op dr. P. J. Kaiser 620, op den heer A. L. De Sturler 608, op den heer F. J. Los 596 en op mr. L. M. J. H. Kerstens 590 stemmeD, zoodat tu88chen deze allen eone herstemming moet plaats hebben. Op verschillende personen waren 44 stemmen uitgebracht, nl.: de heeren P. J. Van Hoeken 9, M. W. Jaeger 5, mr. J. B. Vos 4 en S. B. V03 2 stemmen24 overige personen kregen ieder één stem. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (rood stembiljet) waren ingeleverd 1260 stembiljetten, waarvan er van onwaarde werden verklaard 15, zoodat het aantal geldige stemmen 1245 en de vol strekte meerderheid 623 bedroeg. Hiervan werden uitgebracht op den heer P. J. Van Hoekeu 600 en op den heer M. W. Jaeger 590 stemmen, zoo dat ook tusschen deze heeren eene herstemming moet plaats hebben. Op verschillende personen waren 55 stemmen uitgebracht, en wel op de heeren mr. L. M. J. H. Kerstens 27, mr. J. B. Vos 5 en A. L. De Starier 3 stemmen20 enkele stemmen werden op verschillende andere personen uitgebracht. Wij ontvingen: „De Leidsche Hoogere Burger school (voor jongens) gedurende haar twintigjarig bestaan, door den directeur dr. D De Loos", eene brochure, waarin dr. De Loos de statistieke opga ven, door hem blijkbaar met de meeste nauwkeu righeid bijgehouden, den belangstellenden aanbiedt. De geheele geschiedenis der school is in dit boekje neergelegd. Het moet eene voldoening geweest zijn voor dr. De Loos, al werkende aan deze bro chure, den stand van zaken na te gaan van voor heen en thans. Den 21sten Juli 1864 benoemd tot leeraar-directeur, aanvaardde hij zjjne taak met een staf van leeraren, waarvan geen enkele hem op dit oogenbÜk meer ter zijde staat. De Hoogere Burgerschool werd geopend door den directeur, bijge staan door 8 leeraren; in 1884 assisteeren hem 13 leeraren. De H. B. S. opende in 1864 met 29 leerlingen, in 1883 met 156. Het aantal leeraren, dat de directeur heeft zien komen en gedeeltelijk vertrekken, be draagt 59. Dat de keuze der leeraren uitstekend was, blijkt uit de tegenwoordige betrekkingen der vertrokkenen, waaronder wij er zes als hoogleeraar en nog verscheidenen in andere hooge betrekkingen terugvinden, - en dat het onderwijs veel verbeterde, blijkt uit de tabel, opgevende: van de leerlingen, die het onderwijs in alle vakken bijwoonden, werden in ronde cijfers bij de examens afgewezen in 1864/65 32 pet, in 1868/69 31 pet., in 1874/75 28 pet., in 1878/79 25 pet., in 1883/84 18 pet., terwijl het aantal in de drie voorgaande jaren reeds tot 20 pet. gedaald was. Het gehalte der leerlingen der laatste jaren zal toch wel hetzelfde gebleven zijnhet onderwijs moet dus zeer verbeterd wezeo. Dit kan wol niet anders, waar een directeur den schepter voert, die eene buitengewone belangstelling n zijne leerlingen betoont, niet alleen gedurende hun schooltijd, maar ook later. Dit blijkt uit de opgaaf van hen, die eindexamen deden en waarvan dr. De Loos ai de tegenwoordige betrekkingen weet op te geven. Deze hebben dan ook voornamelijk de eer der Leidsche Hoogere Burgerschool opge houden, want wel geene H. B.-S. zal kunnea melden van de 140 leerlingen die zich aan het examen onderwierpen, slaagden er 128, reeds ll-maal slaag den alle leerlingen die zich opgaven. Onder de oud- leerlingen, die later hooger onderw/s genoten, vindt men nn reeds meerdere uitstekende geleerden, die het ons mot dr. De Loos doen betreuren dat de toegang tot de universiteit voor sommige vakken gesloten is voor de leerlingen der H. B.-S. Nog vindt men eene opgaaf van hen, die zich aan audcre exameDS onderwierpen, en ten slotte eene recapitulatie in welke werkkringen zich de 801 oud-leerlingen der school begeven hebben. Het is jammer dat niemand in staat is op te maken welke hooge rente hot kapitaal afwerpt in industrie, wetenschap en kunst, dat tijdens de leerjaren op de H. B.-S. aan hunne ontwikkeling werd besteed. Dr. Serrurier te Leiden heefc zijn ontslag als lid van het bestuur der Nederl. Koloniale Ver- eeniging gevraagd, mede omdat zijne betrekking van directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum hem soms niet veroorlooft voor de belangen der Kol. Ver. te strijden, zooals hij dit zou wenschen. De voorzitter stelde op de gisteren gehouden ver gadering voor in d:e vacature voorloopig niet te voorzien. Dienovereenkomstig werd besloten. De voorzitter stelde voor, prins Roland Bona parte, die zich reeds zeer verdienstelijk heeft ge maakt op ethnographisch gebied, aan de Vereeni- ging eene fraaie collectie photographieëa heeft go- schonken en verder zijn steun heeft toegezegd, te benoemen tot eerelid. Bij acclamatie werd dit goed gekeurd. Aan de beurt van aftrediDg was de heer N. J. Waller, die met algemeene stemmen werd herkozen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat in Dec. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practieche examens van apotheker. Dag en plaats zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 20 November a. s. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der com missie van examen, den hoogleeraar dr. E. Van der Bnrg te Leiden, met overlegging van de noodige stukken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 25sten Oct. a. s., des namiddags te 2 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 9.32 uren bezorgd zijn. Voor de hulponderwijzersakte is toegelaten de beer D. Binkhorst te Oestgeest. Door den gemeenteraad van Lisse is met ingang van 1885 de jaarwedde van den veldwachter ver hoogd met f 150, ten einde ze meer in overeen stemming te brengen met de jaarwedden in naburige gemeenten. Directeuren van Teyler's Stichting en leden van Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem hebben uitspraak gedaan over het eeiige antwoord, dat ingezonden was op de voorgestelde prijsvraag: „Eene levens- en karakterschets van Dirk Volkerts- zoon Coornhert als eene bijdrage tot de geschiedenis van de Christelijke Kerk en het Christelijk leven in Nederland." Eenparig ongunstig luidde het oordeel over dezen arbeid. De aan de levensschets toegevoegde karak terschets is kort en oppervlakkig en levert geene heldere voorstelling van dezen merkwaardigen man. Het Genootschap heeft bepaaldelijk verlangd dat de gevraagde levens- en karakterschets dienen zou als bijdrage voor de Jpschiedenïs van het kerkelijk en godsdienstig leven in Nederland. De schrijver blijkt niet vertrouwd te zijn met den tijd waarin, ea de mannen waarmede Coornhert persoonlijk of schriftelijk verkeerde. Aan het opsporen en raad plegen vau bescheiden, die zaker nog hier en daar schuilen, is niet gedacht: mot één woord - de stempel van wetenschappelijk onderzoek staat op dezen arbeid niet afgedrakt. Hot Genootschap, op eene grondige behandeling dezer 6tof hoogen prijs stellende, herhaalt niet slechts do vraag, maar verlengt den termijn voor inzending van antwoorden op twee jaar, zoodat het vóór 1 Januari 1887 proeven van bearbeiding hoopt te ontvangen van dit onderwerp „Nadat eene uitvoerige bibliografie van Coorn- herts schriften met aanwijzing van de boekerijen waar ze te vinden zijn onlangs in de „Bibliotheca Belgica" gegeven is, verlangt het Genootschap, als eene bijdrage tot de geschiedenis van de Christelijke Kerk en 't Christelijk leven in Nederland, eene levens- en karakterschets van Dirk Yolkertszoon Coornhert." Als nieuwe prijsstof stelt het voor, te beant woorden vóór 1 Januari 1886: „Eene geschiedenis der Christelijke gemeenten in Kle'n-Azië tot op het einde der tweede eeuw." De prijs voor het best en voldoend gekeurd ant woord op deze vragen bestaat in een gonden eere- i penning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd galden. De verhandelingen moeten in het Nederlandsch, Latijn, Fransch, Engelsch of Hoogduitsch, met eene Latijnsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijo, door eene andere hand, dan die van den op steller. Ook moeten zij op den bepaalden tijd in haar geheel worden ingezonden, en geene antwoor den, waaraan eenig gedeelte bij de inlevering ont breekt, zullen tot het dingen naar den gemelden eereprijs worden toegelaten. Alle ingezonden stuk ken blijven het eigendom des Genootschaps. De in te zenden antwoorden moeten, zonder naam en alleen met eene spreuk onderteekend, vergezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzende, gezonden worden aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler Van der Hulst, te Haarlem. Door den Koning is aan de Maatschappij „Het Diamantwerkers-Weezenfonds" uit de nalatenschap van wijlen Prins Alexander, Prins van Oranje, eene jaarlijksche gift van f 50 toegekend. Naar de „Midd. Crt." mededeelt, heeft de minister van fiaanc'ën een ontwerp gereedgemaakt, dat reeds den Raad van State heeft verlaten, strek kende tot wijziging der Staatsloterij. Het heeft een slechts tijdelijk karakter en zal aan de schatkist eenige voordeelen bezorgen ten koste van de collecteurs. Naar het „H. Dagblad" verneemt, zal te rekenen van 1 Dec. a. s. de dienst der postbeamb ten op Zon- en erkende Christelijke feestdagen worden beperkt. Die beperking betreft in hoofdzaak het niet-uitvoeren van eenige verzendingen en daar mede in verband staande bestellingen. Naar het „D. v. N." verneemt, heeft bij de posterijen eene groote promotie plaats gehad, die eerstdaags bekend zal worden. Het standbeeld van Jacob Cats te Brouwers haven is Maandag van de markt, op een gedeel telijk vernieuwd en verhoogd voetstuk, overgebracht op het midden van het ruimo havenplein. Het onder de telegrammen vermelde bericht omtrent eene gemeenschappelijke Academie van België met Nederland wordt thans ook in de „Indépendance" aangetroffen, als volgt: „De Belgische regeering houdt zich, in overleg met de Nederlandsche, met een plan bezig ter instelling van eene internationale academie voor Vlaamsche letteren. Deze academie, welke in elk der beide landen een zetel zou hebben, zou een literarisch vereenigingspunt uitmaken tusschen België en Nederland. De president, van jaar tot jaar te benoemen, zou beurtelings door de Bel gische en door de Nederlandsche regeering worden aangewezen."

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1