LEIDSCH ÜSÜ! DAGBLAD. N°. 7570. Woensdag 22 October. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT l Leidea per 8 maasden1.10. I*mct> per poet.1.40. iftopdcrLqke iNommers.0.05. LEIDEN. 21 October. Ter verkiezing van drie leden voor den ge meenteraad alhier zijn heden opgekomen: aan het hoofdbureel van de 798 kiezers 554 onderbnreel 1018 706. Io het geheel dus van de 1816 kiezers 1260. Blijkens het aDtwoord van burgemeester en wethouders op het algemeen verslag van het ver handelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onderzoek der geuieentebegrootiog voor 1885, bedraagt bet aantal leerlingen aan het gymuasium 97, aan de H. B.-School voor jongens 150 en aan die voor meisjes 92. Blijkens datzelfde verslag wordt door eenige raadsleden een voorstel ingediend be treffende eene nadere regeling der jaarwedden van den burgemeester en den gemeente-ontvanger. Het 250-jarig bestaan van b9t Seminarium der Remonstranten zal Dinsdag 28 October a. s., des namiddags te twee uren, in de Stadszaal alhier worden gevierd. Den lsten November as. zal het 40 jaren geleden zijn dat de heer J. P. Lancel als hoofd eeDer openbare lagere school alhier optrad. Hedenmiddag ontvingen we de nog ontbrekende Indische bladen, via Brindisi, van 8 tot en met 15 September. B[j de vanwege het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding waren voor de levering van gegoten ijzeren kolommen, neuten enz. minste inschrijvers de heeren D. A. Schretfen Co. te Leiden voor 2569. Gisteren vertoefde de verificateur van's Rijks zeeïostrumenten, dr. P. J. Kaiser, van Leiden, te Hellevoetsluis om de kompassen te regelen van Zr. Ms. schroefstoomschip „Sommelsdijk", comm. kapt. luit. ter zee W. baron Yan Hogendorp, welk vaartuig binnen eDkele dagen naar West-Indië zal vertrekken. De overleden oud-hoogleeraar der Leidsche universiteit, dr. A. Rutgers, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, die na zijn emeritaat zich in de residentie metterwoon vestigde, was in den laatston tijd lijdende en allen, die hem gekend hadden, namen hartelijk deel in zijn leed. Rutgers toch genoot niet alleen als man van wetenschap hooge achting, maar hij werd om zijne rechtseha penheid, zijn edel, humaan karakter bemind door allen, die u;et hem in aanrakiög kwamen; hij was de man, die door zijne geestesgaven eerbied afdwon?. Door den minister van biunenlandsche zaken is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opge dragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar ouderwijs wenschon te verkrijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, de gymnastiek of de tuinbouwkunde, of de akte voor lager onderwijs in de gymnastiek c£ de landbouwkunde, voor het jaar 1884 zitting zal houden te 's Gravenhage, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, de hoogleeraar dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage; tot ledeo: dr. P. H. Schoute, hoogleeraar aan de Rijks-uni versiteit te Groningen; dr. W. Kapteyn, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht; J. Versluys, loeraar aan de Rijksnormaalschool voor teeken onderwijzers en aan de Rijksschool voor kunst nijverheid te Amsterdam; dr. C. J. J. Ninck BIok? leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-Graven hage; P. Van der Burg, hoogleeraar aan de Poly technische School te Delft; dr. J. D. Van der Waals, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. M. Van Bemmelei, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Leidendr. C. K. Hoffmann, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. M. \V. Beyerinck, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningendr. H.Behrens, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENT1ENt Vm 1—t regel» 1.05. Ieder» regel meer O.I7|J Grootere lellen dut pliHsraimte. Voor hel ineu*Hg, ren builen de etad wordt 0.10 berekend. hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft J. P. J. Lucardie, oud-directeur der Zeevaartkun dige School te Rotterdam, te Delftehaven; dr. W. Koster, hoogleoraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; dr. J. P. Van Braam Houckgeest, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen A. B. Meilink, leeraar aan H. B.-S. te Schiedam; E. De Jong, leeraar aan de R. H. B.-S. en aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te 's-Bosch G. J. Mullers Jr., leeraar aan do Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Deventer; G. C. Baerends, gymD.-onderwijzer te 's-Gravenhage; G. Reinders, leeraar aan de Rijks-Landbouwschool to Wageningen S. Lako, leeraar aan de Rijks-Landbouwschool te WageningenJ. H. Krelage, tuinbouwkundige te Haarlem, en A. M. C. Jongkindt Coninck, tuin bouwkundige te Dedemsvaart. Zooals men weet, heeft prof. S. A. Naber, hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit, eenige maanden geleden den hem aangeboden leer stoel te Leidon, ter vervanging van prof. Cobet, afgeslagen. Als blijk van waardeering van dit besluit, had thans het Amsterdamsche studentencorps gewenseht don hoogleeraar eene serenade te brengen. Prof. Naber heefc evenwel voor die hulde bedankt. Op de voordracht van onderwijzer aan de klasse van ra. u. 1. o. te Koudekerk, is geplaatst de heer P. Hemmes uit Wijhe. Prins Leopold van Pruisen heeft hedenochtend per Rijnspoor van Den Haag de terugreis naar zijne woonplaats aangenomen. Prinses Hendrik heefc voor een door „Dorcas'1 te Wageningen te houden loterij als prijzen ge schonken een fraai tafelkleed en een theetafel. Verleden Zaterdag heeft te Breda de plechtige begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van mgr. H. Van Beek, bisschop van Breda. De lijkkoets, voorafgegaan door een groot aantal kin deren van de godshuizen, word gevolgd door 03n langen stoet van equipages, waarin de vicaris-capi- tularis, de kanunniken van het kapittel, de familie van den ontslapen kerkvorst, do geestelijken van Breda en omstreken enz., gezeten waren. Op de begraafplaats werd door dr. H. Schaeprnan, voormalig afgevaardigde van Breda naar de Tweede Kamer, eene indrukwekkende lijkrede gehouden. Naar „De Tijd" verneemt, zal morgeD, Woensdag, te halfelf, te Breda eon plechtige H. Mis van Requiem voor Z. D. H. worden opgedragen door den aarts bisschop van Utrecht. Alle Nederlandsche bisschop pen zullon tegenwoordig zijn. De Staatscourant van heden bevat het besluit vau den 14den Oct. jl-, waarbij met wijziging van het besluit van 3 Augustus 1879 programma's wor den vastgesteld voor de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche of Eogelsche taal- en letterkunde en tot het geven van lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche of Engelsche taal. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, passoerde gistermorgen Point d'Aguilhas. Z. M. heeft do navolgende pensioenen ver leend, aanJ. H. D. Visser, conducteur der brie venmalen te Kampen, ten bedrage van ƒ487 's jaars J. Maas, brievengaarder te Berlikum, ten bedrago van 148 'sjaars; K. Groes, brievengaarder te Schellinkhout, ton bedrage van ƒ52 'sjaars; J. Vink, brievengaarder te Colijnsplaat, ten bedrage van 90 'sjaars; J. A. Holleman, brievengaarder te StrijeD, ten bedrage van ƒ144 's jaarsM. Romeyn, brievengaarder te Enspik, ten bedrage van 39 's jaars, eo J. Aikema, zich noemende on schrijvende J. G. Aikema, postbode te Groningen, ten bedrage van 112 's jaars. Sérapbine, gehuwd met een veel ouderen man, die wel eenig kapitaal bezittende, maar toch als notarisklerk zijn brood verdient, wil schitteren op bals en „meedoen" met rijkere lieden dan zij. Haar man, Pommeau, kan dit niet betalen enzij verkoopt zich. Pommoau blijft in den waan dat hare toiletten niet zoo kostbaar zijn als zij schijnen, maar eene ontmoeting met eene uitdraagster openfc zijne oogeu. Hij is nu overtuigd dat zij meer uit geeft dan zij van hem ontvangt en hij vloekt haar, nu begrijpende dat de groote uitgaven steeds door een ander, door den minnaar van zijne vrouw, moeten bekostigd zijn. Hij verklaart het huis te zullen verlaten om er nimmer weer te keeren. De minnaar, Léon Lecarnier, is getrouwd met Thérèse, gewezen pupil van Pommeau. In 't begin leefden deze zeer gelukkig, doch de aansporing van haren man tot zuinigheid wekte bij haar argwaan op. Eene quitantie, tijdoos afwezigheid van haren man gepresenteerd, wegens geleverde artikelen, deed bij haar de zekerheid ontstaan dat hij geld verkwistte ten behoeve van eene andere vrouw. Op dit oogeublik treedt Sérapbine binnen, en de hoed en kleederen op de quitantie nader omschreven, komen overeen met het toilet. Ondanks hare aandoe ning tracht zij hare ontdekking te verbergen voor Pommeau, voor hem, dien zij als haar gewezen voogd nog steeds liefheeft. De ontknooping heeft plaats ten huize van Le carnier, waar Pommeau den eersten tijd wil door brengen en vraagt om to mogen blijven logoeren. Uit het aarzelend antwoord begrijpt hij plotseling dat Lecarnier de minnaar van Séraphine is. Hij werpt hem zijn vermogen voor de voeten om henffi daarmee te betaleD, daar Thérèse besluit het geld, als een geschenk van haar, aan Séraphine te brengen.' Die scèae was aangrijpend, maar ook het geheel liet niets to wenschea over. Slechts weinig personen komen in dit stuk voor, en daardoor worden alle hoofdrollen door do eerste artisten vervuld. De heer D. Haspels vertolkte b. v. Pommeau, de heer J. Haspels, Lecarnier; mej. De Groot, Séraphine; mevr. Beersmans, die echter niet schijnt te kunnen vergeten dat zij tragédieuse is, Thérèse. Bijna allen kweten zich op onberispelijke wijze van huune taak, waaronder ook de heer Jan C. De Vos. Wat het stuk zelf betreft, wij gelooven dat wei nigen zich over de handeling geërgerd zullen heb ben o. i. hebben de toeschouwers wel eens iets meer moeten verdragen. En, ofschoon men wist welk stiik men ging zien, bleven slechts enkele, maar toch niet vele plaatsen onbezet. Aan mevr. Beersmans en mej. De Groot werd ieder een bouquet vereerd. Gemengd Nieawa. Hedenmorgen hield de heer J. Gee- deljee zich geruimen tijd onledig met het nomen, van verschillende standpunten, van photographieëu van het gedenkteeken van Leidens ontzet. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee Van 13 tot 18 dezer zijn hier 10 bomschuiten aan gekomen, waarvan zes mol: schade en een geza menlijk verlies van 110 Detten met toobehoorenj In de vorigo week hadden de visscherlieden met stormweer en zeer hooge zee te kampen. Er werden aangevoerd 460 ton pekel- en 291,600 stuks stear- hating. Besteed is voor volle steurhariDg 8.50 a 16 en voor ijle steurhariug 7.40 a ƒ8.25 pee 1000 stuks. Pekelharing werd in den afslag niet verkocht. Een pakje, jl. Zaterdag uit een vracht wagen van de N. R.-S.-Maatschappij te 's-Hage vermist, is nog denzelfden avond teruggevonden in een bestelwagen van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij. De besteller vond het geheel

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1