geopend in den wagen; het was geadresseerd aan een bekend goud- en zilversmid aldaar en bevatte voorwerpen van edel metaal. Toen do besteller van de H. S.-M. het pakket aan den geadresseerde be zorgd bad, bleek dat daaruit niets vermist werd. De Hooge Raad heeft bij een gis- teren gewezen arrest uitspraak gedaan in de zaak van den stalhouder C. A. S., die door de rechtbank te 's-Gravenhage werd veroordeeld in eene boete van f 6 wegens het als bestuurder van een rijtuig, bestemd tot vervoer van personen of goederen, daar mede stationneoren of eene vaste standplaats in nemen onder de overkapping ten noorden van het Rijnspoorwegstation aldaar, zonder daartoe vergun ning van B. en "Ws. te hebben verkregen. De Raad vernietigde het vonnis, doch alleen op grond dat de requirant als bestuurder van het rijtuig was vervolgd, en daar hem het bewezen verklaarde feit niet als ei gen a a ar van het rijtuig, hetgeen hij werkelijk was, is ten laste gelegd, zoo oordeelde de Raad het ten laste gelegde noch misdaad, wan bedrijf of overtreding te zijn en ontsloeg den requi rant van alle rechtsvervolging. De cassatie voorziening van Th. P., te Scheve- niügen, tegen een arrest van hot gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij ter zake van twee valsch- heden in een geschrift van koophandel is veroor deeld tot 6 maanden eenzame opsluiting en drie boeten van f 50, werd verworpen. Hedenmorgen heeft in de Gooier- steeg te Amsterdam een man in drift zijne vrouw zoodanig met een mes gewond, dat zij naar het gasthuis moest worden vervoerd. De man is door de politie gevat. De sergeant J.M.K.,vanhet2debataljon5de regiment infanterie te Nijmegen, heeft in de Mariën- burg-kazerne, op zijne kamer, zich door een geweer schot van het leven beroofd. De ongelukkige was 25 jaar oud. In het jaar 1883 hebben op de ver schillende spoorwegen in Nederland de volgende ongevallen plaats gehad Almeloo-gren8, Eindhoven-grens en Nijmegen- Tilburg: 32 door ontsporing, 10 door botsing; 4 andere ongevallen. Gewond 1 reiziger en 4 beamb ten door den dienst, 19 beambten door eigen toedoeD. Gedood 1 beambte door den dienst en 9 door eigen toedoen. Op den spoorweg werden 5 personen ge dood en 3 gewond. Hollandsche IJzeren Spoorweg: 5 ontsporingen, 3 botsingen, 3 andere ongevallen. Door eigen toe doen werden 2 reizigers gewond; 1 beambte werd door den dienst gedood en 1 gewonddoor eigen toedoen werden 7 beambten gedood en 6 gewond; op den spoorweg werden 7 personen gedood en 3 gewond. Rijnspoorweg: 2 ontsporingen, 5 botsingen; 6 andere ongevallen1 reiziger werd door eigen toe doen gedood; 1 beambte gewond door den dienst on 3 door eigen toedoen. Op den spoorweg werden 4 personen gedood. Grand-Central: 1 ontsporing, 1 ander ongeval; 1 beambte werd door eigen toedoen gewond2 per sonen werden op den spoorweg gedood en 1 gewond. Luik-Maastricht: geen ongevallen met treiDen; 1 beambte door eigen toedoen gewond. Ned. Centraalspoorweg1 ontsporing, 1 botsiDg; op den spoorweg werd 1 persoon gedood. Rechts-Rheinische spoorweggeen ongevallen met treinen; op den spoorweg 1 persoon gedood. Haarlem-Zandvoort: 1 ontsporing. Totaal op al de spoorwegen: 42 ontsporingen; 19 botsingen, 14 andere ongevallen. Door den dienst werd 1 reiziger gewond en werden 2 beambten gedood en 6 gewonddoor eigen toedoen werd 1 reiziger gedood, werden 2 reizigers gewond en wer den 16 beambten gedood en 30 gewond. Op de wegen werden 20 personen gedood en 7 gowond. Uit Moskou wordt gemeld dat de brand, waarvan in vorige telegrammen meldiüg is gemaakt, gisterochtend vroeg gebluscht werd behalve 67 winkels in de passage Solodownikcff en het Duitsche theater, zijn nog 9 winkels en 2 kantoorlokalen door de vlammen vernield. De schade wordt op 3 millioen geschat. Gedurende de maansverduistering van den vierden October gaven de straten van Konstantinopel een zeer woelig tafereel to aan schouwen. De Turken hechten namelijk nog steeds aan het oude bijgeloof, dat een reusachtig groote beer het hemellichaam wil trachten te ve rslinden en zoo dit gelukte de maan voor altijd zou verdwijnen, 't geen ook den ondergang van onzo planeet ten gevolge zou hebben. Ten einde de maan een hart onder den riem te steken en het beest aan het schrikken te maken, wordt tijdens den geheelen daur eener maansverduistering te Konstantinopel een ver schrikkelijk gewold gemaakt; er wordt op potten en panren geslagen en in de richting der duel- leerende partijen worden pistool- en geweerschoten afgevuurd. Ditmaal, had de politie vele maatregelen genomen om aan deze bedenkelijke liefhebberij, en meer be paald aan het schieteD, een einde te makeD, maar het mocht haar niet gelukken om de maan-ver- dodiger8 geheel tot zwijgen te brengen. Den geheelen Zaterdag-avond kon meu zich te Konstantinopel best voorstellen dat men een veld slag bijwoonde; er was een onophoudelijk gekraak en geknetter, dat in de wijken van Stamboel, Tata- via en Tarlabaski het bevigste was. Verleden Zondag hadden er stieren gevechten te Terragona plaats, waarbij vrouwen als toreadors optraden. Nadat drie der dames door de woedende dieren op do hoorns genomen waren, zagen de anderen van het gevecht af. Het publiek, dat nog gaarne eenige juffrouwen in de lacht had zion werpen, was ontevreden en vroeg zijn geld terag. De kas was echter in veiligheid gebracht. Er ontstond een gevecht; de politie kwam tusschen- beiden on de directeur en de dames-toreadors werden naar de gevangenis overgebracht. KOLONIES BATAVIA, 816 September. Te Padang beeft den 2den Sept. een hevige brand gewoed. De „Sum. Crt." schrijft daaromtrent als laatste bericht: De brand heeft onder de vereende pogingen van allen een gunstigen keer genomen? en zal zich, naar het zich laat aanzieD, bepalen tot eene reeks huizen in het kamp en eenige woningen en bijgebouwen van Niassers in de daarachter ge legen kampong. De gerechtelijke huiszoeking, die den llden Sept. in de woning van den waarn. luitenant-chinees Gho Keng Tjang te Padang heeft plaats gehad, had tot doel om daar een aantal boeken en papieren, betrekking hebbende op de vereffening van een sterf- boedel en een vennootschap, in beslag te nemeö. Het schijnt dat uit de voorloopige instructie in de zaak van de gewezen president der Wees- en Boe delkamer te Padang, den heer W. F. Maijer, het een en ander is gebleken, wat niet recht pluis moet zijn; het vermoeden zou zijn gerezen, dat de erven van wijlen den Chinees Lie Tjoan Lioe door de be doelde liquidatie schromelijk benadeeld zijn. Volgens de „Som. Crt." van den 6den hebben de pokken Padang nog niet verlaten, maar heerscben zij in min of meer ernstigen aard in de ommelanden en te Padang zeff in lichtereu graad. Den 5den zijn twee inlanders aan die ziekte over leden, en twaalf lijders bleven er onder behandeling. Hier ter plaatse loopt het gerucht, schrijft de „Sum. Crt." van den 16den, dat do kolonel langs telegraphischen weg van het legerbestuur den last zou hebben ontvangen, om met meerderen spoed te laten werken aan de marschvaardigheid van het 17de bat. infanterie, aangezien het vertrek vau deze troepen-afdeeling binnenkort noodig zal worden geoordeeld. Men leest in de „Sum. Crt.": Het „Alg. Dagblad" vernam een gerucht dat dezer dagen Toekoe Daoed door de Atjehsche hoofden formeel tot sultan gekozen is; volgens ons bericht zou dit op verzoek der bevolking geschied zijn. Men zeide ons dat over die verkiezing tusschen ons bestuur op Atjeb, de regeering hier en in Den Haag van gedachten gewisseld werd. Aan het „N. Pad. Handelsblad" werd van den llden Sept. uit Kajoetanam bericht, dat do missegit te Lima Kota door brand is vernield. De brandstichter, een krankzinnige Maleier, werd in hechtenis genomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië xjjD de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot griffier van den land raad te Ponorogo (Madioen) B. De Torbo; lot opzichter-machi nist 2de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java, J. E. De Meyier, A. Riedó en L. L. G. Meubis. Ontslagen: Eervol uit 'elands dienst, de ambtenaar op wachtgeld J. P. Pelt; op verzoek eervol uit 's lands dienst de hulponderwijzeres aan de op. 1ste lag. school B. te Batavia A. M. Verhoeff. Geplaatst: Te Pamakassan, res. Madura om op totreden ala eerstaanwezend waterstaatsambtenaar, do benoemde architect Isle kl. J. Bruins. Verplaatst: Van Malimping (Lebak) naar Menes (Tje- r ngien), do controleur 2de kl. P. C. De Geos. Overgeplaatst: Van het post- en telegraafkantoor tc «V; tevreden naar liet hoofdbureau te Batavia, de commies 3de kl. W. F. Vogelzang; van Poerwonegoro naar de hoofdplaats Ban- joemas, res. van dien naam, de opzichter 3de kl. H. C. Van Rheedcnvan Bszoeki naar SamaraDg, de iugenienr 1ste kl. Guttelingvan Bandoog, Preanger-Regentschappen, naar Bezoekï, de ingenieur 2de kl. W. Van der Worff. Bij de Exploitatie der Westerlijnende derde commies L. C. Van Beosechem, van den algeraeenen dienst. Benoemd: Tot griffier van den land zaad te Sidhoardjo, J. Knis; tot adjunct griffier van den landraad der stad en voor ateden van Batavia, J. W. Weijzig. Bij den waterstaat en 's lands borg. op. werken tot opzichter lste kl. L. P. Luyks en P. Reep; tot opzichter 2de kl. W. H. Van Poeteren. Belast: Met de waarneming der betrekking van opzichter 2de kl. R A. De Boer. Departement van OorlogIngedeeld: De lste lait. der inf. A. T. R. De Brauw bij het 9de bataljon; de 2de laits. der inf. J. C. T. Van Wagtendonk bij het 2de depot-baten K. W. Maller bij het 15de bat. te Atjeh. Geplaatst: De kapt. der art. J. A. Almerood te Bandjermasin. Overgeplaatst: De kapt. der inf. F. W. A. H. Schenrer bij het garni zoen s-bataljon van Bankade lste lait. der genie L. G. Krol Van der Hoek na3r Atjeh; de lste luit. der inf. E. Van Dijk hij het garnizoens-bat. der Westerafd. van Borneo. Ingetrokken: De overplaatsing van den kapt. der inf. H. W. De Nijs bij het garnizoens-bataljon van Banka. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. ziekte, aan de lste laits. der inf. J. II. Rewits en J. Van Toorenbarg. Ontslagen: Op verzoek eervol nit 's lands dienst de milit. ambtenaar lste kl. B. E. H. Jansen. BUITENLAND. FraakrjflL De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met 318 tegen 37 stemmen hare goedkeuring ver leend aan art. 1 van het ontwerp betreffende on gelukken, waarvan werklieden de slachtoffers kun nen zijn. De heeren Brisson en Ribot hebben het verzoek ingediend, om de benoeming der nieuwe commissie voor het Tonkin-krediet uit te stellen, tot de heer Jnles Ferry zal gehoord zijn. Een voorstel in dien geest, daarop door den heer Douville gedaan, werd echter met 210 tegen 196 stemmen verworpen. De commissie zou heden benoemd worden. In de couloirs werd verzekerd dat de heer Passy (een bekend voorstander van het vrijhandelstelsel) door het 11de bureel is benoemd tot lid der com missie, welke met het onderzoek van het voorstel betreffende verhooging van het invoerrecht op vreemd vee belast is. Daardoor is het aantal der tegenstan ders van het regeeringsontwerp op vier gebracht. Volgens een telegram van generaal Brière De l'Isle uit Haïphoug van gistermorgen elf uren waren groote vijandelijke massa's bijeen in de streek der Roode Rivier, en deden deze den 13den een aanval op Fu-Yen-Quan. Zij werden echter met groot verlies afgeslagen. Aan den kant der Fran- schen werd geen verlies geledeD. Verder meldt hij dat alle gekwetsten bij vroegere ontmoetingen thans buiten gevaar zijn. Uit Ke Lung van den 19Jen wordt door Courbet geseiodDe troepen zijn bezig met het bouwen van een blokhuis rondom onze positiën, doch het slechte weder belemmert den vooruitgang van het werk. X>u.itselila.iicl. De vergadering van Duitsche beetwortelsuiker- fabrikanten heeft zich vereeüigd met het denkbeeld om de voordrachten betreffende bewilliging van particuliere entrepots voor ruwe suiker, onder genot van bonificatie en met recht van weder-invoer, als afgedaan te beschouwen, du de gemeenschappelijke commissie deswege voorstellen tot den rijkskanse lier heeft gericht. Verder is bepaald aan het bestuur der Vereeniging op te dragen, op doeltreffende wijze onderhandelingen aan te knoopen, opdat in de steden welke de middelpunten van den suiker handel zijn, entrepots worden opgericht, waarin ODder billijke voorwaarden rawe sniker wordt opge slagen, welke hetzij uit de hand, hetzij io veiling ten verkoop kan worden gesteld. Het bevestigt zich dat Engeland do uitnoo- diging ter Congo-conferentie in beginsel heeft aan genomen; het wenscht echter nog inlichting over verschillende punten. Het bericht dat eene voor loopige bijeenkomst vóór de eigenlijke conferentie zal gehouden wordeD, is ODjuist. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is intusschen evenzeer toegetreden. Turkije zal niet vertegen- j woordigd zijn. Naar men verneemt, zal ter conferentie aan Portugal do linkeroever, en aan de Brusselsche Vereeniging de rechteroever van den Congo worden toegewezen. De Landdag van Brunswijk is tegen 23 dezer in buitengewone zitting bijeengeroepen. België. Do hoer Malou heeft zich gistermorgen naar bet koninklijk paleis begeven. De „Echo du Parlement" neemt een berichtje van de „Chronique" over, volgens hetwelk de koning

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2